Holdet 3dn DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2026/27
Institution Rødovre Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mia Nielsen, Sara Victoria Snetoft Wernberg, Tobias Garde Hagens
Hold 2023 DA/dn (1dn DA, 2dn DA, 3dn DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 Tilladte online hjælpemidler til eksamen
Titel 2 Kortfilm og filmiske virkemidler
Titel 3 DHO: Køn, roller og normer gennem tiden
Titel 4 Argumentation og retorik
Titel 5 Nyheder på tv og i avisen
Titel 6 Oplysningstiden - Holberg og Swift
Titel 7 Romantik og romantisme
Titel 8 Det moderne og det folkelige gennembrud
Titel 9 Kortfilm-analyse
Titel 10 Mellemkrigstid - ekspressionisme
Titel 11 Skriftlighedsforløb - den debatterende artikel
Titel 12 Efterkrigstid - heretica
Titel 13 Værklæsning: Tine Høeg: 'Tour de Chambre
Titel 14 Eksistentialisme
Titel 15 1980'erne - Michael Strunge
Titel 16 Modernisme - Klaus Rifbjerg
Titel 17 Minimalistisk realisme - Helle Helle
Titel 18 Tre kanonforfattere: Blixen, Blicher og Jensen
Titel 19 Forløb#23

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 Tilladte online hjælpemidler til eksamen

For at undgå misforståelser til eksamen er der oprettet et selvstændigt forløb kun med de hjemmesider der er brugt i forbindelse med undervisningen og som derfor må tilgås til eksamen. (Eleverne skal kopiere efterfølgende links og indsætte dem i et dokument. Dette skal gemmes lokalt på deres computer, således at det er tilgængeligt til eksamen, hvor eleverne kan kopiere linksene fra dokumentet.)

Ordbog: https://www.ordbogen.com/da/
Ordbog: https://ordnet.dk/
Synonymordbog: https://www.thesaurus.com/
Min Læring (grammatik): https://minlaering.dk/
Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kortfilm og filmiske virkemidler

Formål:
Formålet med dette forløb er at bevidstgøre eleverne om mediet; film. I forløbet har eleverne med afsæt i kortfilmen "December" induktivt arbejdet sig frem til forskellige faktorer, der gør, at filmen fortolkes på en bestemt måde. Herudfra er eleverne introduceret for teorien om filmiske virkemidler og ud fra forskellige samarbejds- og CL-øvelser har de trænet identificering og vurdering af dem. Herefter har de i ansvarsgrupper analyseret kortfilmen "Dennis" og vurderet, hvordan netop deres teoretiske ansvarsområde har påvirket fortolkningen/forståelsen af filmen. Slutteligt har vi arbejdet med særlige kortfilmens særlige genretræk, og hele forløbet er mundet ud i et projektarbejde, hvor eleverne i grupper skulle filmatisere en form for kulturmøde. Filmene blev præsenteret på en "kortfilmfestival" og efterfølgende præsenteret i elevoplæg og analyseret/vurderet i klassesamtale.
Faglige mål:
FILMISKE VIRKEMIDLER OG kortfilm
(et mediemæssigt orienteret miniforløb)
Fra læreplanen;
-analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster i alle medier
-navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.
Det mediemæssige stofområde:
Det mediemæssige stofområde har som sit genstandsfelt medietekster i trykte såvel som elektroniske medier, herunder aviser, radio, tv, film, websites og interaktive medier.
- fiktionstekster
- visuelle udtryksformer
- fiktions- og faktakoder i stofområdets teksttyper

Materiale:
Primærlitteratur:
-December (kortfilm)
- Dennis (kortfilm)
- Vildmand (kortfilm)
- The Black Hole (kortfilm)
- Lovefield (kortfilm)
- Egen kortfilmsproduktion

Sekundærlitteratur og teori:
-Schultz-Larsen, Ole m.fl. (2015): ”Oversigt til film – filmiske virkemidler”, In: Håndbog til Dank, s. 293-299
-”Håndbog i filmiske virkemidler”, In: http://haplc.skoleblogs.dk/files/2012/01/filmiskevirkemidler.pdf
- Wolfhagen, Mette og Dorte Granild (2023): “SHORTS - kortfilm i undervisningen”. Systime.

Metode:
par- og gruppearbejde
CL-øvelser: speeddating, film en makker, find en makker
Læreroplæg
projektarbejde

Evaluering:
Alle film præsenteres, analyseres og vurderes på "kortfilmfestival"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DHO: Køn, roller og normer gennem tiden

Formål: At skabe en bevidsthed og refleksion omkring emnet “køn” og “hvad er/gør køn” i et litteraturhistorisk perspektiv fra Middelalderen og op til i dag gennem arbejde med to af fagets perspektiver; litterær og sproglig.

Faglige mål:
-litteraturhistorisk overblik med nedslag i følgende perioder:
middelalder
det moderne gennembrud
70erne
i dag

-litterær metode i form af, nykritisk læsning og ideologikritisk læsning
kanonforfattere:
Henrik Ibsen
Henrik Pontoppidan

Desuden:
-folkevisen

Skriftlighed:
I forløbet arbejder vi sideløbende med elevernes skriftlige formidlingskompetencer gennem små opgaver, der har fokus på forskellige skrivehandlinger, fx at præsentere, at analysere (person- og miljøkarakteristik), at diskutere og at sammenligne/perspektivere. Vha. kernesætninger arbejder eleverne med at skabe rød tråd/flow i deres formidling og at gøre brug af PEE-modellen som argumentationsform og visning af faglighed.

-Kompetencer:
redegørende niveau: kendskab til litteraturhistoriske perioder med fokus på køn + kendskab til litterære metoder
Analyserende niveau: anvendelse af viden om perioder og metoder på udvalgte tekster
Diskuterende og perspektiverende niveau: vurdering af teksters sammenhæng med den tid, de er skrevet i samt deres “diskurs” om køn

Indhold:
Forløbet indledes med refleksionsøvelser og -diskussioner omkring “hvad er køn” for herefter at give et nutidigt perspektiv på kønsopfattelser og -normer. I de efterfølgedne moduler arbejder klassen med forskellige litteraturhistoriske nedslag - med særligt fokus på 1870erne (Det moderne Gennembrud) og 1970erne - og tekster derfra ud fra spørgsmålet “oprør eller fastholdelse af traditionelle kønsroller - og normer?”. I forløbet arbejder vi både med fagets litterære perspektiv i form af litterær analyse af noveller, sprogligt perspektiv i form af digtanalyse og medieperspektiv med analyse af (dokumentar-)serie. Desuden arbejder eleverne både med nykritisk og ideologikritisk læsning. Som afslutning på forløbet skriver eleverne deres danskhistorie-opgave.

Materiale:
Primærtekster
Ukendt: Ebbe Skammelsøn
Pontoppidan, Henrik. Ane-Mette (1887)
Skram, Amalie: Constance Ring (1881)
Ibsen, Henrik: Et dukkehjem (værklæsning), (1879)
Andersen, Vita: Lænken om min hals (1977)
Ditlevsen, Tove: Selvportræt 1 & Skilsmisse 4 (1969)
Ukendt: Du kan få min kassrolle, for jeg går
Ukendt: Vi går med røde strømper
Rahim, Tobias. Når mænd græder (2022)
Tessa. Sjakalina (2019)

Sekundærtekster
Teori om middelalder
teori om DMG, I Litteraturhistorien på langs og på tværs
teori om 1970erne
teori om sproglige billeder og figurer


Metode:
CL-øvelser: quiz og byt, find en der, speeddating
gruppearbejde og matrixpræsentationer
klassediskussioner
gruppesamtaler
kreativ skrivning
Bevidsthed om forskellige skrivehandlinger


Evaluering: Forløbet afsluttes med elevernes DHO-opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Argumentation og retorik

Formål:
Formålet med dette forløb er at bibringe eleverne en viden om og indsigt i sprogets funktion og varianter i forhold til argumentation og retorik. Eleverne skal med viden om en kommunikationssituations faktorer, argumentopbygning samt appelformer kunne identificere, analysere og vurdere andres sprogbrug samt reflektere over deres egen.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
-   udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
-   dokumentere indblik i sprogets funktion og variation
-   anvende centrale mundtlige fremstillingsformer

Indhold:
Fra bekendtgørelsen:
-   retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation.
-   produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk

I dette forløb introduceres eleverne for:
- Det retoriske pentagram
- Appelformer
- Toulmins argumentationsmodel (basis)
- en tales opbygning

Eleverne arbejder i dette forløb med forskellige tekster og videoer, der træner dem i deres retoriske og argumentatoriske bevidsthed, idet de skal identificere og vurdere andres brug af retorik og argumentation i bestemte kommunikationssituationer. Som afslutning på forløbet skal eleverne selv skrive en kortere tale, som er bygget op omkring deres viden fra forløbet, og som er blevet fremført for andre elever og filmet. I forløbet er der både fokus på den mundtlige og skriftlige formidling, og eleverne arbejder med sproglig korrekthed undervejs.

Materiale:
Primærlitteratur:

Sekundær litteratur:
- Nielsen, Anette Hauge m.fl. (2014): "Mundtlighed", In: Dansk på ny, Systime, s. 8-16
-  Nielsen, Anette Hauge m.fl.(2014): "Argumentation", In: Dansk på ny, Systime,s. 17-24
- "Retorik", XXXXXX, s. 107-111

Metode:
- Læreroplæg
- gruppe- og pararbejde
- CL-øvelser: find en, der... + quiz og byt (begrebsafklaring)
- eksempeltekster og opgaver
- kreativ skrivning: egen tale om klimaforandringer
- Matrixgrupper og -præsentationer

Evaluering:
Som afslutning på forløbet skriver eleverne deres egen tale, hvor de skal argumentere for deres holdning til en sag vha. Toulmins argumentationsmodel, appelformer og deres genrebevidsthed (tale som genre og dennes retoriske/sproglige virkemidler). Talen fremføres for andre elever og optages på video som aflevering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Nyheder på tv og i avisen

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Romantik og romantisme

LITTERATUR - ROMANTIKKEN
Adam Oehlenschläger: 'Morgen-Vandring'
N. F. S. Grundtvig: 'Gunderslev Skov'
H. C. Andersen: 'Klokken'

LITTERATUR - ROMANTISMEN
Christian Winther: 'Skriftestolen'
Emil Aarestrup: 'Paa Sneen', 'I en Landsbykirke', 'Stævnemødet'

GRUNDBOG
Litteraturhåndbogen, bd. 1 og 2

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Det moderne og det folkelige gennembrud

LITTERATUR - DET MODERNE GENNEMBRUD
Herman Bang: 'Den sidste Balkjole', 'Pernille'

LITTERATUR - DET FOLKELIGE GENNEMBRUD
Martin Andersen Nexø: 'Idioten', 'Brodermorderen', 'Murene'
Jeppe Aakjær: tre digte fra 'Rugens Sange'

FILM
'Pelle Erobreren'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Mellemkrigstid - ekspressionisme

LITTERATUR
Tom Kristensen: 'Det blomstrende slagsmål', 'Aften'
Emil Bønnelycke: 'Gaden'
Rudolph Broby-Johansen: 'Natlig Plads'

RADIO
'Skønlitteratur på P1' - om Broby-Johansens 'Blod'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 Efterkrigstid - heretica

LITTERATUR
Martin A. Hansen: 'Soldaten og Pigen'
Ole Wivel: 'Vrede unge mænd', 'Homo Dei'

GRUNDBOG
'Litteraturhåndbogen', bd. 1 og 2
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer






Titel 18 Tre kanonforfattere: Blixen, Blicher og Jensen

TEKSTER
Karen Blixen: 'Ringen'
St. St. Blicher: 'Sig nærmer Tiden'
Johs. V. Jensen: 'Hvor smiler fager den danske kyst'

GRUNDBOG
Litteraturhåndbogen, bd. 1 og 2
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Forløb#23

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer