Holdet hjhh3ae EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution UNORD
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Malin Klarskov Falkenvinge
Hold hj23hh1a EN (hjhh1a EN, hjhh2a EN, hjhh3ae EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 *United Kingdom*
Titel 2 SO1 - sustainability
Titel 3 Let's discuss!
Titel 4 Business Correspondance
Titel 5 SO2 - Hallernes smørrebrød - cultural theories
Titel 6 * USA - politics, election, American Dream etc*
Titel 7 Business in the US
Titel 8 Analysing Short Stories
Titel 9 * Non-fiction analysis - Apple*
Titel 10 * Aspects of India*
Titel 11 Company Profile - India
Titel 12 * Animal Farm*
Titel 13 * US business & sustainability - SO6*
Titel 14 * Doing Business in India*
Titel 15 Music
Titel 16 * Artificial Intelligence*
Titel 17 Tilladte hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 *United Kingdom*

United Kingdom er et forløb som fokuserer på historien som formet nationen og hvordan det ser ud i dag. Fokus har ligget på historie, klassesystem, uddannelsessystem og multikulturalisme.

Forløbets site: https://sites.google.com/knorddoc.dk/1a-2023/start/1st-year/united-kingdom


- "History of Britain in 20 minutes"
https://www.youtube.com/watch?v=VcnSsEVsrf0
- "Aspects of Britain",
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=100&L=10
- "The age of exploration",
https://www.youtube.com/watch?v=wOclF9eP5uM&list=PL8dPuuaLjXtMsMTfmRomkVQG8AqrAmJFX&index=6
- "Commerce, agriculture and slavery",
https://www.youtube.com/watch?v=mU2dhPlJWyY&list=PL8dPuuaLjXtMsMTfmRomkVQG8AqrAmJFX&index=10
- "The Industrial Revolution",
https://www.youtube.com/watch?v=zjK7PWmRRyg
- "Decolonialization",
https://www.youtube.com/watch?v=xGjpTjeGuZc&list=PL8dPuuaLjXtMsMTfmRomkVQG8AqrAmJFX&index=33
- Britain's national anthem
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=116#c1296
- History of the British Empire (in One Take) |
https://www.youtube.com/watch?v=Wquw_oxvzdE
- White Man's burden, poem by Rudyard Kipling, 1899
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=115
- Niall Ferguson: Empire: Hoiw Britain made the modern world
https://angles.systime.dk/?id=160
"Britain now has 7 social classes - and working class is a dwindling breed"  by Liam O'Brien, 2013
https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/britain-now-has-7-social-classes-and-working-class-is-a-dwindling-breed-8557894.html
- "The Great British Class Calculator"
https://www.bbc.co.uk/news/special/2013/newsspec_5093/index.stm
- "Classing Britain: why defining social status is so difficult" by Mona Chalabi, 2013
https://www.theguardian.com/news/datablog/2013/apr/03/class-britain-defining-social-status
- "Peter Walford on the British school system"
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=214#c1617
- "Anne Walford on class and education"
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=212#c1599
- "Should we abolish private schools?"
https://www.youtube.com/watch?v=pN36jVSp1x0
- Penelope Lively: "The Happiest Days of Your Life" (1978)
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=110#c686
- Larry Elliott: Brexit is a rejection of globalisation (2016)
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=280
- Britain's undergoing an identity crisis
https://www.pri.org/stories/2016-10-06/britains-undergoing-identity-crisis
- Why the U.K. Is the Only Major Economy Set to Shrink in 2023
https://www.youtube.com/watch?v=hWDp9QCLb1c
- 97% OWNED, documentary by Michael Oswald , 2021
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=npXbFUAFtYk

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 SO1 - sustainability

SO#1 Website: https://sites.google.com/knorddoc.dk/so1-2023-24/engelsk (find kilder mv. her)

Læringsmål engelsk:

Viden om bæredygtighed, FNs bæredygtighedsmål og tilegnelse af et fagligt ordforråd for området.


English products:

A 7 minute oral presentation of a UN sustainable development goal

Written work handed in: Powerpoint

Vocabulary list


Sources:

Why do we need Sustainable Development Goals? , SDGzone-com (16-01-2024)

"'We The People' for The Global Goals"  by The United Nations, 2015 (2:58)

"Sustainable development quiz: what do you know about the global goals?" by Carla Kweifio-Okai, The Guardian, 25 Sept. 2015

"The UN's Sustainable Development Goals" by Matthias Klettermayer, TEDxSalveReginaU, 18 May 2017 (11:00)

TED talks about the 17 goals, 2017, find your assigned goal and watch the TED talk about that goal.

The Global Goals, UN

"Sustainable development goals: changing the world in 17 steps - interactive" by Achilleas Galatsidas, The Guardian, 19 Jan 2015
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Let's discuss!

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Business Correspondance

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 SO2 - Hallernes smørrebrød - cultural theories

SO#2 website: https://sites.google.com/knorddoc.dk/so3/materiale

https://businessculture.org/business-culture/business-etiquette/


Edward T. Hall's theories
Company, Culture, Communication: https://ccc.systime.dk/index.php?id=160&L=0

Focus on Culture: https://culturalencounters.systime.dk/index.php?id=135

Gert Hofstede's theories - Company, Culture, Communication: https://ccc.systime.dk/index.php?id=170&L=0

Focus on Culture: https://culturalencounters.systime.dk/index.php?id=133


Richard R. Gesteland's theories Company, Culture, Communication: https://ccc.systime.dk/index.php?id=171&L=0

Focus on Culture:
https://culturalencounters.systime.dk/index.php?id=136

Cross Cultural Communication - Text and video

Read the text and watch the video below:

Cross-cultural communication is communication between people from different cultures. The most obvious difference between cultures is language so it is important to make sure everyone is speaking the same language and has really understood what has been communicated to avoid any information getting lost in translation.

When communicating with people from other cultures, the communication is also influenced by cultural values and attitudes and it can be rather difficult to communicate effectively if there is a big difference between the two cultures. Sometimes something goes wrong and the message may not be received exactly the way the sender intended. The reason is that communication goes through a filter before being received and if there is too much "cultural noise", misunderstanding may occur and the sender risks offending, confusing or sending a misconstrued message which could lead to broken relations or a business deal going sour.

Effective communication involves minimising potential misunderstanding and overcoming any barriers to communication at each stage in the communication process. In business, cross-cultural communication plays a critical role in successfully carrying out business with partners in other areas of the world and when it comes to advertising, it is equally important to be an adept cross-cultural communicator.

From "Communication, Culture and Work", Gitte Jæger Nielsen, Systime 2019.
TED Talk: https://www.youtubeeducation.com/watch?v=xUYNB4a8d2U


Fokusområder:

Kulturteori

Cross Cultural Communication

Komparativ metode

Skriftlig formidling

Alle kilder findes på følgende website med gennemgang af modulerne i engelsk: https://sites.google.com/knorddoc.dk/so3engelsk/plan-english-modules?authuser=1

Formålet med forløbet er at belyse, hvilken rolle kultur kan spille for virksomheder, der ønsker at ekspandere til udlandet. I får dermed et godt kendskab til  diverse aspekter af begrebet kultur, som er vigtige at have en forståelse for, hvis man ønsker at ekspandere til udlandet, som det er tilfældet med Hallernes Smørrebrød.
Når man arbejder tværkulturelt som Hallernes Smørrebrød, er der en række kulturelle faktorer, som udgør fundamentet for at sikre en effektiv kommunikation,  et godt samarbejde og for at undgå  kulturelt betingede misforståelser. I sidste ende skulle I gerne blive i stand til at udnytte de mange muligheder, der også ligger i kulturelle forskelle. De kulturelle teorier bruges især, når man åbner en restaurant eller en  anden form for virksomhed på et fremmed marked.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 * USA - politics, election, American Dream etc*

USA

Forløbet fokuserer på at give en introduktion til samfundet i USA, amerikanske værdier, amerikansk historie, politik og begrebet "the American Dream." Amerikansk historie og politiske spørgsmål gennemgås for baggrundsviden. Gennem læsning og analyse af amerikansk fiktion og non-fiktion  hjælpes eleven til at danne et komplekst selvstændigt billede af landet USA.

Forløbets site: https://sites.google.com/knorddoc.dk/1a-2023/start/2nd-year/1-usa

Topics:
- history
- immigration
- government & politics
- Government and Politics in the United States
- Traditional American Values and Beliefs
- Ethnic and Racial Diversity in the United States
- American symbols: National symbols & icons. http://www.statesymbolsusa.org/us/symbols/national
- The American Constitution
- The Three Branches of Government
- Political Parties
- The election process   
- The American Dream, definition, evolution, myth or reality

Materiale:
- THE HISTORY OF THE UNITED STATES in 10 minutes
youtube.com/watch?v=kquAIJg8vRE&feature=youtu.be
- A Brief History of the USA
https://www.youtube.com/watch?v=lGYFRzf2Xww
- The Declaration of Independence Explained | Daily Bellringer
youtube.com/watch?v=96pOcr8dgz0&feature=youtu.be
- Understand the Declaration of Independence in 5 Minutes
https://www.youtube.com/watch?v=JeuU9s1xkVQ
- Constitution EXPLAINED
https://ed.icivics.org/videos/constitution-explained-foundations-constitution?back-ref-search=&back-ref-filter=%3A%2Ccontent_type%3Avideo
- The Constitution, the Articles, and Federalism: Crash Course US History #8
https://www.youtube.com/watch?v=bO7FQsCcbD8
- A 3-minute guide to the Bill of Rights
youtube.com/watch?v=yYEfLm5dLMQ&feature=youtu.be
- List of amendments to the Constitution of the United States
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_amendments_to_the_Constitution_of_the_United_States
- Trump's "Go Home" statement, January 6th
https://www.rev.com/transcript-editor/shared/bMpzPYE0lOuplzL1fVZCGfVuM647Lbo2a65hiRS1dFB4mEebUdLTfpDrZsvFkXPmBj0oDZ4XIfNiMmPGWbyNKfoWeRg?loadFrom=PastedDeeplink&ts=0.46
- Trump repeats baseless voter fraud claims and lashes out at Pence before mob breach Capitol
https://www.youtube.com/watch?v=aD2UmS4i69Q
- "A Storm Foretold", dokumentar af
Christoffer Guldbrandsen, 2022
- "EXPLAINER: Er den amerikanske drøm død?"
https://www.dr.dk/stories/1288510966/explainer-er-den-amerikanske-drm-dd?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0Pu3dDLGmJHG445bQsztICK5WatgY8Hx6EFgqRLbSKZy8-8Ev-BvjX3Do_aem_bedVE3APTdjVuaIriWdR6w&ai=#Echobox=1726381898
- Den oprindelige drøm - Amerika som et slaraffenland
https://denamerikanskedroem.ibog.frydenlund.dk/?id=133
- Wealth inequality in America
https://www.youtube.com/watch?v=QPKKQnijnsM
- Explained | Racial Wealth Gap
https://www.youtube.com/watch?v=Mqrhn8khGLM
- 13th, dokumentary by Ava DuVernay, 2020
https://www.youtube.com/watch?v=krfcq5pF8u8
- American identity (values)
https://beingamerican.systime.dk/?id=130
- How Half Of America  Lost Its F**king Mind
https://www.cracked.com/blog/6-reasons-trumps-rise-that-no-one-talks-about
- Assassination attempts and a candidate change - how the US election campaign unfolded
https://www.bbc.com/news/videos/cdj39x21lxyo?fbclid=IwY2xjawGW3YZleHRuA2FlbQIxMQABHexnXG2SBuzEl2r9KrhP6Nh5xpu4XMhEiL_IFpMTCSH1eThs3b26QMFrbA_aem_U-9-p-whOIGX7gsYHv83zQ




Supplerende stof:
Non fiction Analysis
Laswell Shannon Weaver model
Rhetorical pentagram
Tools for analyzing rhetoric,
Forms of appeal
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Oral presentation - American Dream 22-09-2024
Non fiction analysis American Dream 29-09-2024
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 9 * Non-fiction analysis - Apple*

I dette forløb arbejder eleverne med non-fiction analyse med fokus på at genkende og analysere forskellige genrer og skrivestile. Eleverne introduceres til narrative, expository og persuasive tekster og anvender analysemodeller som Lasswell/Shannon Weaver-modellen og Toulmins argumentationsmodel. Der arbejdes desuden med nyhedsartiklers opbygning gennem “the inverted pyramid”.
Forløbet tager konsekvent udgangspunkt i aktuelle tekster om Apple og giver eleverne kendskab til genrer som aviser, magasiner, corporate writing, anmeldelser, biografier og autobiografier.

Forløbets site: https://sites.google.com/knorddoc.dk/1a-2023/start/2nd-year/4-non-fiction-analysis

Materiale:
- Narrative writing
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=163#c642
“A Day in the Life of an Apple Product”
- Expository writing
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=163#c641
- Trump’s New Tariffs Test Apple’s Global Supply Chain
https://www.nytimes.com/2025/04/02/technology/trump-tariffs-apple-iphones.html
- The Lasswell/Shannon Weaver Model
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=147&L=0#c1067
- The inverted pyramid, How to Write a News Article: A Complete Guide
https://www.grammarly.com/blog/writing-tips/news-article/
- Persuasive writing
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=163#c643
- ChatGPT on your iPhone? The four reasons why this is happening far too early
https://www.theguardian.com/commentisfree/article/2024/jun/13/chatgpt-iphone-apple-technology-ready
- The toulmin method
https://www.youtube.com/watch?v=GWnEbMZ0IaA
Genres:
- Newpapers & articles
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=225
Magazines
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=226
Corporate writing
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=227
Reviews
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=229
Biography
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=231
Autobiography
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=230

- Advertisment/commersial
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=177
- 1984 - Apple commercial
https://www.youtube.com/watch?v=ErwS24cBZPc

- Jobs, spillefilm af Joshua Michael Stern, 2013
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Apple group project 18-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 * Aspects of India*

I dette forløb arbejder eleverne med Indien som case for at undersøge kultur, religion, kolonialisme og globalisering. Gennem analyser af både faktatekster, videoer, litteratur og film får eleverne indsigt i Indiens kulturelle og økonomiske mangfoldighed samt betydningen af hinduisme, kastesystemet og britisk kolonialisme. Der arbejdes desuden med postkoloniale perspektiver, stereotyper, kulturforståelse og interkulturelle teorier af bl.a. Edward T. Hall og Geert Hofstede. Forløbet afsluttes med analyse af novellen Karma og filmen Slumdog Millionaire.

Forløbets site: https://sites.google.com/knorddoc.dk/1a-2023/start/3rd-year/india

- What is India? (The Land of Extraordinary Diversity)
https://www.youtube.com/watch?v=bJL40JEvEKk
- Facts about the Indian economy
https://docs.google.com/document/d/1pj4D0KgC1dZe8MoU-Ta2mMRTj3uRe1ucSsnmtnLfQkc/edit?tab=t.0

Religion:
- Atman, Karma & Samsara
https://religion.systime.dk/?id=762#c2428
https://hinduismen.systime.dk/?id=254
What is India's caste system?
https://www.bbc.com/news/world-asia-india-35650616

Colonialism, decolonialism & postcolonialism:
- How did British colonialism transform India's caste system?
https://www.youtube.com/shorts/HUWzPawo1E8
- It's time to be honest about Britain's story—and come to terms with the reality of empire
https://www.prospectmagazine.co.uk/opinions/39628/its-time-to-be-honest-about-britains-storyand-come-to-terms-with-the-reality-of-empire
- Decolonization and Nationalism Triumphant: Crash Course World History #40
https://www.youtube.com/watch?v=T_sGTspaF4Y
- Niall Ferguson: Empire: How Britain Made the Modern World
https://angles.systime.dk/?id=160
- UK-India relations: 'Colonial mindset' harming British trade with India
https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/ukindia-relations-colonial-mindset-harming-british-trade-with-india-a6709881.html
- The danger of a single story
https://www.youtube.com/watch?v=D9Ihs241zeg
- Attitudes to other cultures
https://interculturalencounters.systime.dk/?id=136
- Stereotypes and Prejudices
https://interculturalencounters.systime.dk/?id=137
- Edward T. Hall’s Theories on Culture
https://interculturalencounters.systime.dk/?id=160
- Geert Hofstede’s Value Dimensions
https://interculturalencounters.systime.dk/?id=157
- Country Comparison tool
https://www.theculturefactor.com/country-comparison-tool
- Globalization I - The Upside: Crash Course World History #41
https://www.youtube.com/watch?v=5SnR-e0S6Ic

- Karma, short story by Kushwant Singh, 1989
- Slumdog millionaire, by  Danny Boyle, 2009
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 * Animal Farm*

Animal Farm fra 1945 er en af George Orwells mest kendte romaner. Den blev udgivet lige efter 2. verdenskrig, men emnerne er evigt aktuelle, så når vi læser den, vil vi trække paralleller til nutidige begivenheder og personer. Gennem romanen blev der arbejdet med, hvordan man bruger ord som magtredskab både gennem taler men også via propaganda og manipulation.

Forløbets site: https://sites.google.com/knorddoc.dk/1a-2023/start/3rd-year/animal-farmfiction-analysis

Bogen blev læst her: https://animalfarm.systime.dk/?id=134

Termer og begreber i fokus:
- Allegory
- Herd behaviour
- Sense of unity
- Symbols
- Foreshadowing
- Propaganda (and propaganda techniques)
- Toulmin's model of argumentation
- Fake news (types of fake news and post-factual era)
- Russian revolution
Indhold
Omfang Estimeret: 31,00 moduler
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 * US business & sustainability - SO6*

I dette tværfaglige forløb arbejder eleverne med amerikansk erhvervsliv og bæredygtighed med fokus på, hvordan virksomheder balancerer profit, etik og samfundsansvar. Eleverne analyserer amerikanske virksomheders (Levis, Patagonia eller Kiehl's) rolle i forhold til globalisering, grøn omstilling og CSR samt undersøger økonomiske, kulturelle og samfundsmæssige perspektiver på bæredygtighed. Forløbet kombinerer engelsk og samfundsfag og træner eleverne i at analysere artikler, cases og aktuelle problemstillinger med fokus på kritisk refleksion og faglig argumentation.

Forløbets site: https://sites.google.com/knorddoc.dk/1a-2023/start/3rd-year/so6-us-business-sustainability

- American consumer groups:
Suburban middle-class family
Young urban professional (YUPPIE)
Rural working-class family
Retired couple (Baby Boomers)
Environmentally conscious millennial/Gen Z
Immigrant family (e.g., Latin American or Asian background)

- ESW Reports a Decline in U.S. Consumers’ 2024 Sustainability Score
https://www.beautypackaging.com/breaking-news/esw-reports-a-decline-in-us-consumers-2024-sustainability-score/
- Greenwashing – the deceptive tactics behind environmental claims
https://www.un.org/en/climatechange/science/climate-issues/greenwashing
- Greenhushing - US companies quietly maintaining, boosting sustainability investments in 2025: report
https://www.esgdive.com/news/us-companies-quietly-maintaining-boosting-sustainability-investments-ecovadis-business-outlook/753229/
- Scandals -10 Companies Called Out For Greenwashing
https://earth.org/greenwashing-companies-corporations/
- Cross-cultural perspective on sustainable consumption: implications for consumer motivations and promotion
https://link.springer.com/article/10.1007/s10668-021-02059-8
- Hoffstede's country comparison tool
https://www.theculturefactor.com/country-comparison-tool
- 52 Huge Environmentally Conscious Consumer Statistics
https://theroundup.org/environmentally-conscious-consumer-statistics/
- Tariffs Change Shopping Habits in Complex and Contradictory Ways. Here’s the Data.
https://www.salesforce.com/blog/tariffs-change-shopping-habits/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 * Doing Business in India*

I dette forløb arbejder eleverne med Indien som voksende økonomi og international samarbejdspartner med fokus på kulturforståelse, kommunikation og business. Eleverne undersøger, hvordan kulturelle værdier og historiske forhold påvirker forretningskultur, ledelse og samarbejde i Indien. Der arbejdes med teorier om interkulturel kommunikation og globalisering samt med analyser af økonomiske, sociale og kulturelle forhold, der har betydning for at drive virksomhed i Indien. Forløbet kombinerer engelsk og internationale erhvervsperspektiver og styrker elevernes evne til at analysere og reflektere over global business i en interkulturel kontekst.

Forløbets site: https://sites.google.com/knorddoc.dk/1a-2023/start/3rd-year/doing-business-in-india

- How I Braved Anu Aunty and Co-Founded a Million Dollar Company
https://hotspotindia.systime.dk/?id=143
- The Real Reason Why India’s Brain Drain Is Exploding
https://www.youtube.com/watch?v=P3Vv2r7DYNA

Ease of doing business - India is climbing
- Essential Coase: Transaction Costs & Institutions
https://www.youtube.com/watch?v=HswlAQtyqOY
- Understanding Indian Business Culture: What You Need to Know
https://www.youtube.com/watch?v=bHFsHlmMZkE
- How stable is India's economy 75 years after independence? | DW Business
https://www.youtube.com/watch?v=U27vENrNa0o
- Business Etiquette in India: Essential Tips for Success
https://executiveplanet.com/business-etiquette-in-india/
- How To Follow Business Etiquette in India
https://clickup.com/p/business-etiquette/india
https://www.youtube.com/watch?v=U27vENrNa0o
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Doing business in India - written assignment 25-01-2026
Doing business in India - presentations 27-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Music

This subject focuses on Afro-American music in th US in general and Hiphop/rap in particular. We explore the origin of hiphop all the way from its humble beginnings in the cottonfields, through the Harlem Renaissance to the more recent history of dropping beats in Harlem in the 70's and 80's to finally end up in modern day protest songs and Presidential elections.  

Forløbsmateriale:
History:
- Hip-hop Evolution on Netflix
- Call and Response songs - https://www.youtube.com/watch?v=4MwQcm4eH18
- "Slave Songbook - : Origin of the negro Spiritual" documentary - https://www.youtube.com/watch?v=8zeshN_ummU&feature=youtu.be
- LIFT EVERY VOICE: History of black music ft. Questlove - podcast - https://open.spotify.com/episode/56205UEI0Pq80OyULkgNh8?si=RhoeV2hLSYa9OnXjMtY4Fg
- The Harlem Renaissance - An Explosion of Art- https://www.youtube.com/watch?v=8kZ0gZMCx9U
-Protest songs of the past - group projects:
The segregation era here & Civil Rights movement (1920-1960's)
Billie Holiday - Strange Fruit  
James Brown - Say it Loud... -
Bob Marley - Redemption Song -
Vietnam War
Bob Dylan - How Many Roads...
Barry McGuire - Eve of Destruction -
En vouge - Free Your mind -
LA riots here -
Thurz - Rodney King
Ice Cube - Today was a Good Day -
Tupac - Changes
Kendrick Lamar - Alright -
Bruce Springsteen - Streets of Minneapolis
Mon Rovia - Heavy foot -

Music and the election of 2020
- How Atlanta rappers helped flip the White House - https://edition.cnn.com/2020/12/29/politics/atlanta-hip-hop-flip-election-senate-white-house/index.html
- With All Eyes on Georgia, Atlanta Rappers Reignite Role as Political Kingmakers - https://www.rollingstone.com/music/music-features/georgia-senate-runoff-atlanta-rappers-1107317/

Grammar - Pronouns
- Hvad er pronominer? - https://app.minlaering.dk/bog/1/kapitel/48786
-  Pronoun hunt in "Me, Myself & I" by G-Eazy x Bebe Rexha



Indhold
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 * Artificial Intelligence*

I dette forløb arbejder eleverne med kunstig intelligens og dens betydning for samfund, kommunikation og menneskelig adfærd. Gennem dokumentar, TED Talks og debatartikler undersøger eleverne både muligheder og udfordringer ved AI, herunder spørgsmål om etik, troværdighed, kreativitet og fremtidens kommunikation. Forløbet har haft fokus på analyse og fortolkning af engelsksprogede tekster samt på kritisk stillingtagen til AI-genereret indhold og digitale kilder. Eleverne har samtidig arbejdet med at styrke deres engelske fagsprog og deres evne til at diskutere aktuelle teknologiske problemstillinger nuanceret både mundtligt og skriftligt.


Fagligt indhold / kernestof:

- The AI DOC: How I Became an Apocaloptimist (dokumentar)
- Sam Gregory: “When AI can fake reality, who can you trust?” (TED Talk)
- Victor Riparbelli: “Will AI make us the last generation to read and write?” (TED Talk)
- “A robot wrote this entire article. Are you scared yet, human?” (The Guardian, 8 Sep 2020, skrevet af ChatGPT)


Faglige mål:
Forløbet har haft fokus på at udvikle elevernes evne til at:

- analysere og fortolke forskellige typer engelsksprogede tekster (herunder dokumentar, debatindlæg og TED Talks)
- perspektivere tekster til aktuelle samfundsmæssige og teknologiske problemstillinger
- anvende relevant terminologi inden for teknologi, etik og samfund
- udtrykke sig nuanceret og sammenhængende på engelsk både mundtligt og skriftligt
- forholde sig kritisk til kilder og afsenderforhold, særligt i relation til AI-genereret indhold
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Argumentative essay - feedback 19-03-2026
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Tilladte hjælpemidler

Tilladte hjælpemidler ved SKRIFTLIG eksamen:

IKKE tilladt:
Internet er ikke tilladt.   
Sociale medier og fora, hvor man kan dele dokumenter, samt kommunikation med omverdenen er IKKE tilladt.

Tilladt er:
\\unord-print.efif.dk
www.netprøver.dk
https://www.ordbogen.com/da/
https://systime.dk/
https://www.minlaering.dk/
https://www.ldoceonline.com/
https://www.thesaurus.com/
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/


Tilladte hjælpemidler ved MUNDTLIG eksamen:

IKKE tilladt:
Adgang til internettet under prøven er IKKE tilladt.
Sociale medier og andre fora, hvor man kan dele dokumenter samt kommunikation med omverdenen er ikke tilladt.
Engelsksitet er IKKE tilladt, skal downloades eller screenshottes.

Tilladte er:
www.systime.dk
https://www.minlaering.dk/
https://www.ldoceonline.com
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.thesaurus.com/
https://www.ordbogen.com/da/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer