Holdet cb22ht1a-dana - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2021/22 - 2024/25
Institution UNORD
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Suzette Larsen
Hold cb22ht1a-dana (cbht1a-dana, cbht2a-dana, cbht3a-dana)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Introforløb i ny klasse
Titel 3 Visuel analyse
Titel 4 Grammatik og skriftlighedhed
Titel 5 SO2: 'Præstationssamfund og sociale medier'
Titel 6 Fakta og fiktion
Titel 7 Lyrik
Titel 8 Kunst (og årsprøve)
Titel 9 Analysemetoder i dansk
Titel 10 Natursyn - argument, norm og historie
Titel 11 Det moderne gennembrud
Titel 12 Løgnere
Titel 13 Modernisme og eksistentialisme
Titel 14 Kortfilm
Titel 15 Nyhedsformidling
Titel 16 Det nye årtusindes littratur
Titel 17 Det, vi mangler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Elever møder i grundforløbet nogle helt basale metoder, fordelt på forskellige genrer.

Fagligt fokus:
1:Argumentation og retorik (20 sider)
2: Fortællertype (25 sider)
3: Dokumentarfilm (60 sider) (Værklæsnng)



Første forløb: Argumentation og retorik
Formål: At introducere retorik og argumentation:
Teori: Appelformer, Toulmin (påstand, belæg og hjemmel)

Skriveøvelse: Debatindlæg

Analyseøvelser: Find påstand, belæg og hjemmel

Analyse af Mette Frederiksen nytårstale 2021 med anvendelse af Ciceros retoriske pentagram.

Andet forløb: Fortællerrollen med fokus på pålidelighed (20 sider)

Martha Christensen: 'Dragen' (1970), novelle
Pia Juul: 'Plejeplan for Lydia', (2005) novelle
Katrine Marie Guldager: 'Returbillet' (2009), novelle
H.C.Andersen: "Hyrdinden og skorstensfejeren", fokus: alvidende fortæller.

Formål: Grundlæggende om  fortæller: Jeg-fortæller, 3.pers.fortæller, alvidende fortæller.
Indre og ydre syn
Tomme pladser

Skriveøvelser:
Kreativ øvelse: Skriv med en fortællertype
Skriveøvelse: Skriv med en anden synsvinkel.


Skriftlig analyse-øvelse: Mini-analyse af novellen 'Plejeplan for Lydia' af Pia Juul med fokus på fortælleren og fortællerens pålidelighed.

Tredje forløb: Dokumentarfilm - vi ser 'Skyggen af en helt' (2015), instruktør: Laurits Much-Petersen. Tæller som værk. Vi analyserer filmens første tre minutter ved at se på de filmiske virkemidler.

Link til dokumentarfilm: https://www.youtube.com/watch?v=U9VU2A1X6Ws&t=37s&ab_channel=FridthjofFilm


(i alt 105 sider)
Indhold
Omfang Estimeret: 39,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Introforløb i ny klasse

Formålet med første forløb er, at elever lærer hinanden at kende. De laver i makkerpar en portrætartikel, der korrekturlæses og hænges op i klassen. Klassen udvikler deres grafiske identitet.

Fokus ud over det sociale aspekt: Hvordan læser man korrektur på egen tekst,  sammensatte substativer og adjektiver.

Elever repeterer grundforløbet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portrætartikel 23-11-2022
Ny opgave 27-11-2022
Ny opgave (2) 04-12-2022
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Visuel analyse

Formål: Optakt til årsprøve, hvor elever bl.a. skal analysere kunst på Statens Museum for Kunst.


Med udgangspunkt i Roland Barthes billedanalysemodel analyserer vi:

Pressefotos
Malerier
Reklamefotos


Sekundærlitt.: https://hbdansk.systime.dk/?id=240&L=0#c882
Kap. 5.5 i 'Håndbog til dansk' frem til 'Kontekstens betydning' (5 sider)
’Krop og fremtræden’ C877 i ’Håndbog til dansk’ (2 sider)
’Oversigt over non-verbale koder’  (2 sider)
’Oversigt over billedsproget’ er en liste over begreber, som elever i grupper har fået ansvaret for at formidle til de andre (20 sider)

Elever afleverer en opgave, hvor de foretager en analyse og fortolkning af et selvvalgt maleri. Her er et yderligere et fokus om at bruge det, man observerer, til noget. Altså vigtigheden i, at man ikke stopper med en observation, men at anvender det observerede.

Elever laver og afleverer en Visuel ordbog, som præsenterer de begreber, vi har været igennem

Gennemgåede og anvendte begreber inden for billeder: Lys, beskæring, det gyldne snit, fladekomposition, forsvindingspunkt, symmetri, farver, forgrund, mellemgrund og baggrund.



Vi har også fokus på at afkode mimik og gestik, hvilket var fokus i følgende analyser af tekster:


’Udslidt’ af H.A. Brendekilde – analyse i klassen
Bianco-reklame-foto  - analyse i klassen
’Kongehuset’, maleri af Maleri af Thomas Kluge fra 2009 – analyse i klassen
Edward Munch: ‘The Dance of Life’ – gruppeanalyse og fremlæggelse
Edward Munch: ‘Aftenpassiar’ – gruppeanalyse og fremlæggelse
Carl Bloch: ‘En pige, der gør sig rede før et karneval’, - gruppeanalyse og fremlæggelse i klassen
Campari-reklame fra 2018 – gruppeanalyse og fremlæggelse i klassen
Marc Chagall: ‘The Birthday’ – gruppeanalyse og fremlæggelse i klassen

I grupper fremlagde klassen også analyser af selvvalgt maleri af Kathrine Ærtebjerg.
Grupper har i klassen fremlagt om følgende malerier af Ærtebjerg:
’Det lille bjerg, den store himmel’
’Drøm/virkelighed’
’Menneskebarn V’
’Fuglene flyver’





(70 sider.)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ny opgave (3) 14-12-2022
Oplæg om visuel analyse 16.1.23 16-01-2023
Visuel analyse af selvvalgt maleri 26-02-2023
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Grammatik og skriftlighedhed

Grammatik og ordbog

Løbende har vi gennemgået og øvet nogle grammatiske områder. Ordbog, vi løbende slår op i: Ordnet.dk, som må bruges til skriftlig eksamen og til mundtlig forberedelse ved eksamen.

Grammatik:

Neksus og kommatering - kommaøvelser på første år, 6 lektioner med fokus på neksus, og hvad en sætning er. Elever laver øvelser i hånden med udprintede sætninger. Her sætter de kryds, bolle og komma. Øvelserne har jeg selv udviklet.

De tre største ordklasser: verber, adjektiver, substantiver

Sammensatte substantiver

r-endelser på verber (køre/kører) – brug ’spiseprøven’.

Øve at slå op på ordnet.dk og finde de faste udtryk (idiomer).

På 3.år læser elever om hans-sin-problematik i 'Styr på sproget' fra Systime.dk og laver øvelser. (Persolige pronominer)

Løbende har vi anvendt: 'Guide til skriftlig dansk HTX og teknisk eux' fra Systime.dk. Her har elever læst om de forskellige opgavetyper.

60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 SO2: 'Præstationssamfund og sociale medier'





SO 2-forløb mellem Dansk, Engelsk og Samfundsfag



Vi lever i en tid, hvor vi bliver bombarderet med billeder, opdateringer og indtryk. Vi skal hele tiden forholde os til ny viden og nye indtryk og til os selv, og om vi kan bruge den viden til noget. Samtidig diskuterer influencere og meningsdannere, journalister og politikere unges mentale trivsel som aldrig før. I et moderne samfund er vi som mennesker nødt til at lære at navigere i og håndtere en verden, hvor nye krav hele tiden stiller spørgsmålstegn ved, om det vi kan er godt nok.



Problemformulering:

Er præstationssamfund en trussel for unges mentale trivsel?


Danskdelen af forløbet:

Hvad er et socialt medie? Definition
At foretage en analyse af selvvalgte influencere ved at bruge Roland Barthes på billedsiden og analysere tekstsiden ved at finde ud af, om teksten afløser eller forankrer billedsiden.

Elever holder oplæg i klassen, hvor de præsenterer deres analyse.

(10 sider)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Sociale
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Fakta og fiktion

Et forløb, der sætter fokus på, hvad der kendetegner fakta og fiktion.

Formål er at sikre elevers forståelse af fiktion og fakta og afkodning af det i mødet med læseren.  

Gennemgåede begreber:

Fiktionskontrakt
Faktakoder
Fiktionskoder


Kernestof:
'Fakta- og fiktionsgenren' (kap. 2.2) i  'Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier' (11 sider)

'Sådan opstod fiktion', artikel bragt på Videnskab.dk, aug. 2012: (https://videnskab.dk/kultur-samfund/saadan-opstod-fiktion/) (4 sider)

Supplerende stof:
'Danish mother seeking' - Reklamevideo (2019) fra organisationenVisitDenmark:
https://www.youtube.com/watch?v=GiKRA-syT5M&ab_channel=emfufu2 (5 sider)

Vi diskuterer, hvorfor videoen var så fatal for Visit Denmarks direktør. Hvorfor måtte vedkommende gå af? (Fokus: når noget fakta opleves som løgn, da der er mange faktakoder i videoen). (8 sider)

(i alt 28 sider)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Lyrik

Vi dykker ned i lyrikgenren og gennemgår og anvender følgende begreber:

Sproglige billeder: Symboler, metaforer og sammenligninger
Idiomer/idiomatiske udtryk
Real-og billedplan
Assonans og allitteration
Tekstens tone

Om symboler: https://hbdansk.systime.dk/?id=188#c540 (1 side)

Skriveøvelse med makker med fokus på at anvende gennemgåede begreber.

Tekster:
'German Gladensvend' - folkevise
'Det blomstrende slagsmål' af Tom Kristensen

( i alt 20 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Pararbejde
Titel 8 Kunst (og årsprøve)

Årsprøven i dansk (værklæsning)

Elever og lærer tager på dagsudflugt til Statens Museum for Kunst (SMK), (tæller som værk)
Her forenes forløb om visuel analyse og lyrik. Hjemme på skolen arbejder elever efterfølgende med opgaven.

Elever skal i par udvælge en kunstner, et værk eller en særudstilling
Skrive en anmeldelse
Lave et digt med udgangspunkt i et værk el. særudstilling
Aflevere en opgave
Fremføre deres digt i klassen, mens klassen ser værket, de er blevet inspireret af, på boardet.  

Fokus til årsprøve (til elever):

• At I mestrer genren anmeldelse
• At I introducerer læseren til museet /udstillingen
• At I giver jeres personlige vurdering
• At I anvender sproget kreativt og skriver, så det er interessant at læse
• At I skriver i et korrekt og flydende sprog

(i alt 100 sider)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Makkere til årsprøve 24-05-2023
Dansk årsprøve 2023 26-05-2023
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde
  • Projektarbejde
Titel 9 Analysemetoder i dansk

Analysemetoder i dansk (værklæsning)

Formålet er dels at gøre elever metodebevidste, dels at:
Introducere og anvende Freuds psykoanalyse
Introducere og anvende transaktionsanalyse


Introducere litteraturhistorisk læsning - hvad går det ud på?

Transaktionsanalyse og anvende metoden

Vi har gennemgået og anvendt:
De tre jeg-tilstande
Simple transaktioner
Krydsede transaktioner
Skjulte transaktioner

Primærtekster:
uddrag af Jeppe på Bjerget af Holberg (10 sider), som vi analyserer ved at bruge transaktionsanalyse.

'Dennis' - Kortfilm fra 2007, instruktør Mads Matthiesen: https://www.youtube.com/watch?v=V1zFeHJzS5E&ab_channel=TrustNordisk (20 sider) Tæller som værk, da den er blevet analyseret meget grundigt.

'Ringen', novelle af Karen Blixen. Vi tolker den psykoanalytisk

Sekundærtekster:
Om transaktionsanalyse i 'Håndbog til dansk', kap. 4.12 (20 sider). Suzette gennemgår et psykoanlytisk perspektiv. Begreber, vi anvender: det ubevidste, de tre jeg-dele (super-ego, ego, id)

Vi analyserer filmen i klassen, og elever afleverer individuel analyse af transaktioner i 'Dennis'.

(i alt 70 sider)


Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
arbejdsspørgsmål til oplysningstiden 17-08-2023
Transaktioner i "Jeppe på bjerget" 30-08-2023
Jeppe på bjerget, femte akt. 06-09-2023
Dennis 05-10-2023
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 10 Natursyn - argument, norm og historie

Natursyn - argument, norm og historie

Gennem arbejdet med forskellige typer tekster arbejdes med temaet natursyn med fokus på at forstå og analysere det syn på natur, vi har i dag og i romantikken.

'argument' - vi får Toulmin ind under huden og hvordan argumenteres om natur?
'norm' - Hvordan er synet på natur?
'Historie' - Hvad præger det romantiske natursyn?

Elever skriver i denne forbindelse diho.

Forløbet indledes med en vandretur, der tager udgangspunkt i en af Søren Kierkegaard yndlingsruter, da han var rekrationsophold i Gilleleje. Se mere her:
https://www.visitnordsjaelland.dk/nordsjaelland/det-sker/kierkegaard-nature-en-interaktiv-vandrerute-i-soeren-kierkegaards-fodspor-gdk1108608

Elever reflekterer over naturen i samtaler i små grupper, der går sammen.

Repetition og forankring af Stephen Toulmins argumentationsmodel ved at se video af Søren Vrid Christensen om Toulmin: Link til video: https://www.youtube.com/watch?v=35bqJ90khEA&ab_channel=S%C3%B8renVristChristense (10 sider)

Øvelse  i brug af Toulmin ved at analysere: 'Juridisk kønsskifte er det rene nonsen' fra, bragt i Kristeligt Dagblad 12.5.15: https://www.kristeligt-dagblad.dk/debat/maerkelig-lov.-juridisk-koensskifte-er-det-rene-nonsens (5 sider)

Se og analysere Frej Smedes tale ved demonstration afholdt af Amager Fælleds Venner 4.maj, 2022: https://www.youtube.com/watch?v=XS0FCk8SQ3A&ab_channel=AmagerF%C3%A6lledsVenner (20 sider)
Formål: analysere  talens natursyn og vurdering af kommunikationen.  
Vi anvender Toulmins metode på argumentationen

Vi repeterer Ciceros kommunikationspentagram (grundforløb) ved at anvende det. Elever læser 4.9 i 'Håndbog til dansk' https://hbdansk.systime.dk/?id=240&L=0#c882 (Ciceros kommunikationspentagram, 5 sider)

Vi finder talens appelformer

Den kommercielle og ikke-kommercielle kampagne:
Om kampagner i 'Textur' på Systime.dk: https://textur.systime.dk/?id=389#c3382 (2 sider)

Vi ser analyserer 'Nature is speaking' lavet af den amerikanske miljøorganisation  CONSERVATION INTERNATIONAL i 2014': https://www.youtube.com/watch?v=WmVLcj-XKnM&ab_channel=ConservationInternational (15 sider)

Fokus: Natursynet i den ikke-kommercielle kampagne ved at analysere
Appelformer - og hvordan de sprogligt kommer til udtryk
Filmiske virkemidler (særligt synkron og asynkron lyd, kamerabevægelser, klipning)
Besjæling og personifikation
Sekundærtekst: https://hbdansk.systime.dk/?id=222, 'Filmiske virkemidler' i 'HÅndbog til dansk' (10 sider)

Den litterære periode Romantikken
Primærtekster:
'Klokken' af H.C. Andersen (10 sider)
'Indvielsen' af Staffelt (4 sider)

Sekundærtekster:
Dr.dk: Store tanker, trange tider, del 1: Dokumentar om romantikken: https://www.youtube.com/watch?v=qmAlzvoAM6c&ab_channel=PernilleL%C3%BCtzen (30 sider)

'Brug litteraturhistorien': 'Romantikken - enhed og splittelse' (20 sider)
Fokus: Det romantiske Natursyn, men også universalromantik, panteisme, nationalromantik, nyplatonisme og dualisme, organismetanken.

I dihoen vælger elever en opgave udfra fem mulige opgaver.
Primærtekster i diho:

Digt: Oehlenschläger, Adam, 1805, “Morgen-Vandring” i Bertelsen, Tinne Serup mfl., 2012, Litteraturen på langs og på tværs, https://litthist.systime.dk/?id=250#c1107, sidst lokaliseret 24.1 2024 

Tale: Klougart, Josefine, 2018: “Vi lever i en kollektiv fortrængning af det fundamentale vilkår, at vi er adskilt fra naturen” Politiken. Fokus på argumentation, sproglige virkemidler og retorik.

Uddrag af roman: Dam, Albert, 2015: ”Hans Peter i gården” og ”Storåen i saksen” I Så kom det nye brødkorn s. 269-279 [Uddrag], Jensen & Dalgaard.   

Kampagnevideo:  'Det er tid til at ændre billedet på dansk idyl', lavet af virksomheden Andel. Kan tilgås her: https://andel.dk/danskidyl/

To Artikler om rewilding-projektet 'Mols Bjerge'. Elever vælger selv to artikler ud af fire muligheder. De skal analysere den miljøetiske position (primært idehistoriefaglig opgave)

Ca-sidetal for een opgave under diho: 30 sider

I alt i forløbet:  161 sider


























Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tegning over Toulmins model 04-10-2023
Arbejdsspørgsmål til 'Nature is speaking' 22-11-2023
Store tanker - trange tider - romantikken 07-12-2023
Romantikken - arbejde selv 08-12-2023
Klokken 05-01-2024
Cicero og Frej Schmedes 17-01-2024
Omfang Estimeret: 40,00 moduler
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Det moderne gennembrud

Det moderne gennembrud (værklæsning)

Vi har fokus på det moderne gennembruds 3 k'er:

Køn
Kirke
Klasse

Og herudover anvendes begreberne:

Facework
Backstage og frontstage (særligt til analyse af Nora)
Vi analyserer også transaktioner i et dukkehjem og finder ud af, hvilken jeg-del Nora er styret af (psykoanalytisk metode).

Primærtekster:

'Et dukkehjem' af Henrik Ibsen (vi læser den på norsk), skuespil, (værklæsning) (170 sider)

'Ane-Mette' af Henrik Pontoppidan, novelle (5 sider), uddrag.

'Frøkenen' af Herman Bang (5 sider), novelle


'Den sidste aften' af Herman Bang. Litteraturhistorisk opgave,  hvor elever analyser, fortolker og perspektiverer novellen  (5 sider)

'Nora' - engelskproduceret kortfilm, som vi perspektiver 'Et dukkehjem' til. Kortfilmen er fra 2012: https://www.youtube.com/watch?v=8CY8s2MqPyM&ab_channel=TheGuardian (5 sider)


Sekundærtekster:
'Mænd og kvinder', kap. 8.1 i 'Danmark i 1800-tallet': https://danmarkiattenhundredetallet.systime.dk/?id=229 (3 sider)

Om det moderne gennembrud i 'Håndbog til dansk - litteraturhistorie' fra Systime.dk:
https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=140
Følgende kapitler er læst:
'Det moderne gennembrud'
'Georg Brandes'
'Litteratur som litteraturvidenskab'
'Det moderne gennembruds litteratur' (15 sider)


Fokus på naturalisme og kritisk realisme
Fokus på Herman Bangs stille eksistenser

Alt i alt (208 sider)






Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
'Et dukkehjem' - 1.akt 13-03-2024
Et dukkehjem, 2.akt 20-03-2024
'Et dukkehjem', 3.akt. 03-04-2024
Analyse, vurdering, diskussion 07-04-2024
Kvindenorm, mandenorm - borgerskabet 1800-tallet 10-04-2024
Det moderne gennembrud 1 30-04-2024
Frøkenen af Herman Bang 21-05-2024
Opgaven uden for tema 15-09-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Løgnere

Løgnere (Roamnlæsning)

Formålet er bl.a. at genbesøge fortællere i fiktionstekster. Det kan være fortællere, der lyver for læseren, men også fortællere, der fremstår upålidelige. Vi kredser også om spørgsmålet: Hvorfor lyver mennesker. Hvad er formålet med løgnen? Kan man lyve for sig selv?

Klassesamtaler og små bord-samtaler om løgnen og mennesket.

Fagligt fokus:
Bevidst upålidelig fortæller
Ubevidst upålidelig fortæller
Minimalisme (læreroplæg)
Fortællertyper
Indre og ydre syn
Medsyn
Synlig og skjult fortæller
Direkte personkarakteristik
Indirekte personkarakteristik


Primærlitteratur:

Roman: 'Dette burde skrives i nutid' af Helle Helle, værklæsning(250 sider)
Jan Sonnergaard: 'NETTO og Fakta', novelle (25 sider)
Svend Åge Madsen: 'Kærlighed ved sidste blik' (6 sider)
Sang af TV2: 'Det er samfundets skyld' (5 sider)


Sekundær litteratur:
'Løgn',  baggrundsartikel i Information fra 10.5.2014 (3 sider):  https://www.information.dk/moti/2014/05/loegn

( I alt sider 289)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Referat af 'Dette burde ...' kap. 1-28 29-09-2024
Referat af 'Dette burde ...' 06-10-2024
Dette burde skrives i nutid 24-10-2024
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 13 Modernisme og eksistentialisme

Modernisme og eksistentialisme (værklæsning)

Det moderne samfund efter det moderne gennembrud. Tema om modernisme, og hvor forskellige modernistiske tekster er.


Sekundærtekster:
'Hvad er modernisme' i 'Håndbog til dansk - litteraturhistorie' (modernismens fem træk) (3 sider)

Surrealismen: 'Surrealismen hos Much-Petersen, Scade og Bodil Beck' (kun det om Much-Petersen) (3 sider)


Svensk Video til gymnasieelever om Edith Sødergran: https://www.youtube.com/watch?v=4bfMMDEVuWg&ab_channel=URPlay (10 sider)

Oplæg fra lærer om filosoffen og samfundskritikeren Nietzche med fokus på, hvad han er kendt for: 'Gud er død', 'Slavemoral, 'Viljen til magt'. Vi taler om, hvordan vi kan se, at Södergran er inspireret af Nietzche.

Broby-Johansen: 'Bordelpiger dræber ufødt'. Digt, 2. sider.

Om eksistentialisme: 'Eftertanke og eksistentialisme' i 'Brug litteraturhistorien', Systime.dk. (4 sider)

'Eksistentialisme' i 'Litteraturens veje' på Systime.dk Vhttps://litteraturensveje.systime.dk/?id=814#c3964 (3 sider)

Om ekspressionisme: "Tom Kristensen: fantasi om en kunstnerisk revolution" i 'Brug litteraturhistorien' (4 sider):

Primærtekster:
Edith Södergran 'Vierge modere', på både svensk og dansk. Digt (4 sider)

Tom Kristensen: 'Det blomstrende slagsmål', digt (genlæsning, vi læste den også i 2.g)

Asger Jorn: 'Den foruroligende ælling' (maleri), 1959 (3 sider)

Gustav Much-Petersen: Elever vælger selvvalgte digte til oplæsning i klassen. De finder et digt på dette site: https://kalliope.org/da/text/munchp20170923204 (30 sider) - værklæsning.

Klaus Rifbjerg: 'Det er blevet os pålagt' (4 sider)

Martin A. Hansen: 'Roden', novelle (5 sider)
Peter Seeberg: 'Patienten', novelle. (5 sider)

Elever laver en afleveringsopgave, hvor de skal analysere, fortolke og perspektivere et selvvalgt modernistisk digt. De indtaler deres analyse og sender som Youtube-link. (10 sider) En mundtlig aflevering, hvor de øver sig i at analysere og fortolke digte.

Efter gennemgang af eksistentialisme forbereder elever livsspørgsmål til andre, som de afleverer. Elever har samtaler om livet i lille cirkel med fem stole. Vi bruger to lektioner på samtalen.

Elever arbejder selv med en eksistentialistisk tolkning af 'Patienten'.

(i alt 90 sider)






Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dit valg af modernistisk digt 19-12-2024
Livsspørgsmål til de andre 08-01-2025
Analyse, fortolkning og perspektivering af moderi. 12-01-2025
'Roden' - arbejde selv 16-01-2025
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 14 Kortfilm

Kortfilm

Formål: Blive bedre til at analysere og fortolke det filmiske og at vælge analysepunkter med udgangspunkt i, hvad en tekst ligger op til.


Fagligt fokus: Filmiske virkemidler og:

Frame
Sekvens
Indstillinger
Scene

Beskæring
Lyd
Kameratbevægelser
Perspektiv
Billedkomposition

Primærtekst:

Kortfilmen 'Nulpunktet' (2018), instruktør Niklas Lund Brock: https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/nulpunktet/ (10 sider)


Sekundærtekst:
'Filmiske virkemidler' i 'Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (10 sider)


I undervisningen valgte elever, hvilke elementer der i en analyse vil være vigtig.


Elevoplæg med analyser med forskelligt fokus.

(i alt 20 sider)


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve dansk - i Word 25-02-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 15 Nyhedsformidling

Aviser

Lille forløb om nyhedsjournalistik

Læreroplæg om avisers funktion og mediebilledet i Danmark

Avisers stofområder
Tekst-layout-begreber
Kilder
Avistyper
Avisers målgruppe ved brug Minerva-modellen
Elever holder oplæg om de forskellige avisers målgrupper

Litteratur:
'Kap. 5.3: 'Minerva-modellen' i bogen 'Kommunikation og it A på Systime.dk (10 sider)

Kap. 5.1 i 'Håndbog til dansk', følgende afsnit:
'Hvad er en avis'
'Avistyper'
'Stofområder' (9 sider)

Elever afleverer  opgave med spørgsmål
Elever laver kronik-opgave.

(i alt 19 sider)








Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 16 Det nye årtusindes littratur

Det nye årtusinds litteratur


Fokus:
Indadvendt og udadvendt autofiktion
Forskellen på en selvbiografisk tekst og en autofiktiv tekst
Dobbeltkontrakt
Det lyriske jeg

Sekundær litteratur:
'Brug litteraturhistorien', kapitlet om 'Det nye årtusind: autofiktive tendenser', følgende afsnit: 'Flydende identiteter', 'To autofiktive tendenser: den indadvendte og den udadvendte', (6 sider)


Primærlitteratur:

Indadvendt: Lone Hørslev: 'Jeg skår over vejen og spekulerer på' (2009) (5 sider)
Video, hvor Hørslev fremfører sit digt: 'Jeg skår over vejen og spekulerer på': https://www.youtube.com/watch?v=LEiX1t8ilO0&t=222s&ab_channel=Lyrikporten-28danskedigtere (4 sider)

Udadvendt: Yahya Hassen: 'Barndom' (2013), digt (5 sider) samt performancevideo af digtet med fokus på sammenhængen mellem form og indhold (5 sider):

Vi analyserer sammen klassen, og elever har forberedt en opgave, så de får tilegnet sig begreber.

Skriveøvelse i klassen: Skriv til det lyriske jeg i Hørslevs digt.

I alt 19 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Det nye årtusindes litteratur 26-03-2025
Kronik 30-03-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 17 Det, vi mangler

Et opsamlende og repeterende lille forløb

Vi mangler noget, og vi bruger det til at få repeteret noget centralt.

Vi læser:
'Ringen' af Karen Blixen og repeterer Freuds psykoanalyse og upålidelig fortæller, novelle (6 sider, men tæller ikke her, da den er opført under forløbet 'Metoder i dansk')

Steen Stensen Blicher: 'Marie - en erindring fra Vesterhavet.
Kort læreroplæg om romantismens begreb: 'Det interessante', og vi ser på forskellen mellem romantikken og romantismen. (6 sider)

Om Grundtvig: https://www.hojskolerne.dk/nyheder/2024/maj/forstaa-grundtvig-paa-5-minutter. Elever læser og finder en salme, vi skal synge i klassen. (Men jeg bliver syg, og vi får ikke sunget)

Peter Seeberg: 'Patienten'. Elever arbejder selv med en aflevering, hvor de skal tolke novellen eksistentialistisk.  (5 sider)

(I alt 11 sider)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Karen Blixen 30-04-2025
Patienten 14-05-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning