Holdet 2022 id/y - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2023/24
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Fredrik Leicht
Hold 2022 id/y (1y id, 2y id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis
Titel 2 Musik og bevægelse
Titel 3 Springgymnastik
Titel 4 Træningsforløb
Titel 5 Basketball
Titel 6 Opvarmningsprogrammer
Titel 7 Svømning - Crawl

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldbasis

Formål:
Eleverne skal have et fælles fundament for tekniske og taktiske færdigheder i forskellige boldspil; diverse konkrete redskaber til at skabe en mere aktiv rolle i det færdige spil. Gennem spilhjulet skal eleverne få en bedre forståelse for de taktiske dimensioner i spilsituationer og hvordan man praktisk kan udnytte den teoretiske forståelse af spillets regler og rammer. Eleverne skal træne grundlæggende boldspilsmæssige færdigheder, rollefordeling og samspilsdimensionens betydning for spillets udvikling.

Faglige mål:
Boldkontrol primært i form af afleveringer/modtagninger
At kunne gøre sig spilbar og deri den nonverbale kommunikation
Evnen til at udnytte temposkift og retningsskift i spilsituationer.
Evnen til at udnytte banens størrelse i bredde/dybde perspektivet.
Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i det færdige spil

Kernestof:
Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse, boldkontrol og fokuserer på samarbejde i et boldspil perspektiv. En blanding af boldbasis-øvelser og konkrete basketball-øvelser (løbemønstre & samspil)

Bedømmelseskriterier:
At kunne kaste og gribe →  i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At gøre sig spilbar →  i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At udføre temposkift og retningsskift →  i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At have en taktiske forståelse for ens egen rolle på banen, samt de andres.
At have en aktiv rolle i det færdige spil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Musik og bevægelse

Faglige mål for forløbet:
Eleverne skal kunne tælle musikkens takter
Bevæge sig selvstændigt i takt til musikken og med bevægelseskvalitet
Udvikle kropsbevidsthed inden for forskellige former for dans og bevægelse

Forløbsbeskrivelse:
I dette forløb skal eleverne lære at tælle takter og bevæge sig med kvalitet i takt til musik. Eleverne skal have kendskab til og kunne udføre bevægelsens grundkvaliteter (førende, svingende og markerede bevægelser) til musik samt have forståelse for sammenhæng mellem musik og bevægelse.

I forløbet arbejdes med følgende kernestof:
Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
Relevante digitale redskaber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Springgymnastik

Formål:
I dette forløb skal eleverne møde og afprøve forskellige grundlæggende gymnastiske bevægelser: afsæt – flugt – landing, rotation, vende på hovedet, krumme/strække, balance, kip, kropsspænding. Få en basal forståelse for gymnastikkens historiske udvikling i Danmark.

Faglige mål:
beherske centrale gymnastiske færdigheder i forskellige typer spring
beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
opnå kropsbevidsthed, indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof:
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
de for undervisningen relevante digitale redskaber

Bedømmelseskriterier:
Fra det mest simple til det mere komplekse:
at mestre simple gymnastiske elementer som: kropsspænding, krumme og strække rygsøjle, simpelt afsæt, rulle og håndstand og modtagning
at mestre elementer som flyverulle, saltoforøvelser, afsæt med tilløb og armtræk, ophop i minitrampolin, forøvelser til hovedspring
at mestre elementer som salto, hovedspring og overslag.

(Sideløbende med dette forløb bliver der afviklet et CGP-forløb om sundhed. Dette forløb overlapper med både springgymnastik forløbet og træningsforløbet. I sundhedsforløbet skal eleverne arbejde med sundhed i en naturvidenskabelig og samfundsvidenskabelig kontekst.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Træningsforløb

Træningsforløbet har til formål at introducere eleverne for forskellige træningsformer, der kan bidrage til den fysiske kapacitet og fremme af muskelstyrke. Forløbet har fokus på, hvordan fysisk træning kan fremme sundhed, men også, hvordan fysisk træning kan resultere i en præstationsfremgang.
Formålet er, at eleverne får en basal forståelse for, hvordan træning påvirker kroppen, samt hvilke træningsformer, der er gavnlige for hvad.

Desuden bliver eleverne også introduceret for, hvordan man kan måle og inddele intensiteten af sin træning, både ved konditions- og styrketræning.  

Forløbet går hånd i hånd med sundhedsforløbet. Bip-testen binder i høj grad de to forløb sammen. Med afsæt i testen taler vi både om, hvordan en test kan bruges i et sundheds- og præstationsperspektiv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Basketball

Forløbet introducerer eleverne for grundlæggende elementer i basketball. Forløbets tekniske fokus ligger på to-håndsbrystaflevering, driblinger, kropsfinter, lay-up og skud. Taktisk har forløbet fokus på cuts, screeninger samt basale løbemønstre.

Faglige mål
Eleven skal kunne udføre et korrekt lay-up
Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
Kunne udføre et korrekt to-håndsbrystaflevering
Have tydelig tempo- og retningsskift i finter
Være i stand til at forevise basale taktiske elementer og løbemønstre såsom give and go, cuts (v-cut og l-cut, samt flare og curl cut) og screeninger (på bold og væk fra bold).

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Opvarmningsprogrammer

Formålet med forløbet er, at eleverne skal blive i stand til at planlægge, udføre og evaluere et rytmisk opvarmningsprogram. Eleverne skal i grupper udarbejde et rytmisk opvarmningsprorgram, samt give feedback til en anden gruppe. Eleverne skal foruden det rytmiske element også være i stand til at sammensætte et opvarmningsprogram, der varmer kroppen op og gør en i stand til at dyrke idræt efterfølgende.
I forløbet er eleverne blevet introduceret for Labans bevægelseslære, der har fungeret som inspiration til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.

Faglige mål:
Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
Give feedack, og feedforward, til andre gruppers opvarmningsprogrammer
Redegøre for, hvorfor man varmer op.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Svømning - Crawl

Forløbet fokuserer på vandtilvænning, der skal fremme elevernes tryghed i vandet. Teknisk fokuserer forløbet på crawlsvømning. Eleverne skal tillegne sig basale crawlfærdigheder herunder korrekt crawlben, vejrtrækning, streamline, rotation, armtag. Eleverne skal være i stand til at reflektere over egen færdighed og udvælge relevante øvelser, der kan støtte deres fokuspunkter.


Faglige mål:
- Eleverne skal gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for crawlteknik.
- opnå kropsbevidsthed (i vand)
- kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
- beherske centrale færdigheder ift. svømning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer