Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
UNORD
|
Fag og niveau
|
Erhvervsjura C
|
Lærer(e)
|
Morten Biering Helledig Roden
|
Hold
|
tm24hh2h er (tmhh2h er)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1: Jura og samfund
Kernestof: Systime: Kap. 1-4
Supplerende stof: DR program ”Retten indefra”, nr. 1: Giver skyld straf
Tema:
- demokratisk forståelse med fokus på sammenhængen mellem jura, moral og etik samt digital dannelse
- demokratisk medborgerskab
- retskilder og det danske retssystem
- juridisk metode
- Karrierelæring (juristers arbejdspladser i retssystemet og erhvervslivet)
Særlige arbejdsformer:
- Klasserums- og gruppedebat
- Gruppeopgave
- Caseopgaver
- Elevfremlæggelser på baggrund ad rollespil (overvejende redegørende niveau)
- Informationssøgning på internettet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Erstatningsret
Studieplan – Erstatningsret
FORMÅL
Faglige mål: Eleverne skal kunne anvende juridisk metode til analyse og vurdering af danske
problemstillinger i forholdet mellem virksomheden og dens omverden.
Eleverne trænes i at forstå og anvende dansk rets almindelige regler for erstatningen uden for
kontrakt, for at vurdere hvordan og hvornår virksomheders og privatpersoners handlinger er
erstatningspådragende.
INDHOLD
Kernestof:
- Erstatning udenfor kontrakt, herunder generelle forsikringsretlige principper.
Emner:
- Principperne i erstatning uden for kontrakt
- Relevante bestemmelser i Erstatningsansvarsloven
- Det lovbestemte objektive ansvar: Arbejdsgiveransvar.
- Forsikringsretlige principper (tabsbegrænsningspligt, skades- og summa-forsikring)
Sekvenser:
1. Introduktion til erstatningsret
• Parterne i erstatningssager (skadevolder og skadelidte)
• Retskilder: Primært retspraksis og lidt om objektivt ansvar
• De almindelige erstatningsbetingelser
2. Ansvarsgrundlag
• Culpaansvaret (herunder begrebet Bonus Pater Familias samt begreberne hændeligt uheld, simpel og grov uagtsomhed samt forsæt)
• Objektivt ansvar (især arbejdsgiveransvar (jf. DL 3-19-2), men også kendskab til færdselsloven og hundeloven)
3. Økonomisk tab
• Tingsskade
• Personskade
4. Adækvans, kausalitet
• Fokus på sondringen og forståelsen af de to begreber.
5. Bortfald eller lempelse.
• Egen skyld (egen culpa)
• Objektive ansvarsfrihedsgrunde: nødret og nødværge,
6. Forsikringsret
• Fokus på begreberne: summa- og skadesforsikring, tabsbegrænsningspligt samt vindingsforbud.
METODE
Arbejdsformer:
- Deduktiv undervisning ved læreroplæg
- Induktiv undervisning ved klassedialog omkring analyser og vurderinger
- Deduktivt og induktivt værkstedsarbejde: Gruppearbejde med cases og småopgaver.
MATERIALER
Kernestof:
- Gleerup A. L. m.fl., (2024): Erhvervsjura C & B – juraens grundregler iBog, kap. 6, 7, 8 Forlag: Systime.
Supplerede stof:
- LAWschool.dk – Forståelig Erstatningsret samt Forståelig Forsikringsret
EVALUERING:
Eleverne har primært været evalueret summativt gennem en IRE-dialog i undervisning og i forbindelse med de mindre cases. Ved de større cases har evalueringen primært været en blanding af summativ evaluering samt formativ evaluering i form af feedback.
Forløbet blev afsluttet med en skriftlig test med summativ evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Aftaleret
FORMÅL
I forhold til emnet ”aftaleret” trænes eleverne i at forstå, aftaleindgåelse, ugyldighed og fuldmagter.
INDHOLD
Kernestof:
• Indgåelse
• Ugyldighed
• Fuldmagter
Emner:
• Aftalelovens regler om indgåelse, ugyldighed og fuldmagt.
Sekvenser:
1. Aftalers indgåelse
• Aftalemodellen
• Aftalelovens regler (§§ 2 – 8)
2. Ugyldighed
• Svage ugyldighedsgrunde (Svig, udnyttelse, fejltagelse, simpel tvang)
• Stærke ugyldighedsgrunde (Falsk, forfalskning, forvanskning, umyndighed, voldelig tvang)
3. Fuldmagter
• Fuldmagt med særlige kendetegn (stillingsfuldmagt, forevisningsfuldmagt, specialfuldmagt)
• Fuldmagt uden særlige kendetegn (§ 18-fuldmagt)
METODE
• Tavlegennemgang
• Klassedialog
• Værkstedsarbejde: Gruppearbejde med cases og småopgaver.
MATERIALER
Kernestof:
• Willeman, K (red.), Gleerup A. L. og Rosenkjær, U. (2024: Erhvervsret C & B – juraens
grundregler iBog, kap. 9- 12. Forlag: Systime.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/240/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64734477822",
"T": "/lectio/240/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64734477822",
"H": "/lectio/240/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64734477822"
}