Holdet 2024 dr/dy - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Rysensteen Gymnasium
Fag og niveau Dramatik C
Lærer(e) Solveig Pedersen
Hold 2024 dr/dy (1dy dr)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introforløb og Områdestudier
Titel 2 Naturalisme og skuespilteknik
Titel 3 Moderne teater og nyere tendenser
Titel 4 Projektforløb - eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introforløb og Områdestudier

Formål:
Introforløbet i dramatik skal give eleverne et solidt grundlag for at samarbejde i et trygt og kreativt miljø med fokus på tillid, nærvær, koncentration, samarbejde, kropslighed og selvbevidsthed samt introduktion til sceniske begreber og metoder. Forløbet består af 4 moduler med introduktion til faget og teaterhistorie samt områdestudieforløb á 3 moduler med fokus på global citizenship og devising. Tilsammen skal dette danne basis for at udvikle elevernes viden og færdigheder i dramafaget.

Eleverne skal kunne:
• Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
• Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
• Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre
• Reflektere over den skabende proces og produktet
• Forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
• Behandle problemstillinger i samspil med andre fag (Områdestudier)

Indhold - Kernestof:
Begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil.

Metode:
Gruppearbejde, individuelle øvelser, lege, CL øvelser, lærer- og elevgennemgang af teori, projektbaseret undervisning, mundtlig og skriftlig refleksion.

Materiale:
• Sørensen, Karen,”Kroppen som redskab” (kap. 1.2) + ”Teksten og dramaturgien i det nye årtusind” (kap. 6.1.3), Dramatik – en grundbog, Systime
• Hand out om kreativitet (Lehman)
• Kort uddrag af Snart Kommer Tiden, Line Knutzon
• Teaterhistorisk tidslinje samt elevers egen research online om perioderne

Evaluering:
I hvert modul indgår mundtlige refleksioner over elevernes arbejde. Desuden introduceres portfolio som redskab for skriftlig refleksion og dokumentation.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Naturalisme og skuespilteknik

Formål:
Dette forløb om naturalisme og skuespilteknik på 10 moduler udgør én af de udvalgte teatertraditioner, eleverne skal arbejde med i faget dramatik. Gennem fordybelse i primær- og sekundærkilder om naturalismen og scenekunstens udvikling i Europa i slutningen af det 19. århundrede skal eleverne opnå viden om samtiden samt periodens indflydelse på drama i nutiden. Desuden skal de forstå og anvende metoder til at arbejde med iscenesættelse indenfor genren med bevidsthed om sceniske og skuespiltekniske virkemidler.

Eleverne skal kunne:
• Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk.
• Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
• Reflektere over den skabende proces og produktet
• Forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner.
• Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer.

Indhold - Kernestof:
• Grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé – herunder primært arbejdet med den naturalistiske spillestil, skuespillerens virkemidler og Stanislavskijs begreber men også en introduktion til iscenesættelse.
• Grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil – herunder øvelser der knytter sig til det ovenfor nævnte.
• Én af de to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning.

Metode:
Gruppearbejde, individuelle øvelser, lege, CL-øvelser, lærer- og elevgennemgang af teori, projektbaseret undervisning, mundtlig og skriftlig refleksion.

Materiale:
• Et Dukkehjem af Henrik Ibsen. Uddrag af 3. akt. Tilgængeligt online: https://www.ibsen.uio.no/DRVIT_Du%7CDuht.xhtml
• Flygare, Henrik et. Al. ”Naturalisme” i Klar Scene. Forlaget Drama, 2007
• ”Undertekstens rolle i det naturalistiske/realistiske skuespilteknik”
(oversat frit efter https://www.nyfa.edu/student-resources/the-importance-of-subtext-for-actors/)

Evaluering:
I hvert modul indgår mundtlige refleksioner over både teori og praksis, herunder også lærerfeedback og peer-to-peer feedback på øvelser og visninger. Desuden udmunder forløbet i et selvstændigt projektarbejde med iscenesættelser af uddrag fra Et Dukkehjem samt skriftlige portfolio-evalueringer af den kreative proces.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Moderne teater og nyere tendenser

Formål:
Forløbet om det moderne teater og nyere tendenser er ét af de ”mindst to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning” , som eleverne skal arbejde med på dramatik c-niveau. Det har til formål at give eleverne indsigt i, hvordan scenekunst i det moderne teater fra 1990’erne og det nye årtusinde eksperimenterer med nye former og anvender crossover mellem forskellige genrer, samtidigt med at man trækker på tidligere traditioner; herunder bl.a. det absurde teater og naturalisme. Over ca. 13 moduler skal eleverne i teori og praksis arbejde med dramatiske tekster inden for perioden for at opnå følgende faglige mål:

Eleverne skal kunne:
• Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk.
• Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
• Reflektere over den skabende proces og produktet
• Forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner.
• Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer.

Indhold - Kernestof:
• grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé
• grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst
• grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil
• én af mindst to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning
• den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst

Metode:
Gruppearbejde, dramalege, CL-øvelser, lærer- og elevgennemgang af teori og forestillingsanalyse, projektbaseret undervisning, mundtlig og skriftlig refleksion.

Materiale:
• Sørensen, Karen, ”Realisme versus stilisering” (uddrag fra kap. 2.4), “ Det moderne teater – 1990’erne og det nye årtusind” (uddrag fra kap. 6.8) samt ” De nyeste tendenser” (uddrag fra kap. 6.9, Dramatik – en grundbog, Systime
• Forestilling: ”Hvorfor laver vi ikke et band” af dramatiker og forfatter Stine Pilgaard, Nørrebro Teater (18. december 2024)
• Forestilling: ”Det sidste måltid”, ny-cirkusforestilling af Scenekunstkompagniet Glimt, Amager (19. februar 2025)
• Udvalgt replikuddrag fra Stine Pilgaards ”Hvorfor laver vi ikke et band” (2024)
• Udvalgte uddrag af Line Knutzons ”Først bliver man jo født” (1994)

Evaluering:
I hvert modul indgår mundtlige refleksioner over både teori og praksis, herunder også lærerfeedback og peer-to-peer feedback på øvelser og visninger. Desuden løbende skriftlige portfolio-evalueringer af den kreative proces.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Forestillingsabalyse - Det sidste måltid 23-02-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Projektforløb - eksamensprojekt

Formål:
Gennem forløbet skal eleverne nå frem til at producere en iscenesættelse for eller med et publikum. De skal desuden kunne argumentere ud fra relevant faglig viden for deres kunstneriske valg i processen. Derudover skal de kunne beskrive og forklare, hvordan de har arbejdet med at skabe og forstå i løbet af undervisningen.

Eleverne skal kunne:
• Skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
• Analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
• Reflektere over den skabende proces og produktet
• Forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
• Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer for eller med en målgruppe
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Indhold - Kernestof:
• Grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé
• Grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst
• Grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil
• Mindst to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning

Metode:
Innovationsprocesser/idégenerering, dramaøvelser, forestillingsanalyse, projektbaseret undervisning, mundtlig og skriftlig refleksion over teori og praksis, peer-to-peer evaluering

Materiale:
• Sørensen, Karen, “Iscenesættelse” (uddrag fra kap. 3), Dramatik – en grundbog, Systime

• Uddrag fra selvvalgte dramatiske tekster; herunder:
- Liebhaverne af Niokoline Werdelin
- Spiritus af Pia Juul
- Øjeblikket af David Hare
- Guitaristerne af Line Knutzon
- Shopping and Fucking af Mark Ravenhill
- Æblefugl af Trisse Gejl
- Det virkelige liv af Jokum Rhode

Evaluering:
I hvert modul indgår mundtlige refleksioner og lærerfeedback over både teori og praksis. Desuden udmunder forløbet i projektarbejde med iscenesættelser af elevers selvvalgte uddrag, der evalueres i peer-to-peer feedbackgrupper.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Pitch af dramatisk tekst / idé 12-03-2025
Logbog og uddrag af den valgte tekst 26-03-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer