Holdet 3ukm id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Grenaa Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Claudia Brandt Grønbech, Rasmus Agersnap Scherer
Hold 2023 id/ukm (1ukm id, 2ukm id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Badminton (Eksamensforløb)
Titel 2 Dans (Eksamensforløb)
Titel 3 Opvarmning til musik (Eksamensforløb)
Titel 4 Fodboldforløb (Eksamensforløb)
Titel 5 Pickleball
Titel 6 Dans (Lancier, jive)
Titel 7 Floorball (Eksamensforløb)
Titel 8 Softball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Badminton (Eksamensforløb)

Formål:

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en halv bane.
Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag og det hele bliver pakket ind i forskellige kamplignende spil.

Vi har arbejdet med:
- Greb og svingsløjfer
- Kort og lang serv
- Clear
- Drop og lob
- Smash og smash-opsamling
- Netdrop
- Benarbejde
- Sekvenser (bl.a. drop-netdrop-lob, clear-clear-drop-netdrop-lob,
        smash-kortopsamling-lob)
- Regler og taktik


Faglige mål:
- Kende slagene serv, drop, netdrop, lob, clear, smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde
- Rimelig beherskelse af klirre, drop og lob
- Rimelig beherskelse af kort eller lang serv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med
   slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Teori: Yubio (21-udgaven) side: 778-784 + 83-84 + 808-811 + 130-135

- Badmintons historie
- Regler, idé og organisering
- Komplekse bevægelser
- Forspænding og spændstighed
- Individuel toppræstation
- Motivation og målsætning
- Spændingsregulering
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dans (Eksamensforløb)

Formål:

Formålet med forløbet i dans er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer i Cha-cha-cha, Jive og Les Lanciers. I de første moduler vil hovedvægten være på dansenes trin, teknik og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansenes rytme og tælling. I de følgende moduler vil hovedvægten være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansenes trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder.

Faglige mål:

- Kunne de 5 ture i Les Lanciers
- Kunne grundtrinene samt forskellige variationer og rutiner indenfor
         Cha-cha-cha og Jive
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben
         og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Sætte variationerne sammen til små serier
- Beherske en længere rutine
- Bevægelse i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
-
Teori: Yubio (21-udgaven):
          s.1231-1235 + 1241-1242 + 808-811 +  1292-1294 + 1184-1185.

- Standard og latin
- Cha-cha-cha
- Musikforståelse og Teknik
- Jive
- Musikforståelse og Teknik
- Bevægelseskvaliteter
- Komplekse bevægelser
- Idrættens organisering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Opvarmning til musik (Eksamensforløb)

Opvarmning til musik
Afholdt delvist virtuelt under corona-nedlukning i 1.g. Afsluttet i 3g.

Formål:
Formålet med opvarmning til musik er, at eleverne bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Eleverne skal have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt. Derudover skal de også kunne diskutere opvarmningens gavnlige effekter.

Faglige mål:
- Høre musikkens tælling
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og
  musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers
   opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op

Teori: Yubio (21-udgaven) side: 1181-1188 + 206 + 69-72 + 45-50

- Hvorfor varme op?
- Selve musikken
- Bevægelseskvaliteter
- Programmets opbygning
- Test af opvarmningens effect
- Træningslære:
        Arbejdets tre faser
Opvarmning/nedvarmning
- Menneskets fysiologi:
        Åndedræt og blodkredsløb
        Blodkredsløb og puls
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fodboldforløb (Eksamensforløb)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Pickleball

Formål:

Formålet med forløbet i pickleball er at eleverne opnår en grundlæggende forståelse af de centrale elementer i spillet. Først skabes en basal forståelse af regler og banens zoner, samt teknisk udførsel af de basale slag (serv og grundslag). Herefter introduceres eleverne til mere komplekse slag (dink, smash, lob, drop) og slagenes taktiske funktion i en større spilsammenhæng. Der arbejdes med forskellige slagserier og færdighederne afprøves i kamplignende spil.

Faglige mål:

Tekniske og taktiske færdigheder indenfor:
- Serv
- Grundslag/Flugtning i forhånd og baghånd
- Dink
- Smash
- Offensivt lob
- Short-drop
- Benarbejde (ben og fødders position i diverse slag)
- Løbemønstre på banen
- Slagsekvenser (serv-flugtning-drop-dink, dink-lob-drop)

- Grundlæggende viden om regler (ex. pointsystem og serverækkefølge)



Teori: Yubio (24-udgaven): s. 1270-1272 + 1275-1277 + 1279-1283

- Regler, ide og organisering
- Øvelser

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Dans (Lancier, jive)

Forløbet har haft til formål at repetere Jive og Les Lanciers. Eleverne fik en kort introduktion til forskellige grundtrin i Jive, samt øvet sammensætning af grundtrin til en lille sekvens i samarbejde med partner. Eleverne fik desuden repeteret de 5 ture i Les Lanciers med særligt fokus på at følge takten i musikken.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Floorball (Eksamensforløb)

Formål:
En grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball.
I starten er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser og dernæst øves driblinger, afleveringer og afslutninger, hvorefter hvor sammenspil og taktik er fokus.   

Faglige mål:
- Aflevering og modtagning af bold med 5-10 meters afstand til makker
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre trækskud og håndledsskud
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre


Teori: Yubio 2021
Historie, Regler og taktik – kapitel 14 side 594-602
Den gode floorball spiller – kapitel 14 side 624-625
Sammenhæng og kohæsion, kapitel 5, side 138-139
Agression i idræt, kapitel 5, side 142-144
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Softball

En grundlæggende indføring i centrale dele af spillet. Der lægges i starten vægt på tekniske elementer som det at kaste og gribe, fielding og batting. Senere i forløbet vil der være mere fokus på taktiske elementer.

Faglige mål:
- Kaste kontrolleret og præcist til dine medspillere (høje og lave bolde)
- Gribe bolden med din handske og bruge støttehånden, så du hurtigt er klar til at kaste bolden videre
- Udføre et halvt pitch i strikezonen (og viden om hvordan man udfører fuldt pitch)
- Fielde bolden både i isolerede øvelser og i kampsituationer
- Aflæse boldens bane og positionere dig herefter
- Batte til bolden både når bolden ligger på en tee, og når den bliver pitchet
- Kendskab til regler og taktisk forståelse af spilsituationer
- Indgå i kampsituationer, hvor du forudsiger og reagerer på næste mulige træk

Pensum: Yubio udgave 2022 s.768-795
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer