UNORD Hillerød Handelsgymnasium og Handelsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
UNORD Hillerød Handelsgymnasium og Handelsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet tmhh3j DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
UNORD
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Anne Below Stenkjær
Hold
tm23hh1j DA (
tmhh1j DA
,
tmhh2j DA
,
tmhh3j DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
"I Robot" og teknologiforståelse
Titel 2
Retorikforløb
Titel 3
Litteraturhistorie 1.
Titel 4
Litteraturhistorie 1.
Titel 5
Remediering
Titel 6
Ondskab.
Titel 7
Ondskab + værk
Titel 8
Skriftlighedsforløb.
Titel 9
Skriftlighedsforløb
Titel 10
Medieforløb.
Titel 11
Det moderne gennembrud #MeeToo
Titel 12
Doppler og eksistentialisme.
Titel 13
Vidensbyrdlitteratur
Titel 14
Socialemedier.
Titel 15
Mytemotiver i dansk litteratur.
Titel 16
Dokumentarfilm.
Titel 17
Realisme og modernisme.
Titel 18
Klimalitteratur
Titel 19
Klimalitteratur.
Titel 20
Klimalitteratur
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
"I Robot" og teknologiforståelse
Indhold
Kernestof:
CFU-login
Er dit job i fare? Her vil robotterne snart overtage
En fremtid uden arbejde?
Er det utroskab.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Retorikforløb
Formål:
Formålet med undervisningen er at styrke elevernes evne til at analysere, vurdere og anvende argumentation i forskellige teksttyper og formater. Desuden lægges der vægt på at udvikle elevernes talefærdigheder gennem praktiske øvelser i taleopbygning, retorik og argumentation.
Læringsmål:
Efter endt undervisning skal eleverne:
Kunne analysere og skelne mellem de tre talegenrer samt forbinde disse med deres formål og virkemidler.
Kunne anvende Ciceros pentagram samt Toulmins model til at opbygge velgennemtænkte argumenter.
Være i stand til at identificere og anvende appelformer (etos, patos, logos) i både mundtlig og skriftlig form.
Kunne udarbejde en tale disposition samt præsentere en velstruktureret tale med tydelige taleremner.
Forstå og anvende relevante retoriske virkemidler og kroppens virkemidler i mundtlig form.
Analysere og diskutere aktuelle tekster, herunder Steen Steen og andre argumenterede tekster, med fokus på fejltyper og argumentationskneb.
Indhold:
Gennemgang af de tre talegenrer med fokus på formål og virkemidler.
Introduktion til Ciceros pentagram og Toulmins model til argumentation.
Øvelser i appelformerne (etos, patos, logos) og deres praktiske anvendelse.
Udarbejdelse af tale- og argumentationsplaner baseret på dispositionsskabeloner.
Analyse af eksempler på argumentation, herunder juridisk kønsskifte, med fokus på fejltyper og argumentationsn kneb.
Fokus på kroppens virkemidler i taler, herunder kropssprog, stemme og gestik.
Praktiske øvelser i brainstorming, strukturering af tanker og retoriske fremstillinger.
Metoder:
Indhold
Kernestof:
4.9 Retorik
100 børn fortæller
Mistrivsel kan ramme alle unge – men rammer udsatte hårdest - Dansk Socialrådgiverforening
Psykisk mistrivsel hos børn og unge er til debat på Folkemødet
Hårtab, angst og søvnmangel: Højt tempo i samfundet skaber øget mistrivsel blandt unge
Unges mistrivsel: Fællesskaber har en skyggeside
Børn og unges mistrivsel vækker dyb bekymring
Kommuner knækker koden til at få unge ud af mistrivsel
Join conversation
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
I, robot og teknologiforståelse
23-11-2023
Talen.
15-12-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Litteraturhistorie 1.
I dette forløb har eleverne arbejdet med nedslag i dansk og europæisk litteraturhistorie fra middelalderen til romantikken. Gennem mødet med udvalgte tekster og genrer har eleverne opnået viden om centrale perioder, temaer og virkemidler – fra den islandske heltesaga og folkeviser over renæssancens idealer og oplysningstidens satire til romantikkens natursyn og nationalfølelse.
Læringsmål:
- Opnå kendskab til centrale litterære perioder fra middelalder til romantik
- Analysere tekster med fokus på tidens normer, ideer og virkemidler
- Forstå og anvende begreber som genre, komposition, tema og billedsprog
- Perspektivere ældre tekster til nutidige problemstillinger og udtryk
- Udvikle skriftlige og mundtlige kompetencer gennem analyse og diskussion
Indhold
Kernestof:
intro til litt.hist..pptx
description
af Njals saga (1).pdf
description
Oldtiden.pptx
description
af Njals saga (1)_ocr.pdf
description
Middelalder.pptx
description
Ebbe Skammelsøn (1).pdf
description
Slayer Payback fra albummet God Hates Us All.docx
description
Ebbe Skammelsøn (1)_ocr.pdf
description
Rather Homemade Productions: Ebbe Skammelsen - Hvad fanden skal det nu betyde?
Rather Homemade Middelalder
Nik & Jay - Hot
Renæssancen 1500-1650 1.pptx
description
Shakespeare Romeo og Julie (1. akt scene 5)_ocr.pdf
description
Rather homemade reformationen
Ludvig Holberg Censur (1).pdf
description
Ludvig Holberg Fanatikere (1).pdf
description
Oplysningstiden 1720-1800 (2).pptx
description
Rather Homemade Productions: Oplysningstiden
Oehlensläger Guldhornene txt.pdf
description
Guldhornene - Poul Reumert - 1954
guldhornene arb.spr..doc
description
Litteraturens linjer - romantikken.pdf
description
Romantikken 1800-1870 Universalromantik og panteisme 02 (1).pptx
description
A.W. Schack von Staffeldt
Universalromantikken
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst
Nationalromantikken i Danmark
Den religiøse digtning og N.F.S. Grundtvig
Nationalromantikken
HCA Skyggen.pdf
description
Romantikken HCA, geniet og romantismen.pptx
description
Skyggen af H C Andersen Arb.spr.docx
description
Sildig opvågen Blicher.pdf
description
Dansksiderne: Sildig Opvaagnen - af St. St. Blicher (1828)Retssag om Blichers novelle Sildig Opvaagnen.docx
Dansksiderne: Sildig Opvaagnen - af St. St. Blicher (1828)
Blicher[1].odp
description
Retssag om Blichers novelle Sildig Opvaagnen.docx
description
Fortæller og synsvinkel(1).docx
description
Krimi, plot og spændingsopbygning.pptx
description
3. Mest fiktion: sammenhæng, fortælling og synsvinkel
Begreb om dansk kap 3 arbejdsspørgsmål.docx
description
Begreb om dansk kap 4 arbejdsspørgsmål.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Litteraturhistorie 1.
I dette forløb har eleverne arbejdet med nedslag i dansk og europæisk litteraturhistorie fra middelalderen til romantikken. Gennem mødet med udvalgte tekster og genrer har eleverne opnået viden om centrale perioder, temaer og virkemidler – fra den islandske heltesaga og folkeviser over renæssancens idealer og oplysningstidens satire til romantikkens natursyn og nationalfølelse.
Læringsmål:
- Opnå kendskab til centrale litterære perioder fra middelalder til romantik
- Analysere tekster med fokus på tidens normer, ideer og virkemidler
- Forstå og anvende begreber som genre, komposition, tema og billedsprog
- Perspektivere ældre tekster til nutidige problemstillinger og udtryk
- Udvikle skriftlige og mundtlige kompetencer gennem analyse og diskussion
Indhold
Kernestof:
Nik & Jay - Hot
Renæssancen 1500-1650 1.pptx
description
Shakespeare Romeo og Julie (1. akt scene 5)_ocr.pdf
description
Rather homemade reformationen
Ludvig Holberg Censur (1).pdf
description
Ludvig Holberg Fanatikere (1).pdf
description
Oplysningstiden 1720-1800 (2).pptx
description
Rather Homemade Productions: Oplysningstiden
Oehlensläger Guldhornene txt.pdf
description
Guldhornene - Poul Reumert - 1954
guldhornene arb.spr..doc
description
Litteraturens linjer - romantikken.pdf
description
Romantikken 1800-1870 Universalromantik og panteisme 02 (1).pptx
description
A.W. Schack von Staffeldt
Universalromantikken
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst
Nationalromantikken i Danmark
Den religiøse digtning og N.F.S. Grundtvig
Nationalromantikken
HCA Skyggen.pdf
description
Romantikken HCA, geniet og romantismen.pptx
description
Skyggen af H C Andersen Arb.spr.docx
description
Sildig opvågen Blicher.pdf
description
Dansksiderne: Sildig Opvaagnen - af St. St. Blicher (1828)Retssag om Blichers novelle Sildig Opvaagnen.docx
Dansksiderne: Sildig Opvaagnen - af St. St. Blicher (1828)
Blicher[1].odp
description
Retssag om Blichers novelle Sildig Opvaagnen.docx
description
Fortæller og synsvinkel(1).docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Remediering
Indhold
Kernestof:
Personkarakteristik: Indre og ydre - animeret danskEn flinker fyr opgaveformulering til nyhedsindslag.docx
En flinker fyr.pdf
description
DRTV - Kender Du Typen?: Med guldsko og vasketøj i bunker
20240312:tmhh1j DA:Dansk:ABS:rVpmoosn
En flinker fyr opgaveformulering til nyhedsindslag.docx Grupper til remediering.docx
Personer.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Ondskab.
Indhold
Kernestof:
Indledning. Hvorfor filosofere over ondskab?
Ondskab
Ondskabens filosofi
Milgram.docx
description
The Stanford Prison Experiment (Summary + Lessons)The Stanford Prison Experiment.docx
Forsker pressede folk til at give andre farlige stød
Ondskab 1 pp.pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Ondskab + værk
I dette forløb har vi arbejdet med temaet ondskab og undersøgt, hvad der kan føre almindelige mennesker til umenneskelige handlinger. Eleverne har arbejdet med ikke-litterære tekster samt psykologiske og sociologiske teorier. Vi har diskuteret begreber som empati, moralsk frakobling, autoritetstro, tilknytning og gruppepres med udgangspunkt i klassiske eksperimenter som Milgram og The Stanford Prison Experiment.
Desuden har vi set på omsorgssvigt og tilknytningsteori som forklaringsmodeller for destruktiv adfærd. Undervisningen har haft fokus på at opbygge elevernes evne til at analysere, diskutere og menneskelige og samfundsmæssige problemstillinger. Forløbet er en forløber for DHOén der har Holocaust som emne.
Indhold
Kernestof:
Indledning. Hvorfor filosofere over ondskab?
Ondskab
Ondskabens filosofi
Milgram.docx
description
The Stanford Prison Experiment (Summary + Lessons)The Stanford Prison Experiment.docx
Forsker pressede folk til at give andre farlige stød
Ondskab 1 pp.pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Skriftlighedsforløb.
Indhold
Kernestof:
Naja Marie Aidt: Myggestik
Introduktion: Hvad er eksistentialisme?
Skrivehandlinger (002).pptx
description
Skrivehandlinger.docx
description
Om personkarakteristik
Dansksiderne: Analysevejledninger
Brug af citater.docx
description
Videoer – Google Drev
Afsnit
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Skriftlighedsforløb
Beskrivelse:
I dette forløb har eleverne arbejdet med novelleanalyse med særligt fokus på Naja Marie Aidts Myggestik. Der er arbejdet med tekstens komposition, sprog, tema og symbolik. Forløbet har også introduceret begrebet skrivehandlinger med henblik på at styrke elevernes skriftlige fremstilling og tekstforståelse.
Læringsmål:
Analysere en nyere dansk novelle med fokus på sprog og fortolkning.
Forstå og anvende begreberne.
Udvikle egne skriftlige færdigheder gennem øvelse i tekstproduktion
Øve mundtlig formidling og deltagelse i klassesamtale om litteratur.
Indhold
Kernestof:
Naja Marie Aidt: Myggestik
Introduktion: Hvad er eksistentialisme?
Skrivehandlinger (002).pptx
description
Skrivehandlinger.docx
description
Om personkarakteristik
Dansksiderne: Analysevejledninger
Brug af citater.docx
description
Videoer – Google Drev
Afsnit
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Medieforløb.
Indhold
Kernestof:
5.1 Avisjournalistik
Grupper i 2j til medier d.docx
description
grupper 2j d 27.8..docx
description
Microsoft Forms
Program UFM 2j.docx
description
Festival | Danmark | Ungdommens Folkemøde (ungdommensfolkemoede.dk)
4 avis ledere dagen efter valget i USA.pdf
description
5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary
DRTV - Dokumentarer - Se udenlandske og danske dokumentarfilm
Dokumentarfilm [Gemt automatisk].pptx
description
5.6 Reklamer
Grupper d. 19.9.24.docx
description
Opdater din browser
Super Bowl LVIII (58) Commercial: Budweiser - Old School Delivery (2024)
Lars Larsens første TV reklame
Afsnit
DRTV - Min morfar, Hitlers ven
DRTV - Hitlers brutale inderkreds: Jødehad
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Det moderne gennembrud #MeeToo
Indhold
Kernestof:
Rather Homemade Præsenterer: Det Moderne Gennembrud - hvad skete der lige der
Det moderne gennembrud - dansk litteratur
Arb spr til Intro til DMG.docx
description
gr. d. 4.11.24.docx
description
Monet impressionistisk maleri
TIDSLINJE 7 vigtige begivenheder i kvindekampens historie du SKAL kende
Placér jeres begreber 1. modul..docx
description
Claude Monet: Father of French Impressionist Painting | Mini Bio | Biography
Herman Bang
Impressionismen og Herman Bang | Brug litteraturhistorien
Herman Bang ( 5 )
Herman Bang og de stille eksistenser | Det moderne gennembrud #MeToo
Dansksiderne: Den sidste balkjole - af Herman Bang (1887)
det_moderne_gennembrud Herman Bang.pptx
description
Det røde gardin af Skram.tif
description
Det røde gardin spr..docx
description
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette (novelle) | Grundbog til dansk - på de gymnasiale uddannelser
3.5.1 Naturalisme og realisme | Grundbog til dansk - på de gymnasiale uddannelser
CFU-login
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Doppler og eksistentialisme.
Indhold
Kernestof:
Eksistentialistisk filosofi | Håndbog til dansk – Litteraturhistorie
Erland Loe Doppler.pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Vidensbyrdlitteratur
Indhold
Kernestof:
Vidnesbyrd (5).pdf
description
Vidnesbyrd (5) (1).pdf
description
Hvis dette er et menneske - Primo Levi (3).pdf
description
noter til Primo Levi.docx
description
pp fokusområderi læsningen..pptx
description
4.11 Diskursanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Titel
Tidligere elevproblemformuleringer DHO Holocaust.docx
description
Blooms kognitive taksonomi.pptx
description
Den bagvedliggende tankegang omkring koloniseringen - analyse DHO.docx
description
Indledning skrevet af elev.docx
description
Redegørelse skrevet af elev.docx
description
Uddrag af Maus.pdf
description
Minlæring
Lær forskellen på af og ad
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Socialemedier.
Indhold
Kernestof:
hbdansk.systime.dk
Titel
Bedømmelseskriterier SO4 2j 2024 (002) (1).pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Mytemotiver i dansk litteratur.
Indhold
Kernestof:
Mytermotiver.pptx
description
Syndefaldet | Perspektiver i dansk
Forfatter fortæller og synsvinkel.pptx
description
Naja Marie Aidt Den blomstrende have.pdf
description
Spørgsmål til Den blomstrende have.docx
description
Hansen, Martin A.: Paradisæblerne | Textanalyse
Spørgsmål til Som englene flyver.doc
description
Ikarosmyten OCR.pdf
description
Naja Marie Aidt Som englene flyver.pdf
description
Test med synsvinkler og fortæller med resultat.pdf
description
Mytemotiver_i_dansk_litteratur 2.pptx
description
Google Search
Narcissus og Ekko OCR.pdf
description
Ordliste til Narcissus og Ekko.docx
description
Arbejdsspørgsmål til Narcissus og Ekko fra Mytemotiver i dansk litteratur.docx
description
Arbejdsspørgsmål til Bjarne Reuters novelle Lille spejl på væggen der..docx
description
Lille Spejl på væggen der Bjarne Reuter.pdf
description
Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Afsnit
Ovid Pygmalion OCR.pdf
description
Titel
Spørgsmål til Pretty Pictures.docx
description
Pretty pictures af Klaus Rifbjerg novelle.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Dokumentarfilm.
Indhold
Kernestof:
Virkelighedens fortællinger i billede og lyd - dokumentar | Krydsfelt
Dokumentaren [Gemt automatisk]1.pptx
description
Opgaver til dokumentaren Sexisme i musikbranchen.docx
description
DRTV - Sexisme i musikbranchen: Du skal være ung og fuckable
Martin Brygmann i frontalangreb på DR: 'At det kunne være så manipulerende, er jeg virkelig rystet over'
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
Realisme og modernisme.
Indhold
Kernestof:
7. 1890-2000: Modernisme og realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
1900-tallets stilretninger | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Lyrik i 1900-tallet | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Søren Kierkegaard: Eksistentialisme er at blive sig selv og så give slip | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Titel
Dokumentar eksemplarisk indledning og afslutning.pdf
description
Johannes V. Jensen
Kierkegaard spidsborgeren, æstetikeren, etikeren og den religiøse.doc
description
Trivselslup
Johannes V Jensen Paa Memphis Station spr..docx
description
Paa Memphis Station af Johannes V ekstra spr..docx
description
Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Martin Andersen Nexø - Lønningsdag PP (3).pptx
description
4.2 Sproglige billeder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Det blomstrende Slagsmaal
Tom Kristensen: Rio Janeiro | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Impressionisme og ekspressionisme [Gemt automatisk].pptx
description
Det blomstrende Slagsmaal Tom Kristensen.docx
description
Man Binder Os På Mund Og Hånd
Det folkelige gennembrud og Jeppe Aakjær - Dansk litteratur
Personkarakteristik - analyse i dansk
Klaus Rifbjerg.pptm
description
Rifbjerg Livet på badeværelset - OCR.pdf
description
Konfrontationsmodernisme - Dansk litteratur
Afsnit
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18
Klimalitteratur
Forløbet har haft fokus på diskursanalyse, reklameanalyse og klimalitteratur med særligt fokus på sprog, identitet, magt og klimaforståelser. Eleverne har arbejdet med, hvordan diskurser skabes og opretholdes i både reklamer, litterære tekster og samfundsdebatter.
Fokus på: analyse og fortolkning af sagprosa, medier og litterære tekster
anvendelse af danskfaglige analysemetoder
undersøgelse af samspillet mellem sprog, kultur, medier og samfund
mundtlig og skriftlig formidling
kritisk analyse af argumentation, kommunikation og identitetsfremstillinger
Eleverne har arbejdet med diskursanalyse som metode og anvendt begreber om sprog, magt og identitet i analyser af reklamer og klimarelaterede tekster.
Indhold
Kernestof:
Klimalitteratur i dansk - Dansk - STX _ Emu.dk.html
description
1. Klima og klimakrise | Klimalitteratur
2. Hvad er klimalitteratur? | Klimalitteratur
3. Kendetegn I: Et nyt forhold mellem menneske og natur | Klimalitteratur
Den rigtige.pdf
description
Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Arbejde med om dagen mønter i munden.docx
description
Supplerende stof:
Film: 2012 af Roland Emmerich (2009)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19
Klimalitteratur.
Forløbet har haft fokus på diskursanalyse, reklameanalyse og klimalitteratur med særligt fokus på sprog, identitet, magt og klimaforståelser. Eleverne har arbejdet med, hvordan diskurser skabes og opretholdes i både reklamer, litterære tekster og samfundsdebatter.
Fokus på: analyse og fortolkning af sagprosa, medier og litterære tekster
anvendelse af danskfaglige analysemetoder
undersøgelse af samspillet mellem sprog, kultur, medier og samfund
mundtlig og skriftlig formidling
kritisk analyse af argumentation, kommunikation og identitetsfremstillinger
Eleverne har arbejdet med diskursanalyse som metode og anvendt begreber om sprog, magt og identitet i analyser af reklamer og klimarelaterede tekster.
Indhold
Kernestof:
Klimalitteratur i dansk - Dansk - STX _ Emu.dk.html
description
1. Klima og klimakrise | Klimalitteratur
2. Hvad er klimalitteratur? | Klimalitteratur
3. Kendetegn I: Et nyt forhold mellem menneske og natur | Klimalitteratur
Den rigtige.pdf
description
Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Arbejde med om dagen mønter i munden.docx
description
Klimalitteratur kap 6 og 8.docx
description
5. Et nordisk perspektiv | Klimalitteratur
Supplerende stof:
Film: 2012 af Roland Emmerich (2009)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20
Klimalitteratur
Forløbet har haft fokus på diskursanalyse, reklameanalyse og klimalitteratur med særligt fokus på sprog, identitet, magt og klimaforståelser. Eleverne har arbejdet med, hvordan diskurser skabes og opretholdes i både reklamer, litterære tekster og samfundsdebatter.
Fokus på: analyse og fortolkning af sagprosa, medier og litterære tekster
anvendelse af danskfaglige analysemetoder
undersøgelse af samspillet mellem sprog, kultur, medier og samfund
mundtlig og skriftlig formidling
kritisk analyse af argumentation, kommunikation og identitetsfremstillinger
Eleverne har arbejdet med diskursanalyse som metode og anvendt begreber om sprog, magt og identitet i analyser af reklamer og klimarelaterede tekster.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/240/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61901220754", "T": "/lectio/240/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61901220754", "H": "/lectio/240/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61901220754" }