Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Grenaa Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Maria Korsgaard, Rasmus Agersnap Scherer
|
Hold
|
2022 id/u (1u id, 2u id, 3u id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Eksamensforløb 1 - Badminton
Formål:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en halv bane og i double.
Først læres de basale greb og derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.
Faglige mål:
- Kende slagene serv, drop, netdrop, lob og clear
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob, drop, serv og clear
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Teori: Yubio s. 839-842, 844, 850-851, 854, 867-870
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Eksamensforløb 2 - Opvarmning til musik
Formål:
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Faglige mål:
- Høre musikkens tælling
- Vise praktisk forståelse på forskellen mellem de mest anvendte bevægelseskvaliteter i et opvarmningsprogram (markerede -, førte - og svingende bevægelser)
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 20 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- fremvise eget opvarmningsprogram
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
Teori: Yubio s. 71-71, 206-207, 1241-1247
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Idraetsmusik.dk
-
Gangserie 1pq 2019
-
Svingserie 1pq 2019
-
Hoppeserie 1pq 2019
-
Styrke 1 1pq 2019
-
Styrke 2 1pq 2019
-
Løb med høj intensitet 1pq 2019
-
Yubio - rytmisk opvarmning s. 1240
-
Gymnastikguiden - musik til opvarmningsprogrammer
-
Yubio 22-23
-
Opvarmning til musik - grp 1: Frederikke, Sofie, Ida, Mathilden, Nuunu
-
Opvarmning til musik - grp 3: Victor K., Hjalte, Marius, Kaya, Tobias
-
Opvarmning til musik - grp 2: Amalie, Victoria, Sara A., Josefine, Claudia
-
Opvarmning til musik - grp 4: Line, Sara H, Marie, Rebekka, Noel
-
Opvarmning til musik - grp 5: Benjamin, Otto, Viktor W., Julius, Laust
-
For inspiration til de forskellige dele af opvarmningsprogrammet s. 1247-1258
-
HUSK idrætstøj! Vi er i drenge og pigesalen ved gymnasiet. Vi mødes omklædte og klar til start kl. 8.50
-
Yubio
-
Sidste gang til at forberede opvarmningsprogrammer!
-
HUSK indendørs idrætstøj og vandflasker - vi skal igennem 3 opvarmningsprogrammer idag, så der er garanteret sved på panden. :)
-
Yubio idræt C+B 22-23
-
Opvarmningstest 1u 2022.docx
-
Yubio; sider: 71-72, 206-207, 1241-1247
-
Teori Opvarmning til musik.docx
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Eksamensforløb 3 - Fodbold
Vi arbejder med de basale afleveringer og skud.
VI arbejder med boldkontrol herunder dribling og tæmninger.
Vi arbejder med taktik, løbemønstre og opstillinger.
Fokus på kommunikation og sammenhold.
Teori dækket:
Vi har arbejdet kort med hooliganisme + træning og sundhed i relation til fodbold. Yubiosider der er gennemgået er: 505-509
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Eksamensforløb Yoga og Crossfit
Eleverne gennemgår forskellige tilgange til at opbygge både en yoga- og en crossfit session. Til sidst skal de selv lave enten en WOD eller en 10 minutters yoga session med dertilhørende opvarmning.
2 moduler hvor underviseren har stået for en WOD + yoga session, 1 modul hvor de planlægger enten yoga eller en WOD, 2 moduler hvor vi afprøver deres programmer.
Teori:
Yubio-siderne: 67-78 + 904-910
Omkring Crossfit og træningslærer. Vi nåede ikke styrketræning, men har haft fokus på aerob, anaerob, superkompensationsprincippet, overtræning og opvarmning samt arbejdets tre faser (Iltunderskud, steady state og iltgæld).
Yoga teori har de modtaget i løbet af yogamoduler, hvor fokus primært har været på åndedrættet, afstressing samt forskellige stillinger.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Les Lanciers
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Basketball
Vi nåede kun 4 gange.
Vi har gennemgået:
- Basale boldfærdigheder
- Driblinger, afleveringer, modtagelse
- Lay up og skud
Der er taget udgangspunkt i de 4 første lektionsplaner fra Yubio
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Eksamensforløb 4 - Softball
Formålet:
En grundlæggende indføring i centrale dele af spillet.
Der lægges i starten vægt på tekniske elementer som det at kaste og gribe, fielding og batting.
Senere i forløbet vil taktiske elementer som ”forudsigelse af spilsituationer og næste træk” og ”at udnytte det tomme rum” inddrages mere.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kaste kontrolleret og præcist til dine medspillere (høje bolde, til bryst og lave bolde)
- Gribe bolden med din handske og bruge støttehånden, så du hurtigt er klar til at kaste bolden videre
- Fielde bolden både i isolerede øvelser og i kampsituationer
- Aflæse boldens bane og positionere dig herefter
- Batte til bolden både når bolden ligger på en tee, og når den bliver pitchet
- Kendskab til regler og taktisk forståelse af spilsituationer
- Indgå i kampsituationer, hvor du forudsiger og reagerer på næste mulige træk
Teori: Yubio s. 752-765, 783-785
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#9
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
34 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52523582897",
"T": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52523582897",
"H": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52523582897"
}