Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Rysensteen Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Kasper Kristiansen
|
Hold
|
2024 3g Id H2 (3g Id H2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Badminton, Anaerobt arbejde og træningsprojekt
praktisk
Badminton: Færdighedsområde: klassiske og nye idrætter
Formål
I dette forløb introduceres eleverne til et udpluk af tekniske elementer i badminton. Hovedfokuset ligger på badminton som det færdige spil. Herunder vil de stifte bekendtskab med reglerne for både single og double - banens mål, regler og pointsystem/tælling.
Vi skal arbejde med følgende slag:
forhånds- og baghåndsserv, clear, netdrop, drop, lop og smash. Eleverne skal kunne udføre slag sekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget. Derudover har vi arbejdet med benarbejde og placering på banen, herunder at komme tilbage til spilcentrum efter hvert slag.
Faglige mål
- beherske centrale færdigheder i badminton
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse aktiviteter
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
teori
Anaerobt arbejde kap 5 i B - for bedre idræt s.93-106
- anaerobe enegisystemer
- måling af anaerob effekt og kapacitet
- anaerob træning; hurtighed, produktion og anaerob tolerance træning
- adaptationer ved anaerob træning
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
prøve badminton, sundhed og kondition
|
04-09-2024
|
træningsprojekt id B
|
07-11-2024
|
case med badminton
|
15-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
træningsprojekt - sundhed og kondition
Træningsprojekt - sundhed og kondition
Eleverne skal planlægge og gennemføre et kortvarigt træningsforløb. I skal forbedre jeres egen træningstilstand, dvs. arbejde med konditionstræning, som testes i starten og slutningen af forløbet for at undersøge forbedringen af kondition.
Man skal selv lave/vælge et træningsprogram der passer til ens niveau og målsætning. Dem der pga. skader ikke kan løbetræne, skal lave styrketræning og styrketest i stedet for.
Træningsprogrammet laves ud fra henholdsvis teori om aerobt arbejde og træningsplanlægning.
Træningen gennemføres i idrætstimerne og derhjemme.
Forløbet startes med en starttest - 2400 m på tid , hvorefter man udarbejder målsætning og træningsprogram. Forløbet sluttes med en sluttest og en træningsrapport hvor man evaluerer sit træningsprogram og resultater
Teori
B - for bedre idræt
Kap 1 idræt mellem sundhed og kultur s. 9-24
Kap 4 Aerobt arbejde s. 67-92
Kap 7 træningsplanlægning s. 127-132
kap 9 motivation og målsætning s. 133-153
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
prøve badminton, sundhed og kondition
|
04-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Beach vollleyball, styrketræning og hoppehøjde
Beach volleyball
Praktisk
Det overordnede formål er at skabe en god basis for at kunne spille beachvolley. Der vil i forløbet blive fokuseret på basale færdigheder. Overordnet set består de tekniske og taktiske fokuspunkter af grundslagene og bevægelsesmønstre.
Tanken er at med simple tekniske og taktiske færdigheder skal eleverne på holdet være i stand til at indgå aktivt i et færdigt spil.
De tekniske elementer som eleverne skal arbejde med - grundslag; baggerslag, fingerslag og serv. Derudover skal der arbejdes med følgende angrebsslag; pokey, smash, drive og forsvarsslag; øksen og pladen, samt lavt forsvar.
De taktiske elementer som eleverne skal arbejde med er; tre berøringer og kvalificeret overspilninger, placering på banen både i angreb og forsvar, kommunikation, regler, pointtælling og overblik for spillet.
Samlet set skal man være i stand til at have aktiv rolle i det funktionelle spil, hvor man kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Faglige mål:
Tekniske elementer
- Baggerslag, fingerslag og underhåndsserv
- Modtagning (serv-), hævning og angrebsslag
- Boldkontrol i modtagning, hævning og angrebsslag
Taktiske elementer
- At kunne bevæge sig og placere sig på banen både i forsvars og angrebssituationer
- At kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb
Bedømmelseskriterier:
- At kunne udføre et kontrolleret baggerslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et kontrolleret fingerslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre en underhåndsserv→ i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne udføre et angrebsslag → i forhold til isoleret øvelse, funktionel og kompetitiv sammenhæng
- At kunne placere sig og bevæge sig på banen både i et angrebs- og forsvarsperspektiv.
- At kunne anvende de tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb → i forhold til, funktionel øvelse og kompetitiv sammenhæng
- At have en aktiv og betydningsfuld rolle i det færdige spil
teori
- musklernes opbygning og funktion
- måling af max styrke og RFD
- principper for styrketræning
- forandringer der sker i kroppen ved styrketræning
- kroppen knogler og muskler
- beskrive opbygning af led
- kunne lave en bevægelsesanalyse af volleyball smash - afsæt + centralbevægelse
Teori - B for bedre idræt
- kap 6 muskler og styrke s.107-126
- kap 3 anatomi og bevægelseslære s.37-66
øvelser
- maksimal muskelstyrke og udholdenhed i gribemusklerne
- måling af hoppehøjde
-
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
træningsprojekt id B
|
07-11-2024
|
case med badminton
|
15-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Ski, anatomi og bevægelseslære
Praktisk
- alpin skiløb, snowboard
formålål:
Eleverne skal udvikle grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder i alpint skiløb samt opnå forståelse for kroppens anatomi og bevægelser. Forløbet har fokus på både praktisk færdighedsudvikling og teoretisk refleksion.
Indhold:
Grundlæggende skiteknik (plovsving, parallelsving, kantning, vægtforskydning)
Taktiske valg ift. terræn og hastighed
sikkerhed
Intro til skirelateret skadesforebyggelse
Arbejde med videoanalyse og feedback
Metoder:
Praktisk undervisning på ski, videofeedback, refleksion og gruppearbejde.
Evaluering:
Løbende feedback og evaluering af teknisk niveau
Teoretisk
- anatomi og bevægelselære
- Bevægeapparatets anatomi
- central bevægelse
- bevægelsesanalyse af to bens afsæt
fokus på knæet og hoftens anatomi
materialer
- B for bedre idræt kapitel 3 s- 37-66
eksperimentel arbejde
- dissektion af kyllinge knæ og hofte
Materialer
- b for bedre idræt kap
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
hiphop, nervesystemet og bevægelser
Mål:
Eleverne skal udvikle rytmisk og kropslig bevidsthed gennem koreografi og improvisation i hiphop. Samtidig skal de opnå en teoretisk forståelse for, hvordan nervesystemet indgår i bevægelsesindlæring, herunder motoriske programmer, feedback og automatisering.
Indhold:
Grundtrin og stiltræk fra hiphop (fx bounce, groove, isolations, freestyle-elementer)
Indlæring og fremførelse af koreografi
Improvisation og individuel fortolkning
Teori om nervesystemet, motoriske enheder, sansning og bevægelseskontrol
Sammenhæng mellem musik, rytme og motorik
Metoder:
Praktisk dansetræning med både imitation og selvstændigt arbejde, brug af video til feedback. Øvelser i par og grupper understøtter både teknik og læringsteori.
Evaluering:
Løbende feedback undervejs, afsluttende video med koreografi og samt en musikvideo hvor koreografien indgår.
materialer
- rysensteen idrætskompendium s. 24-29, 35 hip hop, laban
- videoer på youtube
- b for bedre idræt, kapitel 8
eksperimentelt arbejde
- spejltegning - indlæring af ny motorisk færdighed
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dissektion af kyllinge knæ og hofte
|
19-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Fodbold, idrættens skyggesider, idræt og kultur
fodbold
formål
Formålet med dette forløb er, at eleverne opnår tekniske og taktiske færdigheder i fodbold samt udvikler en dybere forståelse for spillets sociale, kulturelle og fysiologiske dimensioner gennem både praktisk træning, teori og eksperimentelt arbejde.
Faglige mål
Tekniske færdigheder:
- Tæmning af bold langs jorden og i luften (inderside eller fodsål)
- Aflevering af bold (indersideafleveringer). Afleveringer er en relationel færdighed og eleverne skal opnå evne til at vurdere medspillerens evner ift. fart og retning i aflevering.
- Retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering.
- Driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben).
- Dækning af egen bold.
- Skud med inderside.
Taktiske færdigheder
- Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.
- Formationer og positioner på banen.
- Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.
- Forståelse for og udførelse af:
- Bandespil, overlap, boldovertagelse og modløb.
- Defensivt arbejde med højt og lavt pres.
teori
B for bedre idræt
- kap 14, idrættens skyggesider, doping, hooliganisme, s 225-238
- kap 13 idrættens internationale scene og mediernes indflydelse s. 205-223
- kap 11 idræt som kultur s. 171-179
- Kap 10 idræt og hold s. 159-169
- kap 9 - spændinsregulering s. 154-159
eksperimentelt arbejde
- måling af hæmatokritværdi
- straffesparkkonkurrence
- prøveeksamen
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
prøve i træningsfysiologi mm
|
27-02-2025
|
Hiphop musikvideo
|
13-03-2025
|
prøveeksamen fodbold og badminton cases
|
28-04-2025
|
Drejebøger til eksamen
|
13-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64484038418",
"T": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64484038418",
"H": "/lectio/23/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64484038418"
}