Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Rysensteen Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
Lærer(e)
|
Carolina Diarte Colomo
|
Hold
|
2024 3g EN H2 (3g EN H2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
2
|
American Elections EKSAMENS EMNE
Læringsmål og materiale US Elections
Kan nævne og definere amerikanske værdier
Kan definere og klassificere forskellige typer amerikanske udfordringer
Kan beskrive centrale dele af amerikansk politik og det politiske system
Kan beskrive topartisystemet
Kan nævne politiske mærkesager
Kan beskrive valgsystemet
Kan beskrive geografiske forhold i USA
Kan analysere aktuelle sagprosatekster om amerikanske samfundsforhold
Danne sig et nuanceret billedet om Trump/Biden og deres værdier
Kan analysere taler med fokus på hvordan forskellige politiske værdier bliver udtrykt
Kernestof
Intro til emnet
Fra ”Being American” af Mette Holm: The parties and politics (sider 63-72)
Youtube videos om den amerikanske regering:
Guide to the US government: http://news.bbc.co.uk/2/shared/spl/hi/americas/04/us_election/govt_system/html/legislative.stm
U.S. presidential election easily explained:
https://www.youtube.com/watch?v=Jdadb7qMBcE
Who can run for president:
https://www.youtube.com/watch?v=TpSDfzF-Rg4
States/Swing states
Electoral Geography: Red or blue America? www.270towin.com
Fra “The 2008 presidential campaign workbook” af Tony Robinson: Electoral Geography: The two Americas
The U.S: Map Quiz game: http://online.seterra.com/en/vgp/3003
The candidates
-Kamala Harris + Tim Walz
Documentary: "Chase the Dream" (https://www.youtube.com/watch?v=NoalFzFGWQs&ab_channel=AlwaysOnEntertainment)
-Donald Trump + J.D. Vance
Documentary: "Investigating Trump, Project 2025 and the Future of the United States ("https://www.youtube.com/results?search_query=investigating+trump+project+2025+and+the+future+of+united+states)
Speeches:
-Kamala Harris: Democratic National Convention speech (https://www.nytimes.com/2024/08/23/us/politics/kamala-harris-speech-transcript.html)
-Donald Trump: Speech on Election Night (4th November, 2020)
-Rhetorical devices: https://www.youtube.com/watch?v=KvzJlqxznTM&ab_channel=GuardianNews (Is Donald Trump a rhetorical master?)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Sarah Perry (ELF)
|
27-08-2024
|
Campaign for Kamala
|
12-09-2024
|
Kamala Harris -DNC speech
|
16-09-2024
|
Notes on Investigating Trump
|
16-09-2024
|
Løvfald
|
24-10-2024
|
Løvfaldreflektioner
|
07-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Moral choices EKSAMENS EMNE
Læringsmål
At kunne:
-Læse og overskue en roman
-Analysere og fortolke en roman med brug af begreber som struktur, personkarakteristik, fortælleteknik, sprog, tema og budskab
-Læse og fortolke artikler relateret til emnet og sammenligne fiktion vs. ikke fiktion
-Se forskellige filmatiseringer af romanen, analysere en film/serie og sammenligne den med bogen
-Perspektivere romanen med emnet ”Moral choices” med fokus på "peer pressure"
Kernestof:
Golding, William. "Lord of the Flies", 1954.
Supplerende stof:
Lowry, Lois. "Their Inner Beasts: 'Lord of the Flies’. Six Decades Later". NY Times. 27.10.2016.
Bregma, Rutger: “The real Lord of the Flies. What happened when six boys were shipwrecked 15 months.” The Guardian, 20.05.2020 (plus to interviews)
Brook, instruktør. "Lord of the Flies", 1963. Film.
https://www.youtube.com/watch?v=PDgMVk7Broc
Hook, instruktør. "Lord of the Flies", 1990. Film i uddrag. https://www.youtube.com/watch?v=UjApB6IiQKE
How we make moral decisions (MIT, 2020):
https://news.mit.edu/2020/moral-decisions-universalization-1002
Right, wrong? In a group it’s harder to tell (Roan, Shari. Los Angeles Tomes, 2006): https://www.latimes.com/archives/la-xpm-2006-jul-17-he-weak17-story.html
The Stanford Prison Experiment:
https://www.youtube.com/watch?v=IRR7CwdHxUE&ab_channel=WeirdHistory
Abrams, JJ. “Lost” (2004-2010). Serie
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
LOTF: questions
|
18-11-2024
|
LOTF: Creative assignment
|
02-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Shakespeare and the Elizabethan Era EKSAMENS EMNE
Forløbet lægger vægt på karakteristika ved Shakespeares drama, og sætter det i forhold til den Elizabethanske periode. Der læses uddrag af Romeo and Juliet ( Prologue, Act 2 scene II, Act 5 scene III) Der fokuseres på Shakespeares sprog, dramatic irony, the tragic hero, Shakespeares skrivestil og drama som genre.
Desuden arbejdes der med hvordan drama "oversættes" til film, helt konkret hvordan Baz Luhrman har valgt at lave filmen Romeo+Juliet.
Learning targets:
You learn the basics of the historical context in which Shakespeare’s work was written
You can analyse Shakespeare in relation to his time
You can identify the basics of Shakespeare’s language and you learn the role of the language in his plays
You can analyse the form of Shakespeare’s dramas using relevant terminology
You can identify and analyse Shakespeare’s imagery
You can analyse the way its plays were composed using poetry devices
You know what identifies different genres
You can put the plot of Romeo and Juliet into perspective with other works such as poems, songs and movies.
Materiale:
-Romeo & Juliet (Bo Høpfner Clausen og Jesper Kaalund, Gyldendal, 2017) (book)
From page 7 to page 59, from page 109 to page 117, from page 229 to 241, from page 265 to 277.
-http://www.shakespearesglobe.com/
-http://nfs.sparknotes.com/romeojuliet/ (R&J translated into an easy version)
-Dire Straits "Romeo and Juliet": https://www.youtube.com/watch?v=rC95MEenIxA (song)
-The Open University: https://www.youtube.com/watch?v=gPlpphT7n9s
-Baz Luhrmann: Romeo + Juliet, 1996 (movie)
-Tony Kushner: West Side Story, 2021 (movie)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
One day around The Globe
|
13-01-2025
|
3g EN H2 skr. prøve
|
30-01-2025
|
3g EN H2 skr. prøve BE, BE
|
30-01-2025
|
R+J essay
|
19-02-2025
|
Genaflevering
|
20-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Truly Sorry EKSAMENS EMNE
Studieplan “Truly Sorry”
“Truly sorry” er et forløb om undskyldninger og undskyldningsretorik baseret på en kapitel fra bogen "Narrating Truth" af Katrine Brøndsted og Mathias Larsen (2021).
I forløbet arbejder vi med at genkende og analysere forskellige undskyldningsstrategier (apologia, image repair strategies) i diverse tekster, og vi diskuterer, hvad der gør en undskyldning effektiv/god eller mangelfuld/dårlig.
Vi ser bl.a. på kendisundskyldninger, YouTuber undskyldningsvideoer og politiske undskyldninger. I den sammenhæng arbejdes også med den retoriske situation (exigence, mediators of change, constraints) som undskyldningen optræder i.
Mod forløbets afslutning arbejdes i tre moduler i grupper med at producere en videoanalyse omkring YouTuber-undskyldninger som genre.
Overordnede læringsmål:
- Du skal kunne beskrive forskellige undskyldningsstrategier, og kunne analyse disse i en tekst.
- Du skal kunne gøre rede for den retoriske situation, herunder konteksten (exigence), modtagerne (mediators of change) og begrænsningerne for ytringen (constraints, limitations, possibilities).
- Du skal kunne analysere tekster fra flere forskellige medier, heriblandt tweets, instagram posts, podcast-episoder, YouTuber-videoer og politiske taler, samt overveje mediets betydning for undskyldningen og dens modtagelse.
- Du skal kunne analysere sprog og skrivestil, herunder sproglige virkemidler.
Materiale:
- Brøndsted, Katrine og Mathias Larsen. ”Truly Sorry – on Apologies and Apologia” fra ”Narrating Truth”, 104-108. Alt i ord. 2021.
- Clinton, Bill. ”The Tuskegee Experiment – Bill Clinton’s formal apology (1997)” fra “Narrating Truth”, 121-123. Alt i ord. 2021. Link til video
- Glaser, Nikki. ”Nikki Glaser’s Instagram post to Taylor Swift (2020)” fra ”Narrating Truth”, 118-120. Alt i ord. 2021.
- Harmon, Dan. “Apology from Dan Harmon in his podcast Harmontown (2018)” fra “Narrating Truth”, 110-112. Alt i ord. 2021. Link til podcast episode.
- Ronson, Jon. “How One Stupid Tweet Blew Up Justine Sacco’s Life” (excerpt). The New York Times website. Feb 12, 2015.
- Sacco, Justine. Apology Statement. 22. Dec, 2013. Via Business Insider: https://www.businessinsider.com/justine-sacco-apologizes-for-tweet-2013-12
- Smith, Will. ”It’s been a minute…” (undskyldningsvideo for Chris Rock episoden). Via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jXrxDKwlA_s, 29. juli, 2022.
- Spacey, Kevin. ”Kevin Spacey’s Tweet in response to accusations of Sexual Assault (2017)” fra Narrating Truth, 110-112. Alt i ord. 2021.
Materiale til projekt (gruppearbejde):
Selvvalgte YouTuber-undskyldningsvideoer, fx Logan Paul’s ”So Sorry” video.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Youtuber apologies
|
13-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
The Romantic Age
The Romantic Age
I dette forløb vil vi arbejde med digter og disse vil sættes i relation til tidsånden og særligt digterens forhold til naturen, sig selv som digter, fortiden, fantasien og barndommen. Der vil læses nogle uddrag af "Frankenstein", af Mary Shelley hvor vi vil arbejde med hvad kendetegner The Gothic Novel og vil vi bagefter fokusere på Frankenstein som "döppelganger". Herunder vil vi se nogle videoer fra The National Theatre og en kapitel af "Penny Dreadful" for at se forskellige karakterisenger af the wretch.
Vi vil også undersøge The Novel of Manners, vi vil læse uddrag af "Pride and Prejudice" og vi vil se den filmatiserede version af uddragene i filmen fra 2005.
Læringsmål:
Du kan forklare hvad der kendetegner romantikkens samfund
Du ved hvad der særligt kendetegner romantiske digte.
Du ved hvem de vigtigste romantiske forfatter er og hvad hedder deres mest berømte værker
Du ved hvad der kendetegner the novel of manners og the gothic novel
Du kan analysere og fortolke digte og romaner vha relevant fagterminologi.
Du kan sammenligne romanen ”Frankenstein” med andre portrætteringer af karakteren i teateret og fjernysn.
Kernestof:
Fra Fields of Vision, vol.1 (D.Delaney, C.Ward, C.R.Fiorina, Longman, 2007):
-William Blake: The Lamb + The Tiger
-William Wordsworth: The tables turned
-Lord Byron: She walks in beauty
-John Keats: When I have fears
-Jane Austen: uddrag af "Pride and Prejudice"
Videoer:
-Romanticism: https://www.youtube.com/watch?v=OiRWBI0JTYQ
-Enya, Caribbean Blue: https://www.youtube.com/watch?v=Jl8iYAo90pE&ab_channel=enyatv
--Taylor Swift: The long pond studio sessions- The Lakes (sidste 8 min)
-Lord Byron: Mad, Bad, and dangerous to know
https://www.youtube.com/watch?v=A7ryPFQExsI&ab_channel=Biographics
-Jane Austen: https://www.youtube.com/watch?v=LIYiThAyY8s&ab_channel=TheSchoolofLife
-Mary Shelley, a biography: https://www.youtube.com/watch?v=E4p96vqI3zA
-Penny Dreadful: Season 1, chapters 3 and 8 (HBO)
-Frankenstein: Victor Frankenstein- a character study: https://www.youtube.com/watch?v=lRxOtaPAx1c&ab_channel=NationalTheatre
Doubling Frankenstein and the creature: https://www.youtube.com/watch?v=wanlO8fb1co&ab_channel=NationalTheatre
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Last essay
|
11-04-2025
|
Frankenstein
|
01-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#7
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64484038294",
"T": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64484038294",
"H": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64484038294"
}