Holdet 2024 3g Id H1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Anne-Sofie Møller Svendsen, Mikkel Egede Pedersen
Hold 2024 3g Id H1 (3g Id H1)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Beachvolley
Titel 2 Idræt B - teori
Titel 3 Badminton
Titel 4 Indendørs fodbold
Titel 5 Salsa

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Beachvolley

Færdighedsområde: Boldspil

Formål:
Det overordnede mål i beachvolley forløbet er at skabe et godt fundament for at indgå i det færdige spil, hvorfor fokus vil være på grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder i spillet. Teknisk arbejder vi med baggerslag, fingerslag, serv, servemodtagning, hævning samt angrebsslagene smash og pokey. Taktisk har vi fokus på at arbejde med tre berøringer, kvalificerede overspilninger, bevægelsesmønstre på banen i forsvar og angreb samt kommunikation. I undervisningen arbejdes hovedsageligt i makkerpar med henblik på at træne elevernes egen aktive rolle i det færdige spil. Desuden arbejdes med en grundlæggende forståelse for regler, og eleverne dømmer selv kampe.

Praktiske læringsmål:
- at kunne udføre et kontrolleret baggerslag og anvende dette i spilsammehæng
- at kunne udføre et kontrolleret fingerslag og anvende dette i spilsammehæng
- at kunne udføre en kontrolleret underhåndsserv og anvende denne i spilsamenhæng
- at kunne udføre en kontrolleret servemodtagning og anvende dette i spilsamenhæng
- at kunne udføre en kontrolleret hævning og anvende denne i spilsammehæng
- at kunne udføre kontrollerede angrebsslag (pokey og smash) og anvende disse i spilsammehæng
- at kunne bevæge dig og placere dig hensigtsmæssigt på banen både i angrebs- og forsvarssammehæng
- at have en aktiv og betydningsfuld rolle i det færdige spil
- at kunne kommunikere hensigtsmæssigt med makker på banen i spilsammehæng
- at kunne anvende tre berøringer til at skabe det bedst mulige angreb
- at have kendskab til og forståelse for de basale regler i beachvolley

Faglige mål:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for og anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- beherske centrale færdigheder inden for boldspil
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof:
- aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og bold beherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber (video)

Materialer:
- Introduktion til beachvolley og regler: https://www.dr.dk/sporten/webfeature/dm-i-beachvolley
- Lyø Træningskompendium beachvolleyball, s. 6-15 (10 sider)
- Baggerslag: https://www.youtube.com/watch?v=c7OU6xlf1q8
- Underhånds- og overhåndsserv: https://www.youtube.com/watch?v=5NTS2NZALA0
- Fingerslag og hævninger: https://www.youtube.com/watch?v=5K3MHOnOT7c
- Pokey: https://www.youtube.com/watch?v=4or2CPEdOLk
- Smash - benarbejde: https://www.youtube.com/watch?v=YbS0cxZ6tcs
- Smash - armens bevægelse: https://www.youtube.com/watch?v=0QbYdEa28rc
- Klip: DM i beachvolley: https://www.dr.dk/sporten/volleyball/dm-i-beachvolley-dm-guld-tredje-gang-og-den-helt-store-overraskelse#!/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Idræt B - teori

Samlet teori


Fysiologi:

Aerob træning:
- Træningsformer: Lav-, moderat-, og højintens træning
- Intervaltræning: Korte intervaller, lange intervaller og 10-20-30
- Arbejdsintensitet og varighed (arbejds-/pauseforhold)
- Hjertets opbygning og funktion
- Lungernes opbygning og funktion
- Kredsløbet fordeling af blodet under arbejde
- Træningsadaptationer i hjertet, lungerne, kredsløbet, blodet (centrale adaptationer) og musklerne (adaptationer)
- Aerob effekt (maksemal iltoptagelse)
- Aerob kapacitet (udholdenhed under aerobt arbejde)
- Testformer (direkte og indirekte konditionstest)

Aerob energiomsætning:
- Glykolyse sender pyrovat til respirationen.
- Respiration af fedt og glukose.
- Energiomsætningshastighed (Fedt: 0,5 VO2max, Glukose 1 VO2max)
- R-kvotienten ved submaksimalt arbejde
- Træningsadaptationer i energiomsætningen (Øget mængde; oxidative enzymer, mitokondrier, iltleverence, glykogendepoter)

Anaerob træning:
- Anaerob effekt (maksimal power)
- Anaerob kapacitet (udholdenhed under anaerobt arbejde)
- Træningsformer (Hurtighedstræning, produktionstræning og tolerencetræning)
- Arbejdsintensitet og varighed (arbejds-/pauseforhold)
- Træningsadaptationer: øget enzymaktivitet den anaerobe energiproduktion (anaerob effekt), øget størrelse på anaerobe energidepoter + bufferkapacitet (anaerob kapacitet)
- Testformer (Windgate test, sprinttest)

Anaerob energiomsætning:
- Alaktacide processer (ATP-depoter og kreatinfosfat spaltning)
- Laktacide proces (glykolyse)
- Mælkesyreophobning (laktat fra glykolysen)
- Energiomsætningshastighed (ATP-depoter: 8 x VO2max, Kreatinfosfat spaltning: 6 x VO2maks, Glykolyse: 2 x VO2max)
- Træningsadaptationer i anaerob energiomsætning (Øget mængde glykolytiske enzymer, øget størrelse på anaerobe energidepoter, øget bufferkapacitet).

Muskler og styrke:
- Musklens opbygning og funktion
- Muskelkontraktionen
- Kraft-hastigheds kurven
- Længde-spændings kurven
- Fibertyper og deres egenskaber

Styrketræning
- Maksimal muskelstyrke
- Ekplosiv muskelstyrke / Rate of Force Development (RFD)
- Træningsmetoder til maksimal og eksplosiv styrke
- Spændstighedstræning (plyometrisk træning)
- Muskeludholdenhed (Cirkeltræning)
- Testformer (1 RM, hoppehøjde ved Counter Movement Jump (CMP) og Sqaut Jump (SJ).)

Træningsplanlægning:
- Superkompensation
- Periodigsering
- Concurrent training
- Tapering

Nervesystemet
- Nervesystemets opbygning: Centralt- og perifært nervisystem, censoriske og motoriske nerver.
- Neuronets opbygning og funktion (aktivering af muskler)
- Reflekser (den myostatiske refleks)
- Træning og adaptationer i nervesystemet.





Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Anaerob træning / styrketræning (mundlig) 15-12-2024
3.g træningsprojektet (aerob træning skriftlig) 02-03-2025
Eksamenslignende opgave (laves i timen) 22-04-2025
Drejebøger 11-05-2025
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 71 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Badminton

Færdighedsområde: klassiske og nye idrætter

I forløbet arbejder på at få styr på grundlæggende tekniske færdigheder i badminton samt bevægelse rundt på banen.
Vi fokuserer på følgende tekniske elementer: den lange serv, den korte serv, netdrop, clear, smash samt korrekt benarbejde i slagene
Taktisk har vi fokus på: variation i slag (kort/lang/siderne), bevægelse på banen/benarbejde herunder at komme tilbage til spilcentrum efter hvert slag

Bedømmelsekriterier
- Holdes der korrekt på ketcheren?
- Kende slagene serv, clear, netdrop og smash?
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton (single)
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde til hhv. kort forhånds- og kort
baghåndshjørne.
- God beherskelse af kort baghåndsserv og netdrop i begge sider
- Rimelig beherskelse af lang forhåndsserv og clear.
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Indendørs fodbold


Fokus er at tillære eleverne enkelte tekniske elementer fra fodboldspillet, som gør spil muligt. Taktisk er formålet at bringe eleverne til en forståelse af hvad der bibringer vedvarende boldbesiddelse og gør scoringer mulige.

Der arbejdes med variationer af småspil og tekniske øvelser i arbejdet hen mod indendørs fodbold, 4 mod 4, som det færdige spil. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden. I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i femte og sjette lektion, hvor sammenspil og taktik er i fokus. Forløbsprøven tager udgangspunkt i de vigtigste og mest centrale elementer af de gennemgåede øvelser.
I forløbet taler vi om (fod)boldspillets sundhedsmæssige effekter herunder sammenhængen mellem fysisk aktivitet og risiko for udviklingen af livsstilssygdomme. Vi taler desuden om hvordan boldspil kan øge motivationen til at være fysisk aktiv.

Tekniske mål:
- Indersideaflevering og modtagning med retningsbestemt tæmning til og fra makker 3-10 meter væk.
- Løbe med bolden (drible), mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder, med og uden moderat pres fra modstander.
- Lave indersideafslutning mod mål, med og uden moderat pres fra modstander.
- Indgå i sammenspil (kampsituationer), hvor du modtager bolden, og spiller den hensigtsmæssigt videre.

Taktiske mål:
- At vise spilforståelse i det færdige spil, ved brug af angrebs- og forsvarsformationer, udnyttelse af banens bredde og dybde, samt at kunne gøre sig spilbar.
- Herunder i angrebet at vise de rette hensigter i overtalsspillet, så der kan skabes en gunstig afslutningsmulighed.
- Herunder i forsvaret at vise de rette hensigter i zoneforsvar, hvor man sideforskyder 'med hinanden'.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer