Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Grenaa Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 Id/3g2hf (3g2hf Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Eksamensforløb - Fodbold
Vi arbejder med de basale afleveringer og skud.
VI arbejder med boldkontrol herunder dribling og tæmninger.
Vi arbejder med taktik, løbemønstre og opstillinger.
Fokus på kommunikation og sammenhold.
Centrale problemstillinger:
Hvad kræves det, rent fysiologisk, at være en god fodboldspiller?
Hvordan træner man bedst?
Hvad sker der i kroppen når man starter med at løbe?
Teori dækket:
Vi har arbejdet kort med hooliganisme + træning og sundhed i relation til fodbold. Yubiosider der er gennemgået er: 505-509 + 67-78
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Teori: Fysiologi
Læringsmål:
Eleverne skal kunne:
Forklare det store og lille kredsløb
Hæmatokrit
Aerob og anaerob træning herunder konditionstræning, og hvilke effekter dette har
Arbejdets 3 faser samt superkompensationsbegrebet
Nævne de forskellige måder, hvorpå vi danner energi i kroppen (dog uden kendskab til Krebs cyklus, elektron transportkæde)
Blodets rolle og betydning
Næringsstoffer og træning
En muskelfibersopbygning (myofibriller m.m.) ned til aktin og myosin (myofillamenter)
Forklare en muskelkontraktion (minus det neurofysiologiske aspekt)
Muskelarbejde
Muskelfibertyper
Basal anatomi, ledforståelse
Bevægelsesanalyse (enkelt led)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
82 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Floorball
Floorball forløb:
Læringsmål:
Elever skal kunne ofte udvise god boldbehandling (teknik), dvs. modtage og aflevere bolden (trækaflevering). Derudover at eleverne kan afslutte med trækskud og slagskud. Ligeledes skal eleverne ofte lykkes med deres driblinger.
Det er forventelig at eleverne kan spille taktisk sammen.
632-639 (yubio)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Crossfit
Efter dette forløb skal eleverne være i stand til at:
- Planlægge og udfører forskellige WODs med korrekt teknik og begrundelse for valg af øvelser m.m.
- Have grundlæggende viden om styrketræning og dets principper
- Deltage og udfører flere forskellige WODs med god fysisk kapacitet
Læringsmål:
Det forventes at eleverne kan arbejde intensivt i 8-16 minutter alt efter WOD'en, samt kan lave øvelserne med god teknik samt tilpas belastning (vægt).
Øvelser:
Goblet Squat
Sumo Deadlift
Wall Ball
Kettlebell swing
Thrusters
Burpees
Russian Twist
Atomic Situps
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
38 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Step aerobic
Formålet med forløbet i stepaerobic er, at eleverne lærer grundtrin og nogle variationer i stepaerobic. Eleverne skal arbejde med at kunne koordinere ben og armbevægelser, samt have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken.
Indhold:
I forløbet kommer eleverne også til selv at sammensætte små koreografier, og her skal de vise, at de kan sammensætte trin til en ny serie, og at de kan opbygge øvelserne.
Metode:
Underviseren viser 2-3 forskellige serier og fortæller om de typiske kendetegn ved step aerobic. Herunder en blok = 4x8 taktslag, kontinuerlig træning m.m.
Materiale:
Stepbænke og musikanlæg
Evaluering:
Eleverne bliver evalueret på hvorvidt de lykkes med:
Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benenene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning (er gennemgået tidligere), puls og Borgs skala.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Sundhed teori
KRAM
Arv vs. Miljø
Søvn
Defintion på sundhed
hvor sund er jeg?
Bip test --> Konditals betydning for sundhed
Sundhed i samfundet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Padel
De faglige mål for forløbet
Tekniske elementer:
Greb på bat (universalgreb)
Forhånds- og baghåndsgrundslag med bat pegende ud til siden
Benarbejde, med slag fra nede i benene
Lob
Flugtning
Serv
Returnere bold fra bagvæg
Taktiske elementer:
Korrekt placering på banen ved serv (fremme/tilbage når modtager/server)
Spilsamarbejde med makker, hvor man dækker hver sin side af banen og er på samme højde (fremme/tilbage)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71186771345",
"T": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71186771345",
"H": "/lectio/241/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71186771345"
}