Holdet hv22hh1bENa - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution UNORD
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Talha Muhammet Gülhan
Hold hv22hh1bENa (hvhh2b EN, hvhh3b EN)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Black America
Titel 2 Innovative disruption and Amazon
Titel 3 Dystopia - Animal Farm and totalitarianism
Titel 4 UK - Social class
Titel 5 Business and Economics - Greenwashing and marketin
Titel 6 US Election 2024
Titel 7 South Africa
Titel 8 AI - Artificial Intelligence

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Black America

Forløb:
Black America
Varighed: 21 moduler à 60 minutters varighed

Formål:
Formålet med forløbet ”Black America” er, at eleverne skal opnå viden i et specifikt aspekt af USA's historie som et led i deres samlede indsigt i amerikanske forhold – historiske som nutidige. Herudover skal eleverne opnå kompetence inden for litterær analyse, talenalyse og endelig skal eleverne opnå kompetence inden for essayskrivning.

INDHOLD:
Dannelse og globale kompetencer. Eleverne trænes i:
• at opnå kompetencer styrkes gennem arbejdet med det engelske sprog og tekster om historiske og menneskelige aspekter i USA

Sprogfærdigheder. Eleverne trænes i:
• lytte, tale, samtale og præsentation og præsentationsteknik

Tekst, sprog og kultur. Eleverne trænes i:
• at beskrive og analysere tekster stilistisk
• at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk
• analysere og fortolke tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode

Kernestof. Eleverne skal
• opbygge et ordforråd inden for områderne ”slavery, civil war, segregation og Black Lives Matter
• opbygge et ordforråd inden for faglig fagligterminologi inden for fiktionsanalyse og taleanalyse
• opnå færdigheder i essayskrivning

METODE:
Igennem forskellige arbejdsformer vil eleven tilegne sig de forskellige kompetencer. I dette forløb arbejdes med flg. arbejdsformer:
• Tavleundervisning i begrænset omfang, primært til igangsættelse, opsummering og afslutning af aktiviteter
• Gruppearbejde, herunder rollelæsning, gruppe-til-gruppefremlæggelse mm
• Pararbejde, særligt i analysearbejde
• Individuelt arbejde i begrænset omfang

MATERIALE:
Erlich-Møller og Thomsen, ”Black Voices”, Gyldendal 2016, flg. kapitler:
1) Slavery – Introduction
2) Separate but Equal – Introduction
3) Separate but Equal – Paul Laurence Dunbar, “The Lynching of Jube Benson”
4) Separate but Equal – Langston Hughes, “The Merry-Go-Round”
5) I am a Man – Introduction
6) I am a Man – Martin Luther King, “I have a Dream” (excerpt)

Alex, Vivid Maps, "Mapping Police Violence in the United States", 8. juli, 2016, URL: https://vividmaps.com/us-police-violence/
Center for Prevention MN, 2 What is Black Lives Matter?”, YouTube (ca. 1 min), https://www.youtube.com/watch?v=QCLjCg4D-FQ

Cooper, Mark. “NWA; Our raps are documentary. We don’t take sides;”. The Guardian, 2013, https://www.theguardian.com/music/2013/aug/07/nwa-1989-classic-interview  (Found 8 Sep 2021)

Fatal Force, Washington Post, URL: https://www.washingtonpost.com/graphics/investigations/police-shootings-database/

KUN KLASSEN 2C: Givens, M., “Our Racial Equality Journey: 3 Ways MLK's 'I Have a Dream' Speech Is Still Relevant in 2021”, Eastern Bank, August 2021, URL: https://www.easternbank.com/our-racial-equality-journey-3-ways-mlks-i-have-dream-speech-still-relevant-2021 | Eastern Bank (2,2 ns)

Gray, F. G., "Straight Outta Compton", spillefilm 97 min

Hammond, J. H., The Mudsill Theory, 1858

Jones, A. og Sawyer, W., "Not just “a few bad apples”: U.S. police kill civilians at much higher rates than other countrie",  Prison Policy Initiative, 5. juni 2020, URL:  https://www.prisonpolicy.org/blog/2020/06/05/policekillings/

Nike, "Our Commitment to the Black Community", URL: https://about.nike.com/en/impact-resources/our-commitment-to-the-black-community

NWA, “Fuck Tha Police”, lyrics and sound

Owens, C., “Candace Owens on George Floyd, USA protests, riots and solving America's turmoil”, Turning Point UK, YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=SdrPM_-N3LI ((18 min)



Rhetorical pentagon and modes of persuasion, The English Handbook, Systime

Smith, D., "dear white america" from Don’t Call Us Dead. Copyright © 2017 by Danez Smith. Poetry Foundation, URL: https://www.poetryfoundation.org/poems/150542/dear-white-america
Buttn Poetry,  2015, YouTube, URL: https://www.youtube.com/watch?v=LSp4v294xog

The Washington Post, “985 people have been shot and killed by police in the past year”, udvalgte grafikker og statistikker, tilgået august 2020 (ca. 1 ns), URL: https://www.washingtonpost.com/graphics/investigations/police-shootings-database/

Westerman, “In 2020, Protests Spread Across The Globe With A Similar Message: Black Lives Matter”, NRP, 30. december, 2020, https://www.npr.org/2020/12/30/950053607/in-2020-protests-spread-across-the-globe-with-a-similar-message-black-lives-matt?t=1632140801890


Egen research om ofre for politivold: Rodney King, Breonna Taylor, Eric Garner, Michael Brown, Trayvon Martin, Aura Rosser, Stephon Clark, Jason Harrison


Evaluering:
Der evalueres efter endt forløb via klassedialog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Innovative disruption and Amazon

OMFANG
Ca. 14 timer
Kernestof udgør ca. 19 ns.

FORMÅL
Formålet med dette forløb er at undersøge begrebet ”disruption” som innovationskoncept og forretningsmodel, samt de samfundsmæssige konsekvenser heraf. Amazon.com tages op som en case. Der gives en kort perspektivering til litteratur og sproglig ”disruption”. Forløbet behandler flere forskellige teksttyper under det udvidede tekstbegreb, herunder almindelig sagprosa, kronikker/blogs, videoer (sagprosa). Eleverne arbejder med tekstanalyse og remediering, og eleverne trænes i selvstændig tilrettelæggelse og udvælgelse af information til oplæg og præsentation af emnet.


INDHOLD
Faglige mål.
Sprogfærdighed. Eleverne trænes i at:
• forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og faglige emner (økonomi, erhvervsrelaterede tekster)
• udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk
• læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer inden for almene og faglige områder
• skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner

Sprog, tekst og kultur
• gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
• perspektivere tekster erhvervsmæssigt og samfundsmæssigt
• anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Kernestof
• det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
• ordforråd
• sproglig variation og sproglige udtryksformer, herunder økonomisk og erhvervsrettet fagsprog
• principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
• tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
• tekster, der behandler emner inden for erhvervsrelaterede forhold



METODE
Fysisk undervisning gruppearbejde, individuelt arbejde, gruppepræsentationer på klassen, matrixpræsentationer


MATERIALE

DISRUPTION

Book Video Club: ‘The Innovator's Dilemma" by Clayton Christensen’. YouTube, 13. marts 2015. https://www.youtube.com/watch?v=yUAtIQDllo8 (video, ca. 1,4 ns).

Alton, Larry: ‘How Purple, Uber and Airbnb Are Disrupting and Redefining Old Industries’. The Entrepreneur, 11 April 2016. https://www.entrepreneur.com/article/273650 (artikel, 2,8 ns).


AMAZON COMPANY PROFILE

Amazon: “About Amazon”, URL: https://www.aboutamazon.com/?utm_source=gateway&utm_medium=footer
https://ir.aboutamazon.com/overview/default.aspx

Amazon YouTube Channel, March 2020; Amazon Heroes, URL: https://www.youtube.com/watch?v=_Z7PY4bOvvo (ca. 1 ns)
Britannica: “History and Facts”, URL: Amazon.com | History & Facts | Britannica, tilgået oktober 2023

Capitalism.com: “History of Amazon: From Garage Startup to The Largest E-Commerce Marketplace” (august 2020), URL: https://www.capitalism.com/history-of-amazon/ (sagprosa, ca. 3 ns)

Dennis, Steve: ‘Assessing the Damage of the 'Amazon Effect'’. Forbes, 19. juni 2017, https://www.forbes.com/sites/stevendennis/2017/06/19/should-we-care-whether-amazon-is-systematically-destroying-retail/#515480596b1f  (blog/kronik, 2 ns).


Mitchell, C., “Amazon Effect: Definition, Statistics, Impact on Consumers”, updated October 31, 2021, URL: 95 https://www.investopedia.com/terms/a/amazon-effect.asp 2,5 ns

WhatIs.com: ‘The Amazon Effect’. Juni 2017, http://whatis.techtarget.com/definition/Amazon-effect (1,5 ns)

SUPPLERENDE MATERIALE
Klassen lavede små præsentationer om ”Disruptive Perspectives”:

In your group, work with one the points below. Discuss the issue/ transition/disruption and decide on at least 3 things that you think have been gained and 3 things that have been lost in the process.
Share your work in KEYWORD form in the Padlet on today’s lesson – and be ready to elaborate to the class (2-3 min per group)
1. Transition from cable TV/national TV >> on-demand streaming TV?
2. Transition from writing physical letters >> e-mails >> snapping?
3. Transition from a landline phone >> a mobile phone >> a smartphone?
4. Transition from buying your retail products in physical stores >> online purchasing?
5. Transition from reading and working from real life books in school >> reading and working from computer screens?
6. Transition from reading a map >> receiving directions from Google Maps?
7. Transition from physical newspapers >> online media services?

ANALYZING ADVERTISEMENTS
- Focus on how to analyze advertisements.
- Material: My own Power Points.

EVALUERING
- Opsamling of evaluering i plenum.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Dystopia - Animal Farm and totalitarianism

OMFANG
21 lektioner à 60 minutter
71 siders tekst
137 min spillefilm

FORMÅL
Formålet med dette forløb er at arbejde med den dystopiske genres træk.  Herunder primært sprogreceptiv fordybelse i form af værklæsning. Værket ”Animal Farm” læses løbende, og eleverne får mulighed for dels individuelt dels som rollelæsning i grupper at læse værket og besvare spørgsmål til bogens kapitler. Besvarelserne danner baggrund for analyse af miljø, plot, personkarakteristik, temaer, budskab og stil. Ydermere stilles der skarpt på romanens funktion som allegori for den Russiske Revolution og menneskets socioøkonomiske natur i al almindelighed.
Derudover ser vi filmen "The Hunger Games" og analyserer denne med særligt fokus på dystopiske træk og drager paralleler til "Animal Farm".
Tematikkerne i disse to primærtekster skal desuden danne grobund for refleksion over menneskers forhold til magt og grådighed - med linjer trukket til den aktuelle situation med krigen i Ukraine og Putins Rusland.


INDHOLD
Sprogfærdigheder. Eleverne trænes i:
• Der er særligt fokus på læsning i dette forløb; læsning i forskellige former: ekstensivt, individuelt indadtil og intensivt udadtil i rollelæsning. Samtale og skrivning trænes sekundært.

Tekst, sprog og kultur. Eleverne trænes i:
• at beskrive og analysere tekster stilistisk
• at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk
• analysere og fortolke tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
• perspektivere kulturelt og historisk

Kernestof. Eleverne skal
• opbygge et ordforråd inden for romanens temaer
• opbygge et ordforråd inden for fagterminologi inden for fiktionsanalyse
• opbygge viden om allegorier
• opbygge viden om den Russiske Revolution som baggrundsforståelse af romanen

METODE
• Klasseundervisning
• Tekstlæsning
• Gruppearbejde / pararbejde
• Quizlet Live
• Gruppepræsentationer for klassen om Den Russiske Revolution

MATERIALE
• Elevernes egen research om Den Russiske Revolution
• Orwell, George. "Animal Farm"
• Ross, G., "The Hunger Games", Lionsgate, spillefilm 137 min, tilgået via MitCfu


EVALUERING
3-2-1 evaluering på elevfeedback
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 UK - Social class

Forløbsbeskrivelse UK
Fag: Engelsk
Tema: UK - National Identity, Hooliganism, Social Class and Accent
OMFANG
28 lektioner à 60 minutter


FORMÅL
Formålet med undervisningen er at give eleverne viden om og forståelse af væsentlige sproglige, historiske, kulturelle, og samfundsmæssige forhold i Storbritannien. Herunder blandt andet lande og identitet i Storbritannien, subkultur med udgangspunkt i hooligankultur samt sociale klasser og accenters betydning. Eleverne trænes mundtligt gennem samtaler i pararbejde og klassedialog i behandling af tekstarbejdet. Skriftligt trænes eleverne i små skriftlige øvelser samt ved udarbejdelse af præsentationsmateriale ud fra klart definerede principper for struktur/opbygning. De receptive færdigheder trænes i tekstlæsning - herunder også video og spillefilm.

INDHOLD
Sprogfærdigheder. Eleverne trænes i:

● at kunne forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster (videoer) og samtaler om almene og faglige emner fra Storbritannien.
● at kunne udtrykke sig flydende og spontant i samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed
● at læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer inden for almene og faglige områder fra Storbritannien


Tekst, sprog og kultur. Eleverne trænes i:

● at analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
● at gøre rede for at indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
● at analysere og fortolke forskellige tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
● at perspektivere tekster erhvervsmæssigt, kulturelt og samfundsmæssigt
● at analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien baggrund af engelskfaglig viden om kulturelle og samfundsmæssige forhold
● at anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
● at demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof. Eleverne trænes i:
● det engelske sprogs grammatik og udtale
● ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
● sproglig variation og sproglige udtryksformer, herunder i mindre grad erhvervsrettet fagsprog
● almene og erhvervsrelaterede kommunikationsformer og kommunikationsstrategier
● tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
● tekster, der behandler emner inden for kultur-, samfunds- og i mindre grad erhvervsrelaterede forhold
● et bredt udvalg af tekster, der tilsammen beskriver væsentlige sproglige, historiske, kulturelle, og samfundsmæssige forhold i Storbritannien

Elevernes egen research om selvvalgt emne indenfor overtemaet UK og Irland - herunder valg af relevant tekst som analyseres. Projektet præsenteres afslutningsvis for underviser i grupper.

METODE
● Klasseundervisning
● Gruppearbejde / pararbejde
● Gruppepræsentation for klassen om 1 af de 5 nationer der udgør The British Isles
● Gruppepræsentationer af selvvalgt emne

MATERIALE

Alexander, L., "Green Street Hooligans", Universal, 2005, spillefilm 109 min, dvd

Amadeo, K., "What Was Brexit, and How Did It Impact the UK, the EU, and the US?" (uddrag), jan. 2022, https://www.thebalance.com/brexit-consequences-4062999 (ca. 1,9)

BBC News: United Kingdom profile – Overview. 14. juni 2017. https://www.bbc.com/news/world-europe-18027954 . Tilgået 24. November 2020. (ca. 1s)

BBC. ‘Ethical factors in sports’. BBC, 2022. Web. Accessed 22 Mar 2022, URL:  https://www.bbc.co.uk/bitesize/guides/zwcb9qt/revision/2

Foer, F. : "How Football Explains the Sentimental Hooligan" (extract), Anders, Tony Søndergaard og Morten Pedersen, Where You Are. Systime, 2022. E-bog.

Funny Liverpool accent of this amazing girl, Rahan Allahwala, YouTube, is called “scouse”: https://www.youtube.com/watch?v=sWAUrHODRWM (ca. 3 min)

Hofstede, G., "Onion Model", i Rasmussen, A. S., Focus on Culture, Systime, URL: https://culturalencounters.systime.dk/?id=134

“How to sound posh”, Learn English with Papa Teach Me, YouTube, 13. august 2015, URL: https://www.youtube.com/watch?v=Nj0Rh__1kDw (5 min)

Howard, R., "It's mad that apparently 8% of football fans would stop watching their team if they had a gay player", YouTube, november 2017, videoklip, 6 min, 21 sek, URL: https://www.youtube.com/watch?v=6UcY3fAHiJU

Jørgensen, A., “British Politics”, 2019 (lokalt materiale, opdateret af Daugaard, K. 2024), (ca. 5 s.)

Learn the cockney accent with Jason Statham, Learn English with Papa Teach Me, 25 februar 2015, URL: https://www.youtube.com/watch?v=1WvIwkL8oLc (ca 7 min)

Mustad, Jan Erik, Sevaldsen, Jørgen og Vadmand, Ole, Being British, “Nations and Cultural Differences in Britain”, s. 5-8  Gyldendal 2014 (ca. 3 s.)

O’Driscoll, J.;  Chapter 04 Identity, “Class” s. 50-52, Oxford University Press, 2013

Percival, B., "Downton Abbey", sæson 1, episode 1, 2010, dvd, 68 min

Sonnad, Nikhil. ‘How soccer helped an ethnic slur take over Europe’. Quartz, 2018. Web. Accessed 22 Mar 2022. <https://qz.com/1306921/world-cup-2018-hooligans-is-an-ethnic-slur-in-history/>

IT hjælpemidler:
Quizlet Live
Padlet
MinLæring
Google Drive

EVALUERING
Løbende evalueringer i plenum mht. materiales sværhedsgrad og relevans.
Afsluttende evaluering i plenum.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Business and Economics - Greenwashing and marketin

FORMÅL
Forløbets hovedformål er at synliggøre for eleverne, hvordan engelsk kan spille sammen med studieretningsfagene afsætning, virksomhedsøkonomi og international økonomi. Dette trænes med henblik på elevernes senere valg af fag til og arbejde med SOP. Herudover er formålet også at opnå viden, analytiske færdigheder og evne til diskussion og perspektivering i relation til emnerne: Reklamesprog og virkemidler, CSR-problemstillinger – herunder blandt andet greenwashing, CSR-sprog, ulighed og samfundsøkonomi med fokus på USA og Storbritannien.

INDHOLD
Faglige mål
• Sprogforståelse: læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer inden for almene og faglige områder fra engelsksprogede regioner, herunder sagprosa, noveller, lyrik og dokumentar.
• Sprogforståelse: Eleverne trænes i at udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i samtale og diskussion.
• Sprogforståelse: eleverne trænes i at skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed.
• Sprog, tekst og kultur: Eleverne trænes i at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster, samt analysere og fortolke forskellige tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode, og perspektivere aktuelle forhold i britiske, amerikanske og andre engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og erhvervsmæssige forhold.

Kernestof
Eleverne trænes i:
• det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
• sproglig variation og sproglige udtryksformer
• principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
• tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
• tekster, der behandler emner inden for kultur-, samfunds- og erhvervsrelaterede forhold
• et udvalg af fiktive tekster af engelsksprogede forfattere
• et bredt udvalg af tekster, der tilsammen beskriver væsentlige sproglige, kulturelle, og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA

METODE
Primære arbejdsformer har være par og gruppearbejde. Andre arbejdsformer er klasseundervisning, pararbejde gruppearbejde og i mindre grad elevpræsentationer.


MATERIALE
Akepa, Greenwashing: “14 recent stand-out examples”, The Sustainable Agency, JULY 23, 2021, (fokus på: Keurig, Unilever, Innocent, Ryanair og Shell), URL: https://thesustainableagency.com/blog/greenwashing-examples/

Channel 4 News, Half a million more UK kids drop into poverty, June 2023, (8 min, 20 sec), URL: https://www.youtube.com/watch?v=jhsfInLbbnM

Coca Cola and George The Poet, “Open Like Never Before, 2020, ” https://www.coca-colacompany.com/news/coca-cola-embraces-better-normal-supports-restaurants-and-hotels-with-open-like-never-before og https://www.youtube.com/watch?v=SukwNeHMMhQ (2 min) (1 ns)

Coca Cola, “A World Without Waste” (uddrag inkl. Tweet), Coca Cola, URL: https://www.coca-colacompany.com/sustainable-business/packaging-sustainability (1 ns)


Fernando, Jason: “Corporate Social Responsibility (CSR)”. Investopedia, 2. februar 2021.
https://www.investopedia.com/terms/c/corp-social-responsibility.asp
1 ns

Internet Geography, The North-South Divide, URL: https://www.internetgeography.net/topics/the-north-south-divide/

James, Margaret. ‘Greenwashing. 2021, Investopedia. Accessed 31 Oct
2021. https://www.investopedia.com/terms/g/greenwashing.asp

Jørgensen, Anders: American Values. Ikke udgivet, 2020. Baseret på (lokalt redigeret, klippet, tilpasset og udvidet): Understanding Americans, I: Targets - Workbook, ss. 170-173 af Jorun Berntzen et al. Gyldendal, 2001. (2,9 ns)

Kornbluth, J., og Reich, R., ”Inequality for All”, USA 2013, dokumentar, tilgået via Filmstriben, (1 time, 27 min)

L. Olsen og M. Gitsham: Catalogue of CSR Activities: A broad overview - An Ashridge report produced for The Danish
100 Commerce and Companies Agency. Ashridge Business School, 2005. (Forkortet og redigeret)
https://www.yumpu.com/en/document/read/9796803/catalogue-of-csr-activities-a-broad-overview-ashridge
2,6 ns.

McGarvey, D., "Poverty Safari", 2017, Worlds of English, Systime

Newcastle University,  How The Cost Of Living Crisis Is Bad For Your Health (And How To Fix It), February 2023 (1 min, 30 sec), URL: https://www.youtube.com/watch?v=dmTXozWDBX0&t=23s

Nike, “For Once Don’t Do It”, 2020,  https://youtu.be/drcO2V2m7lw (1 min)

University College Cork, Ireland, “Here are the 7 sins of greenwashing”, 24. November 2022, URL: https://www.ucc.ie/en/eri/news/here-are-the-7-sins-of-greenwashing.html


Wall Street Journal, “Why the U.K. Is the Only Major Economy Set to Shrink in 2023”, February 2023, (3 min, 40 sec), URL: https://www.youtube.com/watch?v=hWDp9QCLb1c

Wich, L., et al, "4.3 Where Poverty Has Hit Hard" og "4.4. Political Views on the Minimum Wage",  Election Year, Columbus, Systime

EVALUERING
Der foretages løbende og afsluttende evaluering i plenum.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 US Election 2024

FORMÅL
Forløbet er den del af et landeportræt af USA. Formålet med forløbet er at give eleverne indsigt i amerikanske politiske forhold. Eleverne indføres i det amerikanske politiske system, herunder præsidentens, kongressens (og dets kamres) og højesterets roller, primærvalg, valgmandssystemet, ”blå og røde stater” og svingstater. Det Republikanske Partis og Det Demokratiske Partis værdier og holdninger behandles og diskuteres, med et fokus på præsidentkandidaterne Donald Trumps og Kamala Harris’ holdninger og retorik. Eleverne ser og diskuterer temaer i et uddrag af kandidaternes CNN-debat, og der læses præsidentkandidat Kamala Harris’ tale ved Det Demokratiske Konvent 2024 med fokus på analyse af retoriske virkemidler. Vi stiller skarpt på immigration som del af amerikansk historie, og hvordan immigration er et vigtigt parameter i valgkampen. Vi arbejder med og diskuterer satire og politik med fokus på, hvordan amerikansk politik (herunder ”underholdning-ficeringen”, polariseringen samt centrale amerikanske politikere) er blevet fremstillet ud fra et afsnit af Black Mirror. Endelig arbejder vi med mediernes rolle i valget – herunder, blandt andet, media bias og hvordan særligt sociale medier fungerer som ”echo chambers”, der bidrager til den stærke politiske polarisering i USA. Eleverne forbereder desuden afslutningsvist en valgkampagne for enten Demokraterne eller Republikanerne (efter eget valg) med fokus på et udvalgt emne fra den politiske debat. Dette kampagnemateriale analyseres og præsenteres ved en mundtlig gruppepræsentation. Vi afrunder hele forløbet med at følge valgresultaterne tikke ind d. 6/11 2024 om morgenen.


INDHOLD
Sprogfærdighed. Eleverne trænes i at:
• forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster om almene og faglige emner fra USA i forskellige stillejer.
• udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om amerikansk politik.
• læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer inden for almene og faglige områder fra engelsksprogede regioner, samt tekster på engelsk fra andre fag end engelsk

Sprog, tekst og kultur. Eleverne trænes i at:
• analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
• gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
• analysere og fortolke forskellige tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
• perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
• analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold

Kernestof. Eleverne opnår faglig fordybelse, viden og kundskaber inden for:
• det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
• ordforråd,
• principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
• tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af ikke-fiktive tekster
• tekster, der behandler emner inden for kultur- og samfundsforhold
• et udvalg af tekster, der tilsammen beskriver væsentlige historiske, kulturelle, og samfundsmæssige forhold i USA

METODE
Der er fokus på gruppearbejde (analysearbejde og rollelæsning (CL), pararbejde i grammatik, og klassedialog til opsamling.

MATERIALE
• Ad Fontes Media Gallery, Media Bias Chart, URL: https://adfontesmedia.com/gallery/
• All Sides, udvalgte begreber indenfor bias: Spin, Unsubstantiated claims, Mudslinging, Ad Hominem, Slant, Photo bias, URL: https://www.allsides.com/media-bias/how-to-spot-types-of-media-bias
• BBC News, “US election 2024: A really simple guide to the presidential vote”, 23 July 2024, URL: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67285325 (1,8 ns), lokalt bearbejdet i forhold til den simple talgrafik, der forklarer forskellen på popular vote og electoral college votes, kortet over fordeling af electoral college votes i de forskellige stater samt information om, at Harris er valgt som kandidat.
• Birch, Anders (instruktør): ”Danmark på Prærien”. Danmarks Radio, 2013 (dokumentar, 60 min.)
• DEBATE REPLAY: VP Harris and former President Trump l ABC News Presidential Debate, CNN, September 2024, vi ser de første ~ 30 min, URL: https://www.youtube.com/watch?v=4dOgWZsDB6Q
• Geography Lessons, Push and Pull factors as drivers of migration, YouTube, 30. nov. 2020, URL: Push and Pull factors as drivers of migration – YouTube)
• Harris, K., “DNC Speech”, August 23, 2024, transcript, URL FULL TRANSCRIPT: Kamala Harris's 2024 DNC Speech – The Singju Post
Link to video speech: https://www.youtube.com/watch?v=1aZLL63wlTU
• Higgins, B., “The Waldo Moment”, Black Mirror, Netflix, 2023 (43 min)
• Kamper, Michael: “Deadly Game”. The Village Voices, 17. april 2001. https://www.villagevoice.com/2001/04/17/deadly-game/. Besøgt 23. september 2019.
(redigeret, novelle, 5 ns.)
• Library of Congress: “Immigration... The Danes”
https://www.loc.gov/classroom-materials/immigration/scandinavian/the-danes/
Tilgået 6 .august 2016 (sagprosa, 1,2 ns)
• Library of Congress: “Immigration... The Swedes”
https://www.loc.gov/classroom-materials/immigration/scandinavian/the-swedes/.
Tilgået 6. august 2016 (sagprosa, 2,1 ns)
• Library of Congress: “Immigration... The Norwegians”
https://www.loc.gov/classroom-materials/immigration/scandinavian/the-norwegians/.
Tilgået 6. august 2016 (sagprosa, 1.3 ns)
• Udvalgte memes om hhv. Kamala Harris og Donald Trump
• Wick, L., et al., “Election Year”, Systime, ISBN: 9788779708280. Udvalgte kapitlet/afsnit:
o Chapter 3, SOME, MEDIA AND AI – WHO CONTROLS THE PUBLIC DEBATE?, https://electionyear.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=191%C2%A0
o Chapter 3.1, The Impact of Algorithms on Political Public Opinion, https://electionyear.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=207
o Chapter 3.7, The Taylor Swift Effect, https://electionyear.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=200
o Chapter 3.9, Taylor’s Version of Support for Biden-Harris, Instagram October 7th, 2020, https://electionyear.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=198
o Chapter 3.13, What Is It About Memes?, https://electionyear.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=193
o Chapter 7, Introduction, https://electionyear.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=160
o Chapter 7.1, “Americans’ View on Immigration”, https://electionyear.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=169


• KUN 3C: Egen research af og debat om aktuelt valgemne: Guns, Abortion, Taxes. Eleverne fik udleveret disse links og kunne selv søge efter og bruge alternativt materiale:
o GUNS
https://reason.com/2024/07/10/the-2024-gop-platform-offers-only-a-passing-reference-to-the-second-amendment/
https://democrats.org/where-we-stand/the-issues/preventing-gun-violence/
o ABORTION
https://www.pbs.org/newshour/politics/watch-where-republican-delegates-stand-on-abortion
https://democrats.org/where-we-stand/issues-2024/ (click ”Reproductive Rights”)
https://apnews.com/article/roe-biden-abortion-reproductive-rights-election-3d184285cc6edbe733311b26445db2a0
o TAXES
https://democrats.org/where-we-stand/issues-2024/ (click ”Taxes”)
https://www.foxnews.com/opinion/trumps-brilliant-tax-free-tips-plan


Elektroniske platforme
• Quizlet (ordforrådsarbejde)
• MinLæring (grammatik)
• Padlet
• Google Drive



EVALUERING
Afsluttende evaluering plenum samt en håndskreven tekst, på klassen ud fra nogle opstillede punkter om, hvad eleven har fået ud af forløbet og hvad denne helt konkret har lært og taget med sig.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 36,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 South Africa

TITEL
South Africa Country Profile

OMFANG
22 lektioner à 60 min, ca. 35 sider + ca. 110 min. video/filmmateriale

FORMÅL
Det er formålet med undervisningen, at eleverne opnår:
• evne til at forstå og anvende det engelske sprog
• forudsætninger for, at de kan deltage aktivt i internationale og globale sammenhænge
• viden om Sydafrika og globale sammenhænge
• evne til at kommunikere på tværs af kulturelle grænser
• sproglig viden og bevidsthed.

INDHOLD
Forløbet har behandlet forskellige aspekter af Sydafrika i forhold til historiske såvel som nutidige problemstillinger. Herunder har vi arbejdet med skønlitteratur, artikler, spillefilm, videomateriale og andet.

Faglige kompetencer:
• Sprogfærdighed. Eleverne trænes i at forstå varierede former for autentisk engelsk, herunder kronik, essay, novelle, sagprosa, reklametekst, lyrik, musikvideo
• Sprogfærdighed: Eleverne trænes i at skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed.
• Eleverne trænes i at udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation
• Sproglig analyse og tekstforståelse. Eleverne trænes i at anvende viden om det engelske sprog til sproglig analyse, tekstforståelse og formidling, herunder analyse af stil, jargon og kode, samt afdækning af betydningsindholdet i komplekse udsagn.
• Litterær analyse. Eleverne trænes i at anvende relevante tekstanalysemetoder til at fortolke og perspektivere skønlitterære tekster
• Historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold. Eleverne trænes i at anvende viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold Sydafrika til analyse og perspektivering af aktuelle forhold
• Samtale. Eleverne trænes i at redegøre sammenhængende for og deltage i samtale om almene, litterære og samfundsmæssige emner.

Kernestof
• Analyse af novelle, essay, lyrik, reklametekst, fagtekst, spillefilm
• Grammatik, stilistik, lydsystem, ortografi, idiomatik, ordforråd
• Elevernes egen research indenfor selvvalgt aspekt af Sydafrika. Fokus på kommunikationsanalyse.
Eleverne redegjorde for deres valgte emne i hovedpunkter, dernæst analyserede de en relevant tekst med relevant analysemodel og endelig skulle de perspektivere deres emne til overemnet "South Africa" og reflektere over, hvorfor deres valg af tekst var relevant:
Produkt: Gruppepræsentation for underviser med efterfølgende samtale

METODE
Primære socialformer
• Pararbejde
• Gruppearbejde (herunder rollelæsning og selvstændigt researcharbejde)
• Gruppepræsentationer af udvalgt aspekt
I mindre grad lærerstyret undervisning
• Matrixpræsentationer
• Kollaborativ skrivning af analytisk essay fiction med fokus på setting, character, composittion, theme and message + introduction/conlusion(om spillefilmen "Skin")

MATERIALE
• BBC: “1976: Soweto Protest Turns Violent”. BBC, 16. juni 1976.
http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/june/16/newsid_2514000/2514467.stm.  Besøgt 1. dec. 2020 (ca. 2 ns)
• BBC News: South Africa Country Profile, 9. juli 2024, URL: https://www.bbc.com/news/world-africa-14094760 (3 ns)
- • Die Antwoord: ”Fatty Boom Boom” (musikvideo). Youtube, 16. okt. 2012. https://www.youtube.com/watch?v=AIXUgtNC4Kc. Tilgået 2025. (5 min, 42 sek)
• Fabian, A., "Skin", Elysian Films, 2008, spillefilm, 103 min, tilgået via
   MitCfu
• Faul, M., "What Life Was Like in South Africa during Apartheid", Associated Press, 9. december, 2013, (ca. 3 ns)
• Gordimer, Nadine: ”Country Lovers” (novelle). I: Gordimir, Nadine:
  ”Reflections of South Africa”. Systime, 1998. (ca. 8 ns)
• Humphrey Tyler: “Eye-Witness Report”. I: Holmgaard, Karen Bente
   &Birger Axen: “From Dompas to Democracy”. Gyldendal, 2015. (ca. 2
   ns) (Sharpeville Massacre)
• Mandela, N., Inauguration speech as President of South Africa”. SA
   News, 10. maj 2018, (ca. 2 ns)
• Noah, T.: “Comedian Trevor Noah On being mixed race in South
   Africa”,
Facebook , https://www.facebook.com/watch/?v=1405375179557363, tilgået februar 2025. (ca. 8 min)
•  Reynolds, K., "Moving to South Africa meant my race was different, but not the realities of racism", Black Youth Project, 12. februar 2019, URL: https://blackyouthproject.com/moving-to-south-africa-meant-my-race-was-different-but-not-the-realities-of-racism/ (2,6 ns)


Elektroniske medier
• PowerPoint, Quizlet, Padlet, Google Drive

EVALUERING
• Afsluttende plenumevaluering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 AI - Artificial Intelligence

Forløbsbeskrivelse AI – Artificial Intelligence

Omfang
16 moduler à 60 minutter
Tekst:
Video:
Formål
Forløbet har til formål at sætte fokus på og have kritisk refleksion over, hvad kunstig intelligens kan bidrage med i vores liv; positive som negative aspekter i vores hverdag og hvordan AI kommer til udtryk i fiktionens verden. Formålet er også at få en større viden om, hvad kunstig intelligens er og hvordan vi kan navigere i brugen af den uden at gå på kompromis med menneskelig tænkning.
Indhold
Vi undersøger og diskuterer blandt andet: Forskellige AI teknologier fra vores hverdag som fx stemmestyring af lys og varme, chatrobotter i kundeservice, ansigtsgenkendelse, stemmestyrede virtuelle assistenter (fx Siri og Alexa), algoritmestyrede musik- og streamingplatforme og sociale mediers algoritme. Vi arbejder med terminologi som fx ”bias”, ”ethical”, ”utopia/dystopia” ”natural language processing (NLP)”, ”anthropomorphism”, ”consciousness” – og hvordan disse begreber er relevante ifht. AI. Herudover sætter vi fokus på stereotyper i sprog og billedmateriale og på vigtigheden af at være kildekritisk og faktatjekke kilder genereret af AI-teknologi – herunder en kritisk tilgang til Chat Gpt specifikt. Og endeligt arbejder vi med de etiske aspekter omkring selvkørende biler og herunder semantiske felter.
Vi sætter disse overvejelser i relation til science fiction-genren ved en virtuel blokdag, hvor elever selv vælger at arbejde med en af mulighederne som listet nedenfor. Her træner vi flg.: Resume, fiktionsanalyse, diskussion og fortolkning - samt brug af en chatrobot (fx Chat Gpt) som sparringspartner (eleverne afleverer deres kommunikation med den valgte platform sammen med deres besvarelse).

Metode
Lærerstyret tavleundervisning i begrænset omfang.
Mindmapping (fx Canva eller analoge mindmaps)
Pararbejde / Gruppearbejde
Mundtlig præsentation – peer-to-peer

Materiale
Azimov, I., “Little Lost Robot”, ch. 6 (excerpt), 1947 (23 ns), + audiobook: “I, Robot Audiobook - Ch. 6 - Little Lost Robot - By Isaac Asimov, Read by Garrick Hagon”, Mundum Visdum, YouTube, besøgt april 2025 (1 time, 8 min)

aks_cha (2023): ”ChatGPT is ready to make "lighthearted" jokes on all religions except Islam.” Reddit: r/ChatGPT: URL: https://www.reddit.com/r/ChatGPT/comments/13wghnr/chatgpt_is_ready_to_make_lighthearted_jokes_on/

Chatbots:
chat.openai.com
perplexity.ai


Film eller episode efter eget valg:
1. “I, Robot” (film, 2004, Disney+ / MitCfu)
2. “The Matrix”, 1999 (film, Netflix)
3. “The Entire History of You” (Black Mirror (Netflix). s. 1, ep. 3)
4. “Be Right Back” (Black Mirror (Netflix), s. 2, ep.)
5. “Men Against Fire” (Black Mirror (Netflix), s. 3, ep. 5)
6. “The Creator”, (2023, Amazon Prime)

Lin, P., The Ethical Dilemma of Self-driving Cars, https://ejoy-english.com/go/video/tededthe-ethical-dilemma-of-selfdriving-cars-patrick-lin/12682 , TED-Ed, (video and transcript)   

Media Bias Chart, 2018, URL: https://www.digitalcenter.org/columns/fake-news/

The Language Nerds, Countries as Students According to AI., URL:  https://thelanguagenerds.com/2023/students-by-ai/

Analyzing Fiction, The English Handbook, Systime

Evaluering
En løbende evaluering af materialets sværhedsgrad. Åben klassedialog.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer