Holdet 3h DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rødovre Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Aida Bugge, Randi Volt Lysgaard
Hold 2023 DA/h (1h DA, 2h DA, 3h DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kortfilm
Titel 2 DHO: Køn under det moderne gennembrud og 70'erne
Titel 3 Klasseskel i dag
Titel 4 Kroppen i dokumentaren
Titel 5 Kærlighed - på godt og ondt
Titel 6 Koloni-litteratur
Titel 7 Romantismen
Titel 8 Tema 1: Retorik og argumentation
Titel 9 Tema 2: Modernismen
Titel 10 Tema 3: Nyhedsformidling
Titel 11 Tema 4: Sociale medier
Titel 12 Oplysningstiden + eksamenstræning
Titel 13 Retorik og sagprosatekster

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kortfilm

Formålet med dette forløb er at bevidstgøre eleverne om mediet; film. I forløbet har eleverne med afsæt i kortfilmen "December" induktivt arbejdet sig frem til forskellige faktorer, der gør, at filmen fortolkes på en bestemt måde. Herudfra er eleverne introduceret for teorien om filmiske virkemidler og ud fra forskellige samarbejds- og CL-øvelser har de trænet identificering og vurdering af dem. Herefter har de i ansvarsgrupper analyseret kortfilmen "Dennis" og vurderet, hvordan netop deres teoretiske ansvarsområde har påvirket fortolkningen/forståelsen af filmen. Slutteligt har vi arbejdet med kortfilmens dramaturgiske forløb samt genrekarakteristika. Hele forløbet er mundet ud i et projektarbejde, hvor eleverne i grupper skulle filmatisere en form for kulturmøde. Filmene blev præsenteret på en "kortfilmfestival" og efterfølgende præsenteret i elevoplæg og analyseret/vurderet i klassesamtale.

Faglige mål:
FILMISKE VIRKEMIDLER OG kortfilm
(et mediemæssigt orienteret miniforløb)

Fra læreplanen;
-analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster i alle medier
-navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.

Det mediemæssige stofområde:
Det mediemæssige stofområde har som sit genstandsfelt medietekster i trykte såvel som elektroniske medier, herunder aviser, radio, tv, film, websites og interaktive medier.
- fiktionstekster
- visuelle udtryksformer
- fiktions- og faktakoder i stofområdets teksttyper

Materiale:
Primærlitteratur:
-December (kortfilm)
- Dennis (kortfilm)
- Vildmand (kortfilm)
- The Black hole (kortfilm)
- Egen kortfilmsproduktion

Sekundærlitteratur og teori:
-Schultz-Larsen, Ole m.fl. (2015): ”Oversigt til film – filmiske virkemidler”, In: Håndbog til Dank, s. 293-299
-”Håndbog i filmiske virkemidler”, In: http://haplc.skoleblogs.dk/files/2012/01/filmiskevirkemidler.pdf
- Wolfhagen, Mette og Dorte Granild (2023): “SHORTS - kortfilm i undervisningen”. Systime.
- "Kortfilmens DNA" + Den klassiske fortællende kortfilm" fra "Shorts", Systime

Metode:
par- og gruppearbejde
CL-øvelser: speeddating, film en makker, find en makker
Læreroplæg
projektarbejde

Evaluering:
Alle film præsenteres, analyseres og vurderes på "kortfilmfestival"


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 DHO: Køn under det moderne gennembrud og 70'erne

Formål: At skabe en bevidsthed og refleksion omkring emnet “køn” og “hvad er/gør køn” i et litteraturhistorisk perspektiv fra Middelalderen og op til i dag gennem arbejde med fagets tre perspektiver; digte, serie og noveller.

Faglige mål:
litteraturhistorisk overblik med nedslag i følgende perioder:
det moderne gennembrud
70erne
litterær metode i form af nykritisk læsning og ideologikritisk læsning
kanonforfattere:
Herman Bang
Henrik Pontoppidan

Kompetencer:
redegørende niveau: kendskab til litteraturhistoriske perioder med fokus på køn
                                  kendskab til litterære metoder
Analyserende niveau: anvendelse af viden om perioder og metoder på udvalgte tekster
Diskuterende og perspektiverende niveau: vurdering af teksters sammenhæng med den tid, de er skrevet i samt deres syn på køn.

Indhold:
Forløbet indledes med refleksionsøvelser og -diskussioner omkring “hvad er køn” for herefter at give et nutidigt perspektiv på kønsopfattelser og -normer. I de efterfølgene moduler arbejder klassen med forskellige litteraturhistoriske nedslag og tekster derfra ud fra spørgsmålet “oprør eller fastholdelse af traditionelle kønsroller - og normer?”. I forløbet arbejder vi både med fagets litterære perspektiv i form af litterær analyse af noveller samt sprogligt perspektiv i form af digtanalyse. Undervejs i forløbet skriver eleverne en lille analyserende artikel.

Materiale:
Primærtekster:
Bang, Herman. Den sidste balkjole
Pontoppidan, Henrik. Ane-Mette (1887)
Henrik Ibsen: Et Dukkehjem (VÆRK)
Andersen, Vita: Lænken om min hals
Ditlevsen, Tove: Skilsmisse 4
Rahim, Tobias. Når mænd græder (2022)
Tessa. Sjakalina (2019)
Sekundærtekster
teori om DMG
teori om 1970erne
teori om sproglige billeder og figurer + lyrikgenren


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Klasseskel i dag

Forløbet har fokus på at undersøge, hvordan klasseskel og fattigdom bliver skildret i moderne/nutidige noveller og digte.
Fokus på stilistiske virkemidler i digte bl.a. billedsprog, sproglige figurer, brug af bestemte ordklasser m.m.

Kristian Bang Foss: "Døden kører Audi" (uddrag), 2012
Naja Marie Aidt: "Torben og Maria", 2008
Yahya Hassan: "Barndom" og
Thomas Korsgaard: "Snak", 2024
Haidar Ansari: "Institutionaliseret", 2022 (Værk: Digtsamling)
Emeli Bergman: "Tennis", 2017
Glenn Bech: Digt: "Klasse handler om..." fra manifestet "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet", 2022

Klip fra dokumentaren: "På røven i Nakskov", TV2 2015
Klip fra dokumentaren: " "Født til succes", DR 2017
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Postkort med billedsprog 09-05-2024
Talepapir til fremlæggelse af digtsamlingen 23-05-2024
Arbejde i modulet d. 24/5 24-05-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kroppen i dokumentaren

Der arbejdes med, hvordan kroppen bliver fremstillet i dokumentarfilm, herunder hvordan kroppen kan formes af individet selv via træning og kosmetiske behandlinger. Vi ser også på nutidige modstrømninger i form af mennesker med kroppe, der ikke passer ind i modebilledet fx "den tykke krop".
Repetition af filmiske virkemidler fra forløbet om kortfilm i 1. g.
Arbejde med autenticitetsmarkører, fakta- og fiktionskoder, forskellige typer af dokumentarfilm og filmiske virkemidler som lyd, lys, kameraføring m.m. Produktion af egen dokumentarfilm.

Materiale:
Dokumentar ”Tykke Ida”: https://www.dr.dk/drtv/se/tykke-ida_51815 (medieværk)
Dokumentar ”Stik mig smuk”, episode 5: https://www.dr.dk/drtv/se/stik-mig-smuk_-instaface_443520
Dokumentar "Hård udenpå": episode 1: https://www.dr.dk/drtv/se/haard-udenpaa_47417
https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/dokumentarfilm (om bl.a. faktakontrakt og autenticitetsmarkører)
https://www.dr.dk/studie/mediefag/tema/dokumentarfilmen (om forskellige typer dokumentarfilm: Den observerende, den poetiske m.fl.)
https://www.sst.dk/da/Fagperson/Seksuel-sundhed-seksualitet-og-koensidentitet/Seksualitet/Seksuel-trivsel/Selvbillede-og-kropsidealer (om unges kropsidealer)
Klip fra: Den iscenesatte dokumentar: ”Klædt af”, Den poetiske dokumentar: ”Langt ude”, Den klassiske faktadokumentar: ”Hvorfor fattigdom – tyveriet af Afrika”,  Den observerende dokumentar: ”Wasiulah – drømmen om Danmark”,  Den performative dokumentar ”Mig og min far – hvem fanden gider klappe?”, Den personlige/deltagende dokumentar: ”Den sorte svane” https://www.youtube.com/watch?v=7nVEl_qkn6o (minuttal 3:00-7:00)

Produktion af egen dokumentarfilm på ca. 2 min: Observerende portræt

Skriftlighed:
Træning i at skrive indledninger og afrundinger
Introduktion til den analyserende artikel som skrivegenre til skriftlig eksamen

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dokumentarfilm. Analyse af selvvalgt klip 15-09-2024
Dokumentarfilm 24-09-2024
Indledning 02-10-2024
2. skriftlige opgave. Kropsfremstillinger i medier 27-10-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Projektarbejde

Titel 5 Kærlighed - på godt og ondt

Tekster om kærlighed fra middelalderens folkeviser til romantikkens digte og noveller. Tekstanalyse og fortolkning, samspillet ml. tekster, kultur og samfund. Forskellen i livs- og menneskesyn i Nationalromantikken, Universalromantikken og Nyplatonismen

Tekster om kærlighed fra middelalderens folkeviser til romantikkens digte og noveller med fokus på, hvordan kærligheden skildres forskelligt, og at kærligheden både kan være til det modsatte køn, samme køn eller Danmark. Tekstanalyse og fortolkning, samspillet ml. tekster, kultur og samfund. Forskellen i livs- og menneskesyn i Nationalromantikken, Universalromantikken,  Nyplatonismen og Biedermeier.

Materiale:

Kærlighedsdigte fra nutiden (repetition af digtanalyse og intro til temaet)
Thor Farlov: "Alt det", 2024
Medina: "Kun for mig", 2008
Shaka Loveless: "Tomgang", 2012
Natasja: Gi mig Danmark tilbage", 2007
Andreas Odbjerg: "I morgen er der også en dag", 2022
Martin Brygmann: "Vent på mig", 2001

Middelalderens folkeviser:
Tryllevise "Agnete og havmanden"
Tryllevise "Bonden og elverpigen"
Tryllevise "Venelite"
Riddervise "Ebbe Skammelsøn"
Litteraturhåndbogen s. 48-58: Middelalderen
Litteraturens veje s. 40-44: Trylleviser
Litteraturens veje s. 44-46: Ridderviser
"Dæmon - tro eller symbol" fra "Folkeviser" af Jørn Jacobsen, Systime, 2002 s. 22-24
https://www.youtube.com/watch?v=_mdo-GB29g8&t=327s (om Middelalderen)
https://www.youtube.com/watch?v=gkRyJRmJBeg (færøsk kædedans)
https://www.youtube.com/watch?v=_2qLHouwdN4 (Middelaldermusik)
https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0 (handlingen i Ebbe Skammelsøn)
Kalkmalerier fra Middelalderen

Romantikken:
Litteraturens veje s. 119-121 + 129-134: Romantikken
Ole Schultz Larsen "Håndbog til dansk litteraturhistorie" Systime I-bog (Nyplatonisme)
Ole Schultz Larsen "Håndbog til dansk litteraturhistorie" Systime I-bog (Romantisme)
Litteraturens veje s. 168-170: Dobbeltgængermotivet
Anton Nielsen af "Om Hans, der kom på højskolen"
Oehlenschläger: "Fædrelandssang"
N.F.S. Grundtvig: "Hvad soelskin er for det sorte Muld"
Blicher: "Trækfuglene"
Emil Aarestrup "Angst"
H. C. Andersen: "Skyggen"
Malerier fra Nationalromantikken

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Nationalromantikken 09-02-2025
Genaflevering 16-03-2025
Se beskrivelsen på modulet i dag 23-04-2025
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 6 Koloni-litteratur

Læsning af tekster hvor kolonitidens menneske- og samfundssyn kommer til udtryk. Forløbet er rettet mod studieturen til Bruxelles og et besøg på Afrika-museet med særlig fokus på kolonitiden.

(hverdagsracisme og kulturracisme)
Mich Vraa "Håbet" s.
Johannes V. Jensen "Negren"
Karen Blixen "Den afrikanske farm"
S. 56-60 i "Håndbog til dansk" (fortællertyper)
S. 61-65 i "Håndbog til dansk" (fremstillingsform)
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/de-vestindiske-oeer-dansk-vestindien (video om dansk vestindien)
Øgendahl og de store forfattere Udsendelse om Karen Blixen
Udsendelse om Johannes V. Jensen
https://www.youtube.com/watch?v=Ho-dCWGstj4&t=44s (Congos historie)
https://www.youtube.com/watch?v=tB1DG1EnyOo (opgøret med kolonitiden)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tintin i Congo skal være læst 03-04-2025
Koloni-litteratur 28-04-2025
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Tema 1: Retorik og argumentation

Toulmins model over hvad et argument er samt den udvidede model med gendrivelse og rygdækning. Appelformer: Etos, logos og patos. Argumentationskneb og ordvalgsargumenter.
Træning i at finde hovedsynspunkter og underordnede synspunkter.
Introduktion til og træning i at skrive den debatterende artikel.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriveøvelse: Redegørelse 19-08-2025
Debatterende artikel 1: Kunstig intelligens 14-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Tema 2: Modernismen

Modernismen i dansk litteratur op gennem tiden med fokus på litterære og sproglige virkemidler samt forskellige ismer bl.a. eksistentialismen (med fokus på angst, valget, meningsløshed, Den onde tro)

Værk: Peter Seeberg

"Litteraturhistorien  - på langs og på tværs", Systime I-bog: https://litthist.systime.dk/?id=126#c989 (Modernismen)
(Futurismen)
”Litteraturhistorien på langs og på tværs”, Systime: https://litthist.systime.dk/?id=171#c461 (ekspressionismen)
"Brug Litteraturhistorien", systime: https://bl.systime.dk/?id=235 (1960-erne og Konfrontationsmodernismen)

”Eksistentialisme i dansk” af Liselotte Henriksen, Systime 2017:
https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=128  (Hvad er eksistentialisme: Angst, valg, handling, Den gode/onde tro, meningsløshed)
https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=264 (Grundtemaer i eksistentialistisk litteratur)


Introduktion til Futurismen: https://www.youtube.com/watch?v=YFPIP9NxU30
Introduktion til eksistentialismen: https://www.youtube.com/watch?v=H_tgqj9MU8M

Bønnelycke: ”Århundredet”
Pär Lagerkvist: ”Ångest”
Tom Kristensen "Angst"
Peter Seeberg: "Patienten"
Klaus Rifbjerg: "Det er blevet os pålagt"
Ivan Malinowski: "De fremmedgjorte"

Malerier:
Jais Nielsen: "Afgang"
Edward Munch: "Skriget"
Edward Munch: "Angst"
Christopher Nevinson: Das Maschinengewehr"

Sprog: Træning af Nutids-r, kommaer
Faglige forbindelser i dansk: S. 67-69 (hovedsætninger og ledsætninger)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Tema 3: Nyhedsformidling

Nyhedsformidling i trykte og visuelle medier. Nyhedskriterier og Fake News samt oplevelsesjournalistik. Ekskursion til DR-byen.

"Håndbog til dansk" s. 200-205 (avistyper og stofområder)
"Håndbog til dansk" s. 205 -208 (nyhedskriterier, layout)
"Håndbog til dansk" s. 209 -213 (kilder, genrer, nyhedsjournalistik)
"Håndbog til dansk" s. 93-94 (aktantmodellen - vinkling af konflikt)
"Håndbog til dansk" s. 219-20  (indre komposition)
"Håndbog til dansk" s. 348 (Berettermodellen)
"Håndbog til dansk" s. 221-223 (sproglige virkemidler og syntaks)
"Håndbog til dansk" s. 215-218 (fortællende nyhedsjournalistik)
"Håndbog til dansk" s. 224-229 (Fake News)

Artikel: Morten Sabroe: "Manden der var et billede" (uddrag), 2010
Artikel: "Som om Solen kom for tæt på" af Morten Flott m.fl., Jyllandsposten d. 4/11 2004 + https://www.youtube.com/watch?v=YR2yR7PXavA (fyrværkeriulykken i Seest)
Artikel: Berit Langdal m.fl: "Fortællende journalistik", Krydsfelt 2010
Artikel: "Truslerne sidder løst hos Trump", Midtjyllands avis, d. 7/1 2026
Artikel: "Jeg må bare sige - Jeg forstår godt, hvis folk i Grønland er bange", Politiken d. 7/1 2026
klip fra DR-nyheder d. 12/1-26: https://www.dr.dk/drtv/se/tva_-usa-truer-med-at-gribe-ind-i-iran_570883 (minuttal 7:25) om drikkevandet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Tema 4: Sociale medier

Sociale mediers indflydelse på samfundet og individet belyst gennem eksempler fra sociale medier, digt, blogindlæg og dokumentar. Analyse ved hjælp af teori/begreber om multimodalitet, diskursanalyse og sproghandlinger.

"Sociale medier og virkelighedsopfattelser" af Mischa Sloth Carlsen, Praxis 2024:
S. 11-22  (Hvem er vi på sociale medier?, Facework, multimodalitet, influenceren som  celebrity)
S. 27-37 (Mellem afsender og modtager, algoritmer og markedsføring, medialisering og modtagerbevidsthed: Dominerende, forhandlet og oppositionel kode)
S. 116-117 (diskursanalyse)

Blogindlæg: "I stedet for oplyst borger er man endt som algoritmens sløve slave". Berlingske Tidende d. 14/5 2017
Lone Hørslev "Hvorfor kigger du på mig, hvem er du?" fra digtsamlingen "Dagene er data", 2018
Dokumentar: "The social dilemma", 2000: https://www.youtube.com/watch?v=A1jkyp8i8iU
Introduktion til diskursanalyse: https://www.youtube.com/watch?v=2HLR5Hmw1ns
"Håndbog til dansk": s. 181-184 (sproghandlinger)

Værk: Selvvalgt spændingsroman
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Selvvalgt spændingsroman med skriftlig aflevering 12-03-2026
Terminsprøven 01-04-2026
3h DA skr. prøve ekstra 15-04-2026
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 13 Retorik og sagprosatekster

Kommunikationsanalyse og karakteristika for sagprosatekster. Analyse af retorik herunder at identificere påstande, belæg, hjemmel postulater og forskellige typer argumentationskneb.
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer