Holdet 2023 TyF/bfsx2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Astrid Krøier Rasmussen
Hold 2023 TyF/bfsx2 (1bfsx2 TyF, 2bfsx2 TyF)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Thema 1: Großstadtleben
Titel 2 Thema 2: Das mag ich!
Titel 3 Thema 3: Schlager (eksamensemne)
Titel 4 Thema 4: Grünes Deutschland (eksamensemne)
Titel 5 Thema 5: Hinter der Mauer (eksamensemne)
Titel 6 Thema 6: Typisch deutsch? (eksamensemne)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Thema 1: Großstadtleben

I dette forløb skal vi arbejde med livet i storbyen.
Vi skal læse tekster, høre musik og se film(klip) der handler om livet i de tysksprogede storbyer.
I skal lære noget om forskellige tysksprogede storbyer og fortælle om jeres egne oplevelser.
Vi har primært fokus på ordforråd og mundtlighed.

Læringsmål:
Du skal...
- have viden om tysksprogede byer og kunne fremlægge din viden på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne fremlægge en tysksproget tekst på skriftligt og mundtligt tysk
- kunne føre kortere og friere dialoger om byer på mundligt tysk
- kunne bruge forløbets ordforråd og skabelonsætninger.
- kunne bøje og anvende hjælpeverberne og de regelmæssige verber i præsens.
- kunne placere verbet korrekt i sætning i hovedsætninger og i ledsætning efter weil.

Skabelonsætninger:

1. In meiner Stadt gibt es... + substantiv i AKK
Eks. In meiner Stadt gibt es viel Kultur

2. Meine Stadt ist... + adjektiv, weil/obwohl... + ledsætning
Eks. Meine Stadt ist interessant, weil es viel Kultur gibt

3. In meiner Stadt kann man + verbum i infinitiv (sætning med modalverbum)
Eks. In meiner Stadt kann man ein Eis kaufen

Kernestof:
- Easy German Berlin
- Endlich August: Das ist Berlin
- WDR: Ein Tag in Hamburg
- Fatih Akin: Soul Kitchen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Thema 2: Das mag ich!

I dette forløb skal vi sammen udforske glæden ved at dykke ind i det tyske. For det åbner døren til en masse nye kulturoplevelser inden for lige din interesse!
I forløbet skal du primært arbejde med mundtlighed i mange små taleøvelser og præsentationer i makkerpar.

Formål og mål:
- Du finder mindst én ting, der kan motivere dig for at lære tysk.
- Du bliver inspireret til at udforske flere ting og du inspirerer andre.
- Du kan beskrive din interesse.
- Du kan anvende Redemittel til at udtrykke din holdning.
- Du kan anvende verber i præsens og perfektum.
- Du kan anvende ledsætninger med weil (og obwohl)
- Du træner at udarbejde egnede stikord til oplæg og at tale ud fra dem.
- Du kan anvende forløbets ordforråd.

Kernetekster:
- Easy German: Your favourite German music? | Easy German 259
- Das Deutschlandlabor: Fußball | Das Deutschlandlabor | DW Deutsch Lernen
- 10 Netflix-Serien zum Deutschlernen, https://www.ef.de/blog/language/10-netflix-serien-mit-denen-du-deutsch-lernen-kannst/
- En selvvalgt musikvideo fra denne liste: https://www.youtube.com/playlist?list=PLVK26TmQlcW3BMrHyBBxFY8DaDfPow5U-
- En selvvalgt film/serie fra denne liste: https://www.youtube.com/playlist?list=PLVK26TmQlcW0d-9kECrI8ePsSXuqI4ZeR
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Thema 3: Schlager (eksamensemne)

I dette forløb skal vi sammen på en rejse til Schlager-musikkens forunderlige og meget lalleglade verden. Vi skal finde ud af, hvorfor den tyske Schlager-musik er så elsket og hadet – ikke kun i de tysksprogede lande, men også i f.eks. Danmark. For Schlager-musikken er en stor kultureksport, og noget mange uden for Tyskland, Østrig og Schweiz forbinder med den tysksprogede kultur.
I forløbet skal I dykke ned i forskellige Schlager-sange, diskutere jeres holdning til Schlager-musikken, og så skal I også selv skrive jeres egen Schlager-tekst og ud fra den AI-generere jeres egen Schlager.

Vores sproglige/grammatiske fokuspunkter:
• Kasus, personlige og possessive pronomener
• Verber i nutid
• At udtrykke meninger og holdninger

Læringsmål:
• Du kan forklare på tysk, hvad der kendetegner en Schlager mht. musik, tekst, tema, undergenrer osv.
• Du kan forstå og lave en let analyse af forløbets Schlager-tekster og vurdere om de er typisk for Schlager-genren.
• Du kender de to Schlager-musikere Helene Fischer og Hansi Hinterseer, og du kan sammenligne dem.
• Du kan fremlægge en Schlager-tekst med fokus på genre-kendetegn.
• Du kan anvende vores ordforråd, skabelonsætninger og Redemittel til at beskrive en tekst, en sang, et billede og en video.
• Du kan diskutere Schlager-genrens fordele og ulemper.
• Du kan udtrykke din egen mening om en tekst og genren Schlager og i den forbindelse bruge Redemittel til at diskutere.

Skabelonsætninger:

1. Es gibt + substantiv i AKK
- Es gibt einen festen Rhytmus.
- In einem Schlager gibt es viele Klischees.

2. Modalverbum + infinitiv (navneform)
- Auf einem Schlager-Konzert kann das Publikum mitklatschen.

3. Uddybe med en ledsætning med weil eller dass
- Das Lied ist ein Schlager, weil es einen klischeehaften Text hat.
- In einem Schlagerlied ist es wichtig, dass man mitsingen kann.

KERNESTOF:
- Lexikon-der-musik.de: Der Begriff Schlager
- Helene Fischer: Atemlos, 2013
- Lindenblatt und Pontius: Ein Songwriter erzählt (uddrag), Stern.de 2018
- Peter Rist: Opium ohne Nebenwirkungen, The european.de 2013.
- Benji Agostini: Zwei Tage lang nur Schlager war die dümmste Idee, die ich je hatte (uddrag), Vice.de 2017 (https://www.vice.com/de/article/nz8wjg/ich-habe-zwei-tage-lang-nur-schlager-gehort-und-mochte-jetzt-toten)

Eleverne har desuden læst og fremlagt én af følgende tekster:
- Hansi Hinterseer: Amore Mio (https://www.youtube.com/watch?v=iJ2JuSEo7Yg&t=1s)
- Hansi Hinterseer: Viele Grüße aus Tirol (https://www.youtube.com/watch?v=suewCpzJW2A)
- Hansi Hinterseer: Kufsteinlied (https://www.youtube.com/watch?v=BdrYtZUZa34&t=1s)
- Hansi Hinterseer: Du bist ein Engel für mich (https://www.youtube.com/watch?v=pK_0mKIT8T4&t=1s)
- Hansi Hinterseer: Hände zum Himmel (https://www.youtube.com/watch?v=ueQjySrL2VQ)

SUPPLERENDE STOF:
- Wikipedia: Hansi Hinterseer
- MinLæring: Artikler og kasus, Pronomener, Regelmæssige verber, Hoved- og ledsætninger
- Forløbets ordforrådsliste på Memrise: https://app.memrise.com/course/6356053/schlager/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Thema 4: Grünes Deutschland (eksamensemne)

Kernetekster:
- Wie umweltfreundlich ist unser Alltag?, neuneinhalb - Deine Reporter | WDR, 2020: https://www.youtube.com/watch?v=57AJ9z5rWWc
- Annina Metz: "Marie Nasemann über nachhaltigen Konsum:
"Ich besaß fünf Kleiderschränke und es war
trotzdem nie genug"" (uddrag), GALA 2019, https://www.gala.de/lifestyle/marie-nasemann--kampf-gegen-fast-fashion--22089496.html
- Luisa Neubauer:
Rede vom 25.9.2020 auf der Fridays for Future-Demonstration
am Brandenburger Tor in Berlin (uddrag), https://www.youtube.com/watch?v=7GDL1kiYiHM
- Daniel Harrich: Bis zum letzten Tropfen (2022)

Supplerende stof
- Fußabdrucktest von Brot für die Welt, https://www.fussabdruck.de/
- Alles in Allem: Modalverber
- MinLæring: modalverber
- forløbets ordforrådsliste på Memrise:

Læringsmål for forløbet:
- Du skal have viden om og kunne redegøre for bæredygtighed og klimaspørgsmål i en tysk kontekst
og herigennem udbygge din viden om aktuelle forhold i de tysksprogede lande.
- Du skal kunne sammenfatte og diskutere forløbets tekster, film og videoer med brug af egnede
Redemittel.
- Du skal kunne fremlægge og diskutere en sagprosa-tekst på tysk og bruge Redemi>el og din viden
om sagprosa fra dansk og engelsk, f.eks. "Sender", "Empfänger" og "die Absicht" + "die
Appellformen" (Ethos/Logos/Pathos).
- Du skal kunne diskutere forskellige former for bæredygtig og klimavenlig livsstil, og du skal kunne
ytre din egen holdning til emnet med brug af egnede Redemittel, samt reflektere over dine egne
valg.
- Du skal kunne anvende forløbets ordforråd og skabelonsætninger.
- Du skal kunne bøje modalverberne (dürfen, können, mögen, müssen, sollen, wollen) i præsens og
kunne forstå og anvende dem.
- Du skal kunne lave korrekt ordstlling i ledsætninger med weil, obwohl og dass.

Skabelonsætninger:
1. Es gibt + substantiv i AKK
1a, eks: Es gibt sehr viele Probleme.
2a, eks: Heute/in Deutschland/deshalb gibt es sehr viele Probleme.
2. Modalverber: Man darf/kann/soll/muss... + INFINITIV uden zu
2a, eks: Man soll weniger CO2 freisetzen.
2b, eks: Heute/in Deutschland/in der Zukunft sollen alle weniger CO2 freisetzen.
3. Uddybe med weil/obwohl/dass/wenn/falls/... + LEDSÆTNING
eks. Die Jugendlichen kämpfen für eine bessere Klimapolitik, weil die Zukunft für sie wichtig ist.
4. einerseits... andererseits... (TO HOVEDSÆTNINGER)
eks. Einerseits trennt man in Deutschland den Müll, andererseits fahren viele Leute Auto.

FÜR DIE PROFIS:
5. Es ist wichtig/schwierig/..., + INFINTIV med zu.
Eks. Es ist wichtig, seine Meinung zu äußern. = Det er vigtigt at sige sin mening.
6. Sie demonstrieren/protestieren/teilnehmen/..., um ... + INFINTIV med zu.
Eks. Sie demonstrieren, um auf die Probleme aufmerksam zu machen. = De demonstrerer for at gøre
opmærksom på problemerne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Thema 5: Hinter der Mauer (eksamensemne)

I dette tema får I indblik i en central del af nyere tysk og europæisk historie, nemlig det østtyske diktatur DDR, der eksisterede fra 1949-1990. Det er samtidig historien om Europas splittelse under den kolde krig, og forståelse for DDR og den kolde krig er helt afgørende for at forstå Tyskland og Europa i dag. Temaet giver os desuden mulighed for at få indblik i livsvilkårene i et diktatur med ufrihed, propaganda og overvågning, og det rejser spørgsmål som ”flygte eller blive?”, ”gøre oprør eller indordne sig?”, ”hvad kendetegner et godt samfund?” og ”personlig frihed vs. fællesskabet”.
Vi har fokus på de menneskelige konsekvenser ved at leve i en stat som DDR, og vi skal arbejde med materiale, der tematiserer dette.
Som en del af forløbet skal I desuden producere en film til fremmedsprogenes store filmfestival!

Læringsmål:
• Du skal have viden om Tysklands splittelse og samling og beskrive det på tysk.
• Du skal kunne analysere eksempler på DDR’s syn på sig selv.
• Du skal kunne placere forløbets tekster og film tidsmæssigt (hvornår foregår de, og hvordan ser DDR i grove træk ud på dette tidspunkt).  
• Du skal kunne analysere forløbets tekster med fokus på konteksten og de personlige konsekvenser for DDR’s borgere.  
• Du skal kunne fortælle kort om din gruppes film til filmfestivallen: hvad handler den om og hvilke aspekter af DDR viser den?    
• Du skal kunne diskutere opdelings indflydelse på Tyskland i dag.
• Du skal kunne anvende forløbets ordforråd, skabelonsætninger og Redemittel.
• Du skal kunne anvende relevante tidsangivelser.

Grammatisk fokus: Kasus
• Du skal kunne anvende ren kasus inkl. genitiv (højre side af vores kasus-skema).
• Du skal kunne anvende præpositional kasus (venstre side af vores kasus-skema).
• Du skal kunne anvende artikler, pronomener og evt. adjektiver i korrekt køn og kasus.

Skabelonsætninger i præteritum (datid)
1. Es gibt (+ AKK)
• Eks. In der DDR gab es viele Probleme.
• Eks. In der DDR gab es keine Meinungsfreiheit.

2. Modalverben (+ infinitiv uden ”zu”)
• Eks. In der DDR musste man sich einordnen.
• Eks. In er DDR konnte/durfte man nicht frei wählen.

3. Uddybe med weil/obwohl/dass/wenn/als… (+ ledsætning)
• Eks. Viele DDR-Bürger waren unzufrieden, weil ihre Freiheit begrenzt war.
• Eks. Weil ihre Freiheit begrenzt war, waren viele DDR-Bürger unzufrieden.

4. einerseit /andererseits, weder/noch, sowohl/als auch (hovedsætninger)
• Eks. Einerseits war die DDR eine Diktatur, andererseits gab es für viele auch eine starke Gemeinschaft.
• Eks. In der DDR gab es weder Reisefreiheit noch Meinungsfreiheit.
• Eks. In der BRD konnte man sowohl frei wählen als auch frei reisen.

5. Infinitivsætning A: Es war wichtig/schwierig/verboten/unmöglig + infinitivsætning
• Eks. Es war verboten, die Partei zu kritisieren.

6. Infinitivsætning B: ”for at”
• Die STASI überwachte die Bürger, um die Bevölkerung zu kontrollieren.

Kernestof:
- Johannes R. Becker: "Auferstanden aus Ruinen", 1949.
- Klaus Kordon: Mach die Augen zu und spring, 1985. Uddrag. (i: Damkjær m.fl.: Schicksalsjahre, L&R 2010)
- Florian Henckel von Donnersmarck: Das Leben der Anderen, 2006.
- DeutschLera: Gibt es heute noch Unterschiede zwischen Ost- und Westdeutschland? (https://www.youtube.com/watch?v=ouM-mYfV5Fo&t=1s minut 02-14)

Supplerende stof:
- Forløbets ordforrådsliste: https://app.memrise.com/course/5841370/hinter-der-mauer/
- DR2: "Berlinmuren - Flugten til friheden" (dokumentar)
- Arbejdsark: Viden om DDR og øst-vest-konflikten (lærermateriale)
- MinLæring: Kasus
- Redemittel: Tidsangivelser, At beskrive en tekst, At sige sin mening, Relevante udtryk til temaet DDR (lærermateriale).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Thema 6: Typisch deutsch? (eksamensemne)

Hvad er ”typisk tysk” – og findes det overhovedet?
I vores sidste forløb skal I arbejde med Tyskland, tyskerne og deres forståelse af sig selv. Og som I allerede ved, er det ikke helt ukompliceret. I skal i forløbet inddrage viden fra tidligere forløb og føje mere til.
Forløbet er vores GCP-forløb, og centralt i forløbet står de to betegnelser ”det beskrivende
kulturbegreb” og ”det komplekse kulturbegreb”.
I kommer i forbindelse med forløbet til at reflektere over spørgsmål som:
- Hvad er national identitet, og hvilke fordele og ulemper fører det med sig?
- Hvordan ser I på Tyskland og på jer selv?
- Giver det overhovedet mening at benævne noget som ”typisk tysk”, hvorfor/hvorfor ikke?

LÆRINGSMÅL:
- Du skal kunne redegøre for hvad der særligt kendetegner Tyskland som land og nation
samt give eksempler på hvordan Tyskland og Danmark adskiller sig fra hinanden.
- Du skal kunne genkende, beskrive og diskutere stereotyper/klischeer om hvad der er typisk
tysk, og du skal kunne reflektere over om det overhovedet giver mening at benævne noget
”typisk tysk” – hvorfor/hvor ikke?
- Du skal kunne beskrive og forholde dig til den særlige tyske omgang med fortiden og den
tyske nationale identitet.
- Du skal kunne analysere og fortolke en tekst med fokus på personkarakteristik og
personernes identitet.
- Du skal kunne forklare og reflektere over hvad national identitet er og hvilke fordele og
ulemper det kan have.
- Du skal kunne anvende forløbets ordforråd, skabelonsætninger og grammatiske fokus.
- Du skal kunne anvende følgende to begreber:
der beschreibende Kulturbegriff
der komplexe Kulturbegriff

Grammatisk fokus: Opsamling og særlige problemområder
• At tale om fortiden (haben, sein, werden og modalverber i præteritum, andre verber i
perfektum)
• Personlige pronomener og possessive pronomener
• Forskellen på: bekommen (få), werden (blive noget nyt), bleiben (forblive)

Kernestof:
Von Fallersleben: “Das Lied der Deutschen” (1841)
Commerzbank: “German Style” (2011)
Phil Laude: “Alman” (2019)
Bernardt Schlink: “Die Beschneidung” (2000)
Easy German: “Are you proud to be German?” (2018)
Charlotte Knobloch: “Deutschland braucht einen neuen Patriotismus” (2006)

Supplerende stof:
Forløbets Memrise-liste
MinLæring: Personlige og possessive pronomener
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer