Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Grenaa Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Erhvervsøkonomi C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2024 eø/eø1 (3g eø1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Innovation og iværksætteri
FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne træder ind i faget erhvervsøkonomi og stifter bekendtskab med basale begreber indenfor emnerne innovation og iværksætteri: Innovation vs. invention, Diffusion, Produkters livscyklus (PLC), Virksomheders Idegrundlag samt Business Model Canvas
Desuden introduceres eleverne for erhvervsøkonomiske analyseværktøjer i form af Roger’s diffusionsmodel, Henderson & Clarks innovationstyper og forskellige forretningsplaner, herunder Business Model Canvas, socialøkonomiske virksomheder, oplevelses- og deleøkonomi samt cirkulær økonomi. Endelig lærer eleverne forskellige virksomhedsformer og bruger konkrete virksomhedscases til at undersøge og diskutere problemstillinger i forbindelse med etableringen af virksomheder.
FAGLIGE MÅL
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• undersøge og diskutere problemstillinger i forbindelse med etablering af en virksomhed
• indgå i en faglig dialog og kunne diskutere erhvervsøkonomiske problemstillinger
INDHOLD
(1) Innovation:
- Hvad er innovation?
- Fra invention til innovation
- Diffusion (herunder Rogers diffusionsmodel)
- Disruption
- Innovation – former og typer
- PLC-kurven
(2) Iværksætteri:
- Virksomhedens idé, mission, vision og SMART milepæle
- Forretningsmodeller: Business Model Canvas, socialøkonomiske virksomheder, deleøkonomi, oplevelsesøkonomi og cirkulær økonomi
- Virksomhedsformer: fokus på Enkeltmandsejet virksomhed, Interessentselskab, anpartsselskab, aktieselskab samt franchising
KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (3. udgave): Kapitel 1, afsnit: 1.2 - 1.6 (ikke 1.3.2-1.3.6) samt afsnit 1.9
SUPPLERENDE STOF
- Business Model Canvas Explained: https://www.youtube.com/watch?v=I8nwNcCfyig
- Myers Briggs Personality Types: https://www.youtube.com/watch?v=M4YLO-2Tb2w
CASES:
- Google Glass: https://www.youtube.com/watch?v=4EvNxWhskf8
- Beer Pong Funnel: https://www.etsy.com/listing/1572533244/bier-pong-trichter-3d-printed-design
- Nuuday: https://borsen.dk/nyheder/ai/ekspert-om-ai-kundeservice-indtil-da-ville-jeg-vaere-forsigtig?b_source=chatgpt&b_medium=row_1&b_campaign=list_12
- ChatGPT
- McDonalds: https://www.youtube.com/watch?v=aIgmMXZ7008 og https://faktalink.dk/titelliste/mcdo
- Gamle Mursten: Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 49-50
- Specialisterne: https://dk.specialisterne.com/
- GoMore: https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/danskerne-soger-mod-digitale-platforme-for-at-tjene-lidt-ekstra?b_source=deleokonomi&b_medium=row_1&b_campaign=list_3
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Strategi og forretningsudvikling
FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne stifter bekendtskab med de strategiske udfordringer, som virksomheder står overfor – Det kan både være nyopstartede virksomheder eller store og velfunderede virksomheder. Eleverne lærer grundbegreber som vækstrate, markedsandel og markedsleder, og de lærer at forstå de konkurrenceparametre, som har betydning for konkurrencen på et marked. Endelig lærer eleverne, hvordan deres virksomheder kan vækste og hvilke konkurrencestrategier, virksomheder kan benytte sig af.
Progression: I begyndelsen af forløbet vil eleverne træne nye begreber som vækstrate, markedsleder, markedsandel, produktdifferentiering, indgangsbarrierer og uperfekt information. Eleverne lærer de relevante parametre at kende, ligesom der vil blive taget hul på de mere enkle analyseværktøjer som SWOT, TOWS og STEEPLE. Senere i forløbet, når de strategiske begreber og definitioner er på plads, får eleverne mulighed for at analysere konkurrencen på markedet, vurdere konkurrencestrategien samt at analysere og vurdere vækstmuligheder. Vi slutter forløbet af med Blue Ocean-strategi samt virksomheders Corporate Social Responsibility og ser i den forbindelse på bæredygtighed som strategi.
FAGLIGE MÅL:
- redegøre for en virksomheds forretningsmodel samt nationale og internationale rammevilkår
- anvende viden og kundskaber om en virksomheds konkurrenceforhold til at undersøge og diskutere virksomhedens strategiske muligheder
- kendskab til SWOT-analysen, Porters Five Forces, Porters generiske konkurrencestrategier, STEEPLE-analysen, positioneringskortet, BCG-matricen og virksomhedens vækstmuligheder herunder Ansoffs vækstmatrice.
INDHOLD
- Vækstrate, Markedsandel, Markedsleder, Markedets størrelse
- STEEPLE
- SWOT/TOWS
- Konkurrenceformer
- Konkurrencemæssige positioner
- Positioneringskortet
- Porters 5 Forces
- Porters Generiske Konkurrencestrategier
- Blue Ocean Strategy
- Boston Consulting Group Matrix
- Virksomheders vækstmuligheder (Ansoff, intern/ekstern vækst, integrationsformer)
- CSR-strategi
KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (3. udgave): Kapitel 2
SUPPLERENDE STOF
- SWOT/TOWS: https://www.youtube.com/watch?v=hSITVvFKdC0
- Den tredobbelte bundlinje: https://www.gnistbranding.dk/den-tredobbelte-bundlinje/
- Blue Ocean Strategy: https://www.youtube.com/watch?v=j-b7MHabLPg
CASES:
- Samsung: https://mobilsiden.dk/nyheder/mobiltelefoner/apples-iphone-salg-styrtdykker-samsung-er-stoerst/
- Flying Tiger Copenhagen (DR Dokumentar: Danmarks vildeste iværksættere: https://www.dr.dk/drtv/program/de-vildeste-ivaerksaettere_92180
- N’Sleep (DR Dokumentar: Danmarks vildeste iværksættere: https://www.dr.dk/drtv/program/de-vildeste-ivaerksaettere_92180
- Arla: https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/salling-group-vil-presse-arla-priser-ned-fjerner-nicheprodukter-fra-butikker?b_source=arla&b_medium=row_1&b_campaign=list_1
- Joe & The Juice.
- Landfolk: https://erhvervplus.dk/handel-og-service/solgte-virksomhed-til-airbnb-og-blev-saa-fyret-nu-skaber-ivaerksaettere-succes-med-konkurrent-og-henter-investering-fra-milliardaer
- Bestseller: https://bestseller.com/sustainability
- Den Brændende Sandhed. Operation X. Hentet på mitCFU.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Branding og Marketing
FORMÅL
I dette forløb introduceres eleverne for nøglebegreberne indenfor Kotlers marketing management. De vil blive bekendt med begreber som købsadfærd, købsmotiver, segmentering og branding.
Eleverne vil undervejs i forløbet blive i stand til at analysere deres egne kundernes købsadfærd på baggrund af en segmentering og profilering af deres kundesegmenter. Ud fra virksomhedens valgte segmentering vil eleverne skulle undersøge hvorvidt virksomhedens valgte marketingsmix lever op til kundesegmentet.
Eleverne præsenteres for erhvervsøkonomiske analyseværktøjer i form af købsadfærdsmodellen, Minervamodellen, SMUK-modellen, de 4 P'er samt Bernard Booms & Mary Bitners udvidede model med de 7 P'er.
FAGLIGE MÅL
- demonstrere viden om marketing og dets aspekter
- analysere virksomhedens segmenteringskriterier
- undersøge og diskutere problemstillinger for virksomheders brandingstrategier samt marketingsmix
INDHOLD
- Købsbeslutning/Købsadfærd
- Købstyper og tilknytning
- Forbrugernes købsmotiver
- Branding og Unique/emotional selling point
- Segmenteringskriterier
- Minervamodellen
- Marketingmikset
- de 4 P'er:
Product: produktklassifikation, service og emballage
Place: Distribution med eller uden mellemled, B2B og B2C
Price: udvælgelse af den rigtige prisstrategi herunder priselasticitet
Promotion: Promotionalmix - ATL og BTL
- de 7 P'er for servicevirksomheder (Booms & Bitner)
product, place, price, promotion, process, physical evidence og people
KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (3. Udgave): Kapitel 3
CASES:
- JYSK: produktmix og produktlinjer https://jysk.dk/
- Emballage hos Kinder Surprice, Cheasy og Thise Mejeri
- Red Bull: promotion Luk Virksomheden op (s. 106)
- Victoria Milan: https://www.youtube.com/watch?v=Y2RArQZFCU8
- Airtox - de 4 P'er https://markedsforing.dk/artikler/nyheder/hjernen-bag-airtox-derfor-bruger-vi-millioner-paa-annoncer/
https://bygtek.dk/artikel/vaerktoej-arbejdstoej/airtox-har-taget-det-nste-skridt
https://markedsforing.dk/artikler/nyheder/lige-i-roeven-eller-ligegyldigt-derfor-hitter-airtox/
- Pincho Nation: de 7 P'er - https://finans.dk/erhverv/ECE17144939/store-fremtidsplaner-pincho-nation-aabner-nye-restauranter-paa-stribe/
https://spiseguidenaarhus.dk/oversigt/pincho-nation-aarhus/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Økonomi og regnskab
FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne får et indblik i virksomheders årsrapporter. Gennem eksisterende virksomheders nyeste årsrapporter, får eleverne en forståelse for, hvordan årsrapporter er udformet samt de formelle krav virksomhederne skal leve op til.
Eleverne får teoretisk viden til at forklare og diskutere de mange aspekter forbundet med virksomheders økonomiske rapportering herunder forskellige resultatopgørelser samt de forskellige poster i balancen.
Slutteligt skal eleverne arbejde med nøgletal herunder rentabilitet, indtjeningsevne, solidaritet samt likviditet. Eleverne skal få en forståelse for nøgletallene, hvordan de udregnes samt kunne vurdere virksomhedens samlede økonomiske sundhed.
FAGLIGE MÅL
- Kunne læse og forstå en virksomheds årsrapport
- Kunne definere de forskellige poster i en resultatopgørelse og balance
- Kunne beregne og fortolke finansielle nøgletal
INDHOLD
Årsrapporten
- Årsrapportens enkelte elementer
- Funktionsopdelt og artsopdelt resultatopgørelse
- Balance: aktiver og passiver
- Afskrivninger; den lineære metode og saldometoden
- Regnskabsklasser
- Formelle krav til årsrapporten
Regnskabsanalyse
- Regnskabsanalysens formål og indhold
- Rentabilitet; egenkapitalens forrentning, afkastningsgraden, overskudsgraden, aktivernes omsætningshastighed,
- Indtjeningsevne; dækningsgrad og kapacitetsgrad
- Likviditet; likviditetsgrad og varelagerets omsætningshastighed
- Soliditet
- Gearing
- Kurs / indre værdi (K/I)
KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (3. Udgave): Kapitel 4, afsnit 4.1-4.8
SUPPLERENDE STOF:
Afskrivninger: https://lvo.forlagetcolumbus.dk/kapitel-5/55-afskrivninger-kan-ses-i-baade-resultatopgoerelsen-og-i-balancen/
CASES:
- Luksusfælden Sæson 20, Afsnit 1
- Imerco årsrapport 2023: https://regnskaber.cvrapi.dk/xhtml/71527562/amNsb3VkczovLzAzL2VlL2JhLzcwL2JjL2RlYzctNGJjMC1hMjRiLWMzZmQwODQ4MjA4Yw.pdf
- Djurs Sommerland årsrapport 2023/2024: https://regnskaber.cvrapi.dk/14410101/amNsb3VkczovLzAzLzhiL2VmLzI4L2EwL2VkOWYtNGY3MC1iYWQxLTgwYmQ3ZjFlM2M2NA.pdf
- Pandoras regnskab 2015 (Luk Virksomheden Op (2. Udgave) s. 151 + 154+155)
- Pandoras Årsrapport 2024: https://ml-eu.globenewswire.com/Resource/Download/edd04a03-bc89-4cc9-8924-4439f5efd4b0
- Pandoras aktiekurser: https://finans.dk/investor/aktier/insref=145511
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Projekt
Dette forløb repræsenterer det valgfrie kernestof og kører sideløbende med de øvrige forløb. Her skal eleverne etablere deres egen virksomhed (start-up virksomheden) eller undersøge en eksisterende virksomheds bæredygtighed (den bæredygtige virksomhed).
Formålet er, at eleverne anvender fagets kernestof for at kunne forklare og diskutere alle relevante aspekter forbundet med opstart eller bæredygtig videreførelse af en virksomhed.
Forløbet afsluttes med en rapport, hvor eleverne skal øve det skriftlige element i erhvervsøkonomi.
Hvis eleverne vælger start-up virksomheden må gruppen have 3-5 medlemmer
Projekt skal indeholde følgende:
1. Virksomhedsbeskrivelse
2. Idegrundlag, mission og vision
3. Produktbeskrivelse
4. Forretningsmodel: udvælg relevante dele fra BMC eller kommenter på om jeres virksomhed bygger på deleøkonomi, oplevelsesøkonomi eller cirkulær økonomi
Derudover skal man have elementer med fra hvert forløb. Her skal eleverne vælge
1 relevant model / teori fra alle 4 forløb
5. Strategi: fx Porters Five Forces, konkurrencestrategier, SWOT, vækstmuligheder, markedsanalyse, CSR-strategi
6. Marketing: fx sammenhængen mellem målgruppe og markedsførings elementer
7. Økonomi: fx etableringsbudget, omkostningsanalyse, break-even punkt
8. Organisation & ledelse: fx valg af struktur, ledelsesstile, motivationsparametre
Hvis eleverne vælger den bæredygtige virksomhed må gruppen have 1-5 medlemmer
Projekt skal indeholde følgende:
1. Virksomhedsbeskrivelse
2. Virksomhedens idegrundlag, mission og vision
3. Præsentér virksomhedens produktkatalog
4. Forretningsmodel: udvælg relevante dele fra BMC eller kommentér på om jeres virksomhed bygger på deleøkonomi, oplevelsesøkonomi eller cirkulær økonomi
Derudover skal eleverne undersøge hvordan virksomheden arbejder med bæredygtighed
5. Er virksomheden økonomisk bæredygtig?
6. Hvordan arbejder virksomheden med social bæredygtighed?
7. Hvordan arbejder virksomheden med miljømæssig bæredygtighed?
8. Baseret på bæredygtighedsanalysen skal I udarbejde en anbefaling til
virksomheden fx. mulige forbedringer, nye markedsmuligheder
produktudvikling, bæredygtighedsaspekter
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb 6: Organisation, ledelse og motivation
FORMÅL:
Formålet med dette forløb er, at eleverne stifter bekendtskab med de organisatoriske og ledelsesmæssige udfordringer, som virksomheder står overfor samt løsningerne derpå. Eleverne kommer til at forholde sig til, hvilken organisationsstruktur en virksomhed har eller bør have for at opnå det optimale organisatoriske fit.
Eleverne skal lære om organisationens 5 dele. Desuden vil eleverne lære at skelne mellem organiske og mekanistiske virksomheder. Endelig lærer eleverne at vælge den rette organisationsstruktur ud fra omgivelserne.
Eleverne stifter også bekendtskab med traditionel ledelses- og motivationsteori. Indenfor ledelsesteori har vi fokus på forskellen mellem managere og ledere, forskellen mellem ledelsesformer og ledelsestræk samt forskellen mellem "one best way" versus situationsbestemt ledelse. Indenfor motivation skal eleverne lære om forskellen mellem indre og ydre motivation samt forstå forskellige motivationsteorier indenfor behovs- og procesteorierne.
INDHOLD:
(1) Organisation
- Hvad er en organisation?
- Mekanistiske og organiske organisationsstrukturer (Burns & Stalker)
- Organisationsstrukturer; funktionel, divisionsopdelt, matrix, horisontal/projektbaseret, netværksstruktur
- Valg af organisationsstruktur (Robert Duncan)
- Organisationens kriser og udviklingsstadier (Greiner)
(2) Ledelse
- Ledere versus managere
- Ledelsestræk
- Ledelsesformer; autoritær, demokratisk og laissez faire
- Blake & Mouton: Leadership Grid
- Hersey & Blanchard - Situationsbaseret ledelse
(3) Motivation
- Indre versus ydre motivation
- McGregor: X og Y-teori
- Behovsteorier: Maslows Behovspyramide, ERG-teori og Herzberg to-faktor-teori
- Processteorier: Path-goal teori og ligevægtsteori
KERNESTOF:
- Luk Virksomheden Op! (3. Udgave) Kapitel 5 (uden kapitel 5.2)
- Luk Virksomheden Op! (3. Udgave) Kapitel 6: 6.1, 6.1.1, 6.2, 6.2.1, 6.2.2. 6.2.3, 6.6-6.9
SUPPLERENDE STOF:
- Forsøg med pædagogiske metoder (Anderkendende/Autoritær/Laissez faire): https://www.youtube.com/watch?v=7knYHysbDlo
Organisationsstruktur Gennemgang DEL 1: http://youtu.be/AID2LieWIOE?hd=1
Organisationsstruktur Gennemgang DEL 2: http://youtu.be/4JNJDIWOGCU?hd=1
CASES:
- Dovoteam Consulting og Blue Bell Creameries, inc.: mekanistisk/organisk struktur; https://lvo.forlagetcolumbus.dk/kapitel-6/63-mekanistiske-og-organiske-organisationsstrukturer-burns-and-stalker/
- Grundfos: Luk virksomheden op (3. udgave) - under kapitel 5 (organisation)
- Pleo: http://borsen.dk/nyheder/proselvstaendig/vaekstkomet-tabte-fart-og-maatte-aendre-organisationen
- Trustpilot: https://www.zetland.dk/historie/s8yyaJLm-memXZ27B-262f0
- Soundboks: https://www.zetland.dk/historie/s8l43Gnp-memXZ27B-8ba17
- Everfuel: https://www.herningfolkeblad.dk/artikel/7235691e-13fb-420d-a396-7b2ce5931c0c/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64726888308",
"T": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64726888308",
"H": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64726888308"
}