Holdet 2024 dr/ce - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Dramatik C
Lærer(e) Solveig Pedersen
Hold 2024 dr/ce (1ce dr)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introforløb og Områdestudier
Titel 2 Naturalisme og skuespilteknik
Titel 3 Det absurde teater
Titel 4 Moderne tendenser & projektforløb -eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introforløb og Områdestudier

Formål:
Introforløbet i dramatik skal give eleverne et solidt grundlag for at samarbejde i et trygt og kreativt miljø med fokus på tillid, nærvær, koncentration, samarbejde, kropslighed og selvbevidsthed samt introduktion til sceniske begreber og metoder. Forløbet består af 4 moduler med introduktion til faget Derudover har eleverne haft et intensivt heldags områdestudieforløb á 3 moduler med fokus på global citizenship og devising. Tilsammen skal dette danne basis for at udvikle elevernes viden og færdigheder i dramafaget.

Eleverne skal kunne:
• Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
• Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
• Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre
• Reflektere over den skabende proces og produktet
• Forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
• Behandle problemstillinger i samspil med andre fag (Områdestudier)

Indhold (Kernestof):
Begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil.

Metode
Gruppearbejde, individuelle øvelser, lege, CL øvelser, lærer- og elevgennemgang af teori, projektbaseret undervisning, mundtlig og skriftlig refleksion.

Materiale
• Sørensen, Karen,”Kroppen som redskab” (kap. 1.2) + ”Teksten og dramaturgien i det nye årtusind” (kap. 6.1.3), Dramatik – en grundbog, Systime
• Hand out om kreativitet (Lehman)
• Kort uddrag af Snart Kommer Tiden, Line Knutzon
• Teaterhistorisk tidslinje samt elevers egen research online om perioderne

Evaluering:
I hvert modul indgår mundtlige refleksioner over elevernes arbejde. Desuden introduceres portfolio som redskab for skriftlig refleksion og dokumentation.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Naturalisme og skuespilteknik

Formål:
Dette forløb om naturalisme og skuespilteknik på 10 moduler udgør én af de udvalgte teatertraditioner, eleverne skal arbejde med i faget dramatik. Gennem fordybelse i materiale om naturalismen og scenekunstens udvikling i Europa i slutningen af det 19. århundrede skal eleverne opnå viden om samtiden samt periodens indflydelse på drama i nutiden. Desuden skal de forstå og anvende metoder til at arbejde med iscenesættelse indenfor genren med bevidsthed om sceniske og skuespiltekniske virkemidler.

Eleverne skal kunne:
• Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk.
• Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
• Reflektere over den skabende proces og produktet
• Forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner.
• Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer.

Indhold - kernestof
• Grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé – herunder primært arbejdet med den naturalistiske spillestil, skuespillerens virkemidler og Stanislavskijs begreber samt en introduktion til iscenesættelse.
• Grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil – herunder øvelser der knytter sig til det ovenfor nævnte.
• Én af de to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning.
• Den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst.

Metode:
Gruppearbejde, individuelle øvelser, lege, CL-øvelser, lærer- og elevgennemgang af teori, projektbaseret undervisning, mundtlig og skriftlig refleksion.

Materiale:
• Et Dukkehjem af Henrik Ibsen. Uddrag af 3. akt. Tilgængeligt online: https://www.ibsen.uio.no/DRVIT_Du%7CDuht.xhtml
• Flygare, Henrik et. Al. ”Naturalisme” i Klar Scene. Forlaget Drama, 2007
• ”Undertekstens rolle i det naturalistiske/realistiske skuespilteknik”
(oversat frit efter https://www.nyfa.edu/student-resources/the-importance-of-subtext-for-actors/)
• Forestilling: ”Til Ungdommen”, Teater V, Prøvesalen Valby

Evaluering:
I hvert modul indgår mundtlige refleksioner over både teori og praksis, herunder også lærerfeedback og peer-to-peer feedback på øvelser og visninger. Desuden udmunder forløbet i et selvstændigt projektarbejde med iscenesættelser af uddrag fra Et Dukkehjem samt skriftlige portfolio-evalueringer af den kreative proces.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Det absurde teater

Formål:
Forløbet om det absurde teater er det andet af de ”mindst to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning” , som eleverne skal arbejde med på dramatik c-niveau. Det absurde teater står i stærk kontrast til forløbet om naturalismen og skal give eleverne en forståelse af udviklingen i europæisk teater i det 20. århundrede. Over 7 moduler skal eleverne i teori og praksis arbejde med dramatiske tekster inden for genren for at opnå følgende faglige mål:

Eleverne skal kunne:
• Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
• Forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
• Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre
• Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
• Reflektere over den skabende proces og produktet

Indhold - Kernestof:
• grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé – herunder dramatiske øvelser og tekstarbejde hvor eleverne afprøver teori i praksis.
• grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst – herunder mundtlige og skriftlige refleksioner over det absurde teater set i forhold til eksistentialismen og teatret i samtiden.
• grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil – arbejde med øvelser der rammesætter form og indhold i det absurde teaters kontekst.
• • grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé – herunder dramatiske øvelser og tekstarbejde hvor eleverne afprøver teori i praksis.
• grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst – herunder mundtlige og skriftlige refleksioner over det absurde teater set i forhold til eksistentialismen og teatret i samtiden.
• grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil – arbejde med øvelser der rammesætter form og indhold i det absurde teaters kontekst.
• Én af de to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning

Metode:
Gruppearbejde, individuelle øvelser, lege, CL øvelser, lærer- og elevgennemgang af teori, projektbaseret undervisning, mundtlig og skriftlig refleksion.

Materiale:
• Flygare, Henrik et. Al. ”Det absurde teater” i Klar Scene. Forlaget Drama, 2007, s. 139-142
• Eugène Ionesco. ”Teatererfaring” (1958) i Klar Scene. Forlaget Drama, 2007, s. 147-149
• Sørensen, Karen,” Det moderne teater – 1990’erne og det nye årtusind” (uddrag fra kap. 6), Dramatik – en grundbog, Systime
• Udvalgte uddrag fra ”Først bli’r man jo født” af Line Knutzon, Forlaget Drama, 1994

Evaluering:
I hvert modul indgår mundtlige refleksioner over både teori og praksis, herunder også lærerfeedback og peer-to-peer feedback på øvelser og visninger. Desuden udmunder forløbet i projektarbejde med iscenesættelser af uddrag fra Line Knutzons dramatik samt skriftlige portfolio-evalueringer af den kreative proces.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Moderne tendenser & projektforløb -eksamensprojekt

Formål:
Gennem forløbet skal eleverne nå frem til at producere en iscenesættelse for eller med et publikum. De skal desuden kunne argumentere ud fra relevant faglig viden for deres kunstneriske valg i processen. Derudover skal de kunne beskrive og forklare, hvordan de har arbejdet med at skabe og forstå i løbet af undervisningen.

Eleverne skal kunne:
• Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
• Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
• Reflektere over den skabende proces og produktet
• Forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
• Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer for eller med en målgruppe
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Indhold - Kernestof:
• Grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé
• Grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst
• Grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil
• Den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst – herunder ”Menneskekryb”, iscenesat af Niels Erling på Nørrebro Teater (marts 2025)

Metode:
Innovationsprocesser/idégenerering, dramaøvelser, forestillingsanalyse, projektbaseret undervisning, mundtlig og skriftlig refleksion over teori og praksis, peer-to-peer evaluering

Materiale:
• Sørensen, Karen, “Iscenesættelse” (uddrag fra kap. 3) samt ”Dramaets komposition” (uddrag fra kap. 4), Dramatik – en grundbog, Systime
• Uddrag fra elevernes selvvalgte dramatiske tekster; herunder:
- Køkkenelevatoren af Harold Pinter
- Dagens Ret af Greg Vovos
- Bloody Mary af Greg Vovos
- Det Virkelige Liv af Jokum Rhode
- Undskyld af Kamilla Wargo Brekling
- Sød Tøs af Thorbjørn Krebs
- Først Bliver man jo Født af Line Knutzon
- Måvens og Peder af Line Knutzon

Evaluering:
I hvert modul indgår mundtlige refleksioner og lærerfeedback over både teori og praksis. Desuden udmunder forløbet i projektarbejde med iscenesættelser af elevers selvvalgte uddrag, der evalueres i peer-to-peer feedbackgrupper.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Pitch af dramatisk tekst / idé 12-03-2025
Logbog og uddrag af den valgte tekst 02-04-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer