Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2019/20 - 2024/25
|
Institution
|
Y - Køge Handelsskole
|
Fag og niveau
|
Afsætning A
|
Lærer(e)
|
Anisa Bazara Buskov
|
Hold
|
2022 1k22 AF (1k22 AF, 2k23 AF, 3k24 AF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Repetition fra grundforløbet
Repetition fra grundforløbet
Formål:
At repeterer og anvende teori fra grundforløbet på Virksomheden Hansens Flødeis.
... Også lidt en ryste-sammen-opgave
1) Udarbejd en virksomhedskarakteristik af Hansen Flødeis
(Beskriv Hansens Flødeis med afsætningsøkonomiske begreber se. Punkt 2.1 i bogen)
2) Analyser og beskriv de Interne forhold for Hansen Flødeis
(Benyt værdikæden og/eller BMC-modellen til at gøre dette)
3) Hvordan er de Eksterne forhold for Hansen Flødeis?
(Lav en omverdensanalyse)
4) Udarbejd en SWOT-opstilling for Hansen Flødeis
Produkt:
Udarbejd en Powerpoint præsentation (pptx) som indeholder alle 4 ovenstående punkter.
5 min gruppefremlæggelse, baseret på jeres pptx
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Virksomhedens interne situation
Virksomhedens interne situation
Vi har arbejdet med følgende centrale begreber:
Virksomhedskarakteristik
Konkurrencedygtighed
Kernekompetence
Konkurrencemæssig fordel
Kritiske succesfaktorer (KSF)
Forretningsmodeller
Aktivitetsperspektiv
Produkt/serviceydelse
Kundeperspektiv
Finansielt perspektiv
Disruption
Business Model Canvas
Markedstilbud/værditilbud
Kundesegmenter
Kunderelationer
Distributionskanaler
Nøgleaktiviteter
Nøgleresurser
Samarbejdspartnere, fx leverandører
Omkostninger
Indtægter
Værdikæde
Værdiskabelse i værdikæden i relation til kernekompetencer og konkurrencemæssig fordel
Margin
SW-opstilling
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Eksterne forhold
DEN EKSTERNE SITUATION
Vi arbejder med følgende centrale begreber:
Omverdensmodel
Den afhængige omverden (nærmiljø)
Den uafhængige omverden (fjernmiljø)
PEST(EL)-analyse
Political, politiske
Economic, økonomiske
Social and cultural, sociale og kulturelle
Tecnological, teknologisk
Environmental, miljømæssige
Legal, lovmæssige
OT-opstilling
Threats, trusler
Opportunities, muligheder
Muligheds- og trusselsmatrix
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Konkurrenceforhold
Konkurrencesituationen
Vi har arbejdet med følgende centrale begreber:
Markedsbeskrivelse
Konkurrencetragtmodellen
- Snæver konkurrence vs. bred konkurrence
- Markedsandel
- Præferencer
- Homogent marked vs. heterogent marked
Konkurrencefomer
- Monopol
- Differentieret duopol
- Differentieret oligopol
- Monopolistisk konkurrence
Markeder
- Konsumentmarkedet (B-t-C)
- Producentmarkedet (B-t-B)
- Handel mellem private (C-t-C)
Konkurrencemæssige positioner
- Markedsleder
- Markedsudfordrer
- Markedsfølger
- Markedsnicher
Konkurrentreaktioner
Konkurrentovervågning
Konkurrentanalyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Segmentering og Købsadfærd på konsumentmarkedet
Materiale: Marketing (Systime)
Efterspørgselsforhold
SEGMENTERING:
Der er arbejdet lidt med persona på grundforløbet og nu går vi lidt mere i dybden med segmentering
Centrale begreber: Segmentering på konsumentmarkedet:
Definition af markedet
Segmentering på kundeniveau
Segmenteringsprocessens faser
Konsumentenhed
Opdeling af markedet i homogene grupper/segmenter
Segmenteringskriterier - Sociodemografiske-/Adfærdsorienterede-variable,
Livsstilsanalyser - nationale
Vurdering af segmenternes attraktivitet (SMOK)
Personas
Målgruppestrategi
Positionering
KØBSADFÆRD:
Der er arbejdet med købsadfærd på konsumentmarkedet i grundforløbet.
Vi samler op på købsadfærd for at sikre, at alle har været igennem det hele.
Centrale begreber: Købsadfærd på konsumentmarkedet:
SOR-modellen
Stimuli (S)
Organisme (O)
Respons (R)
Behov (Maslow)
Fysiske behov
Behov for tryghed og sikkerhed
Sociale behov
Egobehov
Selvrealiseringsbehov
Købemotiver
Snob
Bandwagon
Veblen
Thrifty
Købstyper
Impulskøb
Vanekøb
Overvejelseskøb
Købsadfærdstyper
Kompleks købsadfærd
Variationssøgende købsadfærd
Dissonansreducerende købsadfærd
Rutinemæssig købsadfærd
Køberoller
Initiativtager
Konsument
Disponent
Influent
Køber
Beslutningsprocessen
Problemerkendelse
Informationssøgning
Vurdering af alternativer
Købsbeslutningen
Efterkøbsadfærd
Andre købsadfærdsbegreber
Rådighedsbeløb
Livscyklus
Forbrugsvaner
Referencegrupper
Opinionsleder
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Dagens plan
-
Case spørgsmål og materiale:
-
Gruppe: 1Laura, Josephine, Sarah2Malou, Sophie, Marie3Amalie B, Emilie4Cecilie, Nynne, Amalie H5Cornelius, Jonas, Boie6Elliot, Lasse, Nicklas7Dalu, Mattias, Lucas8Frederik, Phillip, William9Marcus Brink, Klamer10Noach, Oliver, Gustav
-
Lektie: Repeter og sæt dig ind i følgende begreber fra købsadfærd btc: Behovspyramiden og behov, købemotiver, beslutningsprocessen, købs- og købsadfærdstyper, køberoller.
-
Stationsøvelse:
-
Plan for modulet:
-
Afsnit
-
Arbejdsproces:
-
Målgruppe...
-
Case 11.1: Kender du typen?
-
Købsadfærd...
-
Vi arbejder videre med vores familier (Case 11) fra tidligere modul - Nu skal I se på deres købsadfærd for et køb, som familien kunne tænkes at købe...
-
Vi arbejder videre med vores familier (Case 11) fra tidligere modul, hvor I nu skal udarbejde købsadfærden for jeres familie ved køb af et produkt, som de skal ud at købe. I bestemmer produktet, men det skal være noget plausibelt (noget I tænker de r
-
8. Strategi (B): Læs kap 8 til 8.4 til i dag. En del af det har I allerede læst, men skim/læs det lige igen...
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Informationsindsamling og markedsanalyse
Formål : Formålet med dette forløb er at eleverne får kendskab til informationsindsamling - herunder at være kildekritisk - og redskaber til an foretage en markedsanalyse (sidstnævnte i samarbejde med Matematik (i forhold til hypotesetestning og R2-test samt markedskort))
Centrale begreber:
Datakilder
Analysetyper
Informationsindsamlingsmetoder
Markedsanalyseprocessen
Kildekritik og repræsentativitet
Databaser
Markedskort
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Segmentering og købsadfærd på producentmarkedet
Formål: Formålet er få kendskab segmenteringsprocessen og kunne analysere købsadfærden på B2B-markedet
Centrale begreber:
Virksomhedstyper
Segmentering på B2B herunder Købstyper, Købscenteret og Buy Grid modellen
Segmenteringskriterier på B2B
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Marketingmix - de 4/7 p'er
Formål:
Arbejde med en guide med hvert af P'erne og derefter bruge guiden på at analysere en selvvalgt virksomheds marketingmix
CENTRALE BEGREBER
MARKETINGMIX
Produkt
Pris
Place
Promotion
Markedskortet
Push- og pull-strategi
PRODUKT
Klassifikation af produkter
-Kortvarige produkter
-Langvarige produkter
Produkttyper på konsumentmarkedet
-Dagligvarer
-Udvalgsvarer
-Specialvarer
-Digitrale produkter
Produkttyper på producentmarkedet
-Kapitalvarer
-Råvarer og halvfabrikata
-Driftsmidler
-Digitale produkter
Emballage
Service
Kvalitet
-Funktionel kvalitet
-Smagsmæssig kvalitet
-Imagemæssig kvalitet
Sortiment
Mærkestrategi
Eget mærke/mærkevare
-Paraplymærke
-Varegruppemærke
-Line-extension
-Brand extension
Fremmed mærke
-Handelsmærke (private label)
-Licensmærke
Branding
-Corporate branding
-Product branding
Produktlivscyklus (PLC)
-Udviklingsfase
-Introduktionsfase
-Vækstfase
-Modningsfase
-Nedgangsfase
SERVICEYDELSER
Servicepakke
Værdikæde for servicevirksomheder
Serviceleverancesystem
De 7 P'er
-Personale
-Proces
-Physical evidence
-Produkt
-Pris
-Place - distribution
-Promotion
Oplevelsesøkonomi
De fire oplevelsesdomæner
PRIS
Prisstrategi
-Break-Even
-Profitmaksimering
-Maksimering af markedsandele
-Pris/kvalitetsføreskab
Priselastictet
Prisfastsættelsesmetoder
-Markedsbaseret prisfastsættelse
-Præferencebestemt pris
-Psykologisk pris
-Lokkepris
-Omkostningsbaseret prisfastsættelse
Prisdifferentiering
Prisfastsættelse for nye produkter
-Penetration price
-Skimming Price
DISTRIBUTION
Distributionskanaler
Distributionskæde
Direkte distribution
Indirekte distribution
Channel marketing
-Single channel
-Multi channel
-Cross channel
-Omni channel
Distribution på konsumentmarkedet
Distribution på producentmarkedet
Distributionsstrategi
-Intensiv distribution
-Selektiv distribution
-Eksklusiv distribution
Beliggenhed
Butikstyper
-Dagligvarebutikker
-Udvalgsbutikker
-Specialbutikker
Kædeformer
-Frivillige kæder
-Egentlige kæder
-Kooperativer
-Franchising
E-handel
PROMOTION
Organisering af promotionsaktiviteter
Promotionbudskab og - indhold
Den forenklede kommunikationsmodel
AIDAE-modellen
Promotionformer
-Reklame
-Reklamemidler og -medier
-Sales promotion
-Public Relations (PR)
-Sponsorering
-Direct marketing
-Online marketing
-Personligt salg
-Virksomhedens sociale medieplatform
Viral markedsføring
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Strategi del 1
Centrale begreber
Mission, Vision og Værdier
Ide
Mål
SWOT-opstillingen
TOWS-matricen
Konkurrencestrategier - Generiske strategier
Omkostningslederstrategi
Differentieringsstrategi
Omkostningsfokus
Differentieringsfokus
Kritisk masse
Palisadestrategi
Stuck-in-middle
Vækststrategier (Ansoffs vækstmatrix, intensivering)
Markedspenetrering
Produktudvikling
Markedsudvikling
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Strategi del 2
CENTRALE BEGREBER:
TOWS-matricen
Organisk vækst
Vækststrategier
-Diversifikation
-Koncentrisk diversifikation
-Horisontal diversifikation
-Konglomerat diversifikation
-Vækst via integration
-Horisontal integration
-Vertikal integration
-Strategisk alliance
Blue Ocean-strategi
Værdiinnovation
Strategisk lærred
Porteføljestrategi
Boston-modellen
Digitale forretningsmodeller
Value-modellen
Revenue-modellen
Købmænd
Mellemmænd
Bagmænd
Digital transformation
Bæredygtighed
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Internationalisering og markedsudvælgelse (light)
Formål:
At få et indblik og yderligere kendskab til intensiveringsstrategien geografisk ekspansion (der ofte er brugbart til EC). Vi tager her lidt hul på emnet, da det igennem EC er observeret at det er en af de "løsningsmuligheder" som eleverne vælger at arbejde med for at få en virksomhed til at vækste.
INTERNATIONALISERING
CENTRALE BEGREBER
Eksportmotiver
-Interne vs. eksterne
-Proaktive vs. reaktive
-
Eksportberedskab (interne 4 P'er)
-Produkt
-Produktion
-Personale - herunder ledelsen
-Penge - økonomien
Internationalieringsmodeller
-Uppsala-modellen
-Born global virksomheder
-Netværksmodellen
Markedsudvælgelse
-Tilfældighedsmetoden
-Nærmarkedsmetoden
-Tragtmetoden
Information om internationale markeder
-Generelle markedsforhold
-Specifikke markedsforhold
Kulturelle forhold
-Miljøafstand
-Værdier
-Normer
-Grundlæggende antagelser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb#00 Repetition af pensum lært på 2.g
Formål: Kort repetition af teori og modeller lært på 1.g og 2.g så vi er klar til læring - primært om internationalisering og international marketing på 3.g.
Vi spiller afsætningsnørden, hvor man laver spørgsmål til pensum samt tre svarmuligheder, hvoraf et af svarene er korrekt og 2 forkerte. Så spilles der i gruppe-system og efterfølgende cup-system...
Materiale:
* Marketing (Systime)
* Afsætning B og A (Praxis-online)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Internationalisering og internationale marketing-m
Formål:
At introducere eleverne for det internationale marketing-mix, samt betydningen af at undersøge kulturelle forhold på eksportmarkeder og disse indflydelse på hvorvidt marketing-mixet kan standardiseres eller skal tilpasses det nye marked.
Også international segmentering vil blive undersøgt og eleverne bliver introduceret til forskellige internationale livsstilsanalyser.
Materiale:
Systimes Marketing bog, samt diverse cases of artikler - se enkelte moduler i forløbet for nærmere information.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
#1 AØ - Eksamen Dec 2022
|
20-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
32,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Forløb#9
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/2313/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74224810525",
"T": "/lectio/2313/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74224810525",
"H": "/lectio/2313/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74224810525"
}