Holdet 2022 1s22 DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Y - Køge Handelsskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Emil Krog Mortensen, Linda Mie Jeppesen, Louise Them-Hansen
Hold 2022 1s22 DA (1s22 DA, 2s23 DA, 3s24 DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb 2022: markedsføring på sociale medier
Titel 2 Forløb#2. Ondskab
Titel 3 Forløb#3 Dokumentarfilmsanalyse
Titel 4 Forløb#4 Og nu til uvejret
Titel 5 Forløb#5 Det moderne gennembrud
Titel 6 Forløb#6 Sportens metaforer
Titel 7 Forløb#7 Virksomhedens tekster
Titel 8 DHO/SO4: Besættelsestiden
Titel 9 Eksistentialisme
Titel 10 Litteraturhistorien fra oplysning til opløsning
Titel 11 Tendenser i nyeste tids litteratur
Titel 12 Skriftlighedsforløb #2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb 2022: markedsføring på sociale medier

DANSK GRUNDFORLØB – 2022
”MARKETING PÅ DE SOCIALE MEDIER” - Skriftlighedsforløb 1

FORMÅL
• Intro til dansk på hhx med en merkantil vinkel
• Grundlæggende introduktion til at have dansk på hhx (herunder danskfagets 3 søjler) -> Hvorfor er dansk vigtigt og hvad kan faget fx anvendes til? -> Motivation for at have dansk på hhx
• Introduktion til grundlæggende danskfaglige begreber (bygge videre på deres viden fra grundskolen)

FAGLIGE MÅL
• Fortsættelse af grundskolens arbejde med danskfaglige begreber: Arbejde med begreberne på et introducerende niveau i grundforløbet med henblik på at folde elementerne ud i studieretningsforløbet
• Kobling til temaerne fra AP, der køres parallelt

SKRIFTLIGHED
• Forløbet tones med fokus på arbejdet med skriftlighed i forskellige former
• For at betone arbejdet med fagets skriftlige dimension arbejder eleverne med en skriftlig mini-portefølje, hvor de samler alt det skr. arbejde fra hele forløbet.
• I forløbets begyndelse introduceres det overordnede skel ml.: Læringsskrivning, akademisk skrivning og kreativ skrivning (https://danskpaany.systime.dk/?id=240)

MATERIALE
Hjemmeside:
- ”Meget mere end #Bare Danmark”. https://www.megetmereendbare.dk/

Kampagne (fra Youtube):
- Visit Denmark: Mere end bare Danmark, 9.9.2020: https://www.youtube.com/watch?v=Ocmc7CKNCF8
- Youtube: Kriss Kyle: ”Riding Denmarks Best Places to visit” (Red Bull og Visit Denmark)
- Youtube: Visit Denmark: ”Just another day in Copenhagen – Camilla designs the city” (11.2.2020): https://www.youtube.com/watch?v=sbLnuYLBFkk

Artikel: Politiken: ”Humor skal holde danskerne hjemme i ferien”, 21. april 2021: https://politiken.dk/rejser/art8178493/Humor-skal-holde-danskerne-hjemme-i-ferien
Artikel: https://standby.dk/millioner-skal-faa-danskerne-til-at-holde-ferie-hjemme/

FAGLIG TEORI
- Intro til dansk på HHX: https://intro.systime.dk/?id=219
- Grundbog til dansk: https://grundbogtildansk.systime.dk/?id=119
- Generel intro til de sociale medier: https://idansk.systime.dk/?id=187
- ”Push- og pull-kommunikation på de sociale medier”: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=158
- Hvad er forskellen ml. de forskellige sociale medier?: https://digitalworks.dk/artikler/hvilke-sociale-medier-kan-hvad
- Influencer-marketing: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=159
- ”Livsstil til salg – Branding på de sociale medier” (influencer-marketing):
- At analysere multimodale tekster fra sociale medier: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=141
https://danskipraksis.systime.dk/?id=175
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=140
- Kommunikation og medier – simpel kommunikationsmodel:
https://danskipraksis.systime.dk/?id=132
- ”Når kommunikation er strategisk”
https://danskipraksis.systime.dk/?id=174
- ”Hvordan virker de nye reklametyper egentlig?”: 8.6.2018
https://www.dr.dk/nyheder/viden/nysgerrig/hvordan-virker-de-nye-reklametyper-egentlig

- Reklameanalyse (kommunikationsanalyse, Minerva, AIDA):
https://idansk.systime.dk/?id=182
- Filmiske virkemidler (fra: ”Perspektiver i dansk”, DLF):
https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/index.php?id=226
- Visuelle og filmiske virkemidler:
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=177

AV-MATERIALE:
- ”Fuckr med din hjerne”: realityeksperiment: ”Den perfekte reklame” – DR1, 23.4.2014 (30 min.)
https://www.dr.dk/drtv/se/fuckr-med-dn-hjerne_-den-perfekte-reklame_51884

Omfang i alt: ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2. Ondskab

Forløb om ondskab - opsamling
Forventninger og faglige krav
• I skal kunne redegøre for begrebet ondskab med udgangspunkt i baggrundslitteraturen
• I skal kunne analysere og fortolke en skønlitterær tekst og perspektivere den til begrebet ondskab.
• I skal kunne analyse og fortolke en folkevise og pege på typiske genretræk
• I perspektiveringen skal I kunne inddrage teksterne fra forløbet
Tekster mv.
Baggrundslitteratur om ondskab
• Svendsens kategorisering af ondskab: https://tankeromondskab.systime.dk/?id=p192&L=0
• Adolf Eichmann og Ondskabens banalitet jf. Hannah Arendt: https://tankeromondskab.systime.dk/?id=p153&L=0
• Zygmunt Bauman: https://tankeromondskab.systime.dk/?id=p139&L=0
Andet
• Besøg på Politimuseet. Undervisningsforløb om ondskab
Metoder
• Ridderviser og trylleviser: en farlig overgang: https://bl.systime.dk/?id=p268&L=0
• Folkevisens komposition: https://bl.systime.dk/?id=c280
• Analysemodel til skønlitterære tekster: https://hbdansk.systime.dk/?id=p171
• Fortælleren i skønlitterære tekster: https://hbdansk.systime.dk/?id=p159
Litterære tekster
• Folkevisen German Gladensvend
• Novellen Torben og Maria af Naja Marie Aidt
• Novellen Dragen af Martha Christensen. 1970
• Kronikken Gud har også ansvar for det onde af Jacob Wolf. berlingske.dk
• Beretning om massakren ved Babi Yar i september 1941. https://historieportalen.systime.dk/?id=c4556
• Uddrag fra Primo Levi: Hvis dette er et menneske (1947, på dansk 1989). https://historieportalen.systime.dk/?id=c4562
• Ove Nyholm. Ondskabens anatomi - et filmessay. 2006

INKLUSIVE projektdag om norsk:
"Nøkkelen til Suksess: Kygo" (NRK 1, 2015)
Stoltenbergs mindetale ved Uttøya (2011)

Omfang i alt ca.: 100 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Dokumentarfilmsanalyse

Forløb: Dokumentarfilm
Forventninger og faglige krav
• I skal kunne redegøre for genren dokumentarfilm med udgangspunkt i begrebet ”kreativ bearbejdning af virkeligheden.
• I skal kunne redegøre for de forskellige undergenrer
• I skal kende til begreberne fra forløbet, autenticitetsmarkører, faktagenren, faktakoder, fiktionskoder etc.
• I skal have kende til - og kunne anvende berettermodellen og kontraktmodellen
• I skal kunne analysere en dokumentarfilm med udgangspunkt i autenticitetsmarkører, filmiske virkemidler, kompositionsmodellerne etc.
• I skal kunne afgøre, hvilken målgruppe dokumentarfilmen har.
• I skal kunne vurdere, hvilke behov filmens opfylder hos modtageren
Faglitteratur, metoder mv.
• Dokumentar (danskitiden): https://danskitiden.systime.dk/?id=p175
• Kreativ bearbejdning af virkeligheden (hbdansk): https://hbdansk.systime.dk/?id=c743&L=0
• Autenticitetsmarkører. Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=c1443 og https://danskitiden.systime.dk/?id=p291)
• Fiktion og fiktionskoder: https://hbdansk.systime.dk/?id=c1435
• Målgrupper og segmenter: https://danskitiden.systime.dk/?id=p162
• Dokumentarens undergenrer: https://danskitiden.systime.dk/?id=p325 . Se også Håndbog til dansk for uddybning: https://hbdansk.systime.dk/?id=c744
• Filmiske virkemidler her: https://danskitiden.systime.dk/?id=p157
• Filmens dramaturgi og bølgemodellen: https://danskitiden.systime.dk/?id=p326&L=0
• Berettermodellen: https://danskitiden.systime.dk/?id=p307
• Komposition, kontraktmodellen: https://hbdansk.systime.dk/?id=p155
• Analysemodel til dokumentarfilm: https://danskitiden.systime.dk/?id=p472

Materiale
• Uddrag af Det forbudte USA – de ekstreme internetkrigere: https://www.dr.dk/drtv/episode/det-forbudte-usa_-de-ekstreme-internetkrigere_307047 (0:00-2:30)
• Officiel trailer til Netflix-serien Making a Murderer sæson 1 (2015).
• Fiktionsserien SKAM (afsnit 1, sæson 2 – fra start til tidskode 4:39). "SKAM”:  Skam: Sæson 2 – 1. episode | Se online her | DRTV
• Prinsesser fra Blokken (afsnit 1 – fra start til tidskode 6:13). "Prinsesser fra blokken" (https://www.dr.dk/drtv/se/prinsesser-fra-blokken_47336)
• Så kort og mærkeligt livet er | Filmcentralen – Filminstituttets streamingsite ,fra start til tidskode 6:60 findes på filmcentralen.dk
• Limbo – når sabbatår er fucked (2019), episode 1 – fra start til tidskode 4:10 – findes på dr.dk/studie.
• Eskimo Diva (2015), fra start til tidskode 6:20 – findes på filmcentralen.dk.
• Ung, nøgen og udstillet (2016) – fra start til tidskode 4:30 – findes på dr.dk/studie.
• The Greatest Movie Ever Sold | Official Trailer (2011) - YouTube - hele traileren
• Operarejsen: Sæson 1 – En pagt med Djævlen | DRTV  - fra start til tidskode 7:00
• Ditte Kaehne Gade Et børnehjem (2013) (Et børnehjem - Filmmagasinet Ekko (ekkofilm.dk))
• Muldyr - minidokumentar med Louis på 18 år - YouTube
Værk og skriftlig aflevering
• Den unge Zlatan - 96 min. https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?idnr=TV0000107616&cfuid=5
• Skriftlig aflevering:  Lav en kort samlet analyse og fortolkning af Den unge Zlatan.
Hav fokus på følgende:
1 Præsenter filmen, instruktøren mv, korrekt
2 Lav en indbydende indledning inkl. en titel
3 Opgaven skal være en sammenhængen tekst - uden punktopstillinger og overskrifter.  
4 Lav en afrunding, hvor du argumenterer for, hvad filmens påstand(e) er.

Omfang i alt ca.: 70 sider.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektdag opgave DA 02-02-2023
Skriftlig aflevering: Ondskab 06-02-2023
Dokumentar PP 06-03-2023
Dokumentarfilmsanalyse 10-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Og nu til uvejret

Forløb om podcast, nyhedsformidling og argumentation.

Faglige mål:
- Demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge.
-Analysere og vurdere ikke-fiktive tekster.  
-Demonstrere kendskab til digitale mediers indhold og funktion samt indsigt i tilhørende etiske problemstillinger.  
-Navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation.  

Læringsmål:
-Eleven kan udlede essensen af en podcast og analysere den ud fra medieanalytiske samt kommunikative begreber
-Eleven kan analysere argumentation og kender effekten af forskellige appelformer
-Eleven har kendskab til journalistiske begreber og genrer
-Eleven kan udforme en skriftlig diskussion fra en primær og sekundære tekster

Materialer:
DR Podcast: Genstart: Og så til uvejret, 1. august 2023
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023-06-20-00-00-12

Anders Morgenthaler: Reel på Instagram d. 2. august 2023
https://www.instagram.com/reel/Cvb2sB0olG3/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Anja Fonseca svar på LinkedIn august 2023: https://www.linkedin.com/posts/anja-fonseca-16157653_jeg-har-netop-lyttet-til-genstarts-afsnit-activity-7093863556487471104-bjDW?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

Interview med DR nyhedschef Thomas Falbe i Deadline d. 7 august 2023

Faglig teori:
Sådan analyserer du podcasts: https://podcast.ibog.dansklf.dk/?id=158

Argumentation: https://hbdansk.systime.dk/?id=205

Nyhedsformidling:
Stofområder: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c671
De fem nyhedskriterier: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c675
Kilder: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c681
Vinkling: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c682
Avisens genrer: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c685
Nyhedsjournalistik: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c686
Meningsjournalistik: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c692

Præsentation (ppt) om krisekommunikation.

Sekundære tekster:
Præsentation (ppt) om diskussion.

DR’s PUBLIC SERVICE-KONTRAKT FOR 2022-2025
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://kum.dk/fileadmin/_kum/1_Nyheder_og_presse/2022/Public_service-kontrakt_for_DR_endelig.pdf

Omfang i alt ca. 50 sider.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering i dansk: Og så til uvejret 12-09-2023
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Forløb#5 Det moderne gennembrud

Litteraturhistorisk forløb om det moderne gennembrud, hvor eleverne arbejder med at analysere, fortolke og perspektivere centrale teksteksempler fra perioden.

Centrale emner i forløbet:
Modernitet, de tre K'er, evolution, emancipation, realisme, naturalisme, impressionisme, kvindelige forfattere i det moderne gennembrud, sædelighedsfejden, naturalistisk drama, sproghandlinger, undertekst, performanceteori,

Tekster:
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød
J.P Jacobsen: Fru Marie Grubbe, Uddrag af kapitel 1
Herman Bang: Irene Holm
Victoria Benedictsson: Ud af mørket https://modernitetensgennembrud.ibog.dansklf.dk/?id=145
Amalie Skram: Constance Ring, uddrag https://modernitetensgennembrud.ibog.dansklf.dk/?id=147   

Værklæsning:
Henrik Ibsen: Et dukkehjem.

Om perioden:
"Det moderne gennembrud": https://litthist.systime.dk/?id=125
Derusover:
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=528  Første side
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=622 Indtil afsnittet ”Romantisk efterklang”
Kapitlet Modernitetens kvindelige stemmer (4 sider i alt) https://modernitetensgennembrud.ibog.dansklf.dk/?id=135


Omfang i alt ca. 250 sider.




Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Præsentation om Kvinder i det moderne gennembrud 09-11-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Sportens metaforer

Sprogligt forløb om metaforer inkl. skriftlighed om essaygenren.

Centrale begreber:
Typer af metaforer
Kildeområde
Målområde
Ordvalg
Semantiske felter
Denotation og konnotation


Tekster:
Hansen, Kasper Lezuik (2022): Smæk metaforen. Side 6-9 og 24-29.
https://smaekmetaforen.ibog.dansklf.dk/?id=133

Mignon, Jacob (2023): ’Vingegaard er endnu større favorit’ til Touren efter afsløring af Pogačars planer for 2024” på dr.dk d. 18. december 2023
https://www.dr.dk/sporten/cykling/pogacar-vil-gabe-over-baade-giroen-og-touren-og-detopsummerer-ham-egentlig-perfekt

Holm, Brian (2002):  Kapitel 1 ‟Det sorte hul” i: Smerte, glæden – erindringer fra et liv på cykel 2002.
https://ereolen.dk/ting/object/870970-basis%3A47376653/read

Skriftlighed:
https://skriftligeksamenidanskhhx.systime.dk/?id=134
https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/?id=150

Omfang i alt ca. 30 sider.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Afleveringsopgave i dansk: Sportsmetaforer 18-01-2024
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Virksomhedens tekster

Et forløb om virksomhedskommunikation med fokus på følgende faglige mål:

- Demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
- Demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
- Analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
- Demonstrere kendskab til digitale mediers indhold og funktion samt indsigt i tilhørende etiske problemstillinger

Centrale emner
Det retoriske kompas, virksomhedens sprog, virksomhedens troværdighed, storytelling, kampagnekommunikation

Tekster
Reklameposter fra Danish Crown: ”Klimakontrolleret gris”

Reklameposter fra Kræftens Bekæmpelse og TrygFonden: ”Din hud glemmer aldrig”

”OM HUMMEL” https://www.hummel.dk/om-hummel hentet d. 29, januar 2024

Udviklings- og Forenklingsstyrelsen (2020): ”Agile coaches til agil transformation i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, hentet i Jobindex’ arkiv 29. januar 2024

Mathias Blædel og Christian Stemann (2023): ”Christian Stadil prædiker alle de rigtige ting – nu anklages milliardæ-ren for dårlig karma, Frihedsbrevet, 11. juli 2023 https://frihedsbrevet.dk/christian-stadil-praediker-alle-de-rigtige-ting-nu-anklages-milliardaeren-for-at-vaere-karma-konge-i-forklaedning/  

Christian Stadil og Steen Hildebrandt (2007): Company karma (forord og indledningen)

Website: “Biography” https://www.christianstadil.com/about/  

Nike: ”Good vs. Evil” https://www.youtube.com/watch?v=834gDrY2Hd8, varighed 01.32

Coloplast: “Coloplast bliver til”, https://youtu.be/oMIyEyaKsmo , varighed 04:15

Coloplast: ”Vi er Coloplast/This is Coloplast”, https://youtu.be/dvLpV0G6_cA, varighed 03:58

Værklæsning: PureGyms Knæk Cancer kampagne 2023:

Website https://www.puregym.dk/knaek-cancer-puregym hentet d. 3. april 2024

Fire medlemsvideoer på Facebook og Instagram:
Benjamin: https://fb.watch/r3xSJn6OeH/  
Line: https://fb.watch/r3xZ1J-yFq/  
Lukas: https://fb.watch/r3y29Zfw5l/  
Susanne: https://fb.watch/r3y8gjM2Rq/  

Ekspertvideo:
Peter Dalum: https://fb.watch/r3y5clW_Bn/

Løbende statusopdateringer på Facebook og Instagram

Afsluttende video på Facebook og Instagram
https://fb.watch/r3xP3mXgVv/

Teori
PPT: Det retoriske kompas, KHS 2024

Podcast: ”Selv tak! En guide til at slippe af med corporate bullshit, tomme floskler og hurra-ord – med Mikkel Toksvig, udgivet af Morten Münster”, 2. maj 2023 https://mortenmunster.com/selv-tak-en-guide-til-at-slippe-af-med-corporate-bullshit-tomme-floskler-og-hurra-ord-med-mikkel-toxvig/   Tid 00.00-26.30 min.


PPT: Sproget i virksomhedens tekster, KHS 2024

Om forventningsetos og situationsetos: https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c612

Om kildetyper i journalistik: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c681

PPT: Storytelling, KHS 2024

DR P3 (2023): “Adnan og de grønne løgne” episode 1-3, https://www.dr.dk/drtv/serie/adnan-og-de-groenne-loegne_349525

PPT: Kampagnekommunikation, KHS 2024

Kampagnetyper: https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=176&L=10

Kommunikationsmål: https://markedskommunikation.systime.dk/?id=943

Informationsstrategi: https://kommita.systime.dk/?id=324&L=10#c1363

Reklameformater: https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=191&L=10#c360

Reklametyper: https://hbdansk.systime.dk/?id=227#c1122  

INKLUSIVE projektdag om svensk:
"Ondskan" af Jan Guillou, 1981 (uddrag)
"Ondskab" af Mikael Håfström (2004, filmatisering)

Omfang i alt ca. 85 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 DHO/SO4: Besættelsestiden

Fokus på fortællinger i Besættelsestiden.
Dokumentar: "Besættelsen af Danmark, 9. april, 1940" (DR2)
"Drengene fra Sct. Petri" (Søren Kragh-Jacobsen, 1991) + filmanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=234
Vilhelm Buhls tale om antisabotage + retorisk analyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=212
Podcast "Den sidste modstandsmand" (DR lyd) + podcastgenren: https://hbdansk.systime.dk/?id=c1684 og podcastanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=p293


Supplerende stof:
Faktalink om Besættelsestiden.
"Drengesabotørerne" (https://modstandsbevaegelsen.systime.dk/?id=147)
Uddrag fra "Modstandsbevægelsen" (Systime)

Omfang i alt ca. 45 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Eksistentialisme

"Ringen" af Karen Blixen (1958)
"Kontra" (Spillefilm af Jonas Risvig, 2024)
"Mente I det" (Kortroman af Thomas Korsgaard, 2023)
Artikler om hadforbrydelser: https://www.bt.dk/danske-kendte/komiker-oliver-stanescu-overfaldet-ville-stoppe-hadforbrydelse-jeg-var
og https://www.tv2fyn.dk/aeroe/doedstrusler-regnede-ned-over-homoseksuel-paa-aeroe?fbclid=IwY2xjawGELudleHRuA2FlbQIxMQABHZd-S5pCPMtf52Czn6clNxU9GIrhbrfcQjdRmbyUwpEkjX0o2vyb0bK-Sw_aem_AnamXGomi1YZOPaqEuIjSw

Skriftlig opgave:
"Hvile" af Peter Seeberg (1962)

Teori:
Uddrag af "Eksistentialisme i dansk" (Systime)
"Autofiktion" uddrag af "De seneste fem års litteratur" (Systime)

Omfang i alt ca. 75 sider.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Afleveringsopgave 1: Essay 08-09-2024
Afleveringsopgave 2: analyse og fortolkning 30-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte - Eleverne har fået læst højt af "Ringen" og "Mente I det"
  • Læse - Nærlæsning med fokus på modsætningspar.
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner - Litterære metoder som tekstintern (strukturalisme) og tekstekstern (eksistentialistisk læsning).
  • Kommunikative færdigheder - Klassedebatter
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Litteraturhistorien fra oplysning til opløsning

Litteraturhistorisk forløb fra 1720 til i dag.

Oplysningstiden: "Jeppe paa Bjerget" (uddrag, 1722)
Romantikken: Værklæsning af "Eventyr, fortalte for Børn. - Ny Samling. Første Hefte" ("Gaaseurten", "Den standhaftige Tinsoldat", "De vilde Svaner"), H.C. Andersen, C.A. Reitzels Forlag, 1838. "Langt højere Bjerge" (N.F.S. Grundtvig), "Kiær est du Fødeland" (St. St. Blicher)
Det moderne gennembrud (Forløb i 2.g.)
Det folkelige og sjælelige gennembrud: "Pelle Erobreren" (uddrag, 1906-1910. Martin Andersen Nexø), "Maskinerne" (Johannes V. Jensen, 1901)
Ekspressionisme: "Det blomstrende Slagsmål" (Tom Kristensen, 1920) og "Foraaret kommer til Caféen" (Rudolf Broby-Johansen, 1922)
Efterkrigstiden: "Roden" (Martin A. Hansen, 1950)
1960'er-modernisme: "Terminologi" og "Livet i badeværelset" (Klaus Rifbjerg, 1960)
1970'er-realisme, knækprosa og bekendelseslitteratur: "Arkitektens specialitet" (Vita Andersen, 1977), novellefilm: "Fede Tider" (Peter Bay, 1996)
1980'ernes postmodernisme: "Berlin, mit hjerte" (Michael Strunge, 1984)
1980'ernes realisme: "Rigtige mænd" (TV-2, 1985) og "Tidens kvinder" (TV-2, 1987)
1990'er minimalisme: "Fasaner" (Helle Helle, 1996)
2000'ernes Eksperimenterende realisme: "Giftige blomster og bær" (Lone Hørslev, 2009), "Jeg vågner alene i sengen" (Caspar Eric, 2014)



"Digtere, Divaer og Dogmebrødre 1900-1918", (DR, 2001)

Omfang i alt ca. 200 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektdag 13-12-2024
Afleveringsopgave 3: Sammenlignende analyse 19-01-2025
Eksperimenterende realisme 31-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte - Vi har set en del introduktionsvideoer fra Litteraturhistorien på langs og på tværs i forløbet.
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling - Eleverne har holdt oplæg for hinanden.
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner - Trænet ift. periodelæsning og biografisk metode i tidlige tekster.
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere - Eleverne har øvet sig på at referere frem og tilbage mellem de forskellige perioder, samt at forbinde til forløb i 2.g. om Det moderne gennembrud.
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Kreativitet - Memes om Jeppe på Bjerget. Eleverne har selv - eller med hjælp fra GAI - skrevet konfrontationsdigte.
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 11 Tendenser i nyeste tids litteratur

Værklæsning med fokus på tendenser i nyeste tids litteratur og eksperimenterende realisme.

Værk: Bob (Helle Helle, 2021)
Oversat litteratur: "Forvandlingens metode" (Édouard Louis, 2023, uddrag, https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2750)
Prøveeksamen: "Farskibet" (Glenn Bech, 2021, uddrag, https://litteraturportalen.systime.dk/?id=1227)

Fokuspunkter: Fortællestil, sproglige eksperimenter, eksistentialisme, identitetsdannelse, autofiktion, seksualitet, klassekritik.

Forfatterportræt af Helle Helle: https://litteraturportalen.systime.dk/?id=196#c263
Anmeldelser af romanen: https://politiken.dk/kultur/boger/boganmeldelser/skonlitteratur_boger/art8039355/Det-skal-l%C3%A6ses-det-er-fanme-sjovt.-Helle-Helle-leger-med-ordene-i-ny-roman og https://www.information.dk/kultur/anmeldelse/2021/01/helle-helles-nye-roman-bob-fortsaetter-fornyer-forfatteren-saa-god
Temaer i nyeste tids litteratur: https://litthist.systime.dk/?id=295
Tendenser i nyeste tids litteratur: https://litthist.systime.dk/?id=294

Omfang i alt ca. 250 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Genaflevering terminsprøver 09-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 12 Skriftlighedsforløb #2

Formålet med dette andet obligatoriske skriftlighedsforløb er at skærpe elevernes genrebevidsthed og deres taksonomiske bevidsthed, når de skriver. Vi arbejder med blikket rettet mod eksamen i skriftlig dansk.

Fokuspunkter:
Kreativ formidlingsskrivning (personaskrivning, den personlige stemme, kreative skriveøvelser)
Akademisk formidlingsskrivning (eksamensgenrerne); https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/

"Skriv for at lære - og lær at skrive" (https://danskpaany.systime.dk/?id=240#c1261)
"Kreativ skrivning" (https://danskpaany.systime.dk/?id=243)
Goffman og Meyrowitz: Frontstage, backstage og middle region (https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=153&L=10 og  https://hbdansk.systime.dk/?id=226#c787 )
"Persona" (https://danskpaany.systime.dk/?id=295#c1192)
"De syv snubletråde": https://skrivdigfrem.ibog.dansklf.dk/?id=130

Omfang i alt ca. 10 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Afleveringsopgave 4 - sidste aflevering 04-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Kreativitet
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde