Rysensteen Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Rysensteen Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 TyF/bfsx1 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Morten Dyssel
Hold
2023 TyF/bfsx1 (
1bfsx1 TyF
,
2bfsx1 TyF
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Großstadtleben 1 (eksamensemne)
Titel 2
Das mag ich!
Titel 3
Schlager (eksamensemne)
Titel 4
Großstadtleben 2 (eksamensemne)
Titel 5
Das Leben in der DDR
Titel 6
Filmfestival
Titel 7
GCP-forløb: Kulturelle Identitäten (eksamensemne)
Titel 8
Hitlerjugend (eksamensemne)
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Großstadtleben 1 (eksamensemne)
Vær opmærksom på, at dette forløb hænger sammen med Großstadtleben 2.
I dette forløb skal vi arbejde med livet i storbyen.
Vi skal læse tekster, høre musik og se film(klip) der handler om livet i de tysksprogede storbyer.
I skal lære noget om forskellige tysksprogede storbyer og fortælle om jeres egne oplevelser.
Vi har primært fokus på ordforråd og mundtlighed.
Læringsmål:
Du skal...
- have viden om tysksprogede byer og kunne fremlægge din viden på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne fremlægge en tysksproget tekst på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne føre kortere og friere dialoger om byer på mundligt tysk
- kunne bruge forløbets ordforråd og skabelonsætninger.
- kunne bøje og anvende hjælpeverberne og de regelmæssige verber i præsens.
- kunne placere verbet korrekt i sætning i hovedsætninger og i ledsætning efter weil.
Kernestof:
- Easy German Berlin
- Endlich August: Das ist Berlin
- Fatih Akin: Soul Kitchen
Indhold
Kernestof:
Gloser til Großstadtleben
99 Luftballons Text.pdf
Großstadtleben 2023
Das ist Berlin
Medbring jeres nye kompendium: Großstadtleben
Ordklasser.pdf
Husk at medbringe Großstadtleben-kompendiet!
SPROG- OG KULTURDAG Kære alle I dag har vi sprog- og kulturdag med de andre klasser med et andet fremmedsprog. Vi har stykket et godt program sammen, hvor vi skal hygge os og have det sjovt. Der er et par opgaver til jer: 1. Medbring en lille gave (1
1bfsx1, 15.1.2024.pptx
1bfsx1, 19.1.2024.pptx
Kompendium Großstadtleben 2023-2024.pdf
Omfang
Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Das mag ich!
Indhold
Kernestof:
Rys liebt Deutsch
Redemittel.docx
Your favourite German music? | Easy German 259
10 Netflix-Serien zum Deutschlernen
DRTV - Babylon Berlin
Tyske film
100 Beste Deutsche Filme | Moviepilot.de
Redemittel tysk B.docx
Som forberedelse til dette modul skal I derhjemme se den tyske serie (første afsnit!) eller tyske film færdig, som I hver især eller i små grupper tog hul på i onsdags.
Sommermärchen 2006 – die Fussball-WM begeistert Deutschland
3 Fußball | Das Deutschlandlabor | DW Deutsch Lernen
Mario Götze WM 2014 Finale Tor
modul sport.pptx
modul sport-kopi.pdf
13 Urlaub | Das Deutschlandlabor | DW Deutsch Lernen
20 Bier | Das Deutschlandlabor | DW Deutsch Lernen
https://www.survey-xact.dk/LinkCollector?key=LLA9RDSLL61J
Tysk grammatikoversigt.pdf
Familie_Braun_Zusammenfassung.docx
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Schlager (eksamensemne)
I dette forløb skal vi sammen på en rejse til Schlager-musikkens forunderlige og meget lalleglade verden. Vi skal finde ud af, hvorfor den tyske Schlager-musik er så elsket og hadet – ikke kun i de tysksprogede lande, men også i f.eks. Danmark. For Schlager-musikken er en stor kultureksport, og noget mange uden for Tyskland, Østrig og Schweiz forbinder med den tysksprogede kultur.
I forløbet skal I dykke ned i forskellige Schlager-sange, diskutere jeres holdning til Schlager-musikken, og så skal I også selv skrive jeres egen Schlager-tekst og ud fra den AI-generere jeres egen Schlager.
Vores sproglige/grammatiske fokuspunkter:
• Kasus, personlige og possessive pronomener
• Verber i nutid
• At udtrykke meninger og holdninger
Læringsmål:
• Du kan forklare på tysk, hvad der kendetegner en Schlager mht. musik, tekst, tema, undergenrer osv.
• Du kan forstå og lave en let analyse af forløbets Schlager-tekster og vurdere om de er typisk for Schlager-genren.
• Du kender de to Schlager-musikere Helene Fischer og Hansi Hinterseer, og du kan sammenligne dem.
• Du kan fremlægge en Schlager-tekst med fokus på genre-kendetegn.
• Du kan anvende vores ordforråd, skabelonsætninger og Redemittel til at beskrive en tekst, en sang, et billede og en video.
• Du kan diskutere Schlager-genrens fordele og ulemper.
• Du kan udtrykke din egen mening om en tekst og genren Schlager og i den forbindelse bruge Redemittel til at diskutere.
Skabelonsætninger:
1. Es gibt + substantiv i AKK
- Es gibt einen festen Rhytmus.
- In einem Schlager gibt es viele Klischees.
2. Modalverbum + infinitiv (navneform)
- Auf einem Schlager-Konzert kann das Publikum mitklatschen.
3. Uddybe med en ledsætning med weil eller dass
- Das Lied ist ein Schlager, weil es einen klischeehaften Text hat.
- In einem Schlagerlied ist es wichtig, dass man mitsingen kann.
Kernestof
Helene Fischer, Atemlos durch die Nacht
Hansi Hinterseer: Amore Mio
Hansi Hinterseer: Viele Grüße aus Tirol
Hansi Hinterseer: Kufsteinlied
Hansi Hinterseer: Du bist ein Engel für mich
Hansi Hinterseer: Hände zum Himmel
Peter Rist: Opium ohne Nebenwirkungen (Artikel)
Roland Lindenblatt und Jakob Pontius: Ein Songwriter erzählt - so geht Schlager
Sekundærlittertur
Der Begriff “Schlager”
Hansi Hinterseer (wikipedia: I kompendium)
Indhold
Kernestof:
Memrise
Minlæring
Beatrice Egl1000 und 1 Nacht (Die Schlager des Sommers 2022)
Husk kompendiet - og træn fortsat det tyske Schlager-ordforråd på Memrise
1bfsx1, 19.4.2024.pptx
Redemittel.docx
Helene Fischer - Atemlos durch die Nacht
1bfsx1, 23.4.2024.pptx
Redemittel og skabelonsætninger.pptx
Kongruens og kendeord.pptx
1bfsx1, 1.5.2024.pptx
Husk jeres kompendium!
1bfsx1, 6.5.2024.pptx
Husk kompendiet!
Husk kompendiet og grammatikarket!
Hansi Hinterseer Amore Mio 2010
Hansi Hinterseer - Viele Grüße aus Tirol - 2010
Hansi Hinterseer - Kufsteinlied 2007
Hansi Hinterseer - Du bist ein Engel für mich 2018
Hansi Hinterseer - Hände zum Himmel
1bfsx1, 17.5.2024.pptx
Som forberedelse til dette modul arbejder hver gruppe videre med den mundtlige præsentation af, hvad der er typisk for en schlager - med udgangspunkt i teksten "Ein Songwriter erzählt" fra kompendiet (s. 12-15). Inddrag også gerne noget info fra den
1bfsx1, 23.5.2024.pptx
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Großstadtleben 2 (eksamensemne)
I dette forløb skal vi arbejde med livet i storbyen.
Vi skal læse tekster, høre musik og se film(klip) der handler om livet i de tysksprogede storbyer.
I skal lære noget om forskellige tysksprogede storbyer og fortælle om jeres egne oplevelser.
Vi har primært fokus på ordforråd og mundtlighed.
Læringsmål:
Du skal...
- have viden om tysksprogede byer og kunne fremlægge din viden på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne fremlægge en tysksproget tekst på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne føre kortere og friere dialoger om byer på mundligt tysk
- kunne bruge forløbets ordforråd og skabelonsætninger.
- kunne bøje og anvende hjælpeverberne og de regelmæssige verber i præsens.
- kunne placere verbet korrekt i sætning i hovedsætninger og i ledsætning efter weil.
Kernestof:
- Easy German Berlin
- Endlich August: Das ist Berlin
- WDR: Ein Tag in Hamburg
- Fatih Akin: Soul Kitchen
Indhold
Kernestof:
Lyt til nogle tyske sange for lige at få opfrisket sproget.
Find et godt eller sjovt sommerferiefoto, som du vil beskrive for din makker - på tysk, naturligvis :-)
2bfsx1 TyF, 22.8.2024.pptx til i dag.
Peter Fox: Schwarz zu Blau (Video auf YouTube).
Kompendium Großstadtleben 2023-2024.pdf
Medbring jeres eksemplar af kompendiet "Großstadtleben" fra sidste skoleår. Kompendiet ligger også i holdets mappe under 'Dokumenter' her i Lectio.
Peter Fox, Schwarz zu Blau.pdf (Text mit Arbeitsfragen)
Peter Fox: Schwarz zu Blau (Video auf YouTube)
Redemittel.pdf
Hausaufgabe: ihr lest und übersetzt den Songtext "Schwarz zu Blau" von Peter Fox aus dem Kompendium "Großstadtleben" (S. 7)
Følg dette link til video om artikler og kasus.
Følg dette link til S.2 (= artikler og kasus): Øvelse 2-6.
Mundtlige fremlæggelser på tysk om "Schwarz zu Blau"
Mundtlige fremlæggelser på tysk om "Schwarz zu Blau":
Kurt Tucholsky, Augen in der Großstadt.pdf
Augen in der Großstadt. Filmische Interpretation des Gedichts von Kurt Tucholsky
Alles in allem: Læs først afsnittet om genitiv (s. 22-23) og lav derefter opgaverne 1 og 2 (s. 24).
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Das Leben in der DDR
Indhold
Kernestof:
Følg dette link for at læse om regelmæssige/svage verber.
Alles in allem: Læs først afsnittet om svage verber (s. 32-35) og lav så opgave 1 (s. 35).
Følg dette link til Minlæring.
Alles in allem: Lav opgave 4 (s. 36). Skemaet nederst på s. 32 viser de svage verbers bøjning i præteritum.
Følg dette link til Minlæring V.4.1: Sammensatte tider.
Følg dette link til videoen Deutsche Teilung - Deutsche Einheit.
Følg dette link til Kahoot.
Arbejdsgrupper
Følg dette link til artikel og video om grænsen mellem DDR og BRD (= gruppearbejde, del 1).
Følg dette link til artikel og video om det delte Berlin (= gruppearbejde, del 2).
Alles in allem: Genopfrisk først afsnittet om de sammensatte verbaltider 'perfektum' og 'pluskvamperfektum' (s. 33-34) og lav så opgave 7+8 (s. 37).
Link til teksten "Zwei deutsche Staaten entstehen" (1).
Link til teksten "Die 1950er Jahre" (2).
Link til teksten "Der Bau der Mauer" (3).
Link til teksten "Die Mauer fällt" (4).
Følg dette link til Minlæring: V.7, øvelse 9.
Link til DDR's nationalsang Auferstanden aus Ruinen (med tekst af Johannes R. Becher og melodi af Hanns Eisler).
Alles in allem: Læs først s. 39-41 og lav så opgave 1 (s. 41).
I skal alle sammen have set den tyske film Ballon (da. Flugten fra Østtyskland), som ligger på CFU og Filmstriben.
I skal alle sammen have set den tyske film Ballon (da. Flugten fra Østtyskland), som er tilgængelig hos CFU, Filmstriben og Filmcentralen.
Link til Fluchtursachen.
Link til Ballonflucht.
Link til DDR-Flucht im Ballon.
Kompendium til "Ballon": b1-ab-ballon_de.pdf
Link til regelmæssige verber.
Forbered jer til den skriftlige aflevering (som laves i modulet) om svage verber + ledsætninger.
Redemittel.pdf
Alles in allem. Tysk øvelsesgrammatik:- Læs først s. 44-45 og lav dernæst opg. 1 (s. 49). Skemaet for den bestemte artikel står på s. 18.
Link til PR.4: Præpositioner, der styrer enten akkusativ eller dativ
Alles in allem. Tysk øvelsesgrammatik:- Læs først s. 44-45 og lav dernæst opgave 1 (s. 49). Skemaet for den bestemte artikel står på s. 18.
Alles in allem. Tysk øvelsesgrammatik:- Læs først s. 46-47 og lav dernæst opgave 4 (s. 50).
Link til undervisningsmateriale til "Das schweigende Klassenzimmer".
Grammatikark.pdf
Alles in allem: Lav opgave 3 på s. 54-55.
Link til Minlæring P.2: Personlige pronominer
Link til Minlæring P.3: Possessive pronominer
Forberedelse af fremlæggelser (mandag i næste uge)
Fremlæggelse om "Das schweigende Klassenzimmer":
Fremlæggelser om "Das schweigende Klassenzimmer"
Easy German: Weihnachtsmarkt
Auf dem Weihnachtsmarkt - die Aufgabe (1).pdf
Link til Julemarked Højbro Plads
Omfang
Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Filmfestival
Indhold
Kernestof:
"Das ist Berlin" (Endlich August)"Schwarz zu blau" (Peter Fox)"Augen in der Großstadt" (Kurt Tucholsky)"Atemlos durch die Nacht" (Helene Fischer)"Hände zum Himmel" (Hansi Hinterseer)"Amore Mio" (Hansi Hinterseer)"Spektakuläre Fluchten aus der DDR" (N
Invitation til Fremmedsprogenes Filmfestival 2025.docx
Oversigt over film 2025 (Elevdokument).docx
Filmfestival: Eine Filmkritik schreiben
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
GCP-forløb: Kulturelle Identitäten (eksamensemne)
GCP-forløb: Kulturelle Identitäten
I dette forløb introduceres eleverne for det brogede etniske og kulturelle landskab i Tyskland. Vi dykker ned i stereotypiske forestillinger om mennesker med forskellig baggrund med udgangspunkt i det beskrivende kulturbegreb. Det komplekse kulturbegreb vil bidrage til at nuancere billedet af nationalitet. Som eksempler herpå kastes et blik på det tyske og det danske mindretal og tyrkere i Tyskland. I den forbindelse anvendes integrationsteori og identitetsteori. Eleverne vil løbende beskæftige sig med samfundsmæssige forhold i Tyskland og den historiske baggrund for Tysklands multikulturalitet.
Kernestof
Al Gear, “Integration” (Lied)
Eins dieser Bilder
Bist du deutsch oder dänisch? (Imgrenzgebiet)
Almanya (Film)
Erdal Sezer, “Es wird immer etwas Fremdes bleiben”.
Sekundærlitteratur
Det beskrivende og det komplekse kulturbegreb
Integrationsteori
Identitetsteori
Die dänische Minderheit in Deutschland
Wie Deutschland ein Einwanderungsland wurde
Indhold
Kernestof:
Overblik: Der beschreibende og komplekse Kulturbegriff
Integrationstheorie.docx
Kulturbegreber.docx
Al-Gear - Integration (HD OFFICIAL VIDEO)
Al-Gear – Integration (lyrics)
Integration.docx
Identitätstheorie.docx
IDENTITÄTSTHEORIE - ordne die Aussagen ein
Integration - sangtekst.docx
OPGAVE 1: I klassenOPGAVE 2: Laves i klassen
Welche Vor- und Nachteile gibt es, wenn man sich mit zwei Kulturen identifiziert? Kennst du jemanden, der eine Zugehörigkeit zu zwei Kulturen hat, und wie kommt es zum Ausdruck?Erwähne (mindestens) drei gute Gründe dafür, warum du eine Fremdsprache l
Lektie:Über eine Kulturbegegnung (kulturmøde) berichten
Skal bruges i modulet. Spørgsmål til oplæg:
OPGAVEBESKRIVELSE: Repetition
Eksamensøvelse
Omfang
Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Hitlerjugend (eksamensemne)
Zentrale Fragen
Wärst du Mitglied der Hitlerjugend geworden?
Was war die Hitlerjugend?
Warum wurden Kinder und Jugendliche Mitglied der Hitlerjugend?
Kernestof (pensum)
Text 1: Vorwärts, vorwärts (Lied)
Text 2: “Was war die Hitlerjugend” (SWR, Kindernetz) (Video)
Text 3: Napola (Film)
Text 4: Die Schlaufe
Text 5: - Hitler über Jugenderziehung (Auszug aus einer Rede)
Text 6: Im Sommerlager (Fotos)
Indhold
Kernestof:
Vi mødes i lokale 18.
Elevfeedback:
Afsnit
Vi mødes i FT3-3
Til brug i modulet Adolf Hitler über Jugenderziehung - Text + Aufgaben
Velkommen tilbage efter ferien
Instruks til gruppepræsentationer om filmen "Napola":- Besvar jeres spørgsmål.- Overvej, om I selv ville være blevet en del af HJ?- Lav en perspektivering til andet materiale fra vores forløb.- Brug gloser fra forløbets ordforråd.- Varighed: 3-4 minu
Lektie: Udvælg to substantiver og to verber fra følgende ordforrådsliste, og lav en sætning med hvert ord og indsæt i elevfeedback. Det vil sige, at I skal lave 4 korte sætninger på tysk.
Redemittel til mundtlig eksamen i tysk.pdf
Grammatik 2.g .docx
Medbring jeres 'Themenwortschatz' og 'Redemittel', som I skal bruge til videopræsentationen i slutningen af modulet. Desuden skal I kunne perspektivere til de materialer, vi har arbejdet med i Hitlerjugend-forløbet, jf. holdmappe på Gdrev.
Mangler videoaflevering om "Die Schlaufe": Alvilda, Benjamin, Bjørn, Filippa, Ingrid, Jeppe, Lill, Marie V., Mie, Siri, Sixten, Sofia, Viggo.
Mangler HJ-opgave (omlagt skriftlighed): Alfred, Christian, Jeppe, Lilly, Sixten, Villads.
OPGAVE I KLASSEN
Medbring jeres tekst: "Die Schlaufe"Vi mødes i lokale 20.
Omfang
Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62594785919", "T": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62594785919", "H": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62594785919" }