Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
UNORD
|
|
Fag og niveau
|
International økonomi B
|
|
Lærer(e)
|
Anne J Rasmussen Dollerup, Karsten Dons Larsen
|
|
Hold
|
hv24hh1dIøb (hvhh1d Iø, hvhh2d Iø)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 Grundforløb
Titel 1
Introduktion til International økonomi
Omfang
7 lektioner + ØG lektioner
Formål
En lettere introduktion til økonomiske principper
Indhold
Økonomisk kredsløb
Prisdannelse – undtaget priselasticitet
Metode
Gruppearbejde med fremlæggelser. (ØG – eksamen)
Klassedialog
Materiale
Økonomisk grundforløb https://og.systime.dk/
Kap. 1-3 : Økonomi, Det økonomisk kredsløb, Prisdannelse
Kap. B: 1-3: Den globale økonomi, Danmarks økonomi. Produktion og indkomst
https://iob.systime.dk/
Øvelses opgaver
Evaluering
Evalueringssamtale
Titel 2
Arbejdsmarkedspolitik
Omfang 7 lektioner
Formål
En lettere introduktion til arbejdsmarkedet og erhvervslivet.
Bruge Danmarks Statistiks hjemmeside til at finde ledighedsdata og håndtere dem i Excel.
Indhold
Arbejdsmarkedet og løndannelsesmodellen
Arbejdsmarkedspolitik (Flexicurity, den danske model)
Erhvervspolitik
Erhvervsstrukturerne og deres dynamik
Metode
Gruppearbejde med fremlæggelser.
Skriftligt arbejde med notatgenren. Lærerkommentering af notatet. ( kun på Ani-veau)
Materiale
Kap. A:6 Arbejdsmarkedet (overblik, vent med de tungere begreber)
https://ioa.systime.dk/
Kap. B: 14 strukturpolitik - arbejdsmarkeds og erhvervspolitik
Kap. A:32.2 Erhvervsstruktur (hovedafsnit) + underafsnittene Erhvervssektorerne og Udviklingen I erhvervssektorerne.
Test og øvelses opgaver fra A og B bogen
Evaluering
Evalueringssamtale
Titel 3
Konkurrenceevne
Omfang 9 lektioner
Formål
En lettere introduktion til konkurrenceevne og erhvervspolitik.
Bruge makroøkonomiske nøgletal til at vurdere et lands samfundsøkonomi
Indhold
Konkurrenceevneteori:
• Priskonkurrenceevne
• Strukturel konkurrenceevne
• Porters diamant
• Social kapital
• Erhvervspolitik
Metode
Gruppearbejde i GoogleDocs
Fremlæggelser for klassen
Materiale
Kap. A:23
Kap. A:16 Erhvervspolitik
Kap A 22 Danmarks handel
Kap. A:23 Konkurrenceevne
Evaluering
Spørgeskema
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2 Arbejdsmarkedet
Titel 1
Arbejdsmarkedspolitik
Omfang 7 lektioner
Formål
En lettere introduktion til arbejdsmarkedet og erhvervslivet.
Introduktion til databaser såsom Danmarks statistik
Indhold
Arbejdsmarkedet og løndannelsesmodellen
Arbejdsmarkedspolitik (Flexicurity, den danske model)
Erhvervsstrukturerne og deres dynamik
Strukturpolitik - arbejdsmarkedspolitik og erhvervspolitik
Metode
Gruppearbejde med fremlæggelser.
Skriftligt arbejde - opgave : det lokale arbejdemarked - statestik og excell
Materiale
International økonomi A , Henrik Kureer, 2024, Systime
Kap. A:6 Arbejdsmarkedet
Kap. A:15 Arbejdsmarkedspolitik (på nær 15.4 Indkomstpolitik)
Kap. A: 16 Erhvervspolitik
Metode
øvelses opgaver
skriftlig opgave - statistik
Fremlæggelse
Evaluering - test
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 3 Konkurrenceevne
Titel 3
Konkurrenceevne
Omfang 10 lektioner
Formål En lettere introduktion til konkurrenceevne og forståelse for virksomheders og politiske konkurrence forbedrende tiltag
Indhold
Konkurrenceevneteori:
• Priskonkurrenceevne
• Strukturel konkurrenceevne
• Porters diamant
• Social kapital
• Erhvervspolitik
Metode
Matrix læsning
Gruppearbejde og undersøgelsesopgaver
Fremlæggelser for klassen
Materiale
International økonomi A , Henrik Kureer, 2024, Systime
Kap. A:16 Erhvervspolitik
Kap A 22 Danmarks handel
Kap. A:23 Konkurrenceevne
Evaluering
Evalueringssamtale
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 3A - Globalisering og verdenshandel
Eleverne fremlægger for hinanden og jeg prikker med spørgsmål
Kap. 20 og 21
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 4 - Frihandel og protektionisme
Her arbejder eleverne parvis med forskellige opgaver i handelsteori samt protektionisme krydret med læreroplæg.
International økonomi A, Kureer, Henrik, Systime 2024
Kapitel 26 Teorier om handel
Kapitel 27 Frihandel kontra protektionisme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 5 - Ulighed
Eleverne arbejder med ulighed i bredere forstand og der inddrages en horisont udsendelse om boligulighed. Der arbejdes parvist og på klassen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb 6 - Betalingsbalancen og offentlig saldo
Eleverne relater betalingsbalancen og den offentlige saldo til Sixpac og stabilitetspagten i forhold til at arbejde med databaser bl.a.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb 7 - Velfærdsprojekt
Eleverne arbejder i grupper med velfærdssamfund og offentlig sektor hvor der arbejdes komparativt med Danmark og Tyskland og projektet munder ud i en synopsis.
Kap. 7 og 8 i A-bogen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb 8 - priselasticitet
Eleverne laver beregninger i forhold til egenproducerede opgaver og får fornemmelsen
for en vares prisfølsomhed
Kap. 4.2
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb 10 - Inflation
Eleverne arbejder med de forskellige inflationsformer og bliver præsenteret for dele af opgaver på A-niveau
kap. 16
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Forløb 9 - Finanspolitik og konjunkturer
Elevrnet arbejder med emnet ud fra tV-indslag artikler mv og får fornemmelse for multiplikator, in og direkte effekt parret med konjunkturer.
Kap. 1 og 8
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
kap. 2
Vi tog en opsamling i forhold til kap2. og timer før har vi arbejdet med skriftlige opgaver og optakt til studietur.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Forløb 11 - Den finansielle sektor
Eleverne arbejder med hands on opgaver i Den Finansielle sektor og herunder også med aktier og har fokus på 0bligationer og værdipapirer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Forløb 12 - Pengepolitik
Der arbejde med tekster i lighed med finanspolitik i forhold til pengepolitiske problemstillinger
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Forløb 13 - SO 3 - Forbrug og opsparing og WTO sam
I forbindelse med et tværfagligt SO-forløb har vi indlagt forbrug og opsparing samt WTO
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Forløb 14 - Valuta
Eleverne fremlægger kapitlet valuta overfor hinanden.
Kap. 10
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Eksamensprojekt
Eksamensprojekter hvor vi har set på fagets metode og afgifter i miljøpolitisk henseende.
Emnerne var økonomiske ubalancer, Tysk økonomi og det danske arbejdsmarked i sammenhæng med velfærdssamfundet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Synopsis
arbejde med synopsis som blev afleveret den 15. maj
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68065490018",
"T": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68065490018",
"H": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68065490018"
}