Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
UNORD
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
Lærer(e)
|
Anne J Rasmussen Dollerup
|
Hold
|
hv24hh1bsac (hvhh1b sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Introduktion til Medier og Samfund
Formål
Eleverne skal i forløbet introduceres mediernes betydning i samfundet. Herudover opøves elevernes evne til at læse og redegøre for artikler og statistik samt at spotte fake news.
For at fremhæve HHX-uddannelsens DNA arbejdes der med erhvervsrettede tekster.
Omfang
5 lektioner
Kernestof: 9 sider
Supplerende stof: 5 sider
Indhold
Faglige mål
• Opøve evne til at forholde sig kildekritisk
• Opnå forståelse for de centrale nyhedskriterier
• At læse om og forholde sig til aktuelle samfundsrelevante nyheder
• At opnå viden om medierne som central politisk aktør
• At forstå samspil mellem medierådgivere, medierne og politikkerne
• At træne eleverne i tabel- og figur-læsning og research
• At give en introduktion til artikellæsning
• Kritisk brug af materialer: Eleverne lærer om, hvordan politisk misinformation og fordrejede forklaringer spredes, og hvordan man kan forsøge at spotte det.
Almene mål
• Faglig diskussion
• Faglige spørgsmål
Tværfaglige mål:
• At kunne lave elevstyrede fremlæggelser ud fra selvvalgte kilder
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning
Sekvenser
1. sekvens (1 lektion): Nyhedskriterier og arbejde med empiri om Tv-udsendelser fra Horisont
2. sekvens (1 lektion) Introduktion til medierne som central aktør i samfundet
3. sekvens (1 lektion) Avisens udvikling og Framing. Hvordan læses og redegøres en artikel samfundsfagligt?
4. sekvens (2 lektioner) gruppearbejde: redegørelse og analyser af artikler
Metode
Arbejdsformer
Introduktion til de centrale arbejdsformer i faget:
• Hvordan arbejde vi i faget med film/TV?
• Hvordan tager man noter til en forelæsning?
• Hvordan arbejder man i grupper i større gruppearbejder?
Materiale
Kernestof
Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C E-bog kap 7 s. 255-259
Bûlow, Morten: SamfNU HHX C-niveau 1. oplag Forlaget Systime 2011: Nyhedskriterier.
http://samfnu.systime.dk/fileadmin/filer/Tekster/Emne10/k_rg_dk_pol_medier.pdf
DR1 Horisont. Sådan Vælges nyhederne. Fra Borgen – i virkeligheden. sendt 29.08.2015
Eskildsen, Anya. Væksten starter på handelsgymnasierne. Børsen 09,08.2011
Frandsen, Annie Holmelund Frandsen. Gymnasietrio sælger hjemmesider for en halv million. Børsen 31.12 2016
Sahlholdt, Jeppe. Farvel til magtpartierne: Sådan stemte de unge til valget. Altinget 16.09 2019 https://www.altinget.dk/artikel/farvel-til-magtpartierne-saadan-stemte-de-unge-til-valget
Mainz, Pernille. Frafald på uddannelser koster en milliard. Politikken 05.09.2016
Bundgård, Maria Bruun. Sociologisk Set. Fake news Forlaget systime. https://sociologiskset.systime.dk/?id=p508 .
Supplerende stof:
Virum, Anne. Mediernes game frame har vundet. Kforum
Hjaldvad, Stig. Framing. Tidsskrift.dk
Evaluering
Klassedialog
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Dit arbejdsliv og dine rettigheder og pligter
Formål
I dette forløb sættes fokus på hvad det vil sige at være borger i Danmark herunder rettigheder og pligter.
Herefter introduceres eleverne til forholdene på det danske arbejdsmarked herunder den danske model, arbejdsløshed og overenskomster og der sættes fokus på elevernes eget arbejdsmiljø i deres fritidsjob.
Endelig arbejdes med udgangspunkt i arbejdsmarkedet med ligestilling og køn
Sideløbende med temaerne i forløbet holder eleverne på skift hver undervisningsgang et 5-10 min oplæg om aktuelle nyhedshistorier der lægger op til debat.
Omfang
8 lektioner
Kernestof: 20 sider
Supplerende stof: 10 sider
Indhold
Faglige mål
Overordnede mål:
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer herunder erhvervsmæssige problemer.
Disciplinorienterede mål:
• Undersøge sammenhænge mellem baggrundsvariablerne køn og alder og mønstre på arbejdsmarkedet
Metodiske mål:
• Formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
Almene mål
• Faglig diskussion
• Faglige spørgsmål
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning
Fagligt kernestof:
• T.H Marshalls medborgerskabsdefinition: civile rettigheder (ret til personlig frihed), politiske rettigheder (ret til demokratisk deltagelse) og sociale rettigheder (ret til social velfærd).
• medborgerpligt til at være aktivt opsøgende på borger.dk og følge op på henvendelser fra
• det offentlige i deres e-boks.
• menneskerettigheder og globalt medborgerskab
• Arbejdsmarkedsorganisationer, hovedaftalen og arbejdsløshedsformer. Herefter arbejde med cases ud fra elevernes egne fritidsjob
• Inddeling af arbejdsmarkedet horisontalt og vertikalt herunder mandefag og kvindefag.
• Ligestilling mellem kønnene kan behandles med eksempler fra arbejdsmarkedet
Sekvenser
1. sekvens (1 lektion): Menneskerettigheder
2. sekvens (1 lektion) Digital Borgerpligt
3. sekvens (1 lektion) Arbejdsmarkedet, den danske model og Arbejdsløshed
4. sekvens (1 lektion) Unges forhold på arbejdsmarkedet
5. sekvens (1 lektion) Medborgerskab
6. sekvens (1 lektion) Ligestilling på arbejdsmarkedet
7. sekvens (1 lektion) opsamling og afrunding
8. sekvens (1 lektion) Prøve
Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg
Materiale
Arentborg, Kenneth et. al. Tal og køn. Et arbejdsmarked støbt i beton. Forlaget systime 2017
Amnesty International. FNs verdenserklæring om menneskerettigheder, https://amnesty.dk
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Uddrag side 130-132
Bundgård, Maria Brun et.al. Sociologisk ser. Forslaget systime 2019 I-bog. Uddrag afsnit 6
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Uddrag side 70-75
Det nationale integrationsbarometer. Medborgerskabsundersøgelsen 2019. https://integrationsbarometer.dk/tal-og-analyser/medborgerskab-ligebehandling-og-selvbestemmelse
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. uddrag side 180-188, 601, 603
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2019. Forlaget systime. uddrag side 594-600, 608-609, 530-538
Henrik. Samfundsfag C Ibog 2021. Forlaget systime. Uddrag kap 14 https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=759
www.Borger.dk
Beskæftigelsesminsteriet. Flexicurity i Danmark. Bm.dk
Supplerende stof:
DR Debatten. MeToo og retfærdigheden. DR 22.10.2020
DR Skole. Mænd i kvindefag og kvinder i mandefag. https://www.dr.dk/skole/mediaitem/urn:dr:mu:programcard:50bc53a1860d9a29b4801715
Institut for menneskerettigheder. Om menneskerettigheder. https://menneskeret.dk/om-os/menneskerettigheder
Grundvig Annemette. Unge digitale ekvilibrister risikerer at gå glip af drømmeuddannelsen, få bøder og blive hentet af politiet. Politikken 10.09.2017. uddrag. https://politiken.dk/forbrugogliv/art6098521/Unge-digitale-ekvilibrister-risikerer-at-g%C3%A5-glip-af-dr%C3%B8mmeuddannelsen-f%C3%A5-b%C3%B8der-og-blive-hentet-af-politiet
United for human rights. En kort historie om menneskerettigheder. http://www.forenetformenneskerettigheder.dk/what-are-human-rights/brief-history/
Københavns kommune. Digital borger – ung finder vej. Casefilm: Emma, Kalle, Karoline, Benjamin. https://www.kk.dk/ungfindervej
Fagbladet 3F. Den danske model – sådan fungerer overenskomster. https://www.youtube.com/watch?v=9BgbgxZB5fs
DR. Økonomi for dummies. Flexicurity https://www.youtube.com/watch?v=TsiD-piS9ak
Jobpatruljen. Guide til Fritidsjob 2022-2023. chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.jobpatruljen.dk/wp-content/uploads/2023/06/Guide-til-Fritids-og-studiejob-2023-24.pdf
Evaluering
Eleven får summativ feedback på Prøve uden hjælpemidler i pensum
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Dansk samfundsøkonomi og den danske velfærdsstat
Formål
Formålet er at give eleverne en forståelse for dansk samfundsøkonomi og samspillet igennem politik og økonomi.
Der føres tråde til virksomhedsøkonomi og international økonomi hvor eleverne har stiftet bekendtskab med økonomi fra et andet perspektiv samt det ØG hvor temaet var privatøkonomi.
Sideløbende med temaerne i forløbet holder eleverne på skift hver undervisningsgang et 5-10 min oplæg om aktuelle nyhedshistorier der lægger op til debat.
Omfang 1
12 lektioner
Kernestof: 30 sider
Supplerende stof: 12 sider
Indhold
Faglige mål
Overordnede mål:
• At formidle, argumentere og indgå i faglig dialog
• At få forståelse for samfundsfaglige spørgsmål og løsninger på disse
• At anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
Disciplin-orienterede mål:
• At undersøge grundlæggende økonomiske sammenhænge med inddragelse af erhvervsmæssige forhold og diskutere aktuelle samfundsøkonomiske prioriteringer
Metodiske mål:
• At formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer
• At formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
• At argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Kernestof
• Økonomiske systemer herunder plan-, markedsøkonomi og blandingsøkonomi
• Økonomiske grundbegreber herunder Økonomiske konjunkturer, BNP og Betalingsbalancen.
• Forståelse for den offentlige sektor (politisk styring, skattefinansiering, omfordeling)
• Det økonomiske kredsløb
• Økonomiske mål og målkonflikter
• Økonomiske styringsinstrumenter (pengepolitik, valutapolitik, finanspolitik, strukturpolitik: indkomstpolitik, arbejdsmarkedspolitik og erhvervspolitik)
• Velfærdsprincipper i de 3 velfærdsmodeller (universel, selektiv og residual) og sammenhængen med de politiske ideologier.
• Forståelse for dansk eksport herunder betalingsbalancens løbende poster og konkurrenceevne.
Almene mål
• Faglig diskussion
• Faglige spørgsmål
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning
Sekvenser
1 sekvens (1 lektion) Økonomiske grundbegreber og økonomiske systemer
2 sekvens (1 lektion) Den offentlige sektor
3 sekvens (1 lektion) Det økonomiske kredsløb
4 sekvens (1 lektion) Økonomiske mål og målkonflikter
5 sekvens (2 lektioner) Økonomiske styringsinstrumenter
6 sekvens (1 lektion) Opgave bind det hele sammen
7 sekvens (1 lektion) Konkurrence og erhvervspolitik
8 sekvens (2 lektioner) Velfærdsmodeller
9 sekvens (1 lektion) Prøve
Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• Opsamling og spørgsmål på padlet.com
Materiale
Kernestof
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Der er brugt uddrag af følgende sider: 140-151, 148,156-159, 164-165
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. Der er brugt uddrag af følgende sider: 505-508, 514-515, 590-604, 627, 648-653, 666-671, 694, 704-721, 722-723
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2021. Forlaget systime. uddrag p 1199
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2022. Forlaget systime. uddrag p1124
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C. Skat. E-bog 2022. Forlaget systime. uddrag p1046 – 1045 afsnit 15.2
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C Økonomiske styringsredskaber. E-bog 2022. Forlaget systime. Uddrag Finanspolitik p1024 kap 18,2
Kureer, Henrik. Samfundsfag C I-bog 2017. Forlaget systime. uddrag fra:
kap 17.3 Danmarks konkurrenceevne
kap 18 erhvervspolitik
Jensen, Ole Hedegaard. Samfundsfag B: Det politiske system i Danmark – Kommuner og regioner (uddrag). Forlaget Systime 2019. https://samfundsfagb.systime.dk/index.php?id=55&L=0 (I-bog)
Beyer, Mads et. Al. Samfundsfag C. 15.4 regioner og kommuner. Forlaget systime 2017
Supplerende stof:
Frederikssund kommune. Kommunalvalg: byrådets sammensætning
https://www.frederikssund.dk/Politik/byraadet
DR2. Økonomi for dummies. Multiplikator-effekt og forbrug https://www.youtube.com/watch?v=9M5Qe7t7nn4
Erhvervs- og Vækstpolitik i Frederikssund Kommune 2021. https://www.frederikssund.dk/Erhverv/erhvervsudvikling/erhvervs--og-vaekstpolitikken
Produktion i Kina https://www.youtube.com/watch?v=oMOBqRVDOYQ
DR2. Økonomi for dummies. Konkurrenceevne. https://www.youtube.com/watch?v=bojcMMbdlVQ
Date, Simon Friis. Farvel til velfærdsstaten – Husk din forsikring. Altinget 14.11 2019
DR1 21søndag velfærdsstaten og de ældre d. 27.09 2017
Ritzau. Regeringen brygger på reformer uden hastværk. 27. december 2022. Sjællandske Næstved. Sektion 2 Side 6 (uddrag)
Evaluering
Test af elevernes viden gennem et ”eksamensspørgsmål”
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Ideologiske forhold og politiske partier del 1
Formål
Forløbet er afviklet i Grundforløbet da eleverne endnu ikke var inddelt i stamklasser
Omfang
3 lektioner
Kernestof: 3 sider
Supplerende stof: 2 sider
Indhold
Faglige mål
Overordnede mål:
• At forstå tilblivelsen af politiske løsninger
Disciplin-orienterede mål:
• at undersøge baggrunden for aktuelle politiske beslutninger med fokus på Politiske ideologier i Danmark
Metodiske mål:
• Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Fagligt
Kernestof
Politiske partier i Danmark
Hovedtrækkene i baggrunden for opståen af de Politiske ideologier konservatisme, Liberalisme, Socialisme og Socialliberalisme
Sekvenser
1. sekvens (2 lektioner): Læreroplæg med nedslag i europæisk udehistorie. Fokus er på udviklingen af tanker om det gode menneske og det gode samfund hos Platon, Augustin, Luther, Hobbes, Locke, Rousseau, Marx og Satre.
Metode
Arbejdsformer
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg
Materiale
Kernestof
Beyer, Mads et. al. Samfundsfag C – kap 5.2: Valg til Folketinget. Forlaget systime 2022 https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1335 uddrag (I-bog)
Beyer, Mads et. al. Samfundsfag C – kap 2: de politiske partier. Forlaget systime 2022 https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1249 (I-bog)
Supplerende stof:
DR.DK Explainer: Alt du skal vide om folketingsvalget
https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-alt-du-skal-vide-om-folketingsvalget_342737
DR.DK Kandidattesten: hvem er du mest enig med
https://www.dr.dk/nyheder/politik/folketingsvalg/kandidattest
Enhedslisten: https://enhedslisten.dk/
SF: http://sf.dk/
Socialdemokraterne: https://www.socialdemokratiet.dk/da/
Det Radikale Venstre: https://www.radikale.dk/
Venstre: http://www.venstre.dk/
Dansk Folkeparti: https://danskfolkeparti.dk/
Nye Borgerlige: https://nyeborgerlige.dk/
Det Konservative Folkeparti: https://konservative.dk/
Danmarksdemokraterne https://danmarksdemokraterne.dk/parti/
Moderaterne https://moderaterne.dk/
Alternativet https://alternativet.dk/
Liberal alliance https://www.liberalalliance.dk/
Berlingske barometer: meningsmålinger på landsplan https://www.berlingske.dk/barometeret
Evaluering
Elevernes noter på deres studieplan evalueres for at se deres læringsudbytte
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Ideologiske forhold og politiske partier del 2
Formål
Eleverne undersøger baggrunden for de politiske partier, herunder den styreform de opererer i deres ideologiske grundlag, deres historie samt deres interne dynamikker.
Der arbejdes også med politiske deltagelsesformer.
Forløbet bygger videre på forløbet ”Politiske og ideologiske forhold 1
Omfang
6 lektioner
Kernestof: 20 sider
Supplerende stof: 5 sider
Indhold
Faglige mål
Overordnede mål:
• At formidle, argumentere og indgå i faglig dialog
• At få forståelse for samfundsfaglige spørgsmål og løsninger på disse
• At forstå tilblivelsen af politiske løsninger
Disciplin-orienterede mål:
• at undersøge baggrunden for aktuelle politiske beslutninger med fokus på Politiske ideologier i Danmark
Metodiske mål:
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
• formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
• Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Fagligt
Kernestof
• Politiske partier i Danmark historisk med fokus på overgangen fra klassepartier til catch-all-partier
• Hovedtrækkene i de Politiske ideologier konservatisme, Liberalisme, socialisme og Socialliberalisme herunder den historiske baggrund for deres opståen.
• Politiske partier i Danmark og deres politiske ideologier
• Inddeling af de politiske partier i ideologi-politik, fordelingspolitik og værdipolitik
• Politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund herunder institutionsbundne og situationsbundne deltagelsesformer
Sekvenser
1 sekvens (1 lektion) Styreformer: Demokrati og diktatur
2. sekvens (1 lektion) De klassiske ideologier: konservatisme, Liberalisme
3. sekvens (1 lektion) De klassiske ideologier, Socialisme og Socialliberalisme
4. sekvens (1 lektion) Partierne historisk set: fra class voting til issue voting
5. sekvens (1 lektion): De politiske partier internt
6. sekvens (1 lektion): politisk deltagelse
7 sekvens Valgkampagne og valg i klassen
Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg
Materiale
Kernestof
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog
De klassiske ideologier
Liberalisme s. 85-88
Socialliberalisme s. 89
Konservatisme s 89-91
Socialisme s. 91-94
Ideologier i dag s.94-95
Partityper og partier s. 95-101
Styreformer s. 107-110
Kureer, Henrik og Frederiksen, Claus. Samfundsfag C. Forlaget Systime. E-bog:
Socialliberalisme side 17-18 (uddrag i alt 1/2 side)
Konservatisme side 19-20 (uddrag i alt 1/2 side)
Populisme side 74 (uddrag i alt 1/2 side)
Inddeling af partierne s. 75-80
Hvad laver et parti s. 80-82
politiske deltagelsesformer side 114,119, side 124,127 (uddrag i alt 2 sider)
Den politiske forbruger s. 123-128
Supplerende stof:
Eggertsen, Oliver E. Keynesianisme InvestEd. . https://www.invested.dk/encyclopedia/keynesianisme/
Folketinget.dk. Valgfilm: steeeem stem stem stem! Offentliggjort 16.06 2015 https://www.youtube.com/watch?v=i9WeGx8YZ4I
Iversen, Morten. Positiv og negativ parlamentarisme. Offentliggjort 26.08 2014. https://www.youtube.com/watch?v=037_iiZEqyg
Kristelig Dagblad. Folkestyret har spillet fallit. Offentliggjort 28.05 2015 https://www.youtube.com/watch?v=FVc1X8RRk0E
Folketinget.dk. Dit demokrati – hvem bestemmer hvad. Youtube https://www.youtube.com/watch?v=F0V_tJNlX8U
Folketinget.dk. Dit demokrati – politisk påvirkning. Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=KvhNbtUksUQ&t=2s
Evaluering
Elevernes noter på deres studieplan evalueres for at se deres læringsudbytte
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Unge og elevtrivsel (Sociologi)
Formål
Formålet med forløbet er at undersøge sammenhænge mellem elevernes hverdag på deres uddannelsesinstitution og sociale og kulturelle mønstre
Forløbet er en del af studieområdets del 1 ”kvantitativ analyse og samfund. Der er fokus på venner, uddannelse og baggrund gennem et casestudie af elevtrivsel på U/Nord. I studieområdets del 2 arbejder samfundsfag sammen med matematik og informatik
Forløbet er lavet som et online-forløb hvor eleverne i høj grad selv skal arbejde kernestoffet gennem tekster, figurer og videoer. Teorien kombineres i projektundervisning med empiri fra elevernes egen hverdag
Omfang
12 lektioner
Kernestof: 25 sider
Supplerende stof: 15 sider
Indhold
Disciplinorienterede mål
- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
Metodiske mål
- At behandle problemstillinger i samspil med andre fag (informatik og matematik)
- Demonstrere viden om faget identitet og metoder
- Eleverne lærer om samspillet mellem kvalitative og kvantitative data.
Faglige mål
Kernestof
- Identitetsdannelse og socialisering herunder:
a) At lære om Sociologiske begreber: Normer, roller, rollekonflikter og social kontrol
b) At give eleverne en forståelse af identitetsdannelse og socialisering
c) Hvordan sociale medier spiller en vigtig rolle for identitetsdannelsen herunder Mead og Goffmans teorier.
d) Anthony Giddens teori om det senmoderne samfund: individualisering, aftraditionalisering, refleksivitet, opsplitning af tid og rum
- Sociale og kulturelle forskelle
a) Sociale forskelle herunder chanceulighed, social arv, social mobilitet
b) Pierre Bourdieus teori om økonomisk, kulturel og social kapital som analyseværktøj til subkultur og neostammer
c) Livsformer og livsstil herunder Minerva-modellen
d) Begreber som kultur, integration (pluralistisk integration, assimilation og segregation)
e) Familiens udvikling og familieformer i det senmoderne samfund af Lars Dencik
f) Ulrich Beck – risiko i det senmoderne samfund
Tværfaglige mål
• At man kan trække på viden og vinkler fra de forskellige fag til at give en samlet analyse og vurdering af problemstillingen.
• At man selvstændigt kan bearbejde relevante informationer fra tekster og websider til formuleringer, som vidner om selvstændig tankegang og sproglig produktion.
• Repræsentation og manipulation af data, herunder udvælge og benytte relevante it-værktøjer.
• At man formulerer sig på et klart, præcist dansk
• At man kan benytte fagbegreber, fagudtryk og modeller fra pensum
• At man vægter spørgsmålene korrekt
• At man kan behandle og interagere med digitale data i et samspil mellem teori/model på den ene side og afprøvning/eksperiment på den anden.
• At man holder sig inden for tidsgrænsen til fremlæggelsen.
• At man har koordineret og trænet den mundtlige fremlæggelse som gruppe.
Sekvenser
1. sekvens (2 lektion): introduktion til sociologi og arbejde med kernestof
2. sekvens (8 lektioner) Studieområdet del 1: projektarbejde om elevtrivsel på U/NORD Frederikssund
Metode
Arbejdsformer
• Individuelt arbejde
• Arbejde med online ressourcer
• Gruppearbejde
Materiale
Kernestof
Bülow, Morten. SamfNu HHX. Forlaget systime https://samfnuhhxc.systime.dk/index.php?id=9552
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog. Der er brugt uddrag af følgende sider: 18-22, 25-27, 37-39, 55-57, 61-65
Vestergaard, Gunvor. KulturNU. Kapitel 6.6. Neostammer og subkulturer. Forlaget systime 2015 https://kulturnu.systime.dk/
Clionline. Livsstil og forbrug. Samfundsfaget.dk http://www.samfundsfaget.dk/samfund/livsstil-og-forbrug/minerva-modellen/
Etnisk Ung. Hvad er social kontrol http://www.etniskung.dk/For-fagfolk/Aeresrelaterede-temaer/Social-kontrol/
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. uddrag side 361-366 og
391-393
Brøndum, Peter & Hansen, Thor B. Luk samfundet op: 3.5 Ulrich Beck – risiko i det senmoderne samfund. Forlaget Columbus. https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=146
Brøndum, Peter & Hansen, Thor B Luk samfundet op: Institutionaliseret individualisering. Forlaget Columbus. https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=307
Supplerende stof:
Ahler, Thomas. Pierre Bourdieu – Kapitalbegrebet. https://www.youtube.com/watch?v=GJBL6RDu3k4
Bentsen, Sofie. Intro til familien. Systime. https://samfnustxb.systime.dk/?id=10558
De modige Kvinder. Far Bestemmer: Egzona beretter om social kontrol. https://www.youtube.com/watch?v=fnTSRC2cRZs
Hansen, Uffe. Social arv i det senmoderne samfund https://www.youtube.com/watch?v=fhBqH2GsimI
Hells Angels Danmark https://hells-angels.dk/hamc-i-danmark/
Jørgensen, Martin Cholewa. Minerva modellen https://www.youtube.com/watch?v=t6NtN6mBXds
Lær nu. Hvad er dobbeltsocialisering. https://www.youtube.com/watch?v=zRA-jXrw9jg
Rasmussen, Per. Anthony Giddens redigeret https://www.youtube.com/watch?v=BMwGfVnlfTk
Socialdemokratiet. Vi er på Børnenes hold. https://www.youtube.com/watch?v=5VmehooSDzQ
Soei, Aydin. Aydin Soei fortæller om sin opvækst. Undervisningsfilm forlaget Colombus, https://vimeo.com/222362393
Evaluering
Forløbet evalueres med en mundtlig gruppeprøve på 30 min pr gruppe samt en individuel porfolio-aflevering med 24 opgaver
Eleverne evaluerer forløbet med et online spørgeskema i google analyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Ideologiske forhold og politiske partier del 3
Formål
Forløbets formål er at undersøge baggrunden for de politiske partier, herunder den styreform de opererer i, valg og regeringsdannelse samt de politiske beslutningsprocesser i Folketinget.
Forløbet supplerer forløbet Politik og ideologi 2 - Kommunalvalget 2021 ved at have fokus på nationalt niveau fremfor kommunalt niveau
Omfang
4 lektioner
Kernestof: 11 sider
Supplerende stof: 5 sider
Indhold
Faglige mål
Overordnede mål:
• At formidle, argumentere og indgå i faglig dialog
• At få forståelse for samfundsfaglige spørgsmål og løsninger på disse
• At forstå tilblivelsen af politiske løsninger
Disciplin-orienterede mål:
• at undersøge baggrunden for aktuelle politiske beslutninger
• At undersøge aktuelle politiske beslutninger
Metodiske mål:
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
• formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
Fagligt kernestof
• Politiske beslutningsprocesser i Danmark med fokus på beslutningsprocessen i Folketinget og mere bredt ved inddragelse af ”eastons model for det politiske system”
• Politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund med fokus på valgdeltagelse
Sekvenser
1. sekvens (1 lektion): Styreformer
2. sekvens (1 lektion) Valgsystemer og regeringsdannelse
3. sekvens (1 lektion) Lovgivningsprocessen i Folketinget
4. sekvens (1 lektion) prøve
Metode
Arbejdsformer
• Klasseundervisning
• Gruppearbejde
• læreroplæg
Materiale
Kernestof
Bundgård, Maria Brun et.al. Samf C. Forslaget systime 2017 e-bog
Styreformer s. 107-110
Valg og regeringsdannelse 111-115
Nørgaard-Petersen, Jakob. Politik i teori og praksis. I: Bûlow, Morten: SamfNU HHX C-niveau 1. oplag Forlaget Systime 2008: s. 171-175 (uddrag i alt 2 sider)
Supplerende stof:
Folketinget.dk. Valgfilm: steeeem stem stem stem! Offentliggjort 16.06 2015 https://www.youtube.com/watch?v=i9WeGx8YZ4I
Iversen, Morten. Positiv og negativ parlamentarisme. Offentliggjort 26.08 2014. https://www.youtube.com/watch?v=037_iiZEqyg
Kristelig Dagblad. Folkestyret har spillet fallit. Offentliggjort 28.05 2015 https://www.youtube.com/watch?v=FVc1X8RRk0E
Evaluering
Eleven får formativ og summativ feedback på Prøve uden hjælpemidler i pensum
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb 6 Internationale forhold
Titel 7 Internationale forhold: Danmark i en global verden
Formål For det første at give eleverne kendskab til de væsentligste internationale organisationer specielt NATO og EU.
Herefter At træne eleverne i at anvende viden om international politik og økonomi til at redegøre for de aktuelle samfundsmæssige problemer der opstår som følge samt diskutere løsninger herpå.
Endeligt at sætte fokus på Danmarks ageren i internationalt samarbejde.
Sideløbende med temaerne i forløbet holder eleverne på skift hver undervisningsgang et 5-10 min oplæg om aktuelle nyhedshistorier der lægger op til debat.
Omfang 11 lektioner
Kernestof: 35 sider
Supplerende stof: 10 sider
Indhold
Karrierelæring
Arbejde med karrierelæring gennem introduktion og karriere ved Fie Dollerup, uddannet som Bygningskonstruktør ved KREA Copenhagen, med udgangspunkt i HHX uddannelse.
Disciplinorienterede mål
At undersøge aktuelle politiske beslutninger med fokus på betydningen af EU og globale forhold. Herunder hvordan den politiske beslutning er påvirket af EU (fx direktiver og andre regler) samt globale forhold og international politik
Deltagelse i foredrag og politiske debat ved Marie Bjerre EUminister og Morten Dahlin, minister for Minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og minister for nordisk samarbejde.
Metodiske mål:
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpe-midler
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Fagligt kernestof
- Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng herunder:
a) EU-beslutninger som rammesættende for national lovgivning og globale påvirkninger og betydningen af internationale konventioner
b) Internationale organisationer som FN
c) Globale økonomiske organisationer som WTO og verdensbanken
d) Den globale forsvarsalliance NATO
e) Arktisk samarbejde
- Globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske og erhvervsmæssige udvikling i Danmark Herunder EU’s indre marked og dets betydning for den økonomiske og erhvervsmæssige udvikling Danmark samt globaliseringens betydning for dansk økonomi
- Deltagelse i debat om samfundsmæssige problemstillinger
EU i øjenhøjde , Debat med politisk EU kandidater
Sekvenser
1.sekvens (1 lektion) Danmarks handel og eksport + Globalisering
2.sekvens (1 lektion) Nationalstaten i internationalt samarbejde
3.sekvens (1 lektion) EU's historie og udvikling
4.sekvens (2 lektioner) EU's institutioner
5.sekvens (1 lektion) Dansk Europa-politik
6. sekvens (1 lektion) Internationalt samarbejde og organisationer (FN, NATO, WTO IMF og Verdensbanken)
7.sekvens (1 lektion) Danmarks udenrigspolitik
8.sekvens (2 lektioner) Arktisk samarbejde
9.sekvens (1 lektion) Prøve i internationale forhold med hjælpemidler
Metode
Arbejdsformer
• Faglig diskussion
• Faglige spørgsmål
• At kunne tage noter til en lærer-forelæsning”
• At kunne arbejde ud fra virtuel undervisning
Materiale
Kernestof
Danmarks statistik. Import og eksport af varer og tjenester, https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/oekonomi/betalingsbalance-og-udenrigshandel/import-og-eksport-af-varer-og-tjenester
https://www.statistikbanken.dk/statbank5a/SelectVarVal/saveselections.asp
Folketingets EU-oplysning. De danske EU-forbehold. http://www.eu.dk/da/danmark-i-eu/de-danske-forbehold
Folketingets EU-oplysning. Folketingets europaudvalg. http://www.eu.dk/da/danmark-i-eu/indfyldelse/europaudvalget
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C ebog 2016. Forlaget systime. uddrag side 513,744-752, 753-756, 797-809, 810, 817-820, 848 -851, 861-874, 874-880
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C I-bog 2017. Forlaget systime. Uddrag af Afsnit 19.3 politisk globalisering, 20.1 baggrunden for EU-samarbejdet, 20.3: EU's institutioner.
Kurrer, Henrik. Samfundsfag C I-bog 2021. Forlaget systime. 2.2 Partierne og EU https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=892&L=0
Europa-Parlamentets kontor i Danmark: Gruppeoversigt over de danske MEP'er i Europa-Parlamentet. https://www.europarl.europa.eu/denmark/da/dine_meps/fordeling.html
Folketingets EU-oplysning: Historie og baggrund for EU. http://www.eu.dk/da/fakta-om-eu/historie-og-baggrund/eus-udvikling
Kilde: Folketingets EU-oplysning. De danske EU-forbehold. https://www.eu.dk/da/danmark-i-eu/de-danske-forbehold#835B57CB53104C268D33AF8E910A6E72
Folketingets EU-oplysning. Folketingets europaudvalg. http://www.eu.dk/da/danmark-i- eu/indfyldelse/europaudvalget
EU-kommissionen politiske lederskab. Kollegiet 2019-2024
https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2019-2024_da#bootstrap-fieldgroup-nav-item--funktion--2
Folketingets EU-oplysning: EU's institutioner
https://www.eu.dk/da/fakta-og-tal/institutioner/r%C3%A5det
Den europæiske union. EU's formænd – hvem laver hvad?
https://europa.eu/european-union/about-eu/presidents_da
Lovgivningsprocessen i EU http://www.europarl.europa.eu/external/html/legislativeprocedure/default_da.htm?epbox[insert]=true&epbox[onOpen]=infographyLegislativeInit&epbox[width]=1020&epbox[height]=674
Parlamentets syv politiske grupper
https://www.europarl.europa.eu/news/da/hearings2019/ep-lederskabet-2019/20190612STO54311/parlamentets-syv-politiske-grupper
Udenrigspolitik
Kilde: Sørensen, Stig Fraulund. Udenrigspolitik – Danmark i verden. Kapitel 7; Danmark i NATO. Forlaget systime. https://udenrigspolitik.systime.dk/?id=151 (uddrag)
Arktisk samarbejde
Kilde: Sørensen, Stig Fraulund. Udenrigspolitik – Danmark i verden. Kapitel 11; Danmark og Arktis. Forlaget systime. https://udenrigspolitik.systime.dk/?id=155 (uddrag)
Supplerende stof:
Deltagelse i foredrag og politiske debat ved Marie Bjerre EUminister og Morten Dahlin, minister for Minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og minister for nordisk samarbejde.
Danmarks Udenrigs- og sikkerhedspolitiske strategi 2022. https://www.facebook.com/Udenrigsministeriet/videos/367771201825394
EU's ministerråd: Afstemningssimulator https://www.consilium.europa.eu/da/council-eu/voting-system/voting-calculator/
Flash Mob” fra ”Sabadell, Placa de Sant Roc. https://www.youtube.com/watch?v=GBaHPND2QJg
Kulturel globalisering i USA https://www.youtube.com/watch?v=puOVqQ-eNG4&feature=emb_logo
Lidegaard, Martin. Dansk udenrigspolitik står bomstille. Altinget 21.05.2020. https://www.altinget.dk/artikel/martin-lidegaard-dansk-udenrigspolitik-staar-bomstille (afkortet)
Evaluering Test om Dansk udenrigspolitik med formativ og summativ evaluering af elevernes læring.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68075156370",
"T": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68075156370",
"H": "/lectio/238/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68075156370"
}