Holdet 2x Tyf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Rødovre Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Mia Nielsen, Sanne Engedal Pedersen
Hold 2024 Ty/x (1x Tyf, 2x Tyf)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Reisen
Titel 2 Die Familie
Titel 3 Leben online
Titel 4 Grenzland - die deutsch-dänische Identität (EKS)
Titel 5 Kriminalliteratur (EKS)
Titel 6 Jungsein im 3. Reich (EKS)
Titel 7 Sport, Körper und Identität (EKS)
Titel 8 Eksamensøvelser og repetition
Titel 9 Tilladte online hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Reisen

Reisen

I forløbet arbejder vi med tekster og andre materialer, som omhandler emnet ”Reisen”. Vi ser på Tyskland som rejsemål samt tyskernes rejsevaner (Landeskunde). Gennem diverse øvelser forsøger vi at opbygge et relevant ordforråd (herunder chunks), som skaber sikkerhed i formulering af spørgsmål og svar. Dette suppleres af funktionel grammatik.

Materiale:
• Namika: Je ne parle pas francais
• Mark Forster: 194 Länder
• Martin Suter: Ferienplanung
• #heimkommen (Edeka-Werbung) (1:46) https://www.youtube.com/watch?v=V6-0kYhqoRo
• Herta Müller: Mutter, Vater und der Kleine
• Die Bundesländer - Deutsche Bundesländer: Alle 16 Bundesländer im Überblick
• Sylt (film + tekst) https://learngerman.dw.com/de/sylt-eine-urlaubsinsel-f%C3%BCr-alle/l-59051165
• Urlaub auf Balkonien - https://learngerman.dw.com/de/sylt-eine-urlaubsinsel-f%C3%BCr-alle/l-59051165 (længde 5:10)
• Buddy: Ab in den Süden
• „Im Juli“ (film) + læsning af enkelte scener

Grammatik:
• Grundlæggende sætningsanalyse og kasus
• Bøjning af haben og sein
• Perfektum
• Det possessive pronomen

Aflevering:
• Eine Reise nach Deutschland
• Liebeserklärung
• Omlagt skriftlig elevtid
• Test
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Die Familie

Die Familie

I forløbet arbejder vi med at læse og lytte til autentisk tysk materiale om emnet ”Familie”. Vi arbejder med forskellige tekstgenrer (epik, sange, film, fakta), som beskæftiger sig med familieformer og -relationer. Der er primært tale om nyere tekster, hvoraf nogle også har et historisk aspekt. Vi arbejder med udvidelse af ordforråd og funktionel grammatik – fx gennem billedbeskrivelse.

Materiale:
• Binegra: Geschwister
• Wolfgang Kohlhaase (1977): Bruder Alfred
• Hans-Ulrich Treichel (1998): Der Verlorene (uddrag)
• Uddrag af filmen „Der verlorene Bruder” (2015)
• Reinhold Ziegler (2010): Die Brücke
• Kontra K: Geschwister
• Video – Familienformen https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=ONdu4BsHsLc (5:11)
• Diverse statistikker om familieformer

Grammatik:
• Det possessive pronomen
• Perfektum (verbets bøjning generelt – løst og fast sammensatte, regelmæssige og uregelmæssige)
• Genkende Konjunktiv II
• Plural
• Genitiv
• Ledsætninger – konjunktioner (weil, wenn, als, dass) og ordstilling
• Adjektivets bøjning (svag + blandet)



Aflevering:
• Meine Geschwister und ich
• Bildbeschreibung
• Ein Bild meiner Familie
• Omlagt skriftlig elevtid (forberedelse til test)
• Test



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Leben online

Formål:
Formålet med dette forløb er at tage afsæt i eleverne selv og deres eget liv og hverdag, hvor de digitale og sociale medier fylder meget. Det er det første forløb sammen, idet klassen har haft en anden tysklærer i 1.g, hvorfor forløbet også indebærer mange sociale læringsaktiviteter efter et ”kennenlernen”-princip. I forløbet støder elever på det udvidede tekstbegreb, der både tematiserer og problematiserer det digitale liv. Formålet er, at eleverne gennem italesættelse bevidstgøres og reflekterer over betydningen af digitale medier for deres liv og hverdag. På den måde tjener forløbet også til elevernes digitale dannelse.

Faglige mål:
Forløbet fokuserer på både receptive og produktive sprogfærdigheder med særlig vægt på både det passive og aktive ordforråd. Vi fokuserer på at udvide eleverne aktive ordforråd og træner stilladseret præsentations- og dialogsituationer samt kommunikative strategier hertil.
- At arbejde med tysksprogede tekster i forhold til læse- og lytteforståelse
- At arbejde med tysksprogede tekster i forhold til præsentations- og dialogkompetence
- At videreudbygge et ordforråd vha. basisord og chunks (kommunikativ strategi)
- At arbejde med et nutidigt emne; digitales Leben

Sprogligt fokus:
- Ordforråd, særligt adjektiver og temaord
- Arbejde med chunks til tekstpræsentation og diskussion
- At vende spørgsmål til svar i eget output
- Grammatisk: ordstilling samt verbets bøjning

Indhold:
Dette forløb har fokus på ”Leben online”. Eleverne arbejder både med interviewtekst, personlig beretning og sang, der beretter om forskellige tilgange og holdninger til sociale medier. Gennem tekstarbejdet har eleverne arbejdet med ”Vorteile” og ”Nachteile” og øvet sig i forholde sig til forskellige perspektiver og argumentere for deres sag.

Materiale:
- "Auf Entzug", Reportage, Maj 2012, Ausgabe 104 - Netzwelt, In: EMU (Thema "Digitale Identität")
- "Internet ist eigentlich Pflicht", Schekker: Maj 2012, Ausgabe 104: Netzwelt, In: EMU (Thema "Digitale Identität")
- "Programmiert", Tim Bendzko, 2013, In: "Generation Selfie", Greif zu, s. 23 og https://www.youtube.com/watch?v=WAUhMEQTfa8


Metode:
- Par- og gruppearbejde
- Lytteøvelser
- læseøvelser
- Elevpræsentationer
- Ordforrådstræning
- CL-øvelser:
- Grammatikopgaver
- Skriftlighed
- gruppesamtaler

Evaluering:
Forløbet afrundes med en mini-præsentation for mig i form af en videoaflevering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Grenzland - die deutsch-dänische Identität (EKS)

Formål:
Formålet med dette forløb er, at det lægger op til det kommende flerfaglige forløb (FF2.1) med tysk og samfundsfag, hvor det fælles genstandsområde for undersøgelse og problemstilling er „identitet i grænselandet”. Dette forløb fungerer derfor som optakt og indføring i grænselandet; herunder grænselandets historie, teori om identitet og integration samt eksempler på beretninger fra grænselandet af både fiktiv og nonfiktiv karakter.

Faglige mål:
Forløbet har foruden det flerfaglige sigte som faglige mål følgende:
- Indsigt i og større forståelse af forhold i tysktalende områder (også uden for Tyskland) med særligt fokus på efter 1945, men også før
- Tekstlæsning og –forståelse: at opøve både gætte- og læsestrategier samt passivt ordforråd og tekststrukturer, jf. læsekompetence
- At kommunikere om tysksprogede tekster (i bred forstand) både skriftligt og mundtligt
Herunder:
o At oparbejde et udvidet ordforråd til at præsentere, karakterisere og diskutere emnefeltet vha. Redewendungen
o At træne og styrke elevernes sproglige beherskelse med særligt fokus på verbets bøjning i præsens, ordstilling i HS og LS og artikler

Forløbet ender ud i et flerfagligt innovativt forløb med samfundsfag, hvor eleverne træner deres projektkompetencer ved problemformulering, undersøgelse, feltarbejde, præsentation og refleksion.

Formuleringen fra FF2.1 lyder:
“Hvilken betydning har mindretalsidentiteten i en globaliseret verden?”

Materiale:
Primærlitteratur:
- Rasmus Hoffmeister (2019): Grenzenlos (sang + lyrics)
- Cornelius von Tiedemann (2017)„Ein grenzenloser Song auf Deutsch und Dänisch (interview med Rasmus Hoffmeister), In: https://www.nordschleswiger.dk/de/nordschleswig-thema-leben-nordschleswig-daenemark-kultur-deutschland-suedschleswig/grenzenloser
- Inge-Lise (2008): ”Weder dänisch noch deutsch – sondern etwas Drittes“ (forkortet), In: Grænseland, Columbus, 2009
- Max Karmann (2013): ”Dänisch oder Deutsch”, Duborg-Skolen/2013
- "Grenzstein" (2005), In: Grænseland

Sekundærlitteratur:
- „Wie die heutige Grenze zur Dänemark entstand“, In: https://www.shz.de/regionales/schleswig-holstein/panorama/wie-die-heutige-grenze-zu-daenemark-entstand-id497336.html
- ”Identitäts- und Integrationstheorie”, In: Dein Deutschland, Systime (e-bog)
- "Sprache und Identität" (2018), In: https://www.kindersache.de/bereiche/wissen/natur-und-mensch/sprache-und-identitaet
- Interviews med tre elevambassadører fra A.P. Møllerskolen

Metode:
- Par- og gruppearbejde samt matrixpræsentationer
- Cl-øvelser: find en der, quiz og byt, mix og match
- Ordforrådsøvelser
- Stationslæring med grammatik/ordforråd/gruppesamtaler med lærer
- rollespil
- Skriftlighed: omlagt

Evaluering:
Som afslutning på forløbet fremlægger eleverne i grupper deres problemstilling og resultater.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kriminalliteratur (EKS)

Kriminalliteratur
Formål og indhold:
Dette forløb er centreret omkring "krimi" som genre.
Forløbet har til formål at styrke og nuancere elevernes forståelse af genren samt ordforråd herom gennem arbejde med forskellige krimitekster.

Faglige mål:
- genrebevidsthed: krimi
- At læse og forstå tysksprogede tekster
- Høreforståelse
- Mundtlig sprogfærdighed (chunks + ordforrådstilegnelse):
       - At præsentere og karakterisere: personer og genre
       - At kommentere og diskutere: handlinger og motiver

Sprogligt fokus:
- Tempusformer (verber) med særligt fokus på præsens og perfektum (fortsat)
- Modalverber
- ordstilling i HS og LS (fortsat)


Materiale:
Primær litteratur:
- "Mord im Hotel", In: Dein Deutschland, Systime e-bog
- "Letzte Pizza", Milena Moser, In: "Mein erster bis elfter Mord"
- "Liebfrauenmorgen", Jan Flieger, In: Dein Deutschland, Systime (e-bog)
- „Anatomie“ (kun filmatisering), Ferdinand von Schirach, Anatomie, In. CFU
- "Luise F. von Kindern getötet" (abgekürzt), 2023, dpa, in: www.mdr.de

Sekundær litteratur:
- Diverse arbejdsark til ordforrådstilegnelse, sprogligt fokus, tekstpræsentation og -vurdering
- X (x): "Der Krimi - eine Definition", In: Internetquelle
- "Krimi als Gattung, In: Dein Deutschland, Systime
- Diverse arbejdsark til grammatik

Metode:
- Par- og gruppearbejde og -samtale
- gruppepræsentationer
- elevpræsentationer
- ordforrådstilegnelse
- CL-øvelser: Tekstspørgsmål/tekstforståelse/diskussion/rollespil
- Personkarakteristik og genrekarakteristik
- Gruppesamtaler med lærer

Evaluering:
Prøveeksamen som rollespil og gruppesamtale med Mia
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Jungsein im 3. Reich (EKS)

Formål:
Dette forløb har til formål, at eleverne får kendskab til et nedslag i Tysklands historie; nemlig Det 3. Rige

Faglige mål:
-at læse, forstå og kunne kommunikere om tysksprogede tekster
- at beskæftige sig med en periode fra før 1945
- at karakterisere personer, kommentere og sammenligne

Indhold:
I dette forløb har eleverne arbejdet med ungdommen i det tredje rige med fokus på de unges fascination af den nationalsocialistiske ideologi og dens indflydelse på de unges hverdag og liv. Forløbet har taget afsæt i filmen "Napola" og andre personlige beretninger.

Fagligt fokus:
Ordforrådsoparbejdelse: højfrekvente enkeltord og to-ordsforbindelser: FLUENCY
Præsentationskompetence, både mht. form og indhold + faste vendinger
Perspektivering/kontekstualisering
Historisk kendskab til fascismen i Tyskland i det tredje rige og den rolle ungdommen fik i de år
At betragte historien gennem enkeltpersoners beretninger
læsefærdigheder – at trække det væsentlige ud af en tekst på tysk
At kunne forbinde indsigten i datidens Tyskland og ungdommens rolle dengang med den øvrige viden om og indsigt i Tysklands historie og samfundsforhold

Materiale:
Kernestof:
- Napola - Elite für den Führer (film og arbejde med scene 7-14 og 117), Mikael Busch & Kirsten Krehan, Tyskforlaget, 2006
- "Sie versprachen uns die Zukunft - eine Jugend im Nationalsozialismus", Renate Finckh, Arena, 1998, S. 90-92
- Tilde Michsels: (1994): "Freundschaftsringe"
- "Adolf Hitler über die Jugenderziehung",  In: Deutsche Wunder - Tatsachen, Erinnerungen, Fiktion, Annette Flyckt Damkjær, Henrik Borg Jensen & Elise Rasmussen, L&R Uddannelse, 2010, S. 137-138
- "Jugend dient dem Führer" (Werbeplakate)
- "Vorwärts", Baldur v. Schirach,  In: Deutsche Wunder - Tatsachen, Erinnerungen, Fiktion, Annette Flyckt

Supplerende stof:
- "Zwangsmitgliedschaft in der Hitlerjugend", In: Die Geschichte der HJ, Hans-Christian Brandenberg, Köln, 1968, S. 308
- "Die Lisa - eine deutsche Geschichte", Klaus Kordon & Peter Schimmel, Beltz & Gelberg, 2007, s. 3-23

Metode:
- par- og gruppearbejde
- cL-øvelser med fokus på fluency og ordforrådsaktivering og kommunikative strategier
- præsentationsøvelser
- diskussionsøvelser
- Par- og gruppesamtaler

Evaluering:
Som afrunding på forløbet kommer eleverne til gruppesamtale med mig om Napola som var det en "eksamenstekst".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Sport, Körper und Identität (EKS)

Formål:
Dette forløb har til formål at sætte fokus på et emne, der fylder meget i elevernes hverdag og med afsæt i egne tanker og oplevelser at åbne op for sportens og kroppens betydning for eller pres på selvforståelse.

Faglige mål og kompetencer:
Dette forløb har særligt fokus på fortsat ordforrådstilegnelse samt arbejdet med at omdanne input til output, jf. hyppige ord og chunks samt mundtlig kommunikation, herunder særligt diskussion og dialog, samt kommunikationsstrategier.
Andre mål fra bekendtgørelsen:
- Tekstlæsning og tekstforståelse
- Præsentationskompetence
- Viden om historiske forhold i Tyskland efter 1945
- Kommunikationskompetencer + -strategier
- At analysere, at kommentere og at diskutere
Sprogligt fokus:
- Svage og stærke verber
- Personlige og possessive pronominer
Indhold: Dette forløb centrerer sig om sport og kroppen, og hvilken betydning ens krop og træning af den har for ens identitetsforståelse. Forløbet tager afsæt i eleverne selv og deres forståelse heraf, hvorefter vi arbejder med forskelligt tekstmateriale, der omhandler personers forhold til egen krop og sport. Sidste del af forløbet vinkles, så der er fokus på sportens betydning for et samfunds identitet (eller ønskede identitet), her med særligt fokus på: die DDR og deres politisering af kroppen

Materiale:
Primærlitteratur:
- Stremmel, Jan (2017): Mach dich breit, In: „Wer bin ich? Sport und Identität“, Gyldendal, 2020, s. 14-18
- Rupert, Anna (2013): Spieglein, Spieglein an der Wand, In: „Wer bin ich? Sport und Identität“, Gyldendal, s. 28-31
- Andreas Krieger, video om sportsudøver fra DDR, der skifter køn, In: https://www.youtube.com/watch?v=KQhUjaiveAg


Sekundær litteratur:
- Krehan, Kirsten & Stammerjohan, Kirsten (2020): Einleitung zum Thema: Was ist Körperkult, In: „Wer bin ich? Sport und Identität“, Gyldendal, s. 6-7
- Krehan, Kirsten & Stammerjohan, Kirsten (2020): Ziehes soziologiske Theorie, In: „Wer bin ich? Sport und Identität“, Gyldendal, s. 6-7
- XXXX (1974): Jugend, In Schicksalsjahre, L&R, s. 262-263
- XXXX (1973): Jugendgesetz in der DDR, In Schicksalsjahre, L&R, s. 263
- XXXX (XXXX): Die DDR stellt sich vor, In: Schicksalsjahre, L&R, s. xxx
- XXXX (XXXX): Doping in der DDR, In Schicksalsjahre, L&R, s. 272-274

Metode:
- Par- og gruppearbejde
- CL-øvelser omkring ordforråd
- Tekstlæsning
- Diskussionsøvelser
- Gruppesamtaler
- eksamensrollespil

Evaluering:
Forløbet afsluttes med gruppesamtaler med Mia om emnet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Tilladte online hjælpemidler

For at undgå misforståelser til eksamen er der oprettet et selvstændigt forløb kun med de hjemmesider der er brugt i forbindelse med undervisningen og som derfor må tilgås til eksamen. (Eleverne skal kopiere efterfølgende links og indsætte dem i et dokument. Dette skal gemmes lokalt på deres computer, således at det er tilgængeligt til eksamen, hvor eleverne kan kopiere linksene fra dokumentet.)

Ordbøger:
https://www.ordbogen.com/da/ (Gyldendals røde ordbøger kan også tilgås her)
https://ordnet.dk/


Grammatik online: https://minlaering.dk/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer