Holdet 2023 TyF/ku - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Morten Dyssel
Hold 2023 TyF/ku (1ku TyF, 2ku TyF)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Großstadtleben 1 (eksamensemne)
Titel 2 Das mag ich!
Titel 3 Schlager (eksamensemne)
Titel 4 Großstadtleben 2 (eksamensemne)
Titel 5 Das Leben in der DDR
Titel 6 Filmfestival
Titel 7 GCP-forløb: Kulturelle Identitäten (eksamensemne)
Titel 8 Hitlerjugend (eksamensemne)
Titel 9 GCP-forløb#1

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Großstadtleben 1 (eksamensemne)

Vær opmærksom på, at dette forløb hænger sammen Großstadtleben 2.

I dette forløb skal vi arbejde med livet i storbyen.
Vi skal læse tekster, høre musik og se film(klip) der handler om livet i de tysksprogede storbyer.
I skal lære noget om forskellige tysksprogede storbyer og fortælle om jeres egne oplevelser.
Vi har primært fokus på ordforråd og mundtlighed.

Læringsmål:
Du skal...
- have viden om tysksprogede byer og kunne fremlægge din viden på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne fremlægge en tysksproget tekst på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne føre kortere og friere dialoger om byer på mundligt tysk
- kunne bruge forløbets ordforråd og skabelonsætninger.
- kunne bøje og anvende hjælpeverberne og de regelmæssige verber i præsens.
- kunne placere verbet korrekt i sætning i hovedsætninger og i ledsætning efter weil.


Kernestof:
- Easy German Berlin
- Endlich August: Das ist Berlin
- WDR: Ein Tag in Hamburg
- Fatih Akin: Soul Kitchen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Schlager (eksamensemne)

I dette forløb skal vi sammen på en rejse til Schlager-musikkens forunderlige og meget lalleglade verden. Vi skal finde ud af, hvorfor den tyske Schlager-musik er så elsket og hadet – ikke kun i de tysksprogede lande, men også i f.eks. Danmark. For Schlager-musikken er en stor kultureksport, og noget mange uden for Tyskland, Østrig og Schweiz forbinder med den tysksprogede kultur.
I forløbet skal I dykke ned i forskellige Schlager-sange, diskutere jeres holdning til Schlager-musikken, og så skal I også selv skrive jeres egen Schlager-tekst og ud fra den AI-generere jeres egen Schlager.

Vores sproglige/grammatiske fokuspunkter:
• Kasus, personlige og possessive pronomener
• Verber i nutid
• At udtrykke meninger og holdninger

Læringsmål:
• Du kan forklare på tysk, hvad der kendetegner en Schlager mht. musik, tekst, tema, undergenrer osv.
• Du kan forstå og lave en let analyse af forløbets Schlager-tekster og vurdere om de er typisk for Schlager-genren.
• Du kender de to Schlager-musikere Helene Fischer og Hansi Hinterseer, og du kan sammenligne dem.
• Du kan fremlægge en Schlager-tekst med fokus på genre-kendetegn.
• Du kan anvende vores ordforråd, skabelonsætninger og Redemittel til at beskrive en tekst, en sang, et billede og en video.
• Du kan diskutere Schlager-genrens fordele og ulemper.
• Du kan udtrykke din egen mening om en tekst og genren Schlager og i den forbindelse bruge Redemittel til at diskutere.

Skabelonsætninger:

1. Es gibt + substantiv i AKK
- Es gibt einen festen Rhytmus.
- In einem Schlager gibt es viele Klischees.

2. Modalverbum + infinitiv (navneform)
- Auf einem Schlager-Konzert kann das Publikum mitklatschen.

3. Uddybe med en ledsætning med weil eller dass
- Das Lied ist ein Schlager, weil es einen klischeehaften Text hat.
- In einem Schlagerlied ist es wichtig, dass man mitsingen kann.

Kernestof
Helene Fischer, Atemlos durch die Nacht
Hansi Hinterseer: Amore Mio
Hansi Hinterseer: Viele Grüße aus Tirol
Hansi Hinterseer: Kufsteinlied
Hansi Hinterseer: Du bist ein Engel für mich
Hansi Hinterseer: Hände zum Himmel
Peter Rist: Opium ohne Nebenwirkungen (Artikel)
Roland Lindenblatt und Jakob Pontius: Ein Songwriter erzählt - so geht Schlager

Sekundærlittertur
Der Begriff “Schlager”
Hansi Hinterseer (wikipedia: I kompendium)   

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Großstadtleben 2 (eksamensemne)

I dette forløb skal vi arbejde med livet i storbyen.
Vi skal læse tekster, høre musik og se film(klip) der handler om livet i de tysksprogede storbyer.
I skal lære noget om forskellige tysksprogede storbyer og fortælle om jeres egne oplevelser.
Vi har primært fokus på ordforråd og mundtlighed.

Læringsmål:
Du skal...
- have viden om tysksprogede byer og kunne fremlægge din viden på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne fremlægge en tysksproget tekst på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne føre kortere og friere dialoger om byer på mundligt tysk
- kunne bruge forløbets ordforråd og skabelonsætninger.
- kunne bøje og anvende hjælpeverberne og de regelmæssige verber i præsens.
- kunne placere verbet korrekt i sætning i hovedsætninger og i ledsætning efter weil.


Kernestof:
- Easy German Berlin
- Endlich August: Das ist Berlin
- WDR: Ein Tag in Hamburg
- Fatih Akin: Soul Kitchen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Das Leben in der DDR

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 GCP-forløb: Kulturelle Identitäten (eksamensemne)

GCP-forløb: Kulturelle Identitäten
I dette forløb introduceres eleverne for det brogede etniske og kulturelle landskab i Tyskland. Vi dykker ned i stereotypiske forestillinger om mennesker med forskellig baggrund med udgangspunkt i det beskrivende kulturbegreb. Det komplekse kulturbegreb vil bidrage til at nuancere billedet af nationalitet. Som eksempler herpå kastes et blik på det tyske og det danske mindretal og tyrkere i Tyskland. I den forbindelse anvendes integrationsteori og identitetsteori. Eleverne vil løbende beskæftige sig med samfundsmæssige forhold i Tyskland og den historiske baggrund for Tysklands multikulturalitet.  

Kernestof

Al Gear, “Integration” (Lied)
Eins dieser Bilder
Bist du deutsch oder dänisch? (Imgrenzgebiet)
Almanya (Film)
Erdal Sezer, “Es wird immer etwas Fremdes bleiben”.

Sekundærlitteratur

Det beskrivende og det komplekse kulturbegreb
Integrationsteori
Identitetsteori
Die dänische Minderheit in Deutschland
Wie Deutschland ein Einwanderungsland wurde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Hitlerjugend (eksamensemne)

Zentrale Fragen

Wärst du Mitglied der Hitlerjugend geworden?
Was war die Hitlerjugend?
Warum wurden Kinder und Jugendliche Mitglied der Hitlerjugend?

Kernestof (pensum)
Text 1: Vorwärts, vorwärts (Lied)
Text 2: “Was war die Hitlerjugend” (SWR, Kindernetz) (Video)  
Text 3: Napola (Film)
Text 4: Die Schlaufe
Text 5: - Hitler über Jugenderziehung (Auszug aus einer Rede)
Text 6: Im Sommerlager (Fotos)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 GCP-forløb#1

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer