Køge Handelsskole - HHX
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Køge Handelsskole - HHX
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 1u22 DA - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Y - Køge Handelsskole
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Camilla Ralkov, Emil Krog Mortensen
Hold
2022 1u22 DA (
1u22 DA
,
2u23 DA
,
3u24 DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
#1 Grundforløb - viral markedsføring
Titel 2
Forløb 2: Tegneserier og tekstlæsning
Titel 3
Forløb 3: Ondskab
Titel 4
Forløb 4: Medier og medieforbrug
Titel 5
Forløb 5: Nyeste tid
Titel 6
Obligatorisk skriftlighedsforløb
Titel 7
Forløb 6: Danmark i krig
Titel 8
DHO
Titel 9
Forløb 7: Litteraturhistorie med blik for køn
Titel 10
Hovedværk "Pelle Erobreren", film
Titel 11
Forløb 8: Argumentation, sprog og diskursanalyse
Titel 12
Forløb 9: Eksistentialisme
Titel 13
Repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
#1 Grundforløb - viral markedsføring
DANSK GRUNDFORLØB – 2021.
”MARKETING PÅ DE SOCIALE MEDIER”
FORMÅL
• Intro til dansk på hhx med en merkantil vinkel
• Grundlæggende introduktion til at have dansk på hhx (herunder danskfagets 3 søjler) -> Hvorfor er dansk vigtigt og hvad kan faget fx anvendes til? -> Motivation for at have dansk på hhx
• Introduktion til grundlæggende danskfaglige begreber (bygge videre på deres viden fra grundskolen)
SKRIFTLIGHED
• Forløbet tones med fokus på arbejdet med skriftlighed i forskellige former
• For at betone arbejdet med fagets skriftlige dimension arbejder eleverne med en skriftlig mini-portefølje, hvor de samler alt det skr. arbejde fra hele forløbet.
• I forløbets begyndelse introduceres det overordnede skel ml.: Læringsskrivning, akademisk skrivning og kreativ skrivning (https://danskpaany.systime.dk/?id=240)
MATERIALE
Hjemmeside:
- ”Meget mere end #Bare Danmark”.
https://www.megetmereendbare.dk/
Kampagne (fra Youtube):
- Visit Denmark: Mere end bare Danmark, 9.9.2020:
https://www.youtube.com/watch?v=Ocmc7CKNCF8
- Youtube: Kriss Kyle: ”Riding Denmarks Best Places to visit” (Red Bull og Visit Denmark)
- Youtube: Visit Denmark: ”Just another day in Copenhagen – Camilla designs the city” (11.2.2020):
https://www.youtube.com/watch?v=sbLnuYLBFkk
Artikel: Politiken: ”Humor skal holde danskerne hjemme i ferien”, 21. april 2021:
https://politiken.dk/rejser/art8178493/Humor-skal-holde-danskerne-hjemme-i-ferien
Artikel:
https://standby.dk/millioner-skal-faa-danskerne-til-at-holde-ferie-hjemme/
FAGLIG TEORI
- Intro til dansk på HHX:
https://intro.systime.dk/?id=219
- Grundbog til dansk:
https://grundbogtildansk.systime.dk/?id=119
- Generel intro til de sociale medier:
https://idansk.systime.dk/?id=187
- ”Push- og pull-kommunikation på de sociale medier”:
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=158
- Hvad er forskellen ml. de forskellige sociale medier?:
https://digitalworks.dk/artikler/hvilke-sociale-medier-kan-hvad
- Influencer-marketing:
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=159
- ”Livsstil til salg – Branding på de sociale medier” (influencer-marketing):
- At analysere multimodale tekster fra sociale medier:
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=141
https://danskipraksis.systime.dk/?id=175
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=140
- Kommunikation og medier – simpel kommunikationsmodel:
https://danskipraksis.systime.dk/?id=132
- ”Når kommunikation er strategisk”
https://danskipraksis.systime.dk/?id=174
- ”Hvordan virker de nye reklametyper egentlig?”: 8.6.2018
https://www.dr.dk/nyheder/viden/nysgerrig/hvordan-virker-de-nye-reklametyper-egentlig
- Reklameanalyse (kommunikationsanalyse, Minerva, AIDA):
https://idansk.systime.dk/?id=182
- Filmiske virkemidler (fra: ”Perspektiver i dansk”, DLF):
https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/index.php?id=226
- Visuelle og filmiske virkemidler:
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=177
- ”Fuckr med din hjerne”: realityeksperiment: ”Den perfekte reklame” – DR1, 23.4.2014 (30 min.)
https://www.dr.dk/drtv/se/fuckr-med-dn-hjerne_-den-perfekte-reklame_51884
FAGLIGE MÅL
• Fortsættelse af grundskolens arbejde med danskfaglige begreber: Arbejde med begreberne på et introducerende niveau i grundforløbet med henblik på at folde elementerne ud i studieretningsforløbet
• Kobling til temaerne fra AP, der køres parallelt
Anslået sidetal ca. 70 sider.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Forløb 2: Tegneserier og tekstlæsning
FORMÅL:
Forløbet har fokus på de særlige fortællemuligheder, som grafiske romaner (og i mindre grad tegneserier) har. Undervisningen undersøger muligheder i det enkelte billede, den enkelte side. Ligesom samspillet mellem ord og billeder og den grafiske stil har været i fokus.
Gennem analyse af grafiske romaner træner eleverne også almindelige analytiske greb kendt fra litteraturlæsningen. Der øves således også analyse af miljø- og personkarakteristik, fortælleforhold, billedsprog og brud i fortællinger, som kan og skal overføres til læsning af litterære tekster – herunder kanonlitteratur.
BAGGRUNDSMATERIALE:
Mimi Olsen og Hans-Christian Christiansen: Grafiske romaner. Dansklærerforeningens Forlag, 2015. Side 12-37 og 59-66
Rikke Platz Cortsen og Mette Jørgensen: Tegneserier og tekstlæsning. Samfundslitteratur 2015. Side 46-49, 68-69, 72-74, 78-81
PRIMÆRE TEKSTER:
Art Spiegelman: Maus (2006) Uddrag.
Peter Madsen: Rejsen til Udgårdsloke (2010) Uddrag.
Tom Kristensen: Landet Atlantis (1920)
Karen Blixen: Det ubeskrevne blad (1957)
Johannes V Jensen: Manhattan (1939)
Marjane Satrapi: "Persepolis", 2010, uddrag
SKRIFTLIGT ARBEJDE:
"En dyne af sne", uddrag af graphic novel af Craig Thompson, 2008
HOVEDVÆRK:
"I skovens dybe stille ro", graphic novel af Malin Biller 2012
Anslået omfang ca. 130 sider.
Indhold
Kernestof:
Tegneserier og litteraturlæsning 1 (til elever).pptx
Maus.jpg
Tegneserier og tekstlæsning - Blixen og Jensen - arbejdsopgave.docx
Vi samler op på brochuren, I har lavet på introtur. Bedste brochure kåres.Desuden opsamling på film "Belle".Herefter videre med vores emne om grafiske romaner. Hvis I ikke var der sidst (eller har glemt, hvad vi lavede), så orienter dig i følgende do
Join conversation
Vi fortsætter arbejdet med Jensen/Blixen-teksten, hvor I får lidt tid til at gøre jeres opgave færdig.
Der er en lille kort lektie for til i dag. I er nemlig så heldige, at I får lov at læse den fantastiske grafiske roman af Malin Biller "I skovens dybe stille ro" som hovedværk.For at komme i gang - og vi sammen kan åbne hendes univers - skal I til i
I dette modul skal vi arbejde med begreber, som I kan bruge når I skal analysere billedsprog i graphic novels (og i fiktion i øvrigt). Vi bruger også noget tid på jeres skriftlige opgave, så I kommer lidt i gang, hvis I ikke allerede er i gang.
Til i dag skal I hjemmefra have læst hele 1. del af vores hovedværk "I skovens dybe stille ro". I finder den under "Dokumenter" etc. Vi brugte den også sidste mandag.I får en lille test uden hjælpemidler i den. Så vær klar!
Persepolis.png
Der er ingen lektier til i dag. I hører nærmere om, hvad der skal ske til projektdagen på fredag (I kan smugkigge under "Opgaver", hvis I er nysgerrige).Og så får I tid til at pusle videre med jeres stil (skal jo afleveres tirsdag aften) eller læse v
Indledning
Træning indledning 1u.docx
Værkarbejde Biller 1u, 2023.pptx
Lektie hjemmefra er at genlæse jeres seneste aflevering ("En dyne af sne") - og særligt se på retterarket og min feedback. I modulet får I fælles feedback på afleveringen, og vi går særligt i dybden med indledningerne, som I skal genskrive.
I må selv give hinanden lektier for i grupperne, så I er sikre på, at I kan nå det, I skal have klar til aflevering søndag aften og præsentation mandag morgen
Grupper
I skal i dag præsentere jeres analyser af "I skovens dybe stille ro", kun for mig.Vi mødes alle i klassen til afkrydsning kl. 8.20. Derefter fremlægger I efter en plan, I får samme morgen.Alle grupper skal være præsentationsklar ved modulets start. J
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Brochure på introtur
18-11-2022
Manus Jv Jensen el. Blixen
30-11-2022
Test af graphic novel del 1
12-12-2022
En dyne af sne - analyseopgave
13-12-2022
Projektdag 1 dansk
16-12-2022
Genaflevering indledning til analyseopgave
05-01-2023
Værkarbejde Malin Biller - gruppe
08-01-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Forløb 3: Ondskab
FORMÅL:
I dette fokusområde arbejder vi med begrebet "Ondskab". Vi arbejder med teorier om hvad ondskab er - om det er medfødt eller ej? Om forskellige former for ondskab (Lars Svendsens kategorier), begreberne empati, dehumanisering og deindividuation m.fl.
Vi læser forskellige litterære tekster, hvor ondskab kan siges at indgå ligesom vi ser en dokumentarudsendelse, hvor man lavede et forsøg med at udsætte mennesker for pres og se, om de udviklede ondskab. Vi læser også en artikel om hvorfor der er denne øgede interesse for ondskab i film og litteratur i disse år.
Vi arbejder desuden en del med skriftlighed, især ud fra "Dragen" og "Brev til Tobias".
I forbindelse med forløbet besøgte vi Politimuseet i København og fik en rundvisning, hvor vi talte ud fra nogle af de begreber, vi også arbejdede med i undervisningen.
PRIMÆRE TEKSTER:
Morten Nielsen: "Skæbne", 1944
Martha Christensen "Dragen" 1970
"Ond, ondere, ondest", DR3-program, del 5 2014
Yahya Hassan "Gemmeleg", 2013
Villy Sørensen: "Blot en drengestreg"
Grethe Roulund: "Brev til Tobias", 1997
Bret Easton Ellis, uddrag: "American Psycho", 1991
FAGLIG TEORI:
"Hvad er ondskab?" fra kompendium
Podcasten ”Ung, dum eller født ondt?” i serien ”Forbrydelse og straf”, 2019
Selvtest af ondskab:
https://qst.darkfactor.org/
SKRIFTLIGE OPGAVER:
Analyse, fortolkning og perspektivering af "Dragen", Martha Christensen 1970
HOVEDVÆRK:
Lars Husum: "Jeg er en hær", 2010
Anslået omfang ca. 140 s.
Indhold
Kernestof:
Skema om ondskab.docx
Lektien til i dag er at arbejde med nogle klassiske sprogfejl på Min Læring. Log in med Unilogin. Jeg har oprettet nogle specifikke opgaver til jer. Det tager 19 minutter. Jeg kan se, om I har lavet lektier...
I skal - for at få en bedre teoretisk forståelse for, hvad ondskab er, læse 33-35 i kompendiet (vi skal læse resten af den tekst i modulet, så hvis I bedre kan koncentrere jer hjemme, så må I gerne læse videre), der ligger her på modulet (sidetallene
ONDSKAB-kompendium.pdf
Læs hjemmefra s. 35-39 i "Ondskabs-kompendiet". Det er pdf-sidetal. Besvar også de sidste spørgsmål (spm. 6-9) fra det dokument, vi arbejde med i modulet onsdag morgen. Vi ses - og så er vi snart klar til at høre og ses mere ondskab på Politimuseet f
Ondskab i litteraturen, Yahya Hassan.pptx
I gang med stilen Jeg er en hær 1u 2023.pptx
I skal have læst til s. 197 i hovedværket til i dag. Vi bruger noget tid i modulet på at I kommer godt i gang med afleveringsopgaven om hovedværket. HUSK OGSÅ "JEG ER EN HÆR" TIL I DAG.
Vi fortsætter med vores ondskabs-forløb. Vi skal i dag se et afsnit af tv-eksperimentet "Ond, ondere, ondest" fra DR3. Lektien er hjemmefra at læse om tankerne bag eksperimentet i linket. Det starter vi med at tale om.
Gruppeopgave til Ond ondere ondest del 5.docx
Forbrydelse og straf: Ung, dum eller født ond?
Join conversation
Gåtur med podcast.docx
I har ingen lektier, da I jo nok sad med stilen tirsdag aften ;)
Blot en drengestreg.pptx
Læs novellen "Blot en drengestreg" af Villy Sørensen hjemmefra. Vi skal "lege" lidt med teksten, så hvis du vil lege med, så skal du læse, for ellers falder du lidt igennem...Hvis man ikke har læst, bliver man sat ud for at læse den. Du finder den i
Om Perspektivering (læses i modulet)
Skærmbillede 2023-03-29 kl. 10.53.38.png
Skærmbillede 2023-03-29 kl. 10.53.46.png
i gang med stil om Dragen, 1u, 2023.pptx
Læs hjemmefra novellen "Dragen" af Martha Christensen.Dragen.pdf
Brev til Tobias 1u 2023.pptx
Kære 1u,Jeg glæder mig til at se jer igen. Vi skal videre med vores ondskabsforløb. I har ingen lektier for. MEN I SKAL ALLE HUSKE ET SKRIVEREDSKAB (I ved, det der blyant/kuglepen-noget)
Ingen lektier
American Psycho plan 1u.pptx
Jeg har slået mig sammen med Flemming, så vi hygger i 3. modul. Hvis nogen har tid og lyst til at bage en kage - eller hvis nogen har en sponsor til is eller andet godt, så sig til.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Projektdag 2 dansk
31-01-2023
Gruppeopgave Ond, ondere, ondest
02-03-2023
Jeg er en hær - skr. opgave
07-03-2023
Individuelt udfyldt skema med fagbegreber
28-03-2023
Dragen - analyse
28-04-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Forløb 4: Medier og medieforbrug
FORMÅL
I dette forløb arbejdes der med mediehistorie og analyse af forskellige typer medier. Der har været fokus på udviklingen inden for kommunikation og medier og brugen af disse. Vi har særligt haft fokus på følgende genrer: Kampagnefilm (herunder særligt politiske kampagnefilm), kortfilm, avisjournalistik (særligt nyhedsjournalistik) samt digital kommunikation i det hele taget. Vi har også berørt spørgsmålet om god presseskik.
BAGGRUNDSMATERIALE:
Om medier i døgndrift:
https://krydsfelt.ibog.gyldendal.dk/?id=282
Om de fem kommunikationsformer:
https://krydsfelt.ibog.gyldendal.dk/?id=283
Grundbog til medier i dansk, kapitel 1 (Medier i dansk) og kapitel 2 (Filmiske virkemidler)
https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/
Film om medier: ”What is media?”
https://www.youtube.com/watch?v=M89_wjcwzfY
Om kampagnefilmstyper:
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=227#c1122.
Analysemodel til medianalyse af reklamefilm:
https://hbdansk.systime.dk/?id=230
Om politiske mediefortællinger:
https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/index.php?id=207
Vejledende spørgsmål til kortfilmsanalyse:
https://textanalyse.systime.dk/index.php?id=5377#c21801
Udleveret materiale om kortfilm (herunder Raskins 7 parametre)
Om avisjournalistik, kapitel 5.1:
https://hbdansk.systime.dk/?id=218
(hvad er en avis, avistyper, artikeltyper, ydre komposition (rubrik etc.) inkl billeder, nyhedskriterier, sprog, vinkling, kildebrug samt samlet dækning af sagen og virkning)
Oversigt over avisens genrer (pdf), 2012
”Sådan vinkler du en journalistisk historie”, Avisen i undervisningen 2019:
https://www.youtube.com/watch?v=l4HURoBPaJs
Vejledende analyseskema til medianalyse af nyhedsjournalistik og fortællende nyhedsjournalistik:
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=217
Om digital kommunikation (web 2.0, Polyfaktuelle samfund og filterbobler, Ansigtsløs kommunikation - ødelæggelse eller frugtbar?):
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=131&loopRedirect=1
Om Journalistik på sociale medier og internettet (herunder om influencere, gatekeepers, ændringen af nyhedskriterierne, fiktionaliserede nyhedsartikler, remediering, paratekst, fake news, click baits m.v.):
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=138
Om pressenævnet og god presseskik:
https://player.vimeo.com/video/183788224
og
https://aiu.dk/mediehandbogen/pressens-rolle/607/
og
https://aiu.dk/mediehandbogen/pressens-rolle/
ANALYSEOBJEKTER:
Kampagnefilm fra Red Barnet (international): ”Most Shocking Second a Day”, 2014:
https://www.youtube.com/watch?v=RBQ-IoHfimQ
Kampagnefilm fra Kræftens bekæmpelse, “Tiden flyver”, 2018:
https://www.facebook.com/1677055535924085/videos/1825432507753053
Leonardo DiCaprio, klip fra Before the Flood:
https://www.youtube.com/watch?v=V7Jk4xxaYt0
og opgaver hertil:
https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=c802
Politisk valgvideo, Dansk Folkeparti Jeg er Danmark (2011) og De Radikales kampagnevideo: Det handler om mennesker (2014), begge findes her:
https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=c812
Kortfilmene Dennis (2009), Jeg ser dig (2017) og 26 (2018) – gruppearbejde og fremlæggelser.
To nyhedsartikler, komparativ analyse af artikler fra hhv. Politiken og Ekstra Bladet om ulve i Danmark
Artiklerne som baggrund for essay-skrivning: Ivar Carstensen: “Tidligere Facebook-chef: Sociale medier ødelægger samfundet”, Berlingske Tidende 13. dec. 2017 og Lea Korsgaard: “Forestillingen om, at vi lever i digitale ekkokamre, er stærkt overdrevet”, Zetland 11. jan. 2018
Anslået omfang ca. 100 sider
Indhold
Kernestof:
Medier i døgndrift
Mediehistoriens fem kommunikationskulturer
Kære 2u,Velkommen tilbage. Jeg glæder mig til at se jer igen og håber, I har haft en god sommerferie. Måske har I endda savnet skolen bare en lille bitte smule?I skal møde min gode kollega Emil, som nok skal præsentere sig for jer på torsdag, men han
Analyse, sammenligning og vurdering
Vi arbejder med skriftlighed - optakt til årets første aflevering, der ligger i starten af september. Husk opladt computer - og at have fyldt lidt energi på den og dig inden modulet. Kage eller frugt er meget velkomment, hvis nogen vil medbringe?
Centrale fagbegreber (det skal vi først se på i modulet)
Modul 2.pptx
Tiden flyver - kampagnefilm
Most Shocking Second a Day Video
Om reklame/kampagnefilmstyper
Dramaturgiske virkemidler
Vi fortsætter vores nye medieforløb.I skal hjemmefra skimmelæse kapitel 2 i "Grundbog til medier i dansk". Det handler om filmiske virkemidler, som I alle burde være stødt på allerede.Hvis du er i tvivl om hvad "skimmelæse" er, så slå det op :)
Modul 3 Politiske kampagner.pptx
Vi starter med at samle op på de dramaturgiske virkemidler, som vi ikke nåede sidst. Herefter kommer det til at handle om politiske mediefortællinger. Så lektien er at læse om dramaturgiske virkemidler i vedlagte link.
Dennis
Jeg ser dig
26
Inspiration til arbejdet med kortfilm - ikke lektie
I dag skal vi arbejde med kortfilm. Lektie er at læse s. 1-5 i vedhæftede om Raskins parametre. Det er ikke ret svært, og I skal bruge det i det konkrete arbejde med film, der starter i modulet. Resten af det, der står i dokumentet, kan I måske bruge
Gruppearbejde med jeres tildelte kortfilm. Lektien er hjemmefra at se de to kortfilm, din gruppe IKKE skal fremlægge om.Det er nødvendigt for at kunne besvare sidste del af opgaven, der handler om at sætte jeres film tematisk i perspektiv til de andr
Alle grupper skal være klar til at præsentere fra modulets start. Hver gruppe får 13 min. sharp!Vær klar med jeres ppt og Airtame. Aftal på forhånd, hvem af jer der smider den op på projektor.
Essaygenren 2023.pptx
Feedback kampagneanalyse.pptx
Skabelon komparativ analyse medietekster.docx
Feedback på jeres aflevering og i gang med ny.
Vi samler op på den avis-opgave, I lavede den dag, I også skulle fremlægge kortfilm (så I burde have svarene liggende på jeres computer allerede). Det er således lektie at genbesøg den opgavebesvarelse, I lavede, så vi kan starte modulet med at genne
Lektie:
Til brug i undervisningen:
Det journalistiske sprog
Sådan skriver du en journalistisk artikel
Om komposition i artikler
Journalistisk sprog.docx
Husk at I skal få stillet spørgsmål til essay/refleksionsopgaven her, hvis I skal nå at få hjælp inden efterårsferien.Modulet i dag bruger vi på at få viden om og øvelse i journalistisk sprog og komposition.
Grupper.png
Vi skal nu se, hvordan I kan få alle jeres fagbegreber i spil i en analyse af tekster. Det er en slags træning både ift. mundtlig og skriftlig eksamen.
Vi kører præsentationer af avis-eksamens-øvelsen. I præsenterer for mig og en anden gruppe. Brug lidt tid hjemme på at gennemgå jeres noter, så I er klar til præsentationer, når modulet starter.Vi evaluerer også forløbet.OG så får I lidt tid til at a
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Refleksioner over din skriftlighed i dansk
14-08-2023
Kampagneanalyse
04-09-2023
Artikelskrivning i modul
11-10-2023
Noter til eksamenstræning Medier
25-10-2023
Essay om nyhedsformidling m AI
25-10-2023
Refleksion og vurdering - medieforløb
31-10-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Forløb 5: Nyeste tid
FORMÅL
Forløbet har fokuseret på en række centrale tendenser i nyere tids litteratur. For at få en forståelse for de litterære tendenser er der også arbejdet med samfundstendenser i det senmoderne samfund. Jeg-fokus, accelerationssamfund, facework, dobbeltkontrakt, indadvendt/udadvendt litteratur mm er begreber, der er arbejdet med.
Centrale litterære tendenser har fokuseret på auto- og exofiktion, ny socialrealisme og antipsykiatrisk litteratur.
BAGGRUNDSMATERIALE OG FAGLIG TEORI:
Om senmodernitet:
https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=139
(inkl. små videoer)
Om perioden og centrale begivenheder:
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=748
(til og med risikosamfund)
Film om jeg-fokus:
https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=308#c1178
”Verdensberømt sociolog: Unge mistrives, fordi de har ret. Noget er helt galt” Politiken 23. okt. 2022
Det performative – om autofiktion:
https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=247
Det nye årtusind: autofiktive tendenser | Brug litteraturhistorien (systime.dk)
Deadline interview: Deadline: Sommerserie: Haidar Ansari – YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=KLVYibKLqco
(første 7,15 minutter)
Flydende identiteter:
https://bl.systime.dk/?id=340#c1115
Ny socialrealisme:
https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=236&L=0
Om psykisk sygdom i litteraturen:
https://litteratursiden.dk/temaer/det-folsomme-sind
Uddrag af interview med Naja Marie Aidt, 2023:
https://www.youtube.com/watch?v=ZvE5e8DbIo8
Højskolesangen "Har døden taget noget fra dig...":
https://www.facebook.com/drpigekoret/videos/har-d%C3%B8den-taget-noget-fra-dig/661237134964613/
PRIMÆRE TEKSTER:
Tobias Rahim: ”National romantik” (2021), video:
https://www.youtube.com/watch?v=IJJTY2UEIK0
(de første 8 min.)
Tobias Rahim: ”Når mænd græder” (2022)
Nicole Boyle Rødtnes: ”Snehvide” (2018)
Haidar Ansari: Institutionaliseret (2022), uddrag:
https://litteraturportalen.systime.dk/?id=1216
Morten Pape: Planen (2015), uddrag:
https://5aarslitt.systime.dk/?id=221&L=0#c757
Fine Gråbøl: Ungeenheden (2021), uddrag:
https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2513
Naja Marie Aidt: Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage. Carls bog (2017), uddrag:
https://litteraturportalen.systime.dk/?id=1204
Kunstværker af Allan Otte, Kathrine Ærtebjerg, Apolonia Sokol og Martin Bigum fra 2013-2020.
SKRIFTLIGE OPGAVER:
Analyseopgave: Guds bedste børn, Morten Pape, 2018
HOVEDVÆRK:
Thomas Korsgaard: Mente I det? (2023), kortroman.
Anslået omfang ca. 150 sider.
Indhold
Kernestof:
7. Det senmoderne (1990-2020)
Nationalromantik: Tobias Rahim - NATIONAL ROMANTIK 2021
Senmoderne jeg-fokus
I skal læse to tekster fra præsentationen inden dagens modul:
Til brug i undervisningen:
Teorier om det senmoderne samfund, Litteraturens veje, 2022.docx
Det performative – om autofiktion
Dobbeltkontrakt og autofiktion
To autofiktive tendenser: den indadvendte og den udadvendte
Når Mænd Græder Øvelse.docx
Haidar Ansari Institutionaliseret opgave.docx
Morten Pape: Planen (2015)
Vi arbejdede i sidste modul med Haidar Ansari og hans digte fra "Institutionaliseret". I dette modul læser vi endnu en autofiktiv tekst. Denne gang er det et uddrag af en roman af Morten Pape, vi skal arbejde med.Hvis I ved, I læser langsomt, så læs
Feedback essay nyhedsformidling + AI 2u .pptx
Feedback på jeres essays med AI-hjælp og jeres refleksioner. Lektien er at genlæse jeres essay og se, i hvor høj grad det lever op til kravene til et essay i dansk på HHX (brug linket nedenfor og den ppt, jeg brugte til at introducere jer til essaye
Frivillig læsning: Genopfriskning af autofiktion mv.
Psykisk sygdom i litteraturen (læses i modulet)
Fine Gråbøl: Ungeenheden (2021, uddrag) (læses i modulet)
Vi fortsætter vores forløb om Nyeste tid.Lektien er at genbesøge jeres Pokedex og genopfriske begreber fra forløbet og hvilke forfattere vi har læst i forløbet. Læs desuden om tendensen Ny realisme. Læs kun indtil "Beskidt realisme":Ny socialrealisme
Ny realisme og Fine Gråbøl 2u 2024.pptx
Naja Marie Aidt: Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage - Carls bog
Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage.docx
Tekstoverblik nyeste tid 2u .docx
Ingen lektier, men du kan læse lidt forud, hvis du ved, du læser langsomt. Vi læser og arbejder med uddrag af romanen "Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage", 2017
Læses i modulet:
Interview Thomas Korsgaard
Vi bruger dagen på at læse og bearbejde et værk fra nyeste tid! Det bliver godt!I får desuden introduktion til den næste skriftlige opgave.Hvis nogen har tid og lyst, ville det være vildt dejligt med lidt kage el. andet godt.
STEP 1 Mente I det.docx
STEP 2 Mente I det.docx
STEP 4+5 Mente I det.docx
STEP 3 Mente I det.docx
Feedback Guds bedste børn.pptx
Allan Otte diverse.docx
Apolonia Sokol Le Printemps 2020.docx
Martin Bigum A Family .docx
Kathrine Ærtebjerg: På vej væk fra paradiset
Kære 2u,Jeg glæder mig til at se jer igen. Det er længe siden. I får stile tilbage! Og så skal vi afrunde forløbet om nyeste tid med en lidt anderledes øvelse. Vi ses,Camilla
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Oversigt over nyeste tid - tekster og tendenser
17-01-2024
Analyse af romanuddrag, nyeste tids litteratur
05-02-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Obligatorisk skriftlighedsforløb
Indhold
Kernestof:
Det er et minimumskrav for en god projektdag, at I inden da har sat jeg godt ind i den opgave, I skal aflevere i aften OG har læst den tekst, I skal analysere og fortolke.Genopfrisk også den aflevering, I lavede med "Oversigt over nyeste tid". I har
Feedback Guds bedste børn.pptx
Allan Otte diverse.docx
Apolonia Sokol Le Printemps 2020.docx
Martin Bigum A Family .docx
Kathrine Ærtebjerg: På vej væk fra paradiset
Kære 2u,Jeg glæder mig til at se jer igen. Det er længe siden. I får stile tilbage! Og så skal vi afrunde forløbet om nyeste tid med en lidt anderledes øvelse. Vi ses,Camilla
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Forløb 6: Danmark i krig
FORMÅL
I forløbet beskæftigede vi os med forskellige typer teksters fremstilling af krig samt holdninger til Danmarks krigsdeltagelse igennem tiden. Vi undersøgte hvilke dele af krig, de forskellige tekster primært havde fokus på.
Forløbet lagde også op til klassens SO5/DHO-forløb om Danmark under besættelsen, særligt modstandsbevægelsen, som kørte i starten af 3g.
BAGGRUNDSMATERIALE OG FAGLIG TEORI:
Power point om litteratur og krig
Analysemodel til tekster om krig
Uddrag af interview med Ole Bornedal om tv-serien ”1864”, Deadline 13. okt. 2014:
https://www.youtube.com/watch?v=pBNl_qJAaf0
Analyseskema til medieanalyse af spillefilm:
https://hbdansk.systime.dk/?id=234
Om retorisk pentagram:
https://hbdansk.systime.dk/?id=c607&L=0
Om appelformer:
https://hbdansk.systime.dk/?id=c612&L=0
Om argumentationsanalyse:
https://hbdansk.systime.dk/?id=p205&L=0
Om podcastgenren og dens virkemidler:
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=290#c1684
Analysemodel til podcast:
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=293&L=0
PRIMÆRE TEKSTER:
Herman Bang ”Tine”, romanuddrag 1899
Uddrag af tv-serien ”1864”, del 1, 2014
Martin Andersen Nexø ”Brodermorderen”, 1926
John Kørner: ”Henrik”, maleri, 2008
Poul Høi: ”Og hele månen blev som blod”, Berlingske Tidende 12.9.2001
Klaus Rifbjerg ”Støvlerne” (digt) 1967
”Flammen og citronen”, spillefilm, Ole Christian Madsen 2008 (SO5)
Vilhelm Buhls antisabotagetale, sep. 1941 (SO5)
Anders Fogh Rasmussens tale om samarbejdspolitikken d. 29. august 2003 (SO5)
Gynther Hansen: ”Befrielse”, romanuddrag 1997
Klaus Rifbjerg: ”De skød en stikker”, digt 1965 (SO5)
”Den sidste modstandsmand”, del 5 podcast DR 20. feb. 2020:
https://www.dr.dk/radio/p1/den-sidste-modstandsmand/den-sidste-modstandsmand-5-5-freden-har-en-bitter-smag
(SO5)
SKRIFTLIGE OPGAVER:
Analyse af tale af Mette Frederiksen, april 2024 plus inddragelse af forskellige visuelle fremstillinger af krig (bl.a. af Henrik Kørner, pressefotovinder og Simone Aaberg Kærn)
Anslået omfang ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Analysemodel til tekster om krig.docx
Danmark i krig opstart 2u.pptx
Vi starter et nyt forløb, nemlig "Danmark i krig". Der er ingen lektier ;)
Bang Herman. Tine (uddrag) 1889.pdf (læses højt i modulet)
Tine og Herman Bang.pptx
Vi skal videre med vores forløb om Danmark i krig. Vi skal arbejde med en af de store danske forfattere, som står på listen over forfattere, vi skal læse. Nemlig Herman Bang. Lektien er at orientere sig lidt i hans forfatterskab - hvem var han som fo
Join conversation
D.G. Monrad - Wikipedia, den frie encyklopædi
Monrad i bar røv, 1864
Bornedal om 1864: kritik: Præmaturt og latterligt - Deadline
Brodermorderen tekst.pdf
Stationsundervisning skema Brodermorderen.docx
Vi skal arbejde med en novelle, der foregår under 1. verdenskrig, som I jo kender fra historiefaget. Vi læser den i modulet (højt), så der er ingen lektier denne gang.Og så skal vi igen afprøve stationsundervisning - med efterfølgende små gruppepræse
Rifbjerg digtarbejde.pptx
Jeg glæder mig til at se jer igen! Så længe siden! Vi er snart færdige med vores forløb Danmark i krig. Lektien er at læse op på, hvem forfatteren Klaus Rifbjerg var - og hvorfor han er en af de 14 kanonforfattere (altså dem, I skal møde i gymnasiet)
Sådan bliver du klar til årsprøven 2024 2u.pptx
2u status maj 2024.pptx
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Analyseopgave: Om krig i tale og billeder
08-04-2024
2u23 DA skr. prøve
21-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
DHO
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Forløb 7: Litteraturhistorie med blik for køn
FORMÅL
Dette litteraturhistoriske forløb har køn som det gennemgående tema. Vi læser tekster lige fra folkeviser til og med det moderne gennembrud. Vi læser teksterne ud fra deres samfundsmæssige kontekst og undersøger løbende, hvordan (eller om) synet på kønnene og deres roller i samfundet ændrer sig.
PRIMÆRE TEKSTER:
Folkevisen "Redeselille og Vidervold"
Ludvig Holberg epistel: "Fordærvet smag i kærlighed", 1743
Schack Staffelt: "Indvielsen", 1804
Adam Oehlenschläger: "Der er et yndigt land", 1819
NFS Grundtvig: "Danmarks Trøst"/"Langt højere bjerge", 1820
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født", 1850
Thomasine Gyllembourg: "Den lille Karen", 1830
Steen Steensen Blicher: Marie. En erindring fra Vesterhavet (uddrag), 1836
Henrik Pontoppidan: "Ane Mette", 1887
Herman Bang: ”Den sidste balkjole”, 1887
Amalie Skram: "Memento Mori", 1899
Kortfilmen ”Nora" 2012:
https://www.youtube.com/watch?v=8CY8s2MqPyM
Diverse malerier fra romantikken og det moderne gennembrud
Martin Andersen Nexø "Pelle erobreren" (Del 1 uddrag) 1906
Martin A. Hansen (afventer)
Peter Seeberg (afventer)
BAGGRUNDSMATERIALE:
Om middelalderens litteratur:
https://bl.systime.dk/?id=135&fbclid=IwAR3Bd4sRSabukiyAl-FelnGVKdT3adAH7xBnrmbULEOj0_fRqOkbALmsItU
Oplysningstiden:
https://litthist.systime.dk/?id=123
Romantikken:
https://litthist.systime.dk/?id=124
Biedermeier/poetisk realisme:
https://litthist.systime.dk/?id=164
Det moderne gennembrud:
https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=132
Naturalistisk skrivestil:
https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=140
Sædelighedsfejden:
https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=141
Impressionistisk skrivestil:
https://www.youtube.com/watch?v=cFn4tQ7R2zo
Kvindernes moderne gennembrud
Gry Jexens tale ved udstillingsåbning på Den Hirschsprungske samling d. 27/8-2024 (pdf)
Om efterkrigsmodernisme og Heretica i 1050'erne:
https://litthist.systime.dk/?id=173#c489
Om 60'ermodernisme:
https://litthist.systime.dk/?id=269
UD AF HUSET:
Omvisning på udstillingen "Kvindernes moderne gennembrud" 12. nov. 2024, Den Hirsprungske Samling.
HOVEDVÆRK
Henrik Ibsen "Et Dukkehjem", 1879 (inkl. remediering til Aftenshowet)
FAGLIGE MÅL
demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
analysere og fortolke fiktive tekster
perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige,
samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
ca. 200 sider
Indhold
Kernestof:
Dagens plan:
Eksamensopgavesæt 2019
KULTIVER NATIONEN!
LEKTIE:Læs i vedhæftede link (IKKE opgaverne) til og med afsnittet "Folkevisens flade personer og voldsomme temaer" (første link viser blot årstal - så bladrer du bare videre).Læs med følgende fokus:
Middelalderen: slægt, ære og hævn
Redselille og Vidervold med farver.doc
Vi fortsætter "rejsen" i litteraturen - og ikke mindst den gode stime med en smule lektier.Læs til og med afsnittet "Livssyn". I skal ikke løse opgaver eller se film men blot læs teksten.
Oplysningstiden 3u 2024 - memes
Lille film om romantikken
Grupper
5. 1800-1870: Romantikken
Langt højere bjerge af Grundtvig
Isam B - I Danmark Er Jeg Født
Nik & Jay - Vi Vandt I Dag (Official)
LEKTIE: To ting.1. Læs hjemmefra den korte lektie her:Nationalromantikken i Danmark
Nationalromantikken.pptx
Afsnit
Den lille Karen.pdf
Thomasine Gyllembourg - Den lille Karen.pptx
Lektien er to ting:1. At læse lidt om perioden (læs til afsnittet om T. Gyllembourg)2. At høre lidt af novellen "Den lille Karen" af Thomasine Gyllembourg. Jeg har indtalt de første 15 minutter. Resten læses i modulet (så hvis du ved, du læser langs
Stile retur - kort fælles feedback
Marie - en erindring fra Vesterhavet.
Lektie: Læs den korte introduktion til (kanonforfatteren) Blichers forfatterskab og orienter jer i skemaet.I skal ikke læse novellen. Den arbejder vi med i timen.
Lille video om periode1870-1890: Det moderne gennembrud
Det moderne gennembruds samfund
Livssyn og syn på litteraturen
Henrik Ibsens skrifter: Et dukkehjem
Vi bevæger os nu fra romantikken og ind i det moderne gennembrud - mod lys på problemer og realisme.Vi skal undersøge, hvad det betyder for synet på kønnene.
Plus introduktion til næste skriftlige aflevering.
Velkommen retur efter SO5! Så langt så godt! Ingen lektier - men I skal huske jeres hovedværk "Et Dukkehjem", hvor vi sidst gik i gang med at læse første akt (til s. 30). I får ca. 25 min i starten af modulet til at læse det færdig, men hvis I ved,
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette (1887)
DMG modul 2 Ane Mette.pptx
Læs hjemmefra linket nedenfor, som skal gøre jer i stand til at læse og analysere Pontoppidans tekster.
I modulet skal vi læse en kort tekst af forfatteren Amalie Skram, der hedder "Memento Mori" (1899).Det er en god idé at læse lidt af den hjemmefra, hvis man ved, man læser langsomt.Memento Mori Amalie Skram.pdf
Brooke Candy - Das Me
Lektien er hjemmefra at læse i linket om det, man kalder "sædelighedsfejden". Få styr på hvad det gik ud på og hvilken betydning den havde i det moderne gennembruds litteratur. Sædelighedsfejden | Det moderne gennembrud #MeToo
I modulet skal I læse novellen "Den sidste balkjole". Påbegynd læsningen hjemmefra, hvis du ved, du er en langsom læser eller ikke kan koncentrere dig om at læse i klassen.
Herman Bang: Den sidste balkjole (1887) | Det moderne gennembrud #MeToo
Herman Bang og sidste balkjole.pptx
I dag skal vi arbejde med kanonforfatteren Herman Bang. Lektien er at se youtube-videoen, hvor skrivestilen "impressionisme" forklares. Impressionisme i det moderne gennembrud
Skærmbillede 2024-10-28 kl. 10.39.39.png
I skal fremlægge for mig i små grupper (derfor er lokale 219 reserveret). Vi mødes i klassen først.Når I ikke fremlægger, bruger I tiden bruger på jeres aflevering. Når modulet slutter, uploader I arbejdet under "Opgaver".
Skærmbillede 2024-10-28 kl. 10.51.19.png
Lektien er at være færdig med vores hovedværk "Et Dukkehjem". Vi skal arbejde med værket på en anderledes og kreativ måde, så det bliver kun godt, hvis I har fået læst.
Gruppeopgave med "Aftenshowet anno 1876" færdiggøres (I skal formentlig filme). I får 35 min. til opgaven.
Nora - en kortfilm.pptx
Vi skal på kunstmuseet Den Hirschprungske Samling, der ligger ikke så langt fra Nørreport St. (Stockholmsgade 20). Vi skal se deres nye særudstilling:Kvindernes moderne gennembrud. Dansk kunst 1880-1910 - Den Hirschsprungske Samling
Dagens program og tidsplan
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Opgavesæt 1
03-09-2024
Detektivarbejde "Et Dukkehjem"
09-10-2024
Udkast til aflevering
29-10-2024
Opgavesæt 2
06-11-2024
Gruppeopg. Et Dukkehjem
08-11-2024
Udfyldt skema litteraturhistorie
13-11-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Hovedværk "Pelle Erobreren", film
Vi læser om perioden Det folkelige gennembrud og ser filmen "Pelle Erobreren" af Bille August (1987), baseret på roman af Martin Andersen Nexø, 1906. Vi har i bearbejdningen fokus på særligt Pelles udvikling, temaer og fortolkning, samt den litteraturhistoriske perspektivering, herunder "blik for køn".
Baggrundsmateriale:
Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945):
https://litthist.systime.dk/?id=172
Spillefilmen (157 min.) er omregnet til ca. 100 sider.
Indhold
Kernestof:
Afslutning på litteraturhistorisk forløb og optakt til hovedværksarbejde. Husk I skal uploade jeres skemaer over læste tekster senest d.13. om aftenen.
Pelle Erobreren hovedværksarbejde.docx
Vi skal se filmen "Pelle Erobreren". Vi starter i 1. modul og fortsætter i 3. modul.
Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Vi arbejder med hovedværket.Ikke lektie, men i modulet skal I læse til og med "Socialrealisme" i linket. Så I kan evt. læse på forhånd, hvis I ved, det tager lidt tid.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Forløb 8: Argumentation, sprog og diskursanalyse
FORMÅL
I forløbet dykkede vi ned i forskellige værktøjer til analyse af især faktatekster. Vi arbejdede med argumentationsanalyse (Toulmins udvidede model), med argumenttyper og argumentationskneb, med retoriske virkemidler, appelformer samt diskursanalyse.
Vi tog afsæt i spørgsmålet "Fryder forandring" som en tematisk ramme for de tekster, vi arbejdede med.
BAGGRUNDSMATERIALE OG FAGLIG TEORI:
Forløbet blev sammenstykket på Praxis-online og er tilgængeligt for klassen her:
https://master.praxis.dk/course/view.php?id=68168
Det er "kurserne" med overskrifterne Introduktion, Appelformer, Retoriske virkemidler, Argumenttyper og argumentationskneb, Diskursanalyse og Toulmins argumentationsmodel, der blev brugt. Herunder video-introduktioner og begrebsoversigtsark.
Desuden arbejdede klassen med dokumentarfilm:
https://hbdansk.systime.dk/?id=224
PRIMÆRE TEKSTER
Talen "Lærlingeoprøret" af Mathias U Vinholt, 2022
"Sønderjyske kan blive taberdømt", artikel fra
www.bold.dk
, 7/8-2023
Nicoline Bruun Larsen: "Jeg kan da ikke spise kold kødsovs”, Jyllands-Posten 23/10-2017
"Coop står fast: Irma lukker og underskrifter kan ikke ændre på det",
www.radio4.dk
, 2/2-23
Anne Sophia Hermansen: "Et forsvar for at ryge", Berlingske 9/2-2019
Interview i BT med Joachim B Olsen: "Mænd er mere ambitiøse og det afspejler lønnen", 26/9-2012
Første afsnit af dokumentarfilmsserien ”Balladen om kolonihaven”, sæson 1, DR ses og bearbejdes analytisk. Remedieres herefter som enten et læserbrev til kolonihaveforeningens medlemsblad ”Kolonihaven” eller som en tale, som holdes på foreningens generalforsamling.
Omfang ca. 150 s.
Indhold
Kernestof:
I skal hjemmefra se filmen her, som introducerer emnet Retorik og argumentation (og som I jo godt kender lidt til allerede).For at få adgang til det rum, jeg har lavet til jer, skal I oprette jer som brugere.Først klikker I på linket her. Så logger I
Film om argumentkneb: Video om argumentkneb
Ingen lektier. Vi skal arbejde lidt mere med retoriske virkemidler, inden vi kaster os over argumentationskneb- og typer.
Fryder forandring modul 1.pptx
Om argumentationstyper- og kneb
Oversigt argumenttyper og argumentationskneb.pdf
Tråd til upload af interview-optagelse
Boost - øvelse der laves i modulet
Der er ingen lektier, men I kan med fordel genopfriske argumenttyper- og kneb.
Tavle til brug til øvelse m appelformer
Artikel: Coop står fast: Irma lukker og underskrifter kan ikke ændre på det
Nicoline Bruun Larsen artikel.pdf
Opgave Nicoline Larsen artiklen.docx
Der er ingen lektier!Links og filer er til brug i modulet
Toulmin - video og øvelser
Toulmins grundmodel
Toulmins udvidede model
Her kan du læse mere om Toulmins model
Der er ingen lektier, men mon ikke vi starter modulet med at se en lille video, som I jo elsker :)
Video og øvelser om diskursanalyse
Projektdag dansk dec. 2024.pptx
praxisOnline - Adgang
Vi samler op på de ting, I lavede på projektdagen d. 13. dec. Enkelte grupper udpeges til at præsentere deres produkter. Så lektien er at genbesøge det, man afleverede den dag.Herefter fortsætter vi med vores emne om diskursanalyse. Da det er længe s
Vi færdiggør diskursanalyse. Alle repeterer begreberne hjemmefra: Nodalpunkt, ækvivalenskæde, hegemonisk og antagonistisk diskurs, flydende betegnere. Se sidste modul for link.
Tekst vi skal analysere
Se på mandagens modul for hvad du skal forberede.
Anne Sophia Hermansen.docx
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Projektdag dansk: Formidlingsprodukt
13-12-2024
Projektdag dansk: Gruppe-ppt
13-12-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Forløb 9: Eksistentialisme
FORMÅL:
Formålet med forløbet har været at give et overblik over eksistentialismen fra Kierkegaard (livspositionerne) til Sartre (frihedsbegreb) og videre frem til senmoderne tænkere som Goffman (front- og backstage samt facework). Parallelt med introduktionen til de eksistentialistiske filosoffer og deres begrebsapparat har vi arbejdet med anvendelsen af eksistentialisme som indgang til arbejdet med litterære tekster. Eleverne er blandt andet blevet introduceret for en guide til åbning af tekster med eksistentielle temaer. Vi har desuden set eksistentialistiske temaer udfoldet i kortfilm og i en moderne SciFi serie: Black Mirror med uddrag af flere af seriens afsnit.
I forløbet indgår desuden forskellige arbejdsformer, herunder remediering af Kierkegaards livspositioner samt nyhedsindslag om den senmoderne mennesketype.
PRIMÆRE TEKSTER:
Musikvideoen af De eneste to: "Skrig det til træerne", 2014
Kortfilmen: "At döda et barn", 2003
Serieafsnittene "Nosedive og "San Junipero" fra Black Mirror-serien Netflix.
Kortfilmen "Livets vand", 1994
Karen Blixen: "Ringen", 1958
Jan Sonnergaard: "Sex", 1997
DR3-dokumentar: "De perfekte piger", afsnit 1 i uddrag, 2018
Theis Ørntoft: "Det er forvirrende tider, jeg skal fortælle om", 2014
FAGLIG TEORI:
Diverse i bogen "Eksistentialisme i dansk", Systime
Om Kierkegaards grundbegreber i bogen "Kierkegaard- lidenskabens tænker", Systime
FAGLIGE MÅL:
anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
analysere og fortolke fiktive tekster
analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige,
samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
ca. 140 sider
Indhold
Kernestof:
De Eneste To - Skrig Det Til Træerne
Introduktion: Hvad er eksistentialisme? | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
ATT DÖDA ETT BARN
Fagbegreber eksistentialisme.docx
Arbejdsopgave Victors valg.docx
Vi skal i dag arbejde med en af de store eksistentialistiske tænkere/filosoffer: Søren Kirkegaard.Vi skal læse lidt om ham OG så skal vi se et afsnit af serien Black Mirror, der tematiserer nogle af de eksistentialistiske temaer.
Introduktion til Kierkegaard | Kierkegaard – lidenskabens tænker
Arbejdsspørgsmå til Nosedive.docx
Søren Kierkegaard: Eksistentialisme er at blive sig selv og så give slip | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Lektien er at svare på spørgsmålene her til "Nosedive", som vi så sammen sidst: "Arbejdsspørgsmå til Nosedive.docx
LEKTIE: Læs videre om Kierkegaards fire livspositioner (til og med den religiøse) i link her. I fik tid i sidste modul til at komme i gang, så mange af jer kan se i jeres notater (måske i fagbegrebsskemaet?).Vi skal arbejde kreativt med det, så læs,
Vi samler kort op på Kierkegaards stadier fra sidst. Se link og vær sikker på, at du er rimelig skarp her. Vi starter med en runde med Spinning Wheel.
Livets vand
Æstetikeren | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard (bruges når vi skal arbejde med San Junipero)
Lektien er hjemmefra at læse J.P. Sartres tanker om eksistensen. Læs her (til og med afsnittet "Fremmedhed"):
Der er en lille lektie til i dag: Læs til og med faktaboksen om "Grundtemaer i eksistentialistisk litteratur":De eksistentielle fortællinger og læseren | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Vi skal arbejde med kanon-forfatteren Karen Blixen og hendes fortælling "Ringen" i modulet - og I skal være kreative med jeres mobil. Karen Blixen: Ringen | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Erving Goffman og Joshua Meyrowitz: Livet er en scene
Joshua Meyrowitz: Middlestage |
DRTV - De perfekte piger
Vi skal se uddrag af en dokumentarserie, og efterfølgende skal I sætte jer ind i nyere teorier om individet ("Face-teorien"). Og så skal vi se, hvordan vi kan bruge teorien på dokumentarudsendelsen.
En ny mennesketype | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Litterære tendenser | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
LEKTIE: Læs hjemmefra novellen "Sex".Læsefokus er på fortælleren og på at overveje nogle af vores eksistentialistiske fagbegreber ift. teksten.Sex af Jan Sonnergaard 1997
2.1 Inden du skriver | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
Skriftlighed - for sidste gang 3u 2025.pptx
Velkommen tilbage fra sidste ferie i gymnasiet.Der fløjtes ind til sidste halvleg. Man må godt få lidt sved på panden, men I kan snart høre slutfløjtet og høste frugterne af jeres arbejde! (en masse metaforer til at motivere jer til et frisk morgenmo
En ny mennesketype i det senmoderne samfund
Sidste modul med eksistentialisme... vi skal især arbejde med den nye mennesketype i det senmoderne samfund (= os). Og vi skal samle forløbet op med en omgang stationsundervisning - der bliver tempo på, og det bliver sjovt. Læring bliver som en leg.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Opgavesæt 3
20-01-2025
Refleksioner over din skriftlighed DANSK
04-02-2025
3u24 DA skr. prøve
11-02-2025
Opgavesæt 4
25-03-2025
Stationsundervisning gruppeopg.
28-04-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Repetition
Indhold
Kernestof:
Vi taler om mundtlig eksamen og går i gang med repetition
I får ca. 30 min til at færdiggøre pitch af det forløb, I har fået ansvar for. Husk at lægge jeres slides ind under Dokumenter - Dansk - Repetition.Herefter pitcher I, og vi hjælpes ad med at få et overblik.
Martin A. Hansen: Roden (1955)
Seeberg, Peter: Patienten (1962)
Vi laver eksamenstræning med to kanonforfattere, som vi mangler at læse, nemlig Martin A Hansen og Peter Seeberg. Der er ingen lektier, men der skal læses tekster i modulet.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/2313/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74224810560", "T": "/lectio/2313/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74224810560", "H": "/lectio/2313/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74224810560" }