Holdet hv23hhTy2b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution UNORD
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Henrik Kristoffersen
Hold hv23hhTy2b (hvhh1 Ty2, hvhh2 Ty2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 EKSAMEN: Erwachsen werden
Titel 2 Kurzgeschichte und -filme
Titel 3 Showgeschäft
Titel 4 EKSAMEN: Deutsche Unternehmen
Titel 5 EKSAMEN: DDR
Titel 6 EKSAMEN: Gemeinschaften und Erwartungen
Titel 7 EKSAMEN: Landeskunde

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 EKSAMEN: Erwachsen werden

FORMÅL:
Eleverne får træning i at
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner
- læse og forstå forskellige typer og genrer af tysksprogede tekster
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
- grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af
ordforråd i forskellige kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige sammenhænge
- grundlæggende regler for tysk udtale og intonation

INDHOLD:
Først og fremmest skal eleverne udvide deres kendskab til de mest frekvente ord og vendinger på tysk, da disse statistik set stadig udgør en mangelvare hos nystartede gymnasieelever. Dermed udgør det anvendte materiale primært rammerne for indsamling, træning, terpning og udvidelse af det basale ordforråd, samtidig med at eleverne beskæftiger sig med et relaterbart emne. Det tyske kulturislæt i det anvendte materiale biddrager slutteligt til en bedre forståelse af forskellene mellem dansk- og tysk ungdomskultur, om end lighederne herimellem også bliver understreget.

METODE:
- Tavleundervisning
- Klassediskussioner
- Cooporative learning
- Taskbased learning
- Små spil og quizzer
- Tekstkondensering

MATERIALE:
- Akin, Fatih. Tschick. Lago Film, 2016. (ca. 94 min.)
- FirmenABCDeutschland. Jugendschutz. 2021. PDF i lectio-mappe 'erwachsen werden' und 'hold'. (ca. 5 ns)
- Grimm, Jacob og Wilhelm Grimm. Das Rotkäppchen. 1812. PDF i lectio-mappe 'Erwachsen werden' under 'hold'. (ca. 4 ns)

EVALUERING:
Løbende i plenum.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kurzfilm 21-02-2024
Zweiter Aufsatz - Rotkäppchen 27-02-2024
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kurzgeschichte und -filme


FORMÅL
Eleverne trænes i:
- at tale, lytte, skrive og læse samt præsentation og præsentationsteknik
- læse og forstå forskellige typer og genrer af tysksprogede tekster
- at gøre rede for indhold og synspunkter i en tekst
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- opbygge et ordforråd inden for områderne fiktionsanalyse
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
- opnå færdigheder indenfor fiktionsanalyse og non-fiktionsanalyse

INDHOLD
Dette relativt korte forløb byder på et udvalg af noveller og kortfilm, der først og fremmest skal træne eleverne i deres evne til at analysere skønlitteratur, om end der også lægges vægt på ordforrådstilegnelse.

METODE
- Tavleundervisning i begrænset omfang, primært til igangsættelse, opsummering og afslutning af aktiviteter
- Højtlæsning med særligt fokus på at styrke udtale
- Gruppearbejde, herunder rollelæsning, gruppe-til-gruppefremlæggelse mm.
- Pararbejde, særligt i analysearbejde
- Individuelt arbejde i begrænset omfang
- Små spil og quizzer

MATERIALE
- Bochert, Marc-Andreas (instruktør). 'Kleingeld'. Dolby, 2000. Web. Besøgt 8 aug 2023. <https://www.youtube.com/watch?v=HFHGkihWmtU&ab_channel=Jes%C3%BAsWitherspoon>. (ca. 15 min.)
- Böhl, Lukas. 'Der Dumme aus der Zukunft'. Redigeret af Jonas Gadegaard. Sinnblock, 2018. PDF i lectio-mappe 'Kurzgeschichte- und filme' under 'hold'. (ca. 3 ns)
- Moser, Milena. 'Letzte Pizza'. Ukendt forlag, 1990. PDF i lectio-mappe 'Kurzgeschichte- und filme' under 'hold (ca. 3 ns)

EVALUERING
Evaluering bliver foretaget løbende i plenum.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dritter Aufsatz - Erwachsen werden 09-04-2024
Eure Kurzgeschichte 10-04-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Showgeschäft

FORMÅL:
Eleverne får træning i at:
- lave frie præsentationer uden brug at talepapir
- lave mere indøvede præsentationer med brug af stikord
- indgå i samtaler om tysk populærmusik
- læse og forstå forskellige typer og genrer af tysksprogede tekster
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
-  anvende en grundlæggende viden om kulturelle forhold i tysksprogede lande i
arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier
- grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af
ordforråd i forskellige kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige sammenhænge

INDHOLD:
Forløbet udvider elevernes kendskab til tysk populærmusik og -film, der rækker udover de mest stereotype go-to's. Derudover er der ekstra fokus på træning af den frie præsentation på klassen samt den mere stikordsbundende, en-til-en ditto, der giver dem en fornemmelse af, hvordan en potentiel mundtlig eksamen folder sig ud.

METODE:
- Gruppefremlæggelse
- Individuel fremlæggelse
- Tavleundervisning
- Cooporative learning
- Små spil og quizzer

MATERIALE:
- Dagtekin, Bora. Fack ju Göhte. Rat Pack Filmproduktion. (ca. 119 min.)
- Dolck, Stephan. EDM: A Top Export from Germany. Deutsche Welle, 2017. (ca. 42 min.)
- SlowGerman. Wacken - das Heavy-Metal-Festival. SlowGerman, 2021. PDF findes i lectio-mappen 'Showgeschäft' under 'hold'. (ca. 2 ns)

Sekundært materiale:
Bani $oho og Herbert Grönemeyer. Zeit dass sich was dreht. Columbia Records, 2024 (ca. 0,5 ns)
Rap La Rue. Katastrophe. Sony Music, 2024. (ca. 0,5 ns)
Hartmann Paula. Uludag und Sorgen. FourMusic, 2024. (ca. 0,5 ns)

EVALUERING:
Foretages løbende i plenum.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Letzter Aufsatz 08-05-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 EKSAMEN: Deutsche Unternehmen

Emnets titel: Unternehmen

Emnets faglige fokus:

At redegøre på tysk for væsentlige, udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold med hovedvægten på Tyskland efter 1945. Forløbet opfylder læreplanens krav om, at arbejdet med tysk sprog, tekst og kultur integreres således, at fagets discipliner opleves som em helhed. Der arbejdes med det udvidede tekstbegreb, som består ag en række af genrer, teksttyper og medier: det skrevne og det digitale; det visuelle og det auditive - adskilt eller i kombination. Dette skaber en god og varieret undervisning, hvor tekstudvalget ikke udelukkende skal være tekstbåret, men også kan bestå af en bred vifte af analoge og digitale teksttyper, herunder også filmfiler, lydfiler og billeder.
I dette forløb er der blevet læst forskellige tekster og set forskellige dokumentarfilm om forskellige tyske virksomhed. Forløbet har arbejdet med Tyskland og dets forskellige erhvervsforhold og firmastrukturer – set i sammenligning med danske virksomheder. Forløbet har fokuseret på det det faktum at Tyskland er Tyskland er Danmarks vigtigste handelspartner og har derfor også stor betydning for dansk økonomi – deraf vigtigheden at kunne tale tysk. Vi skal arbejde med forskellige tyske virksomheder og udtrykket "Made in Germany". Der har blandt andet været fokus på den tyske bilbranche, som stadig er vigtig for det tyske erhvervsliv. Desuden er emnet discount blevet behandlet.

Eleverne træner følgende læreplansmål og kernestof:
• læse og forstå forskellige typer og genrer.
• bruge faste udtryk og vendinger i forbindelse med meningstilkendegivelse.
• anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
• på tysk at redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster.


Kernestof:
Einstieg – Unternehmen: https://tyskbogen.systime.dk/?id=210 - c618
Die Welt der Unternehmen: https://tyskbogen.systime.dk/?id=217 - c849
Guerilla-Marketing: https://tyskbogen.systime.dk/?id=217 - c637
So entstand Aldi: https://www.merkur.de/wirtschaft/aldi-sued-nord-geschichte-discounter-dynastie-theo-karl-albrecht-13302722.html
Ziesemer, Bernd: Adidas und Co. kehren Asien den Rücken:https://genau.systime.dk/?id=156 - c621   
• Dramadokumentar: Die Volkswagen-Story ZDF-Doku Deutschlands große Clans (CFU)
• Dramadokumentar: Die Adidas-Story ZDF-Doku Deutschlands große Clans
• Dramadokumentar (TV-film): Die Aldi-Brüder (CFU)
• Dokumentar: Haupsache billig? Das System Discounter 2019 ZDFzoom: https://www.youtube.com/watch?v=jXiCs7IMZoo
Supplerende stof:
Boerse.de (2018): Größte Unterehmen in Deutschland (internetside): https://www.boerse.de/wissen/groesste-unternehmen-deutschland

Omfang: Ca. 30 moduler og 30 sider

Særlige fokuspunkter: Informationssøgning via hjemmesider, tekstanalyse og mundtlighed. Det udvidede tekstbegreb benyttes i form af fors. genrer, teksttyper og medier: det skrevne og det digitale; det visuelle og det auditive - adskilt eller i kombination. Der er arbejdet med mundtlige præsentationer af teksterne. I det skriftlige arbejde er der blevet gået i dybden med en præsentation af en selvvalgt tysk virksomhed, samt analyse af en relevant reklame fra virksomheden.
Der har i forløbet været fokus på udvalgte tyske virksomheder samt tyske produkters image.
Eleverne har derved fået et indblik i tyskfagets erhvervsmæssige kernestof. Der var også fokus på den tyske bilbranche, da den er er vigtig for det tyske erhvervsliv. Derudover har eleverne stiftet bekendtskab med udtrykket ”Made in Germany” og tyske produkters image. Der blevt inddraget og brugt diverse dokumentarudsendelser om tyske erhvervsliv, f.eks om ALDI og VOLKSWAGEN’s familiefejder. Udsendelserne skulle bidrage til en bedre forståelse af og et større kendskab til to store koncerner i det tyske erhvervsliv. I løbet af dokumentarerne skulle eleverne tage noter for at styrke deres evne til både at lytte til fremmedsproget og derefter udtrykke sig mundtligt.
Der var også fokus på den tyske bilbranche, da den er er vigtig for det tyske erhvervsliv. Grammatisk er der blandt andet været fokus på verber, præpositioner der styrer enten akkusativ eller dativ samt modalverber.  

Væsentligste arbejdsformer: Diverse elevaktiverende undervisningsformer.
• Klasseundervisning og -diskussion.
• Læreroplæg.
• Eleverne arbejder overvejende i par og smågrupper med samtaleøvelser om dagligdagsting og smådiskussioner - dette er primært brugt som ”opvarmningsøvelse” til selve timen.
• Der er blevet arbejdet med ordforrådstilegnelse i forlængelse og tilknytning til temaet og de læse og sete titler.
• Virtuelle arbejdsformer.
• Projektarbejdsform i form af gruppearbejde om Ritter Sport, der er blevet præsenteret.
• Skriftligt arbejde både med og uden hjælpemidler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 EKSAMEN: DDR

Titel: DDR – Fra diktatur til genforening

Fagligt fokus



Forløbet fokuserer på Den Tyske Demokratiske Republiks (DDR) historie, samfundsopbygning og arv, med vægt på de kulturelle, politiske og sociale aspekter, der formede livet i DDR. Eleverne arbejder med analyse af film, tekster og historiske kilder for at få en dybere forståelse af DDR som et andet Tyskland. Et særligt fokus ligger på begreber som Ostalgie, propaganda og individets rolle i et totalitært system, samt hvordan DDR-tiden vurderes i retrospekt.



Desuden trænes eleverne i at koble kulturel og historisk indsigt med sproglige færdigheder gennem arbejde med grammatik (modalverber, temporalsætninger), ordforråd og skriftlige opgaver. Eleverne arbejder analytisk og kreativt med både historiske og personlige perspektiver.

Materialeoversigt



Forløbet bygger på en række forskellige materialer:



    Film og tilknyttede opgaver:

        Good Bye, Lenin! som grundlag for temadiskussioner og personkarakteristikker (Good bye Lenin - Die Personen.docx, GoodbyeLenin.docx).

        PowerPoint-løsninger og opgaver relateret til filmen (Power Point Lösungen Aufgabe 1 Good Bye Lenin.pptx).



    Tekster og artikler:

        Baggrundsmateriale om DDR, f.eks. Die Deutsche Demokratische Republik.docx og DDR - Das andere Deutschland (1-3, 5).pptx.

        Good bye, Lenin - Artikel.docx: Refleksion over filmens fremstilling af DDR-tiden.

        Teksten Ein anderes Deutschland war möglich, som introducerer kritiske perspektiver på DDR.

        Mario Röllig | Niemals vergessen og Hubertus Knabe: Personlige vidnesbyrd om undertrykkelse i DDR.



    Sprogligt fokus:

        Grammatikøvelser med modalverber (Modalverben1.jpeg, Modalverben2.jpeg) og temporalsætninger (Temporalsätzekopi.pptx).

        Ordforrådsøvelser og træning relateret til DDR-temaet (5.9 Vokabelübungen | Niemals vergessen).



    Billed- og tekstanalyse:

        Materiale som kobler tekst og billeder: DDR - Text und Bild verbinden PDF.pdf.

        Analyse af DDR's børnekultur gennem Pioniere (WDR Kinder).docx og visualiseringer fra IMG_1212.jpeg.



    Supplerende materiale:

        Multimedieindhold som videoer og sange fra Tyskbogen. Grundbog til niveau B og A (6.1.2 Im Internet, 6.1.3 Videos und Songs).



Forløbets struktur



    Introduktion til DDR:

        Historisk kontekst og baggrund ved hjælp af tekster og PowerPoint-præsentationer (DDR - Das andere Deutschland).

        Diskussion af dagliglivet i DDR og dets særlige samfundsstrukturer.



    Analyse af Good Bye, Lenin!:

        Fokus på filmens tematik, herunder Ostalgie og synet på DDR før og efter Murens fald.

        Gruppefremlæggelser med personkarakteristikker fra filmen.



    Historiske perspektiver:

        Tekster som Mario Röllig | Niemals vergessen og Hubertus Knabe giver indsigt i DDR's undertrykkelse og personlige konsekvenser.

        Tekstbaseret analyse af Ein anderes Deutschland war möglich.



    Sproglig fordybelse:

        Arbejde med grammatiske strukturer som modalverber og temporalsætninger i konteksten af DDR-materiale.

        Udvidelse af ordforråd gennem tematiske øvelser og opgaver.



    Fordybningsopgave:

            Analyse af Good Bye, Lenin!

    Afsluttende refleksion:

        Diskussion af DDR’s betydning i dagens Tyskland.

        Kreative eller skriftlige opgaver, hvor eleverne reflekterer over temaet.



Læringsmål



    Eleverne skal kunne analysere kulturelle og historiske problemstillinger i DDR’s kontekst.

    Eleverne skal forbedre deres sproglige kompetencer, især inden for grammatik og skriftlig fremstilling.

    Eleverne skal kunne perspektivere DDR-tiden til nutidens Tyskland og reflektere kritisk over emner som Ostalgie og samfundsforandringer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 EKSAMEN: Gemeinschaften und Erwartungen


03-01-2025 — 21-02-2025

Fag:

Tysk

Lærer:

Henrik Kristoffersen

Estimat:

20,00 moduler

Forløbsbeskrivelse:

Emnets faglige fokus:

At redegøre på tysk for væsentlige, udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold med hovedvægten på Tyskland efter 1945. Forløbet opfylder læreplanens krav om, at arbejdet med tysk sprog, tekst og kultur integreres således, at fagets discipliner opleves som em helhed. Der arbejdes med det udvidede tekstbegreb, som består ag en række af genrer, teksttyper og medier: det skrevne og det digitale; det visuelle og det auditive - adskilt eller i kombination. Dette skaber en god og varieret undervisning, hvor tekstudvalget ikke udelukkende skal være tekstbåret, men også kan bestå af en bred vifte af analoge og digitale teksttyper, herunder også filmfiler, lydfiler og billeder. Desuden er der inddraget østrigske tekster.   
Forløbet har fokuseret på unges identitet vha. forskellige emner og teksttyper, Fokus ligger på værdi som et mellemmenneskeligt fænomen: vi giver hinanden værdi i de fællesskaber, som vi indgår i - hvor alle har en værdi uafhængigt af køn, religion, kultur, sociale eller personlige forskelle. I forløbet arbejdes der med undertemaer som eksempelvis: Unsicherheit, Erwartungen, Mitmenschlichkeit og Vielsseitigkeit. Med udgangspunkt i elevernes viden og indsigt i disse temaer lægges der i stilladseringen endnu et lag til deres forståelse af medmenneskelighed. Dette sker for at styrke og støtte dem i deres udvikling til demokratiske medborgere og bidrage til deres almendannelse. Valget at fire tekster overholder minimumsantal for et forløb, og dets rækkefølge er dels bestemt ud fra tekstens kompleksitet både i form af ordforråd og indhold, samt timerens øvrige sammensætning af grammatiske emner.
Eleverne træner følgende læreplansmål og kernestof:
• læse og forstå forskellige typer og genrer.
• bruge faste udtryk og vendinger i forbindelse med meningstilkendegivelse.
• anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
• på tysk at redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster.

De anvendte tekster beskæftiger sig med samfundsrelevante temaer som identitetsdannelse. køn, kropsidealer, integration og kulturmøde med Tyskland som multikulturelt indvandringsland.
I dette modul har der desuden arbejdet med det tyske forbundsvalg, hvor der i grupper er blevet arbejdet med de forskellige politiske partier i Tyskland. Arbejdet er afsluttende blevet fremlagt i klassen.


Kernestof:

Auer, Martin: Ich habe (Gedicht) fra lyrikonline.org. Udgivelsesdato kendes ikke.

Engelmann, Julia: Bestandsaufnahme (Gedicht/Lied)

Herrndorf, Wolfgang: Tschick (Auszug)

Forster, Mark: Au Revoir (Lied)

Kampusch, Natascha: 10 Jahre Freiheit

DW Deutsch lernen - Beauty-Filter: zu schön, um echt zu sein

Film: Akin, Fatih: Tschick, Deutschland 2016

Supplerende stof:

Begriffskarte Lyrik:
(i: https://gattungen.systime.dk/?id=134)

bpd Bundeszentral für politische Bildung 03.02. 2025:
https://www.bpb.de/themen/bundestagswahlen/bundestagswahl-2025/558971/fakten-zur-bundestagswahl-2025/


Omfang: Ca. 24 moduler / 40 sider

Særlige fokuspunkter: Grammatisk bliver der gennemgået hovedreglerne i korrekt anvendelse af adjektiver, præpositioner samt verbers placering i hoved- og bisætninger. Skriftligt øves der i tekstproduktion med og uden tilladte elektroniske hjælpemidler i klassen. Det udvidede tekstbegreb benyttes i form af fors. genrer, teksttyper og medier: det skrevne og det digitale; det visuelle og det auditive - adskilt eller i kombination.

Væsentligste arbejdsformer:
• Klasseundervisning
• Eleverne arbejder overvejende i par og smågrupper med samtaleøvelser om dagligdagsting og smådiskussioner - dette er primært brugt som ”opvarmningsøvelse” til selve timen.
• Der er blevet arbejdet med ordforrådstilegnelse i forlængelse og tilknytning til temaet og de læse og sete titler.
• Virtuelle arbejdsformer
• Projektarbejdsform
• Skriftligt arbejde

Tilladte elektroniske hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/
https://www.dwds.de/
https://www.duden.de/
https://www.wort-suchen.de/synonyme/
https://ordnet.dk/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Gemeinschaften und Erwartungen 19-01-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 EKSAMEN: Landeskunde

Forløb 6 Landeskunde

Forløbets indhold og fokus:
Forløb, der har fokus på de tysktalende lande i Europa, dvs. Tyskland, Østrig og Schweiz. Forløbet giver en introduktion til landenes alsidige kultur og historie.

Faglige mål:
- redegøre for og præsentere tysksproget tekstmateriale
- samtale om tysksproget tekstmateriale
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk
- udtrykke sig skriftligt om tysksproget tekstmateriale
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier

Kernestof:
- hovedtræk i den kulturelle, politiske og samfundsmæssige udvikling i Tyskland efter 1945
- kulturelle og samfundsmæssige forhold med fokus på ligheder og forskelle mellem tyske og andre kultur- og samfundsforhold
- grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af ordforråd i forskellige kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige sammenhænge – grundlæggende regler for tysk udtale og intonation

Anvendt materiale.
Kernestof:

•Aus aktuellem Anlass (Systime)
Kap. 1 Landeskunde
- Einstieg
1.2 Deutschland und Berlin
- 1.2.1 Übersicht
- 1.2.2 Geschichte
- 1.2.5 Berliner Kiezleben
- 1.2.6 Berliner Street-Art gegen die Gentrifizierung
1.3 Österreich und Wien
- 1.3.1 Übersicht
- Michael Ziegelwagner: Café Anschluss – Als Österreicher unter Deutschen (Auszug):  https://ausaktuellemanlass.systime.dk/?id=157#c314
- 1.3.2 Geschichte
- Die Habsburger – Hochzeiten statt Kriege (Auszug):  https://ausaktuellemanlass.systime.dk/?id=158#c318
- 1.3.3 Politik
- 1.3.4 Wien
- Wiener Blond: Der letzte Kaiser (2915):  https://ausaktuellemanlass.systime.dk/?id=160#c329
- 1.3.6 Wiens Kaffeehauskultur
1.4 Schweiz und Bern
- 1.4.1 Übersicht
- 1.4.2 Geschichte
- 1.4.2 Bern
- 1.4.6 Ein Land – vier Sprachen
1.5 Ausstieg

Film: Aus dem Nichts. Handlinf foregår i Hamburg. Arbejdet med filmens tredelig. Hvilken virkning skaber dette når man ser filmen.
Akt 1: Introduktion til Katjas liv og hendes tragedie (Drama, Tragedie).
Akt 2: Retsproceduren og mistanken om, at det er et højreekstremistisk angreb (Drama, Retssalsdrama).
Akt 3: Katjas hævntogt og selvjustitsbeslutning (Thriller, Drama)


Arbejdsformer:
Klasseundervisning, par- og gruppearbejde, gruppepræsentationer, klassedialog samt anvendelse af digitale værktøjer og Quizlet Live.

Evaluering:
Elevernes skriftlige og mundtlige kompetencer evalueres løbende med feedback på individuelle præstationer og gruppearbejde. Både formativ og summativ evaluering.

Varighed
Ca. 12 moduler á 60 min.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer