Holdet 2024 eø/eø2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Grenaa Gymnasium
Fag og niveau Erhvervsøkonomi C
Lærer(e)
Hold 2024 eø/eø2 (3g2hf eø2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Innovation og iværksætteri
Titel 2 Forløb 2: Strategi og forretningsudvikling
Titel 3 Forløb 3: Branding og Marketing
Titel 4 Forløb 4: Økonomi og regnskab
Titel 5 Forløb 5: Projekt
Titel 6 Forløb 6: Organisation, ledelse og motivation

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Innovation og iværksætteri

FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne træder ind i faget erhvervsøkonomi og stifter bekendtskab med basale begreber indenfor emnerne innovation og iværksætteri: Innovation vs. invention, Diffusion, Produkters livscyklus (PLC), Virksomheders idégrundlag samt Business Model Canvas

Desuden introduceres eleverne for erhvervsøkonomiske analyseværktøjer i form af Roger’s diffusionsmodel, Henderson & Clarks innovationstyper og forskellige forretningsplaner, herunder Business Model Canvas og socialøkonomiske virksomheder. Endelig lærer eleverne forskellige virksomhedsformer og bruger konkrete virksomhedscases til at undersøge og diskutere problemstillinger i forbindelse med etableringen af virksomheder.
   
FAGLIGE MÅL
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• undersøge og diskutere problemstillinger i forbindelse med etablering af en virksomhed
• indgå i en faglig dialog og kunne diskutere erhvervsøkonomiske problemstillinger

INDHOLD
(1) Innovation:
- Hvad er innovation?
- Fra invention til innovation
- Diffusion (herunder Rogers diffusionsmodel)
- Innovation – former og typer
- PLC-kurven

(2) Iværksætteri:
- Virksomhedens idé, mission, vision og SMART milepæle
- Forretningsmodeller: Business Model Canvas og socialøkonomiske virksomheder
- Virksomhedens interessenter
- Virksomhedsformer: enkeltmandsejet virksomhed, Interessentselskab, anpartsselskab, aktieselskab samt franchising

KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. udgave): Kapitel 1, s. 13 – 17, 24 – 30
- Luk Virksomheden Op! (2. udgave): Kapitel 2, s. 33 – 40, 43 – 49, 55 – 58, 61 – 65

SUPPLERENDE STOF
- Business Model Canvas Explained: https://www.youtube.com/watch?v=I8nwNcCfyig
- Myers Briggs Personality Types: https://www.youtube.com/watch?v=M4YLO-2Tb2w

CASES:
- Google Glass: https://www.youtube.com/watch?v=4EvNxWhskf8
- Beer Pong Funnel: https://www.etsy.com/listing/1572533244/bier-pong-trichter-3d-printed-design
- McDonalds: https://www.youtube.com/watch?v=aIgmMXZ7008  og  https://faktalink.dk/titelliste/mcdo
- ChatGPT
- Flying Tiger Copenhagen: Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 68-69
- Rains: Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 34-35
- Grenaa Gymnasium
- Gamle Mursten: Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 49-50
- Specialisterne: https://dk.specialisterne.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb 2: Strategi og forretningsudvikling

FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne stifter bekendtskab med de strategiske udfordringer, som virksomheder står overfor – Det kan både være nyopstartede virksomheder eller store og velfunderede virksomheder. Eleverne lærer grundbegreber som vækstrate, markedsandel og markedsleder, og de lærer at forstå de konkurrenceparametre, som har betydning for konkurrencen på et marked. Endelig lærer eleverne, hvordan deres virksomheder kan vækste og hvilke konkurrencestrategier, virksomheder kan benytte sig af.

Progression: I begyndelsen af forløbet vil eleverne træne nye begreber som vækstrate, markedsleder, markedsandel, produktdifferentiering, indgangsbarrierer og uperfekt information. Eleverne lærer de relevante parametre at kende, ligesom der vil blive taget hul på de mere enkle analyseværktøjer som SWOT og STEEPLE. Senere i forløbet, når de strategiske begreber og definitioner er på plads, får eleverne mulighed for at analysere konkurrencen på markedet, vurdere konkurrencestrategien samt at analysere og vurdere vækstmuligheder.  Vi slutter forløbet af med virksomheders Corporate Social Responsibility og ser i den forbindelse på bæredygtighed som strategi.

FAGLIGE MÅL:
- redegøre for en virksomheds forretningsmodel samt nationale og internationale rammevilkår
- anvende viden og kundskaber om en virksomheds konkurrenceforhold til at undersøge og diskutere virksomhedens strategiske muligheder


INDHOLD
- Industri, branche og marked
- Vækstrate, Markedsandel, Markedsleder
- STEEPLE
- SWOT
- Konkurrenceformer
- Porters 5 forces
- Porters 3 generiske konkurrencestrategier
- Boston Consulting Group Matrix
- Virksomheders vækstmuligheder: Ansoffs vækstmatrice, Intern/ekstern vækst og integrationsformer
- Corporate Social Responsibility (CSR) strategi

KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. udgave): Kapitel 3 s. 67-74, 77-88, 90-97, 101-104

CASES:
- Matas
- Brands4Kids: https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/faerre-fodsler-giver-mindre-marked-for-bornetojsfirma
- Novo Nordisk: https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/han-fodrer-novo-nordisks-vaekstlokomotiv-once-in-a-lifetime?b_source=han-star-for-novo-nordisks-fabrikker&b_medium=row_1&b_campaign=list_1
https://medwatch.dk/Medicinal___Biotek/article13804362.ece
https://www.dr.dk/nyheder/penge/novo-nordisks-slankesaellert-har-faaet-en-potent-rival
- McDonalds
- BabySam: https://finans.dk/erhverv/ECE17056613/babysam-har-koebt-svensk-konkurrent/
- Bestseller: https://bestseller.com/sustainability
- Den brændende sandhed. Operation X. Hentet på mitCFU.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb 3: Branding og Marketing

FORMÅL
I dette forløb introduceres eleverne for nøglebegreberne indenfor Kotlers marketing management. De vil blive bekendt med begreber som købsadfærd, købsmotiver, segmentering og branding.

Eleverne vil undervejs i forløbet blive i stand til at analysere deres egne kundernes købsadfærd på baggrund af en segmentering og profilering af deres kundesegmenter. Ud fra virksomhedens valgte segmentering vil eleverne skulle undersøge hvorvidt virksomhedens valgte marketingsmix lever op til kundesegmentet.

Eleverne præsenteres for erhvervsøkonomiske analyseværktøjer i form af købsadfærdsmodellen, Minervamodellen, SMUK-modellen, de 4 P'er samt Bernard Booms & Mary Bitners udvidede model med de 7 P'er.
   
FAGLIGE MÅL
- demonstrere viden om marketing og dets aspekter
- analysere virksomhedens segmenteringskriterier
- undersøge og diskutere problemstillinger for virksomheders brandingstrategier samt marketingsmix

INDHOLD
- Købsbeslutning/Købsadfærd
- Branding og Unique selling point
- Segmenteringskriterier
- Minervamodellen
- Forbrugernes købsmotiver
- Marketingmikset
   - de 4 P'er:
        Product: produktklassifikation, service og emballage
        Place: Distribution med eller uden mellemled, B2B og B2C
        Price: udvælgelse af den rigtige prisstrategi herunder priselasticitet  
        Promotion: Promotionalmix - ATL og BTL
         
    - de 7 P'er for servicevirksomheder (Booms & Bitner)
       product, place, price, promotion, process, physical evidence og people

KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 4, s. 105-139
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 2, s. 41-43

CASES:
- JYSK: produktmix og produktlinjer https://jysk.dk/
- Emballage hos Kinder Surprice, Cheasy og Thise Mejeri
- Red Bull: promotion Luk Virksomheden op (s. 106)
- Airtox - de 4 P'er https://markedsforing.dk/artikler/nyheder/hjernen-bag-airtox-derfor-bruger-vi-millioner-paa-annoncer/
https://bygtek.dk/artikel/vaerktoej-arbejdstoej/airtox-har-taget-det-nste-skridt  
https://markedsforing.dk/artikler/nyheder/lige-i-roeven-eller-ligegyldigt-derfor-hitter-airtox/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb 4: Økonomi og regnskab

FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne får et indblik i virksomheders årsrapporter. Gennem eksisterende virksomheders nyeste årsrapporter, får eleverne en forståelse for, hvordan årsrapporter er udformet samt de formelle krav virksomhederne skal leve op til.

Eleverne får teoretisk viden til at forklare og diskutere de mange aspekter forbundet med virksomheders økonomiske rapportering herunder forskellige resultatopgørelser samt de forskellige poster i balancen.

Slutteligt skal eleverne arbejde med nøgletal herunder rentabilitet, solidaritet samt likviditet. Eleverne skal få en forståelse for nøgletallene, hvordan de udregnes samt kunne vurdere virksomhedens samlede økonomiske sundhed.
   
FAGLIGE MÅL
- Kunne læse og forstå en virksomheds årsrapport
- Kunne definere de forskellige poster i en resultatopgørelse og balance
- Kunne beregne og fortolke finansielle nøgletal

INDHOLD
Årsrapporten
- Årsrapportens enkelte elementer
- Funktionsopdelt og artsopdelt resultatopgørelse
- Balance: aktiver og passiver
- Afskrivninger; den lineære metode og saldometoden
- Regnskabsklasser
- Formelle krav til årsrapporten

Regnskabsanalyse
- Regnskabsanalysens formål og indhold
- Rentabilitet; egenkapitalens forrentning, afkastningsgraden
- Likviditetsgrad
- Soliditetsgrad

KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 5, s. 141-161, 168-171, 175-179

3.g STX har desuden lært om overskudsgraden, aktivernes omsætningshastighed samt dækningsgraden (s. 161-167)

SUPPLERENDE STOF
- Serviceshowet: Årsregnskabets opstilling https://www.youtube.com/watch?v=iJWfc8sozlE

CASES:
- Imerco årsrapport 2023: https://regnskaber.cvrapi.dk/xhtml/71527562/amNsb3VkczovLzAzL2VlL2JhLzcwL2JjL2RlYzctNGJjMC1hMjRiLWMzZmQwODQ4MjA4Yw.pdf
- La Casa Grenaa årsrapport 2023: amNsb3VkczovLzAzLzYzL2JiL2Y3LzI5L2Y5MmUtNGNmZS05YmYxLTgyOGMxNTVjMjJhYg.pdf
- Djurs Sommerland årsrapport 2023/2024: https://regnskaber.cvrapi.dk/14410101/amNsb3VkczovLzAzLzhiL2VmLzI4L2EwL2VkOWYtNGY3MC1iYWQxLTgwYmQ3ZjFlM2M2NA.pdf
- Wolt årsrapport 2021: https://regnskaber.cvrapi.dk/74404573/amNsb3VkczovLzAzL2MzLzA5LzkzLzBhL2VkN2YtNGFjNy1iN2QxLWNlNmRhZDJlM2ZiNg.pdf

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb 5: Projekt

Dette forløb repræsenterer det valgfrie kernestof og kører sideløbende med de øvrige forløb. Her skal eleverne etablere deres egen virksomhed (start-up virksomheden) eller undersøge en eksisterende virksomheds bæredygtighed (den bæredygtige virksomhed).

Formålet er, at eleverne anvender fagets kernestof for at kunne forklare og diskutere alle relevante aspekter forbundet med opstart eller bæredygtig videreførelse af en virksomhed.

Forløbet afsluttes med en rapport, hvor eleverne skal øve det skriftlige element i erhvervsøkonomi.

Hvis eleverne vælger start-up virksomheden må gruppen have 3-5 medlemmer
Projekt skal indeholde følgende:
1. Virksomhedsbeskrivelse
2. Idegrundlag, mission og vision
3. Produktbeskrivelse
4. Forretningsmodel: udvælg relevante dele fra BMC eller kommenter på om jeres virksomhed bygger på deleøkonomi, oplevelsesøkonomi eller cirkulær økonomi

Derudover skal man have elementer med fra hvert forløb. Her skal eleverne vælge
1 relevant model / teori fra alle 4 forløb
5.  Strategi: fx Porters Five Forces, konkurrencestrategier, SWOT, vækstmuligheder, markedsanalyse, CSR-strategi
6.  Marketing: fx sammenhængen mellem målgruppe og markedsførings elementer
7.  Økonomi: fx etableringsbudget, omkostningsanalyse, break-even punkt
8.  Organisation & ledelse: fx valg af struktur, ledelsesstile, motivationsparametre



Hvis eleverne vælger den bæredygtige virksomhed må gruppen have 1-5 medlemmer
Projekt skal indeholde følgende:
1. Virksomhedsbeskrivelse
2. Virksomhedens idegrundlag, mission og vision
3. Præsentér virksomhedens produktkatalog
4. Forretningsmodel: udvælg relevante dele fra BMC eller kommentér på om jeres virksomhed bygger på deleøkonomi, oplevelsesøkonomi eller cirkulær økonomi

Derudover skal eleverne undersøge hvordan virksomheden arbejder med bæredygtighed
5.  Er virksomheden økonomisk bæredygtig?
6.  Hvordan arbejder virksomheden med social bæredygtighed?
7.  Hvordan arbejder virksomheden med miljømæssig bæredygtighed?
8.  Baseret på bæredygtighedsanalysen skal I udarbejde en anbefaling til
virksomheden fx. mulige forbedringer, nye markedsmuligheder
produktudvikling, bæredygtighedsaspekter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb 6: Organisation, ledelse og motivation

FORMÅL:
Formålet med dette forløb er, at eleverne stifter bekendtskab med de organisatoriske og ledelsesmæssige udfordringer, som virksomheder står overfor samt løsningerne derpå. Eleverne kommer til at forholde sig til, hvilken organisationsstruktur en virksomhed har eller bør have for at opnå det optimale organisatoriske fit.

Eleverne skal lære om organisationens 5 dele. Desuden vil eleverne lære at skelne mellem organiske og mekanistiske virksomheder. Endelig lærer eleverne at vælge den rette organisationsstruktur ud fra omgivelserne.

Eleverne stifter også bekendtskab med traditionel ledelses- og motivationsteori. Indenfor ledelsesteori har vi fokus på forskellen mellem managere og ledere, forskellen mellem ledelsesformer og ledelsestræk samt teamledelse. Indenfor motivation skal eleverne lære om forskellen mellem indre og ydre motivation samt forstå forskellige motivationsteorier indenfor behovs- og procesteorierne.

INDHOLD:
(1) Organisation
- Hvad er en organisation?
- Organisationens dele (Mintzberg)
- Mekanistiske og organiske organisationsstrukturer (Burns & Stalker)
- Valg af organisationsstruktur (Robert Duncan)

(2) Ledelse
- Ledere versus managere
- Ledelsestræk
- Ledelsesformer; autoritær, demokratisk og laissez faire
- Adizes teamledelse

(3) Motivation
- Indre versus ydre motivation
- McGregor: X og Y-teori
- Behovsteorier: Maslows Behovspyramide, ERG-teori og Herzberg to-faktor-teori
- Processteorier: Path-goal teori og ligevægtsteori

KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 6, s. 182-188 & 200-202
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 7, s. 211-214, 219-220 & 223-224
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 8, s. 243-255

SUPPLERENDE STOF:
- Forsøg med pædagogiske metoder (Anderkendende/Autoritær/Laissez faire): https://www.youtube.com/watch?v=7knYHysbDlo
- Adizes teamledelse test: https://kkg.dk/personlighedstest/

Kun STX-elever:
Organisationsstruktur Gennemgang DEL 1: http://youtu.be/AID2LieWIOE?hd=1
Organisationsstruktur Gennemgang DEL 2: http://youtu.be/4JNJDIWOGCU?hd=1

CASES:
- Dovoteam Consulting og Blue Bell Creameries, inc.: mekanistisk/organisk struktur; https://lvo.forlagetcolumbus.dk/kapitel-6/63-mekanistiske-og-organiske-organisationsstrukturer-burns-and-stalker/
- Novozymes (Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 182): valg af organisationsstruktur - Robert Duncan
- Everfuel: https://www.herningfolkeblad.dk/artikel/7235691e-13fb-420d-a396-7b2ce5931c0c/
- Virksomhedsbesøg hos Nymark og Fogh ApS
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer