Holdet hv24st32Xda - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution UNORD
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Iben Jørgensen Asplund
Hold hv24st32Xda (hv24st32Xda)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til danskfagets kerne
Titel 2 Argumentation og Retorik - Det talte ord gælder
Titel 3 Podcast og Avisjournalistik
Titel 4 Den realistiske novelle - skriftlighedsforløb
Titel 5 Identitet og mangfoldighed i nyeste litteratur
Titel 6 Litteraturhistorie - Krig, kærlighed og skæbne
Titel 7 Digitale hjælpemidler og eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til danskfagets kerne

Introduktion til danskfagets stofområder - sprog, litteratur og medier

Formål:

Formålet med forløbet er at opbygge elevernes bevidsthed om danskfagets tre perspektiver og give dem et grundlæggende begrebsapparat til analyse af tekster indenfor litteratur, sprog og medier. Eleverne skal opnå viden om danskfagets bredde, genrer, det udvidede tekstbegreb samt fagets metoder.

Forløbet har afsluttende særligt fokus på sprog og kommunikation på tværs af genrer, som fører videre mod næste forløb om argumentation og retorik.

Faglige mål for forløbet:
- eleven kan bestemme danskfagets genrer
- eleven kan arbejde med fagligt relevante metoder i udvalgte tekster inden for de tre perspektiver i dansk.
- eleven kan beskrive de tre perspektiver i Danskfaget.
- eleven kan beskrive forskellen mellem ordene konnotation og denotation, positivt ladede og negative ladede ord.
- eleven kan anvende semantiske felter til analysearbejde.
- eleven kan anvende Laswells kommunikationsmodel.
- at læse verdenslitteratur i oversættelse.

Indhold:

Genrekendskab- og bestemmelse, fakta-/fiktionskoder, underbestemt/overbestemt, tomme pladser, denotation/konnotation, appelformer, informativ/manipulativ, storytelling, Laswells kommunikationsmodel, Aida-modellen, kampagnefilm, reklameanalyse, reklamegenrer: oplysende, lyrisk, narrativ.

Sproglige billeder og figurer:
Metafor, sammenligning, symbol, besjæling, personifikation. Modsætnings- og gentagelsesfigurer. Semantisk skema.

Materiale:
Sprog i lyrik
- St. St. Blicher - Sig nærmer tiden fra Trækfuglene (1838)
- Pernille Rosendahls fortolkning af Sig nærmer tiden (2016)
https://www.youtube.com/watch?v=vu2uTmxIbuw
- I.P. Jacobsen - Marine (1847-85)

Litteratur:
- Helle Helle:  En stol for lidt fra Rester. Noveller. Samleren 1993.
- Ernest Hemingway: Bjerge som hvide elefanter. 1927. Verdenslitteratur i oversættelse.

Medier:
- Peter Carlsen: Danmark, 2009. (Danmarksbillede)
- Thomas Kluge: Kongehuset, 2013.
- Edvard Munch: Kvinden i tre stadier 1894.
Kampagnefilm (Oplysnings- og reklamekampagner):
- Nature Is Speaking – Julia Roberts is Mother Nature | Conservation International (CI) – kortlink.dk/MotherNatureJuliaRoberts/2seap  
- Rådet for sikker trafik: https://www.sikkertrafik.dk/kampagner/teenager-i-trafikken
- Sundhedsstyrelsen https://www.facebook.com/watch/?v=1511312192396641
- Vold mod børn – stop det https://www.youtube.com/watch?v=HKFUnkBl05Q
- Den gamle fabrik https://www.youtube.com/watch?v=V2rwG9iwYNU
- Sunjoy - Your Guilty Pleasure (CoRo EO2 projekt) https://www.youtube.com/watch?v=fgiiPTho7FQ
- Nyhedsartikel: https://markedsforing.dk/artikler/note/lummer-reklame-skal-saette-skub-i-salg-af-laeskedrik/
Skriftlig aflevering: Danmark – et cykelland., VisitDenmark, 2021.https://letourcph.dk/om


Sprog-, medie- og litteraturvidenskabelige begreber, redskaber og metoder fra "Håndbog til Dansk":
1.1. Dansk er mange ting
2. Fakta og fiktion
2.1 Kontrakter, koder og genrer
2.2 Fakta - og fiktionsgenren
3.1 Hvad handler teksten om?
4. Sprog
4.1 Ordenes betydning
4.2 Sproglige billeder
4.3 Sproglige figurer
5.6 Reklamer

Metode:
Sprog-, medie- og litteraturvidenskabelige begreber, redskaber og metoder fra "Håndbog til Dansk" - se kapitler ovenfor.
Analyse af genre, fakta- og fiktionskoder, litteraturanalyse, billedanalyse, kommunikationsanalyse.

Arbejdsformer: Pararbejde, læreroplæg og gruppearbejde.

Evaluering:
- Gæt en genre
- Afleveringer: "Hvad er danskfaget for dig?", "Billedanalyse af Danmarksbillede" og "Kampagneanalyse".
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Argumentation og Retorik - Det talte ord gælder

Formål:
- At give eleverne værktøjer til at analysere og vurdere kommunikation med fokus på argumentation og retorik.
- At kunne analysere kommunikation vha. ciceros pentagram og Laswells kommunikationsmodel.
- At eleverne bliver bevidste om og kan identificere den gode tales elementer.
- At eleverne bliver bevidste om både den verbale- og non-verbale kommunikations betydning i kommunikationssituationen.
- At eleverne kan reflektere over og justere parametrene i Ciceros pentagram - særligt forholdet mellem modtager og sprog.
- At eleverne selv kan anvende de præsenterede metoder til at fremstille en tale.
- At eleverne kan anvende de relevante metoder til at analysere og vurdere kampagnemateriale.

Indhold:
Nøgleord
Ciceros pentagram, Laswells kommunikationsmodel, verbal - og nonverbal kommunikation, sproglig analyse, stil og tone, sproglige billeder og figurer, talens disposition, de tre talegenrer, Toulmins udvidede argumentationsmodel, argumenttyper, appelformer, de 5 sproglige dyder, billedanalyse, målgruppe (Gallup Kompas).

Taler:
- H.M. Dronningens tale til befolkningen om corona-situationen, 2020.
- Greta Thunbergs åbningstale til FNs ledere ved klimatopmøde,  2019 (tekst og optagelse: https://www.dr.dk/ligetil/greta-thunberg-holdt-tale-paa-klimatopmoede)
- Mette Frederiksens tale ved pressemøde om første corona-nedlukning, 2020
- H.K.H. Prins Christians tale ved gallataffel i anledning af Prinsens 18-års fødselsdag, 2023 (tekst og optagelse: https://www.youtube.com/watch?v=8SxxoYvGBAk).
- Sofie Lindes tale til Zulu Comedy Galla 2020 (tekst og optagelse: Optagelse af Lindes tale: Læs Sofie Lindes tale fra 'Zulu Comedy Galla' - TV 2)    

- Fælles foredrag i skolens kantine af DrugRebels v. Julius Mygind m.fl. https://www.drugrebels.dk/da

Værk:
- Music Against Drugs - https://againstdrugs.dk/ (Kampagne af SST, Dansk Live og Roskilde Festival)

Begreber, redskaber og metoder fra "Håndbog til Dansk":
4. Sprog https://hbdansk.systime.dk/?id=124
4.2 Sproglige billeder
4.3 Sproglige figurer
4.8 Stil og tone
4.9 Retorik
4.10 Argumentation

Fagbogen: Dansk På Ny, Systime.
- Om Skrivehandlinger: https://danskpaany.systime.dk/?id=213 (Indledning, analyse, vurdering, diskussion, indledning, afrunding).

Metode:
Argumentatorisk og retorisk analyse af taler og onlinekampagne.
Individuelt, gruppearbejde, foredrag, mundtlig fremlæggelse, skriftlig aflevering.

Evaluering:
Mundtlig fremlæggelse af kampagneanalyse (Music Against Drugs)
Skriftlige afleveringer:
- Skriv en tale om unge og misbrug (Kreativ opgave med faglig refleksion)
- Retorisk og argumentatorisk analyse af Sofie Lindes tale til Zulu Comedy Galla 2020.
- Kampagneanalyse Music Against Drugs (PPTX)

Indhold
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Podcast og Avisjournalistik

Formål:
- At give eleverne indblik i mediehistorie med fokus på Podcastmediets tilblivelse og succes.
- At give eleverne redskaber til at analysere og producere en nyhedspodcast.
- At gøre eleverne bevidste om genretræk, form og indhold i nyhedspodcast vs nyhedsartikel/digt i remedieringsøvelse.
- At give eleverne indblik i nyhedsformidling i form af avisjournalistik med fokus på nyhedsartikel, reportage, debatindlæg og kronik.
- At øge kritiske sans online i arbejdet med Fake News
- At eleverne træner allerede opøvede analysekompetencer indenfor kommunikation, sprog, målgruppe m.v.
- At træne mundtlig formidling i podcastproduktion.
- At eleverne selv kan anvende de præsenterede metoder til at fremstille en podcast.
- At eleverne kan anvende de relevante metoder og fagtermer til at analysere og vurdere podcasts og avisjournalistik.

Indhold:
Demokratisering af medierne, den fjerde statsmagt, medieanalyse (podcast og avisjournalistik),  podcastens særtræk og formater, virkemidler, dramaturgi og fortælleforhold, podcastproduktion i Audacity(præproduktion, produktion, postproduktion), remediering af nyhedspodcast til digt eller nyhedsartikel, avistyper (især omnibus-, tabloid- og nicheaviser), stofområder (nyheds-, kultur-, menings-, petit-, samt service- og livsstilsstof),  informations - og opinionsgenrer (især nyhedsartikel, reportage, kronik, debatindlæg), vinkling, layout (rubrik, underrubrik, manchet, mellemrubrik, brødtekst, faktaboks, byline, genretag, billedtekst, citat), nyhedstrekanten, De 5 nyhedskriterier(Aktualitet, Væsentlighed, Identifikation, Sensation, Konflikt), sproglig analyse, målgruppe (Gallup Kompas), Fake News.

Materiale:
- ”Ringbindsattentatet 1: Bents liste”, Thirdear: https://thirdear.dk/ringbindsattentatet/( 4:50 – 7:20)
- ”I et forhold med…” https://thirdear.dk/forhold/(00:00-15:00)
- Værk: "Blackout - Pigen på billedet", DR 2019. https://www.dr.dk/lyd/p3/blackout-pigen-paa-billedet-2240120003000  (2,5 time)
- Zetland Morgenoverblik: "Tyskerne skal til valg, Musk skal være minister, og danske skoleelever skal … tilbage på skolebænken" 13.11.2024. https://www.zetland.dk/historie/sIXY16gw-mr1y6ZFZ-9e5f2 (5 min.)
- DR Genstart: "Victorias mange strenge", 24.10.2024: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2024/victorias-mange-strenge-11802450434 (25 min.)
- "Victorias Secret vender tilbage efter seks år. Men 'de helt tynde kvinder har stadig mindst tøj på'", DR Genstart, 18.10.2024: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/victorias-secret-vender-tilbage-efter-seks-aar-men-de-helt-tynde-kvinder-har-stadig
- "Ny hue i klassen", DR Genstart, 28.10.2024: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2024/genstart-ny-hue-i-klassen-11802450441 (25 min.)
- DR Podcast: Farligt Spil, "60.000 kroner", eps. 1:4, 15.04.2021. https://www.dr.dk/lyd/p3/farligt-spil/farligt-spil-1/1-4-60-000-kroner-16122092831
- Herman Bang: "Branden", Nationaltidende 04.10.1884. (Reportage)
- Frederik Tillitz: "I Nuuk er ønsket om selvstændighed stærkere end den amerikanske drøm", Kristeligt Dagblad, 11.01.2025. (Reportage)
- Astrid Sturlason: "Nye politiske vinde får Meta til at droppe faktatjek", Børsen, 13.01.2025. (Nyhedsartikel)
- Samuel Klæsøe Egemose: "Giv mig negerbollen tilbage", Fyns Amts Avis, 27.06.2022. (Debatindlæg)
- Ayhan Al Kole: ”Skal jeg skamme mig over at være dansker?”.
Kronik i Jyllands-Posten, den 3. august 2018.

Begreber, redskaber og metoder fra:
Fagbogen "Podcast", Systime, 2022: https://podcast.ibog.dansklf.dk/?id=1
- Særtræk og formater, Podcastens virkemidler, Podcastens dramaturgi, Fortælleforhold i podcasts, Analyse, Produktion.

Fagbogen: "Grundbog til dansk - på de gymnasiale uddannelser". Systime, 2012.
- 4.1 Mediehistorie: https://grundbogtildansk.systime.dk/?id=121
- 4.2 Avisen som medie https://grundbogtildansk.systime.dk/?id=385
- Nyhedsartikler (analyse) https://euddansk.ibog.gyldendal.dk/?id=445&loopRedirect=1

Handout "Om Fake News(falsumartikler)" sat sammen fra hhv. https://faktalink.dk/emner/fake-news-falske-nyheder og  https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=147  

Metode:
- Læreroplæg, gruppearbejde.
- Mundtlig formidling og podcastproduktion i grupper i MakerVærket.
- Remediering af nyhedspodcast til nyhedsartikel samt nyhedspodcast til digt (Zetland Morgenoverblik og DR Genstart),

Evaluering:
- Forløbsplan og manus til podcast
- Nyhedspodcast egenproduktion i MakerVærket
- Skriftlig aflevering: Podcast analyse af Farligt spil
- Skriftlig aflevering: Ayhan Al Kole: ”Skal jeg skamme mig over at være dansker?”.
Kronik i Jyllands-Posten, den 3. august 2018.
Indhold
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Den realistiske novelle - skriftlighedsforløb

Formål:
- At eleven efter endt forløb kan arbejde danskfagligt, bevidst, selvstændigt og selvsikkert med novellen som genre.
- At eleven får indblik i den realistiske novelle på tværs af tid (social realistisme,  kritisk realisme og minimalistisk psykologisk realisme).
- At opøve elementære kompetencer indenfor litteraturanalyse, herunder sikkerhed i anvendelse af metoder og fagtermer (fortælleforhold, person- og miljøkarakteristik, sprog, symbolik, tomme pladser, ).
- At træne eleverne læsning af litterære tekster, som munder ud i en samlet analyse og fortolkning.
- At åbne elevernes øjne for at oplevelsen af litteratur er forudsætningen for forståelse igennem oplevelseslæsning.
- At give indblik i litteraturen som et middel til terapi, refleksion og erkendelse af andre og sin egen væren i verden.
- At eleven kan redegøre for forskelle mellem den klassiske og moderne novelle.
- At eleven kan redegøre for den minimalistiske og psykologiske realisme med afsæt i Helle Helle og Naja Marie Aidts forfatterskaber.
- At eleven træner sine skriftlige færdigheder i skrivehandlingerne: Indledning, resume, analyse, fortolkning, perspektivering.
- At eleven får kendskab til udvalgte kanonforfattere fra Det Moderne Gennembruds forfatterskaber : M.A. Nexø (socialrealisme), Henrik Pontoppidan (Kritisk realisme), Herman Bang (beskrivende kritisk realisme (impressionisme)).
- At eleverne kort kan redegøre for de centrale linjer i Det Moderne Gennembrud

Indhold:
Centrale begreber:
Novelleanalyse, den moderne og klassiske novelle, in medias res, den uhørte begivenhed (stokken i myretuen), isbjergsteknikken, åben slutning, underbestemthed, tomme pladser, åben slutning, showing/telling, fortæller(1./3. person, tid, rum, synsvinkel), miljøkarakteristik (tid, fysisk og socialt miljø), personkarakteristik (ydre/indre/sociale kendetegn, flad/rund person, statisk/dynamisk, kontrast/parallelpersoner). Sproghandlinger (informerende, handlingsregulerende, følelses-og holdningsudtrykkende, samtalestrukturerende).  Socialrealisme, kritisk realisme, beskrivende realisme (impressionisme), psykologisk realisme, minimalistisk realisme.

Materiale:
- Herman Bang: "Frøkenen" (1883)
- Henrik Pontoppidan:“Naadsensbrød”, 1887.
- Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag - En idyl" fra Muldskud, 1900.
- Naja Marie Aidt: "En kærlighedshistorie" fra Vandmærket, 1993.
- Naja Marie Aidt: “Ond i sulet" fra Vandmærket, 1993.
- Værk: Helle Helle: "Rester", 1996.
- Naja Marie Aidt: "Sår" fra Bavian, 2006. (Skriftlig aflevering: At tage livet af et menneske)

Begreber, redskaber og metoder fra Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier:
- 3. Litteratur https://hbdansk.systime.dk/?id=124
- 3.1 Hvad handler teksten om?
- 3.2 Komposition
- 3.3 Fortæller
- 3.4 Fremstillingsformer
- 3.6 Litterære genrer (undersiden "Novellen").

Fagbogen: Dansk På Ny, Systime
- Om Skrivehandlinger: https://danskpaany.systime.dk/?id=213 (Indledning, resumé, analyse, karakteristik, fortolkning, indledning, perspektivering, afrunding).


Metode:
- Bevidsthed om novellens form, indhold og fagtermer vha. kreative skriveøvelser som fx: skriv en indledning til en moderne novelle med titlen "Bryllup", lav en datingprofil til Frøkenen.
- Fælles oplæsning af Pontoppidan "Nådsensbrød".
- Oplæg om fortælleforhold. Øvelse find belæg for den eksemplariske analyse af fortælleforhold i Radiserne.

Evaluering:
- Mundtligt oplæg om fortælleforhold i Radiserne
- Skriftlig aflevering: Novelleanalyse Naja Marie Aidt "Sår" (At tage livet af et menneske).
- Skriftlig aflevering: Værkanalyse af udvalgte noveller fra "Rester" i form af opgavebesvarelser og pptx. Fremlægges i matrixgrupper.
Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Identitet og mangfoldighed i nyeste litteratur

Formål:
- At eleverne i arbejdet med det genrehybride værk opnår en øget forståelse for genre og kompetencer til genrebestemmelse.
- At eleverne kan analysere og fortolke et samlet værk på baggrund af danskfaglige og analytiske betragtninger/refleksioner over forfatterens fremstillinger med fokus på genre, karakteristik og sprog.
- At opleve tendenser og opnå forståelse for tendenser i nyere tids litteratur, herunder særligt genrehybrider, autofiktion og performativ biografisme.
- At træne litteræranalyse.
- At træne mundtligt formidling.
- At eleverne får en oplevelse af litteratur og drama, som forudsætning for at arbejde analytisk med samme.
- At opnå en forståelse for det danskfaglige stof igennem abduktive metoder, her kreativ skrivning.

Indhold:
Nøgleord: Genrehybrid, danskfagets genrer, autofiktion, dobbeltkontrakt, performativ biografisme, selviscenesættelse, ready mades, sampling, paratekst; epi- og peritekst, knækprosa, sprogets magt (socialkonstruktivisme), indvandrer-topoi (mad, sprog og ulykkelig-kærlighed). Goffmans sceneteori (frontstage/backstage). Konfronterende litteratur/teater. Danskhed/kulturmøder, ungdomsliv, drama, scenekunst, monolog/dialog. Oplevelsen, som forudsætning for at kunne forstå. Billedanalyse, denotation, konnotation, perspektiver, farver.

Materiale:
Værk: Maja Lee Langvad: Find Holger Danske, Gyldendal, 2006.
Oplæsning af Danskerloven: https://www.youtube.com/watch?v=I4YMVFubKqY

Yahya Hassan: "Barndom" Uddrag af Yahya Hassan, Gyldendal, 2013.
Oplæsning af Barndom: https://www.youtube.com/watch?v=N839DlASGkA  

Caspar Eric: "7/11", Gyldendal, 2014 (Uddrag). https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=182

Tendenser i den nyeste litteratur, Systime: https://litthist.systime.dk/?id=294
Performativ Biografisme: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=501
Autofiktion: https://5aarslitt.systime.dk/?id=283
Readymades: https://denstoredanske.lex.dk/readymade

Uddrag af Hauge, Hans: Sættes indvandrerproblemer til debat i dansk samfundslitteratur? i (red.): Søren Frank og Mehmet Ümit Necef: ”Indvandreren i dansk film og litteratur, Forlaget Spring, 2013, s. 12-45 (22-26, 37-39).

Om danskhed – Er man født dansker, eller er det noget, man vælger? https://diskurs.systime.dk/?id=146

Anne Katrine Restrup: Adoption er ikke en god gerning, Kristeligt Dagblad, 6. juni, 2014

Værk: Maja Lee Langvad "Find Holger Danske", Gyldendal, 2006.
Værk: Teaterforestilling "Til Ungdommen" af Linn Skåber opført af Pelle Koppel på det lokale ParkTeateret i Frederikssund.

Om forestillingen:
https://litteratursiden.dk/anmeldelser/til-ungdommen-af-linn-skaaber-og-lisa-aisato-ill
https://www.information.dk/kultur/anmeldelse/2021/11/ungdommen-veludfoert-teatercollage-overgangen-barn-voksen

Fagbogen "Håndbog til dansk", Systime -
Analysevejledning til billedanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=231

Metode:
Arbejdsformer: Individuelt, læreroplæg og gruppearbejde. Hovedsageligt gruppearbejde med værklæsning. Værklæsning, drama, billedanalyse.

Evaluering:
Kreativskrivning: Skriv din egen Danskerlov og Den Omvendte Danskerlov
Skriv en forfatterbiografi
Skriftlig aflevering og mundtlig fremlæggelse af værklæsning  (Matrixgrupper)
Skriftlig aflevering: Analyse og fortolkning af Caspar Eric: "7/11", Gyldendal, 2014 (Uddrag). Hentet her: https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=182
Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Litteraturhistorie - Krig, kærlighed og skæbne

Formål:
- At give eleverne indblik i centrale kanonforfattere, litteraturhistoriske perioder og tekster, samt deres særtræk med særligt fokus på oplysningstiden, romantikken og modernisme.
- At eleverne kan opleve, læse/analyserer samt fortolke og forstå en tekst i relation til dens samtid.
- At eleven får indblik i litteraturhistoriens kontinuitet og brud, som en dynamisk proces betinget af samtidens forhold som politisk klima, teknologi, levevilkår og ideer.
- At eleverne kan analysere forskellige genrer i et litteraturhistorien med anvendelse af relevante redskaber og metoder samt centrale litteraturhistoriske begreber.
- At eleverne præsenteres for norsk og svensk litteratur.

Indhold:
Centrale litteraturhistoriske begreber fra folkevise over Oplysningstid, Romantikken (universal- og nationalromantik),  Det Moderne Gennembrud til Modernismen.
Temaer: Slægt/individ, kærlighedsopfattelser: agape og eros, skæbnebegrebet.  
Litterær analyse af lyrik, epik og drama. Kontraktmodellen, aktantmodellen. Filmanalyse. Perspektivering.

Materiale:

- Folkevisen: "Ebbe Skammelsøn" https://danskpaany.systime.dk/?id=178

- Værk: "En Kongelig Affære"
- Ludvig Holbergs epistler:
- Epistola nr. 390 (1749), "Hvad det vil sige at være en god lærer"
- Epistola nr. 89 (1748), "Sælsomme ægteskaber"
- Epistola nr. 91 (1748), "For og imod Te, Kaffe og Tobak."
- Epistola nr.199 (1750), "Sexisme - #MeToo på Holbergs tid"
- Ludvig Holberg: Barselstuen (Uddrag). (Komedie) Fra Mikkel Venborg Pedersen: Luksus, Forbrug og Kolonier i Danmark i Det 18. Århundrede, 2013, s. 210-212.
- Johannes Ewald: ”Kong Christjan stod ved høien Mast” 1779.

- Pochahontas: Vindens Farver
- H.C. Andersen: "Klokken"
- Adam Oehlenschläger: "Der er et yndigt land"
- N.F.S Grundtvig: "Danmarks trøst"
- Den norske nationalmelodi:
Bjørnstjerne Bjørnson: "Ja, vi elsker dette landet" 1859-64.
- Den svenske nationalmelodi:
Richard Dybeck: "Du gamla, Du fria", 1844.

- Henrik Ibsen: "Et Dukkehjem" 1879. (Uddrag) https://litteraturportalen.systime.dk/?id=929
- Johannes V. Jensen: "På Memphis Station"
- Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål" (ekspressionisme)
- Martin A. Hansen: "Roden" (Heretica-modernisme)
- Karen Blixen: "Ringen" (Eksistentialisme)
- Klaus Rifbjerg: "Det er blevet os pålagt"
- Peter Seeberg: "Hullet"

Illustreret Videnskab: Oplysningens lyseste hoveder. Fagtekst om: Descartes (rationalisme), Locke (empirisme), Immanuel Kant, Voltaire, Rousseau, Montesquieu.

Andet materiale om litteraturhistorien fra "Brug litteraturhistorien" og "Litteraturhistorien - på langs og på tværs" (systime). Relevante nedslag i grupper.

Video om Ebbe Skammelsøn, Rather Homemade Productions: "Hvad fanden skal det nu betyde?", 2010.  https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0

Video om Oplysningstiden, Rather Homemade Productions: "Oplysningstiden - Hvad fanden skete der lige der" https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw

Danmarks Radios Pigekor: "Der er et yndigt land" og "Kong Christian stod ved højen mast". https://www.youtube.com/watch?v=tjCdHM8TyjM

Metode:
Læreroplæg om periode, gruppearbejde om periode og eksemplarisk tekst, mundtlig formidling.

Evaluering:
2x eksemplarisk analyse af "En kongelig affære" (uddrag) i plenum.
Litteraturhistorieoplæg
Indhold
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Digitale hjælpemidler og eksamensforberedelse

Formålet med forløbet er at gøre eleverne klar til eksamen, samt tydeliggøre hvilke hjælpemidler de må anvende i denne sammenhæng.

Eksempler på den gode mundtlige og skriftlige eksamen, samt spørgetime.

Til eksamen må I:

- Anvende de bøger fra Systime, som vi har anvendt i timerne (Men KUN de kapitler og afsnit I er præsenteret for i timerne):
Håndbog til Dansk: https://hbdansk.systime.dk/
Skrivehandlinger i DanskPåNy: https://danskpaany.systime.dk/?id=213
Litteraturhistorien- på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Bruglitteraturhistorien: https://bl.systime.dk/
Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet: https://diskurs.systime.dk/
Danske Forfattere: https://danskeforfattere.systime.dk/
- Materiale som er produceret til og i timerne – både eget og lærernes (PPTX, Opgaver, skabeloner, noter m.v.)
- Tilgå Lectio og hente noter mm. MEN IKKE tilgå beskeder i Lectio eller bruge beskedmodulet til at kommunikere.
- Materiale som I har hentet og gemt før prøven fra følgende sider: www.gymdansk.dk, www.denstoredanske.dk, www.forfatterweb.dk, www.litteratursiden.dk og www.sproget.dk
- Anvende online-ordbøger, som for eksempel www.ordnet.dk.
- Filmcentralen: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler

Aflevering: Gruppeaflevering - Overblik over 3 års danskpensum
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer