Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Rysensteen Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Kasper Kristiansen
|
|
Hold
|
2023 Id/x (1x Id, 2x Id, 3x Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
springgymnastik
Springgymnastik
Formål
I dette forløb skal eleverne møde og afprøve forskellige grundlæggende gymnastiske bevægelser: to bensafsæt – flugt – landing, rotation, vende på hovedet, krumme/strække, balance, kip, kropsspænding og bære sig selv på armene.
Eleverne bliver vurderet på følgende færdigheder:
- Forlæns rulle
- Håndstand
- Salto
- Hovedspring og strakt overslag
Faglige mål
• beherske centrale gymnastiske færdigheder i forskellige typer spring
• beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
• opnå kropsbevidsthed, indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Kernestof
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• de for undervisningen relevante digitale redskaber (film af færdigheder og fejlrettelser).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Beach volleyball
Beach volley
Formål:
Det overordnede formål er at skabe en god basis for at kunne spille beachvolley. Der vil i forløbet blive fokuseret på basale færdigheder. Overordnet set består de tekniske og taktiske fokuspunkter af grundslagene og bevægelsesmønstre.
Tanken er at med simple tekniske og taktiske færdigheder skal eleverne på holdet være i stand til at indgå aktivt i et færdigt spil.
De tekniske elementer som eleverne skal arbejde med - grundslag; baggerslag, fingerslag og serv. Derudover skal der arbejdes med følgende angrebsslag; pokey, smash, drive og forsvarsslag; øksen og pladen, samt lavt forsvar.
De taktiske elementer som eleverne skal arbejde med er; tre berøringer og kvalificeret overspilninger, placering på banen både i angreb og forsvar, kommunikation, regler, pointtælling og overblik for spillet.
Samlet set skal man være i stand til at have aktiv rolle i det funktionelle spil, hvor man kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Faglige mål:
Tekniske elementer
- Baggerslag, fingerslag og underhåndsserv
- Modtagning (serv-), hævning og angrebsslag
- Boldkontrol i modtagning, hævning og angrebsslag
Taktiske elementer
- At kunne bevæge sig og placere sig på banen både i forsvars og angrebssituationer
- At kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb
Bedømmelseskriterier:
- At kunne udføre et kontrolleret baggerslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et kontrolleret fingerslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre en underhåndsserv→ i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et angrebsslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne placere sig og bevæge sig på banen både i et angrebs- og forsvarsperspektiv.
- At kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb → i forhold til, funktionel øvelse og kompetitiv sammenhæng
- At have en aktiv og betydningsfuld rolle i det færdige spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
musik og bevægelse 1g
I forløbet er der fokus på at tælle musik og kunne følge rytmen i musikken
Eleverne skal kunne udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori. Endvidere vil der i forløbet være fokus på bevægelseskvalitet.
Slutproduktet er at eleverne skal kunne udvikle og fremvise et klassisk "følg mig" opvarmningsprogram til musik.
Eleverne laver deres eget opvarmningsprogram i grupper. Fokus i programmerne:
- at programmet viser de forskellige grundelementer: gang, sving, løb, styrke, hop og udstræk
- at musikken passer til de valgte øvelser
- at der er kvalitet i bevægelserne
- at opbygningen er hensigtsmæssig ift at varme op og undgå skader
Faglige mål:
- udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmningssprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
- beherske centrale færdigheder ift. musik og bevægelse
̶- opnå kropsbevidsthed
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
̶ aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
GCP - sundhedsforløb
tværfagligt forløb om sundhed
Dette er et tværfagligt forløb om sundhed i samarbejde med samfundsfag.
Idræt bidrager med et naturvidenskabeligt perspektiv på sundhed ved at arbejde med en grundlæggende forståelse af kroppens fysiologi og de risici der følger af en inaktiv livsstil - herunder livsstilssygdomme og Sundhedsstyrelsens anbefalinger til fysisk aktivitet.
Faglige mål:
- Kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden. - Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger behandle problemstillinger i samspil med andre fag demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder. (Idræt C lærerplan).
- At øge elevernes forståelse for nutidens globale problemkomplekser (GCP studieplan). Herunder (ulighed i) sundhed.
- kunne forklare kredsløbets opbygning og funktion, herunder begreberne maximal iltoptagelse og kondital.
- Desuden skal de teste og vurdere deres egen kondition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
boldbasis
Boldbasis
Formål
Eleverne skal have et fælles fundament for tekniske og taktiske færdigheder i forskellige boldspil; diverse konkrete redskaber til at skabe en mere aktiv rolle i det færdige spil. Eleverne skal prøve eksempler på spil fra de fire boldspilsfamilier (kaosspil, net/vægspil, slagspil, træfspil) og derigennem få viden om boldspilfamilliernes kendetegn. Gennem spilhjulet skal eleverne få en bedre forståelse for de taktiske dimensioner i spilsituationer og hvordan man praktisk kan udnytte den teoretiske forståelse af spillets regler og rammer. Eleverne skal træne grundlæggende boldspilsmæssige færdigheder, rollefordeling og samspilsdimensionens betydning for spillets udvikling. Afslutningsvis skal eleverne på baggrund af et opstillet formål udvikle et spil i grupper, som de skal forklarer, aprøve, justerer og evaluerer. Her lægges vægt på, at spillet lever op til formålet og at eleverne kan begrunde og reflektere over deres valg.
Faglige mål
Boldkontrol primært i form af afleveringer/modtagninger
At kunne gøre sig spilbar og deri den nonverbale kommunikation
Evnen til at udnytte temposkift og retningsskift i spilsituationer.
Evnen til at udnytte banens størrelse i bredde/dybde perspektivet.
Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige former for boldspil
Have viden om og kunne reflektere over de forskellige boldspilsfamiliers forskelle og ligheder
Kunne justere forskellige spil mod et givent formål eller en bestemt målgruppe samt at udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil.
Kernestof
Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse, boldkontrol og fokuserer på samarbejde i et boldspil perspektiv.
Bedømmelseskriterier
At kunne kaste og gribe → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At gøre sig spilbar → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At udføre temposkift og retningsskift → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
At have en taktiske forståelse for ens egen rolle på banen, samt de andres
At have en aktiv rolle i forskellige former for boldspil
At kunne justere forskellige spil mod et givent formål eller en bestemt målgruppe
At kunne udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Basketball
Formål:
Det overordnede formål er at arbejde videre med det fundament som blev skabt i forløbet boldbasis i 1g, og herfra fokusere på de taktiske og tekniske elementer som er specifikke for boldspillet basketball - hvor samspil, bevægelsesmønstre og overblik for spillet skal iscenesættes gennem tekniske og taktiske fokuspunkter. Tanken er at med simple tekniske færdigheder skal eleverne på holdet være i stand til at indgå aktivt i et færdigt spil.
De tekniske elementer som eleverne skal mestre er; afleveringer, pivotering, stående skud og lay-up. Derudover skal der arbejdes med driblinger, finter og hopskud
De taktiske elementer som eleverne skal mestre er; bevægelse på banen, overblik for spillet, cuts og evnen til at blive spilbar. (Derudover skal der arbejdes med screeninger, både på bold og væk fra bold) og systemopstilling 4 mod 4 og 5 mod 5.
Dertil skal eleverne have kendskab til de simple regler for Basketballspillet.
Samlet set skal man være i stand til at have aktiv rolle i det færdige spil, hvor man kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Faglige mål:
Tekniske elementer
- Boldkontrol primært i form af afleveringer/modtagninger
- Skudafvikling: Lay-ups, stående skud og hopskud
- Finter; evne til at pivotere med angribende formål.
Taktiske elementer
- At kunne gøre sig spilbar med Basketball fokus
- At kunne modtage en bold med et formål for viderespillet, så man ikke blive en boldflytter, men kan skabe en mere gunstig scoringsmulighed.
- Evnen til at udnytte temposkift og retningsskift med Basketball fokus.
- Udnytte diverse Cuts (og screeninger)
Bedømmelseskriterier:
- At kunne udføre et lay-up → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et stående skud (muligvis hopskud) → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne kaste og gribe → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At gøre sig spilbar, at skabe en mere gunstig scoringsmulighed → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre eller modtage en screening → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At have en aktiv rolle i det færdige spil
Kernestof
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
jive
Færdighedsområde: musik og bevægelse
Formål
I dette forløb arbejdes med stilarten Jive. Vi arbejder med jivens grundtrin, udtryk og holdning med fokus på fodstilling, korte horisontale trin, men store vertikale trin, rytme og taktforståelse og bouncede bevægelser.
Vi starter med at introducere grundelementerne og variationer - siden sættes de sammen i små sekvenser. I den sidste del skal eleverne selv sætte elementerne sammen til en koreograferet jivesekvens, de skal fremvise for klassen.
Vi taler om, hvad der karakteriserer pardans, jive samt jives historie.
Faglige mål
- At eleverne kan udføre grundtrin samt variationer af trin i jive
- At eleverne kan udføre trin i takt til musikken
- At eleverne kan udtrykke jivens stil (op på fodballerne, høje knæ, at sparke "ned i jorden", korte horisontale trin, men store vertikale bevægelser)
- At eleverne kan føre og lade sig føre af en partner
- At eleverne selvstændigt kan sammensætte variationer af jive trin.
Kernestof
- Aktiviteter, der træner den fysisk kapacitet
- Aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
- De for undervisningen relevante digitale redskaber
Samlet omfang ca. 4 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Svømning - crawl
Svømning – crawl
Færdighedsområde: klassiske og nye idrætter
Formål
I dette forløb arbejdes med forskellige aktiviteter med fokus på at fremme tryghed i vand samt opøve de tekniske færdigheder i crawl.
Eleverne skal kunne beherske tekniske elementer i crawl herunder crawlben, korrekt vejrtrækning, streamline, rotation, armtag (isætning, trækkefase og fremføring). Forløbet afsluttes med en crawl-test, hvor eleverne skal mestre crawl-bevægelsen med fokus på korrekt teknik og rytmisk vejrtrækning. Eleverne skal yderligere koble teori og praksis med udgangspunkt i videoer om crawlteknik og forstå hvilken rolle biomekaniske betragtninger som tyngde/opdrift og fremdrift/modstand kan spille for bevægelse i vand.
Faglige mål
- Eleverne skal gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for svømning herunder crawlteknik.
- opnå kropsbevidsthed (i vand)
- beherske centrale færdigheder ift. svømning
Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde (med fokus på peer-respons)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
beach volley og fodbold og national identitet
Formål:
Det overordnede formål er at skabe en god basis for at kunne spille beachvolley. Der vil i forløbet blive fokuseret på basale færdigheder. Overordnet set består de tekniske og taktiske fokuspunkter af grundslagene og bevægelsesmønstre.
Tanken er at med simple tekniske og taktiske færdigheder skal eleverne på holdet være i stand til at indgå aktivt i et færdigt spil.
De tekniske elementer som eleverne skal arbejde med - grundslag; baggerslag, fingerslag og serv. Derudover skal der arbejdes med følgende angrebsslag; pokey, smash, drive og forsvarsslag; øksen og pladen, samt lavt forsvar.
De taktiske elementer som eleverne skal arbejde med er; tre berøringer og kvalificeret overspilninger, placering på banen både i angreb og forsvar, kommunikation, regler, pointtælling og overblik for spillet.
Samlet set skal man være i stand til at have aktiv rolle i det funktionelle spil, hvor man kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Faglige mål:
Tekniske elementer
- Baggerslag, fingerslag og underhåndsserv
- Modtagning (serv-), hævning og angrebsslag
- Boldkontrol i modtagning, hævning og angrebsslag
Taktiske elementer
- At kunne bevæge sig og placere sig på banen både i forsvars og angrebssituationer
- At kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb
Bedømmelseskriterier:
- At kunne udføre et kontrolleret baggerslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et kontrolleret fingerslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre en underhåndsserv→ i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et angrebsslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne placere sig og bevæge sig på banen både i et angrebs- og forsvarsperspektiv.
- At kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb → i forhold til, funktionel øvelse og kompetitiv sammenhæng
- At have en aktiv og betydningsfuld rolle i det færdige spil
pensum
Rysensteen idrætskompendium
s. 4-9 + 11 (genbrug s. 4-9) boldbasis
Lyø beach kompendium: 6-15 teknik og taktik
Videoer:
- Servemodtagning og baggerslag
- Hævning og fingerslag
- Serv
teori
Kompendium - nationer og nationalisme - kristian iversen
kap 3 - Hvordan socialiseres man til national identitet?
eleverne skal kunne reflekterer over hvordan man socialiseres til en national identiet, herunder hvilken rolle sporten kan spille?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Program til idrætsdag + den gode instruktør
|
26-08-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Salsa, sundhed, nervesystem og bevægelse
Praktisk - salsa
Forløbet har fokus på salsa som pardans. Her fortsætter musikforståelsesparameteret, da der fortsat er fokus på at danse i takt til musikken, starte på den store 1’er og lade musikkens udtryk afspejle sig i bevægelsen.
Der arbejdes med salsa grundtrin og variationer heraf samt udvalgte variationer som højre drejning, she goes, he goes, she goes, Cradle,byt plads m.m. Der arbejdes med trinene både individuelt og i par med fokus på samarbejde. Derudover arbejdes også med mindre koreograferede sammensætninger.
Forløbet afsluttes med et afdansningsbal hvor eleverne viser en indlært salsakoreografi i par samt udvikler deres egen lille koreografi i grupper til et tildelt formled af en sang.
Eleverne har øvet følgende salsa variationer
grundtrin
- frem tilbage
- side side
- kryds bagom, Kryds bagom
- tripple, tripple
- på stedet, på stedet
drejninger
- herre drejning
- dame drejning
- bytte plads
- shuffle (bytte plads med damedrejning)
Nye trin
- open break (shuffle
- she goes, he goes, she goes
- cradle
- hair comb (højre hånd nederst)
- double spin (højre hånd nederst)
- sombreo (venstre hånd nederst)
- sombreo with hook (venstre hånd nederst)
-SLK
teori
Kap 2 - sundhed i et biologisk perspektiv
Eleverne skal kunne redegøre for metaboliske syndrom, hjertekarsygdomme, type 2 diabetes, mental sundhed og kræft
Eleverne skal kunne redegøre for hvordan sammenhængen mellem sundhed og fysisk aktivitet herunder dans
De skal desuden kunne analyse og vurdere en persons sundhed og fysiske kapacitet ud fra fysiologiske målinger.
Kap 8 - nervesystemet og bevægelser
Eleverne skal kunne redegøre for nervesystemet opbygning og inddeling
Eleverne skal kunne forklare hvordan CNS styrer bevægelser, hvordan reflekser fungerer, forskellen på medfødte bevægelser og tekniktræning
Desuden skal eleverne analysere indlæringskurven for en ny teknisk færdighed - øvelse med spejltegning
Diskutere og vurdere hvor meget træning det kræver at blive elite udøver
Artikler fra idrætskompendium om dans og sundhed
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Boksning, Anatomi, muskler og styrketræning
Boksning, anatomi og bevægelseslære
Praktisk - boksning
Færdighedsområde: klassiske og nye idrætter
I dette forløb vil vi fokusere på boksning både som fysisk træning og som teknisk disciplin. Uden at gennemføre egentlige kampe forsøger vi med pads og makkerarbejde at komme tættest muligt på den egentlige boksedisciplin.
Vi arbejder med følgende tekniske elementer:
- udgangsposition og benarbejde
- forskellige typer af stød: jab, lige højre, hooks og uppercuts
- parader og undvigelser (slip og rul)
- slagkombinationer
og følgende fysiske elementer:
- slagudholdenhed
- eksplosivitet i stødene
Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Kernestof:
- Aktiviteter der træner den fysiske kapacitet
- Aktiviteter der træner kropsbeherskelse
- Aktiviteter der fokuserer på samarbejde og etik
- Grundlæggende principper for træning
- De for undervisningen relevante digitale redskaber (video)
- Undervisning der præsenterer eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi
Teori
Teknik-videoer: (se de enkelte moduler)
Artikel om Boksning og Parkinson
Kap 3 - Anatomi og bevægelseslære
eleverne skal kunne:
Kende kroppens knogler og knogletyper
beskrive et leds opbygning, type samt bevægelse i leddet - fokus på knæ og hofteled - øvelse dissektion af kyllingeknæ og hofte led
Oversigt over de vigtigste muskler og deres funktion
Kunne foretage en simpel bevægelsesanalyse af dobbelt afsæt, et bens afsæt og centralbevægelsen
Kap 4 - Muskler og styrke
Eleverne skal kunne:
beskrive hvordan en muskel er opbygget og kunne forklare kraftudvikling vha. tværbrocyklus.
Redegøre faktorer der påvirker kraftudviklingen, tværsnitsareal, hastighed, længden på musklen, neurale drive, muskelfibersammensætning og rekruttering af muskelfibre
Redegøre for hvordan man måler maximal kraft, eksplosiv kraft og muskeludholdenhed
Forklare hvordan man træner sin maximale styrke, eksplosive styrke, spændstighed og muskeludholdenhed
Endelig skal de kunne forklare hvilke adaptationer styrketræning medfører.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61625935616",
"T": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61625935616",
"H": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61625935616"
}