Holdet tm24hh2j er - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution UNORD
Fag og niveau Erhvervsjura C
Lærer(e) Morten Biering Helledig Roden
Hold tm24hh2j er (tmhh2j er)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1:  Jura og samfund
Titel 2 Forløb#2: Erstatningsret
Titel 3 Forløb#3: Aftaleret

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1: Jura og samfund

Kernestof: Systime: Kap. 1-4

Supplerende stof: DR program ”Retten indefra”, nr. 1: Giver skyld straf


Tema:
- demokratisk forståelse med fokus på sammenhængen mellem jura, moral og etik samt digital dannelse
- demokratisk medborgerskab
- retskilder og det danske retssystem
- juridisk metode
- Karrierelæring (juristers arbejdspladser i retssystemet og erhvervslivet)


Særlige arbejdsformer:
- Klasserums- og gruppedebat
- Gruppeopgave
- Caseopgaver
- Elevfremlæggelser på baggrund ad rollespil (overvejende redegørende niveau)
- Informationssøgning på internettet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2: Erstatningsret

Studieplan – Erstatningsret
FORMÅL
Faglige mål: Eleverne skal kunne anvende juridisk metode til analyse og vurdering af danske
problemstillinger i forholdet mellem virksomheden og dens omverden.
Eleverne trænes i at forstå og anvende dansk rets almindelige regler for erstatningen uden for
kontrakt, for at vurdere hvordan og hvornår virksomheders og privatpersoners handlinger er
erstatningspådragende.

INDHOLD
Kernestof:
- Erstatning udenfor kontrakt, herunder generelle forsikringsretlige principper.
Emner:
- Principperne i erstatning uden for kontrakt
- Relevante bestemmelser i Erstatningsansvarsloven
- Det lovbestemte objektive ansvar: Arbejdsgiveransvar.
- Forsikringsretlige principper (tabsbegrænsningspligt, skades- og summa-forsikring)

Sekvenser:
1. Introduktion til erstatningsret
• Parterne i erstatningssager (skadevolder og skadelidte)
• Retskilder: Primært retspraksis og lidt om objektivt ansvar
• De almindelige erstatningsbetingelser
2. Ansvarsgrundlag
• Culpaansvaret (herunder begrebet Bonus Pater Familias samt begreberne hændeligt uheld, simpel og grov uagtsomhed samt forsæt)
• Objektivt ansvar (især arbejdsgiveransvar (jf. DL 3-19-2), men også kendskab til færdselsloven og hundeloven)
3. Økonomisk tab
• Tingsskade
• Personskade
4. Adækvans, kausalitet
• Fokus på sondringen og forståelsen af de to begreber.
5. Bortfald eller lempelse.
• Egen skyld (egen culpa)
• Objektive ansvarsfrihedsgrunde: nødret og nødværge,
6. Forsikringsret
• Fokus på begreberne: summa- og skadesforsikring, tabsbegrænsningspligt samt vindingsforbud.

METODE
Arbejdsformer:
- Deduktiv undervisning ved læreroplæg
- Induktiv undervisning ved klassedialog omkring analyser og vurderinger
- Deduktivt og induktivt værkstedsarbejde: Gruppearbejde med cases og småopgaver.

MATERIALER
Kernestof:
- Gleerup A. L. m.fl., (2024): Erhvervsjura C & B – juraens grundregler iBog, kap. 6, 7, 8 Forlag: Systime.

Supplerede stof:
- LAWschool.dk – Forståelig Erstatningsret samt Forståelig Forsikringsret


EVALUERING:
Eleverne har primært været evalueret summativt gennem en IRE-dialog i undervisning og i forbindelse med de mindre cases. Ved de større cases har evalueringen primært været en blanding af summativ evaluering samt formativ evaluering i form af feedback.
Forløbet blev afsluttet med en skriftlig test med summativ evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3: Aftaleret

FORMÅL
I forhold til emnet ”aftaleret” trænes eleverne i at forstå, aftaleindgåelse, ugyldighed og fuldmagter.

INDHOLD
Kernestof:
• Indgåelse
• Ugyldighed
• Fuldmagter

Emner:
• Aftalelovens regler om indgåelse, ugyldighed og fuldmagt.

Sekvenser:
1. Aftalers indgåelse
• Aftalemodellen
• Aftalelovens regler (§§ 2 – 8)

2. Ugyldighed
• Svage ugyldighedsgrunde (Svig, udnyttelse, fejltagelse, simpel tvang)
• Stærke ugyldighedsgrunde (Falsk, forfalskning, forvanskning, umyndighed, voldelig tvang)

3. Fuldmagter
• Fuldmagt med særlige kendetegn (stillingsfuldmagt, forevisningsfuldmagt, specialfuldmagt)
• Fuldmagt uden særlige kendetegn (§ 18-fuldmagt)

METODE
• Tavlegennemgang
• Klassedialog
• Værkstedsarbejde: Gruppearbejde med cases og småopgaver.

MATERIALER
Kernestof:
• Willeman, K (red.), Gleerup A. L. og Rosenkjær, U. (2024: Erhvervsret C & B – juraens
grundregler iBog, kap. 9- 12. Forlag: Systime.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer