Holdet 2022 KE/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Grenaa Gymnasium
Fag og niveau Kemi A
Lærer(e) Hanne Krøyer
Hold 2022 KE/x (1x KE, 2x KE, 3x KE)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Atomer, grundstoffer og bindinger
Titel 2 Julebag
Titel 3 Introduktion til Organisk kemi og bindinger
Titel 4 Det smager surt...
Titel 5 Syrer og baser
Titel 6 Kemishow
Titel 7 Redox
Titel 8 Ligevægte
Titel 9 Kemishow 2
Titel 10 Reaktionshastighed og reaktionskinetik
Titel 11 Fremstilling af medicin
Titel 12 SRO-tværfagligt forløb om farver
Titel 13 Organisk kemi II og Isomeri
Titel 14 Opgaveregningskursus
Titel 15 Naturvidenskabsfestival 2025
Titel 16 Gasser
Titel 17 Offentlige foredrag om spejlbilled-kemi
Titel 18 Den store kemiske værktøjskasse
Titel 19 Foredrag om eksplosioner
Titel 20 Biokemisk blik på vores mad
Titel 21 Termodynamik
Titel 22 repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Atomer, grundstoffer og bindinger

Fokus på atomers opbygning, og elektronstruktur inkl. orbitaler.
Det periodiske system, og dets opbygning.
Isotoper.
Introduktion til kemiske bindinger - ionbindinger og elektronparbindinger - både polære og upolære.

Forsøg: Flammefarver

Materiale:
Basiskemi C s. 7-28, 54-57
Basiskemi A: s. 100-108
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Julebag

Fokus på kemiske reaktionsskemaer, og afstemning af disse, simple og sammensatte ioner, samt mængdeberegninger. alt sammen med udgangspunkt i undersøgelse af forskellige typer hævemidler brugt til bagning af julesmåkager.
- også fokus på samspillet mellem makroskopiske observationer, samt kvalitative og kvantitative observartioner, og forklaringer på mikroskopisk niveau.

Yderligere forsøg: Krystalvand i Kobbersulfat

Materialer: Basiskemi C s. 31-38, 82-95
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Introduktion til Organisk kemi og bindinger

Organiske stofgrupper, - først og fremmest carbonhydrider, og alkoholer.
fokus på opbygning, navngivning og repræsentationsformer.
Fortsætter med mængdeberegninger - teoretisk og praktisk udbytte.
Organiske stoffers egenskaber, med særligt fokus på smelte- og kogepunkter, samt hvad der styrer tilstandsformerne - molekylers masse, molekylers form samt polaritet.

Forsøg:
Forsøg med carbonhydrider - forbrændinger, substitution og addition.
Alkohol-gæring, samt bestemmelse af alkohol indholdet i den fremstillede alkohol vha densitet og destillation.

Materialer:
Basiskemi C: 60-76, 101-105, 117-134,
Basiskemi B: 117-130, 132
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kobber(II)sulfat 19-03-2023
Carbonhydrider 09-04-2023
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Det smager surt...

Introduktion til syrer og baser, syre-base reaktioner, pH-skalaen, sure og basiske opløsninger, samt forskellige typer syrer, organiske, uorganiske samt mono-, di- og polyhydrone syrer. Korresponderende syre-base par
Samt introduktion til forskellige metoder til måling af pH, samt metodernes præcission.

Forsøg: pH af drikkevarer

Materialer:
Basiskemi C: s 153-160, 162-165,  
Basiskemi B: s.73-79
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Syrer og baser

FORMÅL:
Introduktion til syrer og baser, syre-base reaktioner, pH-skalaen, samt stofmængdekoncentration, samt titreringsmetoden.

INDHOLD:
Forløbet bygger videre på tidligere erfaringer og repeterer viden fra tidligere forløb.
Først introduceres hydronoverførsel, som leder frem til kendetegn ved henholdvis syrer og baser. Dette inkludere både uorganiske og organiske syrer.endvidere fokuseres der på syre-base reaktioner og korresponderende syre-base par. Dernæst sættes fokus på pH vha en lille praktisk øvelse hvor eleverne smager på forskellige drikkevarer og vurdere deres surhed, og derefter måler drikkevarernes pH-værdi vha. af universal indikator-strips. Dette danner udgangspunkt for gennemgang af pH-skalaen. I forbindelse med pH-skalaen kom vi omkring begrebet stofmængdekoncentration. Dette mundede ud i mikroskala-titreringsforsøget: Eddike
Dernæst fokuserede vi på beregning af pH i opløsninger af henholdsvis stærke og svage syrer og - baser, samt puffer opløsninger og på sammenhængen mellem Bjerrumdiagrammer og syrernes/basernes egenskaber.

Eksperimentelt arbejde:
Ethansyre indhold i eddike (mikroskala)

MATERIALER:

Basiskemi C, H.Mygind m.fl, 1.udg., 2010, Haase & Søns Forlag, s. 153-160, 162-166
Her har været anvendt screencast af HK omkring
stofmængdekoncentration og titreringsmetoden

Stofmængdekoncentration
https://itsggym-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/gghk_grenaa-gym_dk/EYVktsy_W3tKpMaU-GE8MEABviRypWasdk2od_J_1fj2RQ?e=e21R8O

Forsøg: Syrestyrke og hydronolysegrad

Screencastene gennemgår hvad der svarer til følgende sider i Basiskemi C, H.Mygind m.fl, 1.udg., 2010, Haase & Søns Forlag, s. 104-107,112-114
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Kemishow

I forbindelse med den årlige Naturvidenskabsfestival på Kattegatcenteret formidlede eleverne kemi til folkeskoleelever ved at afholde et kemishow på begge festvallens dage, sammen med kemi C valgholdet.

Fokus var dels på at træne eksperimentelt arbejde, og med megen fokus på selvstændighed i både laboratoriet og til showet. Dertil hører at eleverne blev trænet i planlægning, udførsel, risikovurdering, sikkerhed og affaldshåndtering ifm eksperimentelt arbejde. Derudover blev eleverne trænet i populærvidenskabelig formidling af kemi.

Materialer: Showkemi, Peter Hald, 2005, Systime.
Forsøg:
Termit
Flamingoslim
Ildkugler
Spritgele
Flammefarver
Velkomstdrink
Ånden i flasken
Blitzpulver
Elefanttandpasta
Røgbombe
Skumpølsen
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Redox

Som opfølgning på kemishowet dykker vi ned i rækken af de redoxreaktioner der indgår i forsøg eleverne udførte i kemishowet.
Forløbet havde fokus på regler for tilskrivning af oxidationstal og afstemning af redoxreaktioner. Samt fokus på redox-reaktioner i organiske stoffer.
AUM underviste en stor del af dette forløb.

Basiskemi C. s. 173-187
Basiskemi B: s. 143-155

Forsøg:
Demo: Metaller i syre
Spændingsrækken
Alkohol i vin
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Ligevægte

Vi indledte forløbet om kemiske ligevægte med forsøget Indgreb i kemiske ligevægte. Elevernes observationer i dette forsøg blev udgangspunkt for at forstå kemiske ligevægte og gennemgangen af teorien, med fokus på reaktionsbrøken, ligevægtsloven, Le Chateliers princip, indgreb i kemiske ligevægte. I slutningen af forløbet perspektiveredes til carbon kredsløbet og nutidens klimakrise bl.a. med forsuring af oceanerne.  

Materialer:
Basiskemi B; Mygind m.fl., 2012, Haase og søns forlag, 1. udg. 4.opl.; s. 29-62

Forsøg:
Indgreb i kemiske ligevægte
Fra Experimenér B, H. Mygind m.fl.;Haase og søns forlag, 2. udg. 3. opl. 2018

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 2_redox 03-11-2023
Aflevering 3: Databehandling fra alkoholforsøg 17-11-2023
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Kemishow 2

Sideløbende med forløbet om kemiske ligevægte - forberedte eleverne endnu et (mindre) kemishow for børnehavebørn i Toubro Børnehave, efter forespørgsel fra børnehaven efter at nogle fra personalegruppen havde set kemishowet til naturvidenskabsfestivallen.
Her var fokus i høj grad på hvordan man formidler til denne målgruppe - og at man kan betragte kemi og kemiske forsøg fra mange vinkler - men også betydningen af at vise faget, og (måske) vække nysgerrighed på naturvidenskab hos børn, samt at det stiller høje krav til ens egen faglighed at kunne formidle noget svært stof på en letforståelig måde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Reaktionshastighed og reaktionskinetik

Eftyer at have set på redoxreaktionerne i kemishowsforsøgenen, vendte vi blikket mod nogle af de faktorer der også medvirker til at kemishowsforsøgene bliver spektakulære. Så fokus blev nu rettet mod reaktionshastigheden. Vi startede med at se på de faktorer der har betydning for reaktionshastigheden, og så på hvordan disse havde haft indflydelse på kemishowsforsøgene. Det brugte vi som et afsæt for at dykke mere ned i teorien bag reaktionshastighed, samt reaktionsmekanisker med vægt på aktiveringsenergiens betydning.
Derefter fortsatte vi med at se på reaktionskinetik, med fokus på bestemmelse af reaktionsorden, samt regne på omsætningen af stoffer i løbet af en reaktion.


Materialer:
Basiskemi B; Mygind m.fl., 2012, Haase og søns forlag, 1. udg. 4.opl.; s. 7-26
Basiskemi A: s. 51-71

Forsøg:
Landolt
Fra Experimenér B, H. Mygind m.fl.;Haase og søns forlag, 2. udg. 3. opl. 2018

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fremlæggelse om forsøg 15-01-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 60 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Fremstilling af medicin

Studieretningsdag:
Syntese af paracetamol - omkrystallisering og renhedstest.
- kobling til reaktionshastighed og ligevægte.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 SRO-tværfagligt forløb om farver

Sideløbende tværfagligt forløb sammen med Fysik B, om farver.

I kemi var fokus på farvestoffer og farvede forbindelser. Alle blev introduceret til både organiske og uorganiske farvestoffer. Der var dog mest fokus på de organiske farvestoffer, herunder betydningen af konjungerede dobbeltbindinger, samt chromofore og auxochrome grupper. Desuden havde eleverne i fysik arbejdet med lysets spektrum og spektrometre. I forlængelse deraf blev spektrofotometri og Lambert-Beers lov introduceret.
Kemisk bindingsteori: sp-hybridisering, og delokaliserede elektronsystemer.

Kemisk bindingsteori: Basiskemi A: 100-119

Materialer:
Farver: Kend Kemien 2, H.Parbo m.fl, Gyldendal, 1. udg. 2007, s. 36-54
Farver og spektrofotometri: Basiskemi B, H. Mygind m.fl., Haase og Søn, 2010, 1. udg, s. 178-190,
Kemisk bindingsteori: Basiskemi A: 100-119


Her lavede mange elever individuelt eksperimentelt arbejde i kemi omhandlende farvestoffer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Organisk kemi II og Isomeri

Dette forløb startede ud som et oversigtsforløb over forskellige typer organiske stofgrupper, med fokus på at lære identifikation ud fra funktionelle grupper, navngivningsregler. Her lavede vi en øvelse med "Byg dit eget organiske stof" for at træne dette.
Derefter vendte vi fokus mod reaktionstyper med henblik på at forstå teorien bag forsøgene "Syntese af duftende estere" og "Kemiske tests".

Forløbet blev afrundet med en introduktion til forskellige typer isomeri, og deres klassifikation. Derefter fokuseres på spejlbilledisomeri. I den forbindelse så vi udsendelsen "I den bedste mening - Thalidomid" og "Den spejlvendte verden"

Materialer:
Basiskemi B; Mygind m.fl., 2012, Haase og søns forlag, 1. udg. 4.opl.; s. 1143-146, 148-173 (dog ikke syrechlorider), 175-177, 193-206
+ https://basiskemib-haase.praxis.dk/ s. 118-119 nye regler for navngivning af carbonhydrider.
Screencasts af HK
Isomeri - del 1
https://itsggym-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/gghk_grenaa-gym_dk/ETpMKVQTYFJBg7BxoAhNh1gBgpIOPoUMjPZfjzrxLzau7w?e=Bnjt4L

Isomeri - del 2
https://itsggym-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/gghk_grenaa-gym_dk/EQENpP4p1zNBpC-a94dGrmYBRpgMJf_QkigCSiaDpAzkdQ?e=WUlRDA

Starter med dette i 3.g

DR-dokumentar: I den bedste mening - Thalidomid-affæren. (MitCFU)

Eksperimentelt arbejde:
Syntese af duftende estere
Kemiske tests
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Opgaveregningskursus

Ovenpå den skriftlige årsprøve i 2.g - som i høj grad var tænkt som en "learning experience", tog vi fat på et opgaveregningskursus, med vægt på dels at lære at afkode en opgave tekst, samt at afkode hvad der forventes af besvarelsen ud fra de forskellige spørgeord i en opgavetekst. Samt hvordan man stiller en god besvarelse op, og hvor meget eller hvor lidt forklaring, der kræves.
beregning af pH i opløsninger, puffer, Bjerrum
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Naturvidenskabsfestival 2025

Årets tema for den lokale Naturvidenskabsfestival i Kattegat Centeret var August Krogh, i anledning af hans 150 år fødselsdag.
Forud for Naturvidenskabsfestivallen deltog eleverne i en fællestime for hele skole, samt efterfølgende eksperiment omkring blodsukker regulering for studieretningshold i Kemi, bioteknologi og biologi med to Ph.D-studerende fra August Krogh Instituttet, KU, som holdt oplæg om August Kroghs liv og  forskning.

Derefter arbejdede eleverne (ligesom eleverne på GG øvrige naturvidenskabelige hold) med at sætte sig yderligere ind i August Kroghs arbejde - forud for at de skulle bemande en stand med et lille forsøg og formidling af nogle af Kroghs videnskabelig fund til alle elever fra 6-9 klassetrin fra samtlige skoler i Norddjurs Kommune og enkelte skoler fra Syddjurs Kommune. I alt ca. 1250 elever.

Kemi-eleverne havde fokus på iltoptagelse i blodet, og havde en revideret version af "Mangans oxidationstrin" med som forsøg, som folkeskole eleverne skulle udføre under 2s-elevernes kyndige vejledning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Gasser

Efter at have arbejdet med kemiske ligevægte i 2.g. blikket mod processer der involverer gasser. Det handlede både om Ideal gasser og idealgas ligningen, om kemiske ligevægte der involverer gasser inkl,. Daltons lov og faseovergange til og fra gas-form. Forløbet byggede også ovenpå elevernes kendskab til reaktionshastighed, særligt aktiveringsenergi.
Undervejs lavedes en modificeret udgave af "Lightergas" forsøget, med mere vægt på Daltons lov og ligevægte mellem stoffer i opløsning og på gasform.

Basiskemi C: s. 96-98
Basiskemi B: s. 44-52

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Offentlige foredrag om spejlbilled-kemi

Offentlige foredrag i naturvidenskab fra Aarhus Universitet med professor Karl Anker Jørgensen om kirale molekyler, asymmetrisk syntese og resurse-problematikken indenfor den kemiske industri.
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Den store kemiske værktøjskasse

I dette forløb er der fokus på at lære nogle af kemiens værktøjer at kende, og kunne anvende disse.  Fokus var primært på HPLC, IR- og 1H NMR spektroskopi.

Først var der fokus på HPLC forud for besøg på Kemisk Institut på Aarhus Universitet, hvor eleverne udførte øvelsen "Bestemmelse af koffeinindhold i drikkevarer vha. HPLC". Da eleverne allerede kendte spektrofotometri fra SRO i 2.g byggede vi videre på dette.
GC og TLC blev kort gennemgået.

Derefter genopfriskede vi bindingsteori - som blev gennemgået i forbindelse med SRO i 2.g - forud for at vi vender fokus mod IR-spektroskopi og 1H NMR-spektroskopi. Fokus for denne del var at lære at læse og tolke spektrene.


Materialer:
Basiskemi A: s. 121-158, 222-231
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 36,00 moduler
Dækker over: 57 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19 Foredrag om eksplosioner

Foredrag om eksplosioner med Peter Hald, Aarhus Universitet.
En tur eleverne selv tog initiativ til.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20 Biokemisk blik på vores mad

Materialer:
Indledningsvis skulle eleverne lave en kostanalyse af en selvvalgte ret, med vægt på rettes sammensætning af hovednæringsstoffer. Dernæst var der fokus på carbohydrydraters  opbygningen og klassificeringen, samt reaktionerne både i forbindelse med ringlukning, og opbygning og nedbrydning af di- og polysaccharider. Fedtstoffers opbygning, og sammenhængen mellem fedtstoffers opbygning og deres fysiske og sundhedsmæssige  egenskaber. Endelig så vi på proteiners opbygning af aminosyrer, samt aminosyrernes sidekæders betydning for peptidkædernes egenskaber.
Derfra skiftede fokus til enzymer fx i forbindelse med nedbrydning af hovednæringsstofferne. her var fokus på enzymers virkemåde og enzymkinetik, som vi fik en forståelse af gennem at bygge med Lego.

Basiskemi B: s. 215-235 og 238-244
Basiskemi A: s. 161-196
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 21 Termodynamik

Termodynamik blev gemt til sidst af to grunde - dels var det ikke gennemgået før SRP'en, og dels fordi det er lettere at forstå energiomsætningen i kemiske systemer og reaktioner, hvis man er fortrolig med kemien.

Forløbet blev indledt med at eksperimentelt arbejde, hvor eleverne frit måtte vælge mellem følgende forsøg:
- Simulering af kuldepose og selvvarmende kakaokop
- Molare entalpier for ioner
- Entalpitilvækster
- Hess' lov
- Den molare entalpi for magnesiumionen
- Bestemmelse af den molare entalpi for calciumhydroxid

Eleverne skulle minimum udføre to af forsøgene. Formålet var at eleverne skulle få en fornemmelse af begreberne: System og omgivelser, Indre energi, Varme og Arbejde, samt få en forståelse af sammenhængen mellem entalpi og exo- og endoterme reaktioner, samt Hess' lov.

Disse forsøg dannede desuden basis for den efterfølgende gennemgang af Entropi, Gibbs energi, og sammenhængen mellem  disse begreber og ligevægtstilstand og ligevægtskonstanten, samt temperatur.
Afsluttende udførtes forsøgene "Ændring i Standardentalpi, - entropi  og - Gibbs energi", og "Van't Hoffs ligning" simultant, da fremgangsmåden er ens i begge forsøg.

Materialer: Basiskemi A, s.7-48
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 22 repetition

Vi har primært repeteret vha. forsøget "Bjerrumdiagram for en syre-baseindikator" - og brugt forsøgt bl.a. som udgangspunkt for en snak om koblinger på tværs af emner.

Materiale:
"Bjerrumdiagram for en syre-baseindikator"
fra Experimentér B
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer