Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
UNORD
|
Fag og niveau
|
Virksomhedsøkonomi A
|
Lærer(e)
|
Rikke Dybdal Juncker
|
Hold
|
hv22hh1aVØa (hvhh1a VØa, hvhh2a VØa, hvhh3a VØa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Rapportering og analyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
43,00 moduler
Dækker over:
38 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Regneark
- Præsentationsgrafik
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
2
|
Rapportering - CSR-rapportering
CSR-rapportering
Virksomhedsøkonomi – læreplan 2017 - iBog - Systime
af Peder Vinther Emdal Hay, Henrik Frølich, Marianne Poulsen, Gitte Størup og Jeanette Hassing.
Kapitel 17: CSR
Kapitel 18: CSR-rapportering og -analyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Regneark
- Præsentationsgrafik
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Startegi
Forløb:
Virksomhedens strategi
Varighed: 30 timer
Formål:
Formålet med dette forløb er at eleven skal kunne flg:
• Redegøre for strategibegrebet, hovedformål, strategityper og modeller
• Analyserer værdikæden, vækststrategi, konkurrencestrategi og konkurrencesituationen i branchen.
• Analyserer kritiske succesfaktorer.
• Analyserer og udvikle virksomhedens Business Model Canvas.
Formålet med dette forløb er at styrke elevens kompetencer i hele kompetenceblomsten spektre. Dels skal eleven tilegne sig de begreber (tankegangskompetence) der er inden for emnet. Dels kunne indsamle relevant data og analyserer disse (databehandlingskompetencen, modelleringskompetencen og redskabskompetencen). De foretagede analyser skal eleven kunne videre formidle (ræsonnementkompetencen og kommunikationskompetencen). Derudover skal eleven kunne forholde sig til de analyserede data i forhold til en hel branche(probelmbehandlingskompetancen).
Indhold:
Indholdet i dette forløb flg:
• Strategisk analyse af værdiskabelse, konkurrence og vækst samt udvikling af virksomhedens forretning. (kernestof)
Metode:
Igennem forskellige arbejdsformer vil eleven tilegne sig de forskellige kompetencer. I dette forløb arbejdes med flg. arbejdsformer:
• Tavle undervisning, bruges til opsamling og igangsætning af aktiviteter
• Gruppearbejde fx i matrixgrupper, lavet på baggrund af CL-principperne for homogene grupper. Da dette til gode ser flere elevgrupper og styrket arbejdet med løfte den enkelte elev (Zonen for nærmeste læring). Disse gruppe opgaver kan dels være opgaver der er givet i bogen, dels opgaver der modereres så de får en mere ”kreativ”-karakter, dvs at der kommer et produkt ud af arbejdet. Det kan være en planche med begreber, en et puslespil med forskellige begreber der skal passes ind, eller lign. Dette fremme elevaktivering og på denne måde søges at aktiverer så mange læringsformer som muligt så alle elevgrupper bliver aktiveret og derved opnår motivation og læring.
• Spil, til repetition eller træning af begreber, formler mm. vil spil blive brugt som en gentagende aktivitet, på denne måde trænes eleven i begreber, formler mm på en aktiv og varieret måde.
• PBL-opgaver, da dette styrker elevens evne til at arbejde selvstændigt med stoffet.
I valget af arbejdsformer til de enkelte lektioner vil der blive lagt vægt på at der varieres mellem de forskellige læringsrum og at de enkelte elever deltager så aktivt i undervisningen som muligt. Alle elever skal have trænet og brugt deres færdigheder i faget i løbet af en lektion.
Materiale:
Her bruges primært systimes bog: Virksomhedsøkonomi (https://virksomhed.systime.dk/) kapitel 19-23.
Derudover vil der blive inddraget relevante artikler, brancheanalyser mm, i det omfang det er relevant. I PBL-opgaverne til forløbet vil der blive brugt aktuelle virksomheder og deres problemstillinger.
Evaluering:
Der evalueres efter hver lektion via en 3-2-1 evaluering i Lectio, på denne måde kan underviseren holde øje med om der er noget eleverne, ønsker uddybet, om dagens lektion har været givende og om udbyttet har været det ønskede. Det giver også underviseren en mulighed for at samle op på emner, hvis der er noget der eleverne ønsker at vide mere om mm.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Faglig skriftlighed
Der arbejdes på at forbedre eleverne faglige skriftlighed gennem øvelser og opgaver.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Optimering - Forsyningskæde og logistik
Virksomhedsøkonomi – læreplan 2017 - iBog – Systime,
Peder Vinther Emdal Hay, Henrik Frølich, Jeanette Hassing, Marianne Poulsen og Gitte Størup
Kap. 24 Logistik
Kap. 25 Logistiske koncepter og logistisk effektivitet
Kap. 26 Indgående logistik
Kap. 27 Produktion
Kap. 28 Udgående logistik
Kap. 29 Returlogistik og logistikanalyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- IT
- Tekstbehandling
- Regneark
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
6
|
Optimering af virksomhedens aktivitet med og uden
Virksomhedsøkonomi – læreplan 2017 - iBog – Systime,
Peder Vinther Emdal Hay, Henrik Frølich, Jeanette Hassing, Marianne Poulsen og Gitte Størup
Kap. 31 Aktivitetsoptimering
Kap. 32 Optimering af knappe resurser
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opgaver fra timerne i dag
|
02-09-2024
|
Ny opgave
|
04-09-2024
|
Aflevering 1
|
08-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- IT
- Tekstbehandling
- Regneark
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
7
|
Optimering - Investering og finansiering
Virksomhedsøkonomi – læreplan 2017 - iBog – Systime,
Peder Vinther Emdal Hay, Henrik Frølich, Jeanette Hassing, Marianne Poulsen og Gitte Størup
Kap. 33 Investeringer
Kap. 34 Finansiering
Kap. 35 Lån og rente
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Virtuel undervisning 8.10.24
|
27-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- IT
- Tekstbehandling
- Regneark
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
8
|
Repetition 3. år
Repetition
Opsamling på kernestofemnerne:
Virksomheden og dens økonomi
Rapportering
Virksomhedsanalyse.
Optimering:
Forsyningskæde og logistik
Optimering af virksomhedens aktivitet med og uden knap kapacitet
Investering og finansiering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
50 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Skrive
- Formidling
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Regneark
- Præsentationsgrafik
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Hjælpemidler til eksamen 2025
Stamoplysninger
Uddannelse / Skoleform HHX
Fag/Niveau Virksomhedsøkonomi 2025
Tidsperiode 2025
Forløbsbeskrivelse
Formål Emne: Hjælpemidler til mundtlig og skriftlig eksamen 2025
Formål:
Beskrivelse af hjælpemidler eleverne må benytte til eksamen 2025
Materiale Virksomhedsøkonomi (læreplan 2017), Systime
Downloadet power point fra undervisningen
Elevernes egne word dokumenter med noter og opgaver
Alle platforme hvor man kan kommunikere med andre må IKKE benyttes, som lectio, Onenote mm.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55103093638",
"T": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55103093638",
"H": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55103093638"
}