Holdet 3u MU (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Johanne Ulbæk Povlsen, Tine Bacher
Hold 2023 MU/u (1u MU, 2u MU, 3u MU)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Rytmelære, groove, kor og sammenspil
Titel 2 Områdestudier
Titel 3 Nodelære, melodisk analyse og rotationssammenspil
Titel 4 Sammenspil og kor
Titel 5 Harmonik
Titel 6 Alsang og fællessang i krisetider
Titel 7 Skriftlig musik pop/rock kor
Titel 8 SYNG
Titel 9 Blues
Titel 10 SOUL - Globale tendenser
Titel 11 Hitskabelonen
Titel 12 SKriftlighed
Titel 13 Produktion og sangskrivning
Titel 14 Sammenspil
Titel 15 Skriftlighed M1
Titel 16 Musik og nationalitet
Titel 17 Cubansk musik
Titel 18 Skriftlighed II M2
Titel 19 Mozart og Wienerklassikken
Titel 20 Forløb#17

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Rytmelære, groove, kor og sammenspil

Forløbet er todelt.
Eleverne arbejder i dette forløb op mod den årligt julekoncert.
Der arbejdes med korsang med de øvrige musik-klasser samt sammenspil i mindre grupper.

I kor arbejdes med numrene:
"Nattely" - Pil
"Let Love Be Love" S.O.A.P, Christina, Remee

I sammenspil arbejdes i mindre grupper med numrene:
"You Know I'm No Good" Amy Winehouse
"Under din sne" Minds of 99

Faglige mål for musikudøvelsesdelen:
- Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realiseremusikalske udtryk.
̶ Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist i band inden for et dansk og internationalt repertoire af en og flerstemmige sange og satser.
̶ samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Både kor og sammenspil fremføres for publikum til julekoncerten.

Sideløbende arbejdes med et teoretisk fokus på rytmelære og groove med henblik på at kunne analysere og reflektere over et nummers groove. En disciplin som kan bruges både i den mundtlige og skriftlige del af musikfaget.

Musikkundskab:
- Eleverne skal med udgangspunkt i rytmelære lære at aflæse og analysere et grooveskema og herunder kunne beherske begreber som: Beatmarkering, modrytmer herunder afterbeat, offbeat, synkoper/lifts og clavesrytmik, aktivitetsniveau, komplementærrytmik, sammenfald og ostinat. Derudover skal eleverne beherske puls/taktrammen.

Grooveanalyser:
- Viva La Vida
- Call Me Maybe
- Bad Guy

Eleverne oplever desuden to koncerter i dette forløb:
- Kor-koncert med Papaya
- "Nielsen Danser" (koncert med DR symfoni-orkester, Den sorte skole og efterskoledansere) i DRs koncertsal.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
MU 1: Individuel musikopgave 27-11-2023
MU 2: Rytmelæreopgave 20-12-2023
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Områdestudier

Formål: Introduktion til klassens GCP-destination USA og New York i et musikæstetisk perspektiv.

Del 1: Refleksion over elevernes egen forforståelse af musik og kultur i DK vs. New York.

Refleksionsspørgsmål:
-Hvornår bruges musik som en del af den danske/amerikanske kultur?
-Hvilken type musik forbinder I med Danmark/New York?

Del 2: Introduktion til hiphoppens historie og oprindelse i New York
- Eleverne skal have kendskab til hvad der overordnet kendetegner Old School Hip hop som genre.

Materiale: Læreroplæg + 1. afsnit af Hip Hop-Evolution

Del 3: Egenproduktion af Old School hip hip-nummer via Garageband el. andet musikprogram.
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Nodelære, melodisk analyse og rotationssammenspil

Fokus i dette forløb har været på nodelære med henblik på at kunne opstarte flydekor til skriftlig musik (M2) samt melodisk analyse (M1)

Formålet med forløbet er at introducere og træne nodeteori.
I dette forløb skal eleverne opnå følgende mål:

Nodekendskab
- Kunne læse toner i G- og F-nøgle
- Kunne læse fortegn # og b - både faste og løse.
- Bestemme tonearter og konstruere dur + ren mol skalaer
- Kunne kunne læse intervaller inkl. størrelser fra prim-oktav
- Kunne læse og opbygge dur/mol-treklange samt deres omvendinger
- Have kendskab til og kunne bruge kvintcirklen

Melodisk analyse (M1)
- Bestemme tonerart, taktart og ambitus
- Form: opdele i perioder og fraser
- Beskrive kontur med inddragelse af relevante begreber som trinvise og springende bevægelser m. angivelse af intervaller, sekvenser, akkordbrydninger, skalafremmede toner m.m.

Skriftlig musik: Poprock (M2)
- Introduktion til Musescore 4
- Kunne stemmeføringsreglerne for flydekor
- Lave flydekor, der følger melodiens lifts

Praktisk:
- Eleverne har undervejs akkompagneret hinanden til fællessang
- Sideløbende er arbejdet med rotationssammenspil, hvor alle er introduceret til guitar, klaver, bas og trommer og indstuderet simple roller til afvikling af 1-2-3-sammenspil for hele holdet (Working Day and Night).


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
MU 3: Grooveanalyse 26-01-2024
MU 4: Nodelære og Musescore 23-02-2024
MU 5: Flydekor 15-03-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Sammenspil og kor

Fokus i dette forløb er på musikudøvelse i sammenspilsgrupper og i kor (samarbejde med 2.g A-niveau)

Faglige mål:
̶ Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realiseremusikalske udtryk
̶ Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist i ensemble inden for et internationalt repertoire af en og flerstemmige sange og satser
̶ Samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Numre der er arbejdet med i sammenspil:
Gr 1: More Than You Give Me (Mica Millar)
Gr 2: Lost (Frank Ocean)
Gr. 3: Shackles (Mary Mary)

Fælles kor:
Unwritten (Natasha Bedingfield)

Alle numre blev fremført til forårskoncerten d. 24/4-24.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
MU 6: Melodisk og rytmisk analyse 19-04-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Harmonik

Introduktion til funktionsharmonisk analyse

Eleverne skal i dette forløb for første gang arbejde med harmonisk analyse. Fokus bliver på funktionsharmonik.
Faglige mål:
Kunne genkende/analysere sig frem til følgende funktioner:
Tonika, subdominant, dominat (med og uden septimer)
Tonikaparallel, subdominantparallel, dominantparallel og evt. vekseldominant.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
MU 7: Årets sidste aflevering 17-05-2024
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Alsang og fællessang i krisetider

Eleverne bydes velkommen til musik i 2.g med dette forløb om danske traditioner for alsang og fællessang i krisetider, samt til fest og samling. Med afsæt i elevernes egne erfaringer, som fællessang under coronakrisen og traditioner ved diverse skoleafslutninger, får eleverne et praktisk og historisk indblik i den danske sangskat og tradition for fællessang i Danmark. Gennem arbejdet med alsangsbevægelsen under besættelsen i 1940’erne, undersøger eleverne hvad fællessang gør for konstruktionen af national identitet og fællesskaber i krisetider, med en oplagt parallel til corona situationen i deres samtid. Således undersøger vi hvordan fællessang skaber fællesskaber: Når vi synger udskiller vi hormonet oxytocin (kærlighedshormonet), som gør at man skaber tillid til relationer, dermed kan vi mærke og føle det forestillede fællesskab, som vi synger ind i (Benedict Andersons teori om forestillede fællesskaber).

Eleverne kommer til at bruge historiske førstehåndskilder (tale fra 1940 af Nakskov borgmester Marius Nielsen), og vil arbejde med Benedict Andersons teori om ‘forestillede fællesskaber’. Ved at lære at synge den nye frihedssang (Frihedens Lysdøgn 2020) får eleverne desuden et første kendskab til noderne. Sangen kan desuden give anledning til at diskutere på hvilken måde sange er bærere af værdier.

I forløbet undersøges følgende spørgsmål:
Hvorfor opstod fænomenet alsang (i 1941)?
Hvilken funktion fik bevægelsen?
Hvilken betydning har alsang (fællessang) fået i eftertiden?
Hvilke sange blev sunget under alsang og hvorfor?
Hvilken funktion har fællessang i krisetider?
På hvilken måde skaber fællessang fællesskaber?

Faglige mål:
behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
synge og spille en- og flerstemmige sange og satser inden for et dansk og internationalt repertoire

Kernestof:
væsensforskellige perioders og genrers musikhistoriske og musikkulturelle forhold, herunder danske

Materialer:
Sang: Frihedens Lys Døgn Musik af Julia Maria og Nikolaj Busk, tekst af Anne Vad, Udgivet 2019 af Spil dansk. Vinder af Alsang 2020 sangskriverkonkurrence.   
Podcast. Amalie Dea Bonné: Sange der samler. Udgivet på alsang.dk 2020.  https://alsang.dk/undervisning/ungdomsuddannelse/
Uddrag af artiklen: “ Forestillede fællesskaber. En meget kort introduktion til Benedict Anderson. Af Mikkel Flohr, 7. februar 2017. Kan findes her.
Artikel om Alsang under besættelsen i 1940 - https://lokalekilder.dk/modstand-alsang/
Tale af borgmester Marius Nielsen til Alsangsaften 1940 i Nakskov: https://online.flippingbook.com/view/353499/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Skriftlig musik pop/rock kor

I forløbet arbejder eleverne med Pop/rock kor arrangement.

Med afsæt i Bastarden arbejdes der med korteknikkerne: Flydekor og Melodirytmefordobling.

Forløbet skrejker sig over flere uger, og køres parallelt med SYNG og blues forløbet, da vi har mange moduler i denne periode, og så der er luft i mellem deres skriftlige afleveringer, hvor de træner deres færdigheder.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 10 SOUL - Globale tendenser

GLOBALE TENDENSER - Ulighed i USA

Formålet med forløbet er at arbejde med afroamerikansk musik som identitetsmarkør og element i afroamerikansk identitetsdannelse. Der introduceres til Sydstatssoul, Motown og Neosoul/kontemporær Soul med særligt fokus på afroamerikanske markører i særligt musik (men også tekst) - bl.a. i et tværfagligt samarbejde med engelsk. Forløbet leder op til SRO som led i et overordnet emne om Globale Tendenser og problemstillingen:

"Hvordan manifesterer ideerne bag Black Lives Matter (BLM) bevægelsen sig i engelsktalende landes kulturprodukter og populærkultur?"

Læst tekst:
Jensen/Hammer, Soul - Sort musik i 1960'erne, Systime 1998, 7-63, 82-97

Analysenumre:
Jill Scott: Run, run, run
Michael Kiwanuka: Black Man In A White World
H.E.R: I can't Breathe

Numre, der er berørt/gennemgået overfladisk:
James Brown: Say It Loud, I'm Black And I'm Proud
Wilson Pickett: Mustang Sally
Jackson 5: ABC
Curtis Mayfield: Miss Black America
Stevie Wonder: Living For The City
Amy Winehouse: Rehab
CeeLo Green: F*ck You
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer





Titel 15 Skriftlighed M1

Vi starter 3g med intensivt fokus på de skriftlige dicipliner i M1 delen: funktionsharmonisk analyse, akkordanalyse, samt lidt groove- og melodiskanalyse. Desuden arbejder vi med praktisk kor, og kigger fremad med julekoncerten med fokus på individuelle præstationer.

Efter ønske fra rejselærerne øver klassen et simpelt korarrangement af Shower the People samt to sammenspilsnumre for at kunne optræde med numrene på udveksling i Maine og New York.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Musik og nationalitet

I forløbet musik og nationalitet undersøger vi musikkens rolle i at skabe og opretholde en national identitet og selvforståelse. Vi ser historisk på forskellige nationalhymners oprindelse, type og funktion.

Formålet med forløbet er at undersøge sammenhænge mellem musik, identitet og fællesskaber i forlængelse af forløbet om alsang og fællessang i 2.g.

Musik internt arbejdes der med analyseparametrene melodiskanalyse, akkordanalyse og funktionsharmonisk analyse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Cubansk musik

I forløbet cubansk musik arbejdes der med de kulturelle og historiske forhold og rammer for oprindelsen af cubansk musik med fokus på de tidlige cubanske musikgenre som son, danzon og rumba. Forløbet skriver sig ind i en større undersøgelse af den afrikanske musikalske diaspora i Amerika med perspektiver til klassens forløb om Blues og Soul i 2g.

Der laves musikintern analyse af genren son med fokus på instrumentering og groove.

I den praktiske del af analysen spilles to numre, hvoraf det ene er svensk son Undantag med Bo Kaspers orkester, samt nummeret Chan Chan som det spilles i filmen Buena Vista Social Club.

Holdet optræder med begge sange til skolens julekoncert, hvor skolens kor synger Undantag, og alle 14 elever fra musikholdet spiller forskellige percussion instrumenter og rytmegruppe til nummeret.

Der arbejds løbende med M2 dimension af den skriftlige eksamen i form af Pop Rock arrangement, og der afholdes Løvfaldsprøve i november.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Skriftlighed II M2

Fokus på skriftlighed M2 delen i det meste af januar frem til terminsprøven.

Delvist fokus på M1 delen.

Klassen har adgang til Bastarden både digitalt og analogt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 20 Forløb#17

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer