Randers Statsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Randers Statsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3y DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Randers Statsskole
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Trine Lund
Hold
2023 DA/y (
1y DA
,
2y DA
,
3y DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb - Fortællingens spejl
Titel 2
#1 Ungdom (Værk: Roman)
Titel 3
#2 Tv-serier
Titel 4
#3 Vikingetid (DHO) (Værk: Saga)
Titel 5
#4 Retorik og argumentation
Titel 6
#5 Nyhedsformidling
Titel 7
#6 Dokumentarfilm (Værk: Dokumentar)
Titel 8
Den debatterende artikel - Skriftlig eksamensgenre
Titel 9
#7 Forbudt litteratur
Titel 10
#8 Køn i reklamer
Titel 11
Linjetur: I konflikt - med andre og sig selv
Titel 12
#9 Romantikken og den blicherske novelle (Værk)
Titel 13
Formidlende artikel - SRP-forberedende forløb
Titel 14
Den reflekterende artikel- Skriftlig eksamensgenre
Titel 15
#10 Det moderne gennembrud (Værk)
Titel 16
#11 Lyrik (Værk: Digtsamling)
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb - Fortællingens spejl
Grundforløb for alle 1.g-elever - gennemført på ti forskellige grundforløbshold med samme fokus og indhold - med afsæt i "Fortællingens spejl - Grundforløb i dansk" (Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose (red.)).
Formål:
- At introducere til et tema, der går på tværs af litteratur, sprog og medier.
- At give eleverne en basal introduktion til fagets centrale genrer og til de analytiske værktøjer, som ofte anvendes i relation til genrerne.
- At lade eleverne tilegne sig et danskfag, der både er analytisk og kreativt og med tæt integration af mundtlige og skriftlige sider.
Tematisk kredses der om selvfortællingen. Ordet selvfortælling anvendes som et overbegreb og uden at introducere forskelle mellem beslægtede genrer som selvbiografi, autofiktion og performativ biografisme. Introduktionen til genrer fokuserer på fiktionsgenrer, faktagenrer og blandingsformer. Det vil være kendt stof for nogle elever og nyt stof for andre, og målet er, at de efter endt grundforløb har et fælles sprog, så alle eksempelvis forbinder noget med epik, lyrik og dramatik. Der bruges forholdsvist mere tid på lyrik, fordi genren bruges som anledning til at behandle sproglige genrespørgsmål i grundforløbet, hvor eleverne også har almen sprogforståelse.
Tekster:
Uddrag af Yahya Hassans digt: “GHETTOGUIDE”
”Do it for Denmark” Spies-reklame
Maja Lee Langvads: ”Part C: 20 spørgsmål til mig selv”
Dan Turèll “Hyldest til hverdagen” (1983) + Dan Turèll og Halfdan E: “Hyldest til hverdagen” (musikalsk fremførsel af digtet”) “Hyldest til hverdagen” (1993)
Lone Hørslev: “Giftige blomster og bær” (2009)
Olga Ravn: “Jeg æder mig selv som lyng” (2012)
Morten Pape: uddrag af “Planen”
Thomas Korsgaard: “Tyverier” (2019)
Christina Hesselholdt: af “Hovedstolen”(1998)
Tobias Rahim: “Nationalromantik 2021” Dokumentar.
Indhold
Omfang
Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
#1 Ungdom (Værk: Roman)
Formålet med forløbet er at give jer en bred introduktion til dybdelæsning af skønlitterære tekster, der bygger videre på den viden, som I tilegnede jer i grundforløbet. Målet er, at I skal blive dus med tekstanalysens grundbegreber og det at bruge citater aktivt i tekstanalyse.
Det tematiske omdrejningspunkt for teksterne i forløbet er at være ung. Teksterne er genremæssigt forskelligartede, men vi har særlig fokus på noveller og digte. Klaus Rifbjergs "Den kroniske uskyld" (1958) læses som værk.
Forløbet dækker over:
– tekster fra 2000-tallet
– litteraturanalyse og -fortolkning
– tekster gennem kreative arbejdsprocesser
– værklæsning: roman
– kanonforfattere: Klaus Rifbjerg
Indhold
Kernestof:
Kompendium - Ungdom - 1.y - 2023.pdf
description
Tove Ditlevsen "Tårer" (1944)
"Personkarakteristik" I: "Håndbog til dansk", Systime, side 44-45 (Ark)
3.3 Fortæller - Håndbog til dansk
Helle Helle: "Hedebølge" (2000)
3.1 Personkarakteristik - Håndbog til dansk
Sådan gør du ved brug af citater - Fra Nielsen Anette og Schütter Lene Trolle - Skriveøvelser i dansk - Systime Ibog.pdf
description
Jan Sonnergaard: "SEX" (1997) (Kompendium s. 9-12)
Katrine Marie Guldager: "Familiebesøg" (2009) (Kompendium s. 13-15)
Gustaf Munch-Petersen: "Til mine forældre" (1932) (Kompendium s. 16)
4.3 Sproglige figurer - Håndbog til dansk
2. Litterær analyse af digte - Håndbog til dansk
DRTV - Yahya - Den fødte digter (00.00-33.32)
Yahya Hassan: "BARNDOM" (2013) (Kompendium s. 18-19)
DRTV - Yahya - Den fødte digter (33.32-58.21)
Yahya Hassan: "TVANGSFJERNET" (2013) (Kompendium s. 20-21)
Hassan Preisler: af "Brun mands byrde" (2013) (Kompendium s. 23-27)
Klaus Rifbjerg: "Den kroniske uskyld" (1958) (Værk)
Klaus Rifbjerg - Kanon14 - Lydtid - podcast til undervisning (26 min)
Supplerende stof:
Dansk - Lektion 1 - 1.y - 2023.pptx
description
Kommakursus (brug startkomma, hvis du er i tvivl)
Gustaf Munch-Petersen - Til mine forældre - 1932 - 1y - 2023.doc
description
Indledning- og afrundingsøvelse - 1y - 2024.docx
description
Indledning og afrunding - 1.y - 2024 - decemberfokus.pptx
description
Skriv en julenovelle.docx
description
Yahya Hassan performance video (00.00-02.11)
Virtuel undervisning - 3.1.24 - Yahya Hassan.docx
description
Yahya Hassan på Litteraturhuset - Oplæsning af "TVANGSFJERNET"
Virtuel undervisning - 5.1.24 - Yahya Hassan.docx
description
Anmeldelse: Litteratursiden. Brun mands byrde af Hassan Preisler
Kompendium - Ungdom - 1.y - 2023.pdf
description
Den kroniske uskyld, kap. 1+2 - 1y - 2024.doc
description
Den kroniske uskyld - 1y - 2024.docx
description
Den kroniske uskyld - kapiteloversigt.docx
description
Optag lyd i powerpoint.jpg
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
#2 Tv-serier
Forløbet har til formål at introducere jer til filmmediets virkemidler gennem tv-serien som genre. I forløbet præsenteres I for filmtekniske virkemidler og karakteristika, persontegning og dramaturgi. TV-serien "Skam" bliver omdrejningspunktet for introduktionen.
Derudover arbejder vi med skriftlig analyse af levende billeder, herunder brug af tidsangivelser og screenshots.
Forløbet dækker over:
– medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
Indhold
Kernestof:
Kompendium - TV-serier - 2024.pdf
description
Serier - I Nielsen, Annette Hauge, m.fl. - Dansk på ny. Systime IBog.docx
description
”TV-serier” i: Bøndergaard, Anne (red.): Textanalyse. Systime Ibog
”Plot, story, præmis og tema” i: Bøndergaard, Anne (red.): Textanalyse. Systime Ibog
”Historisk og filmisk tid” i: Bøndergaard, Anne (red.): Textanalyse. Systime Ibog
Teori om tv-seriens format - Dalsgaard Kristensen Sine og Johannes Fibiger og Gerd von Buchwald Lütken - Litteraturens huse - 2010.docx
description
Skammens former - Carsten Stage.docx
description
Skam, sæson 2, episode 1 " Om du bare hadde holdt det du lovet" (2016)
Skam, sæson 2, episode 2 "Du lyver til en venninne og skylder på meg" (2016) (26 min)
Skam, sæson 2, episode 1 " Om du bare hadde holdt det du lovet" (00.10.00-00.15.40) (2016)
Perspektivering i danskfaget - hvad, hvordan og hvorfor.pdf
description
"Perspektivering" i: Olsen, Mimi; m.fl.: "Dansk i tiden. Grundbog.", Systime, Ibog (ark)
Film-X - Håndbog i filmiske virkemidler - Det danske filminstitut - 2003.pdf
description
Lyd | Filmcentralen – Filminstituttets streamingsite
Lys | Filmcentralen – Filminstituttets streamingsite
Skam, sæson 2, episode 8 "Du tenker bare på William" (00.00.30-00.07.47) (2016)
Analyse af levende billeder - Susan Mose - 2012.pdf
description
Kamerabevægelser | Filmcentralen – Filminstituttets streamingsite
Filmiske virkemidler - Kamerabevægelse - 1y - 2024.docx
description
Filmens dramaturgi - Håndbog til dansk
12. Medieanalyse af spillefilm - Håndbog til dansk (analysevejledning)
Supplerende stof:
Serier - Arbejdsspørgsmål - 2024.docx
description
Faktalink.dk: Skam
Filmiske virkemidler - 1 - SKAM - 1y - 2024.docx
description
DHO-intro 2024 TL.pptx
description
Analyse af TV-serie - Instruks - 1.y - 2024.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
#3 Vikingetid (DHO) (Værk: Saga)
I introduceres for vikingetiden som periode. Udover at opnå kendskab til perioden og dens litteratur, udbygges jeres evner i at analysere og fortolke ældre tekster, herunder sagaen som genre. Vi læser "Gunlaug Ormstunges saga" som værk og arbejder med sagauddrag fra Ragnar Lodbrogs saga.
Derudover forbereder forløbet jer på at udarbejde dansk-historieopgaven, herunder opbygning af en akademisk opgave, opgaveformalia mv. Omdrejningspunktet for den danskfaglige analyse i DHO er tv-serien Vikings, hvor I analyserer et selvvalgt afsnit. Her trækker I på jeres viden fra forløbet om tv-serien i kombination med jeres viden om vikingetiden som litteraturhistorisk periode.
Forløbet dækker over:
– tekster fra tiden før 1700
– læsning af en afgrænset periode før 2000
– litteraturanalyse og -fortolkning
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– værklæsning: saga (genremæssig spredning)
Forløbet indeholder det obligatoriske skriftlighedsforløb i 1.g med fokus på akademisk skrivning.
– produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder forløb med særligt fokus på skriftlighed i 1. og 3.g.
I dansk-historieforløbet har danskfaget særligt fokus på:
– tekstlæsning i en historisk sammenhæng
– faglig formidling
– danskfagets identitet og metode.
Indhold
Kernestof:
Den nørrøne digtning - Litteraturens Veje - Fibiger m.fl. - 2004 - s 32-45.pdf
description
Vikings. Michael Hirst. Sæson 1, episode 3: "Dispossessed" (2013)
Sagen som genre - Litteraturens Veje - Fibiger m.fl - 2004 - s. 42-45.docx
description
Gunlaug Ormstunges Saga (Værk)
Ragnar Lodbrog. Saxo Danmarks Krønike. Niende bog. 1100-tallet.pdf
description
Danmarkshistorien.dk: Saxo Grammaticus og Gesta Danorum
Saga - stilistiske træk.docx
description
Diskussion – Vurdering – Konklusion.docx
description
Kristeligt Dagblad: "Hvorfor er vi så optagede af vikinger?" 18.9.2020
Nationalmuseet: Hvad kan vi bruge vikingerne til? (6.36 min.)
The Vikings! Vikinger i populærkultur og kulturel erindring - 16:9 filmtidsskrift
Vurderingsafsnit - DHO - Vikingetiden - 2024.docx
description
Brinkmanns briks | Vikingerne var slet ikke så tossede | DR LYD (28.00-53.30)
"Konklusion" Fra: Larsen, Brian; Madsen, Adam Lund: DHO – en skriveguide. Systime Ibog: https://dho-skriveguide.systime.dk/?id=145 (besøgt d. 11.4.2024) (Ark)
"Indledning" Fra: Larsen, Brian; Madsen, Adam Lund: DHO – en skriveguide. Systime Ibog: https://dho-skriveguide.systime.dk/?id=141 (besøgt d. 11.4.2024) (Ark)
Indledning og konklusion DHO.pdf
description
Supplerende stof:
Arbejdsspørgsmål til Litteraturens Veje om den nørrøne tid (s. 32-42).docx
description
RS 1, DHO 2024, elevinformation.pdf
description
stopplagiat.nu/
DHO - emnevalg - 1y 2024.pptx
description
Vikings - Persongalleri.pdf
description
Tomt vendespil.docx
description
Gunlaug Ormstunges Saga 2 - 1y - 2024.docx
description
Gunlaug Ormstunges Saga 3 - 1y - 2024.docx
description
Gunlaug Ormstunges Saga 4 - 1y - 2024.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
#4 Retorik og argumentation
Forløbet har fokus på mundtlighed, retorik og argumentation. I får en introduktion til den klassiske retoriks virkemidler og argumentationsanalysen som arbejdsredskab. Vi arbejder med at opøve evnen til at læse, analysere og vurdere holdningsprægede tekster.
I får kendskab til:
- Ciceros retoriske pentagram
- Mundtlige talegenrer (den informative tale, den politiske tale og lejlighedstalen)
- Appelformerne (Logos, etos, patos)
- Den klassiske retoriks virkemidler
- Argumentationsanalyse (Toulmins udvidede model) med henblik på, at I kan forholde jer kritisk analyserende til forskellige tekster i både mundtlig og skriftlig fremstilling
- Forskellige argumentationstyper, ordvalgsargumenter og kilder til manipulation med modtageren.
- Øget forståelse for forskelle mellem saglig og usaglig argumentation
Forløbet dækker over:
– retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer
– argumentation
– en sproganalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder argumenterende tekster og taler.
– kommunikationsanalyse
Indhold
Kernestof:
4.9 Retorik - Ciceros pentagram - Håndbog til dansk
Kommunikationssituationen i Gade Bodil-Marie Johnsen, Marianne Mogensen, Hans Elgaard - Grundbog i retorik - at vise og overbevise. Systime 2017.pdf
description
Jens Stoltenbergs tale i Oslo Domkirke d. 24. juli 2011
Podcast: TI Pod #26 | Retorik som værktøj
Appelformerne i Gade Bodil-Marie Johnsen, Marianne Mogensen, Hans Elgaard - Grundbog i retorik - at vise og overbevise. Systime 2017.pdf
description
Mundtlige talegenrer - ark .pdf
description
4.9 Appelformer - Håndbog til dansk
Dansksiderne: Retorik - retoriske virkemidler (13 minutter)
4.9 Retorik - Håndbog til dansk
4.9 Retorik - Disposition - Håndbog til dansk
7. Retorisk analyse af taler - Håndbog til dansk
Bent Høie: "Næste sommer findes ikke, når du er ung" (27.4.2020) (Norsk version)
description
Tv2: Norsk ministers tale til de unge er gået viralt: - Næste sommer findes ikke, når du er ung (29.4.2020)
Sådan skriver du et resumé - Skanderborg gymnasium.pdf
description
Sådan skriver du det gode resumé – hjælp til større skriftlige opgaver
Resume SRP.pdf
description
H.K.H Kronprinsessens tale ved Kronprins Frederiks 50-års fødselsdagsfest d. 26. maj 2018
4.10 Argumentation - Håndbog til dansk
Argumentation - andet end bare argumenter i Gade, Bodil-Marie Johnsen, Marianne Mogensen, Hans Elgaard - Grundbog i retorik - at vise og overbevise. Systime 2017 (2).pdf
description
4.10 Argumentation - Toulmins argumentationsmodel - Håndbog til dansk
4.10 Argumentation - Argumenttyper - Håndbog til dansk
4.10 Argumentation - Fejltyper og argumentationskneb - Håndbog til dansk
4.10 Argumentation - Ordvalgsargumenter - Håndbog til dansk
Debat: "Du er fucking sexistisk, Niarn!" Hanne-Vibeke Holst. Politiken, 13.11.2004.
"Isproducent ændrer navn på 'Eskimo': 'Vi har fået rigtig mange henvendelser'". DR.dk 14.7.2020
"»Kæmpe Eskimoen« er lagt på is: »Det her bør grønlænderne bestemme, ikke danskerne«" Berlingske.dk. 16.7.2020
Supplerende stof:
Stoltenberg holdt tale til minne Utøya-ofrene (6:26 min) (Originalsprog)
Øjenvidner husker Utøya: Hun var blevet skudt i hovedet . DR Nyhedernes Youtubekanal, 22.7.2021
Mundtlige talegenrer - øvelse.docx
description
Appelformer - 2y.pptx
description
AI i undervisningen - 2y - 2024.pptx
description
Stephen Toulmin argumentation 2.y 2024.pptx
description
Karakteristik af argumentationsform - 2y - 2024.docx
description
Kæmpe Eskimo på glatis - 2y - 2024.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
#5 Nyhedsformidling
Del 1: September 2024
Forløbet introducerer jer for nyhedsformidling og har blandt andet fokus på nyhedskriterier og nyhedsgenrer. Vi arbejder analytisk med nyhedsartikler i forhold til samspil mellem emne, sprog og layout.
I del 1 har vi en projektdag sammen med "Generation News Avoidance", hvor I arbejder sammen med journalister om at produceres jeres egne nyheder.
Del 2:
I del 2 har forløbet fokus på den fortællende journalistik og reportagegenren. Vi arbejder med fortællende journalistik i et historisk perspektiv fra Cavlings reportager og frem til nyere tid. Vi har særligt fokus på katastrofereportagen som genre.
I dette forløb arbejder vi derudover med sproglige virkemidler.
Forløbet dækker over:
– en medieanalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder nyhedsformidling, visuelle udtryksformer (og tekster fra sociale medier)
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
– produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering
Indhold
Kernestof:
5.1 Avisjournalistik - Håndbog til dansk
Lokalavisen. Randers. 18.9.2024
10. Medieanalyse af nyhedsjournalistik og fortællende nyhedsjournalistik - Håndbog til dansk
Borker, Lisbet; Brøndgaard, Povl Erik (red.) Avisreportagen - Cavling til Sabroe. Dansklærerforeningen, 2001, side 7-18.pdf
description
"Katastrofereportagen" Fra: Borker, Lisbet; Brøndgaard, Povl Erik (red.): Avisreportagen - Fra Cavling til Sabroe. Dansklærerforeningen, 2001 (s. 51-53).pdf
description
"Arbejdet med teksterne" (Analyseskema til reportagegenren) Fra: Borker, Lisbet; Brøndgaard, Povl Erik (red.): Avisreportagen - Fra Cavling til Sabroe. Dansklærerforeningen, 2001 (s. 141-145).pdf
description
"De udvidede nyhedsgenrer" fra: Olsson, Henning; Poulsen, Henrik: "Ryd forsiden", Dansklærerforeningen, 2009, side 77-78 (Kompendium side 1-2)
Cavling, Henrik: "Eksplosionen - Af et Øjenvidne", Dags-Avisen, 20. maj 1882.pdf
description
Michael, Ib: "Tsunami". Politiken 29.12.2004
Kompendium - Reportage - 3y - 2026.pdf
description
Supplerende stof:
Arbejdsspørgsmål - Avisjournalistik - Håndbog til dansk - 2024.docx
description
Lektie til eleverne-JournalistWorkshop.pdf
description
Øvelse - Nyheder - Aviser - Layout - 2024 2y.docx
description
- Constructive Institute - Link til videoer
Generation News Avoidance-Onsdag.pdf
description
Reportagen - 2026 - 3y-version.pptx
description
Reportagen - 2026 - 3y.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
#6 Dokumentarfilm (Værk: Dokumentar)
I dette forløb arbejder vi med dokumentarfilmen som genre med fokus på at analysere og vurdere ikke-fiktive tekster/dokumentar, herunder dokumentartyper. Vi arbejder med fakta- og fiktionskoder, filmiske virkemidler, dramaturgi mv., Derudover sættes der fokus at jeres kendskab til og evne til at forholde jer kritisk til det moderne mediebillede.
Dokumentarfilmen "Forfulgt af politiet?" (2023) læses som værk. I stemte mellem fire dokumentarfilm, og resultatet faldt på denne.
Forløbet dækker over:
– en medieanalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder dokumentartekster og visuelle udtryksformer
– medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
– værklæsning: dokumentarfilm
– tekster fra 2000-tallet, herunder de seneste fem år
Indhold
Kernestof:
Dokumentar: "Kandis for livet", 2021, instrueret af Jesper Dalgaard, udsendt på DR 5/2 2022 (94 min)
Berlingske: "Lektor: »Helt vildt mærkeligt« at DR beklager efter kritik af Kandis-film" (6.4.2022)
Håndbog til dansk - 5.2 Dokumentarfilm (ikke Mockumentary)
"Dokumentarfilm og virkeligheden" Kulturmagasinet Gejst, 2019 (24 min.)
Kapitelsæt til Dokumentarfilm og virkeligheden. Kulturmagasinet Gejst. 2019.docx ( Dokumentarfilms formidling af løgn/sandhed og objektivitet/subjektivitet)
description
Forløb i medier, Ravn & Ravn, 2014 (s.71-98).pdf
description
Observerende dokumentar - Marta og Guldsaksen (2025) (6 min)
Christoffer Guldbrandsen: "Den hemmelige krig" (2006) (00.00.00-00.05.00)
"Operation X – Narret til porno" (2006) (00.00.00-00.04.00) (Findes på CFU med UniLogin)
Klip: Vores Planet. Sæson 2, episode 1: "Bjergene" - ca. 5 min. (Log ind med CFU)
Dokumentar: "Forfulgt af politiet?". DR. 2023 (59 min.) (Værk)
Den traditionelle journalistik. Med- og modløb. Pedersen Tomas Bjørn. Grundbog til medier i dansk. Systime Ibog.docx
description
Politiforbundet: ”Klage over DR-dokumentar "Forfulgt af politiet?"” (27.12.2023): https://politiforbundet.dk/nyheder/klage-over-dr-dokumentar-forfulgt-politiet
EKKO: ”Ekspert: DR sætter troværdigheden over styr” (10.1.24): https://www.ekkofilm.dk/artikler/forfulgt-af-politiet_/
EKKO: ”DR har sat dele af sin troværdighed over styr” (17.1.2024): https://www.ekkofilm.dk/artikler/kulturministeren-og-lydeffekten/
Sydøstjyllands Politi: ”DR Dokumentar tegner et billede af politiet, som vi ikke kan genkende” (8.10.23): https://politi.dk/sydoestjyllands-politi/nyhedsliste/mandagens-dr-program/2023/10/08
Fredericia Avisen: ”Politiet: Eftersøgte Farhad formentlig set i Tyskland” (12.8.23): https://fredericiaavisen.dk/politiet-eftersoegte-farhad-formentlig-set-i-tyskland/
Supplerende stof:
Arbejdsark - Kandis for livet - 2y - 2024.docx
description
Dokumentaren som genre - 2y - 2024.docx
description
Gruppearbejde - Forfulgt af politiet - 2024 - 2y - TL.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Den debatterende artikel - Skriftlig eksamensgenre
Kort skriftlighedsforløb om den debatterende artikel.
Indhold
Kernestof:
"Den debatterende artikel" I: Bødtcher-Hansen, Maja; Mose, Susan: "Skriftlig eksamen i dansk - stx og hf". Gyldendal, 2019 (side 35-42)
”Genretræk” side 36.
”At diskutere med inddragelse af teksterne” side 38.
Jan Sonnergaard: ”Alkoholen kan være en fantastisk øjenåbner” 15. december 2012, Politiken
Nanna Cecilia Pedersen: ”Man skal have lov at sige nej” 5. maj 2015. Ekstra Bladet
”Ret din artikel” side 55.
”Afrunding på den debatterende artikel” side 41.
Træd selv frem – argumentér for din holdning | Eksamensgenrerne dansk stx. Systime Ibog (ark)
Underbyg din argumentation med eksempler | Eksamensgenrerne dansk stx. Systime Ibog (ark)
Underbyg din argumentation | Eksamensgenrerne dansk stx. Systime Ibog (ark)
Kom godt i gang med at skrive | Eksamensgenrerne dansk stx. Systime Ibog (ark)
”At argumentere for dine synspunkter” side 39
”Skema over den debatterende artikels opbygning” side 37.
"Sådan skriver du et resumé" i: Back, Karsten C.; m.fl: "Sådan skriver du SRP", Columbus, 2022 (Resume SRP.pdf )
description
Debatterende artikel om fiktionaliseringens grænser 2y 2024.pdf
description
Ark - Oplysningstiden. Fra - Litteraturhistorien på langs og på tværs. Systime..pdf
description
Den debatterende artikel - sådan gør man.pdf
description
Supplerende stof:
Debatterende artikel - Kompendium - 2024 - 2y.pdf
description
Opgaveformulering og tekster - Debatterende artikel om Alkoholkulturens indflydelse på fællesskab og individuelle valg - 2y - 2024.pdf
description
Arbejdsark - Debatterende artikel - 2y -2024.docx
description
Arbejdsark - Debatterende artikel - 2y -2024 - Delaflevering 2.docx
description
Dokumentar: "Pigen, der ikke ville dø", DR1, 2012 (00.00.00-00.03.30)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
#7 Forbudt litteratur
I dette forløb arbejder vi med forbudt litteratur med fokus på censur, ytringsfrihed og de sociale mediers rolle i den demokratiske proces. Vi arbejder blandt andet med Holberg og oplysningstiden og nutidens brug af sociale medier. Vi reflekterer over, hvordan og om sociale medier påvirker ytringsfrihed og demokrati.
Forløbet dækker over:
– tekster fra sociale medier
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
– fra dansk litteraturs kanon læses mindst én tekst af hver af forfatterne: Ludvig Holberg
– tekster fra 1700-tallet, herunder fra oplysningstid
– verdenslitteratur i oversættelse
Indhold
Kernestof:
"1. Introduktion til censur" fra: Færch, Christina Holst; Andersen, Troels Solgaard: "Forbudt litteratur". Systime Ibog.
"2. Facebook og onlinecensur" fra: Færch, Christina Holst; Andersen, Troels Solgaard: "Forbudt litteratur". Systime Ibog.
Genstart | Det store MAGA-møs | DR LYD (23 min)
Forbudt litteratur - kompendium - 2025.pdf
description
Nyheder.tv2.dk: "Zuckerberg gør som Musk og dropper al faktatjek" 7.1.2025
Berlingske: "Facebook risikerer forbud og bøder hvis EU-regler overtrædes" (9.1.2025)
Danmarkshistorien.dk: Ludvig Holberg, 1684-1754: Kulturbærer og frontløber i 1700-tallet
Ludvig Holberg: Tredje levnedsbrev til en højvelbåren herre, uddrag, 1743
Ludvig Holberg: Epistel 395 (1749, uddrag)
Kant: "Hvad er oplysning?" (Uddrag) (1784)
”Gi’ mig Danmark tilbage” af Natasja (2007)
"1720-1800: Oplysningstiden" I "Litteraturhistorien - på langs og på tværs", Systime, 2014 side 73-75
Supplerende stof:
Klassediskussion - censur.docx
description
Øvelse - Ændringer i Metas faktatjek.docx
description
Oplysningstiden. Arbejdsspørgsmål til Litteraturhistorien - på langs og på tværs - side 73-75.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
#8 Køn i reklamer
Forløbet indgår som en del af det overordnede forløb om seksuel dannelse i fagene på Randers Statsskole og dækker over fire lektioner. I lektionerne fokuseres på køns- og kropsnormer - og at sætte dem i perspektiv, så I opnår et reflekteret syn på fremstillingen af køn og kroppe.
I den overordnede forløbsplan for seksualundervisningen/den seksuelle dannelse på Randers Statsskole står der følgende om formålet med undervisningen: ”Formålet er at sætte normerne for køn og kroppe i perspektiv, så eleverne opnår et reflekteret og nuanceret/ikke-stereotypt syn på fremstillingen af køn og kroppe i tekster med en danskfaglig relevans, f.eks. reklamer.”
Vi arbejder indledningsvist med køn og kønsidentiteter med fokus på en stereotyp fremstilling af køn i reklamer og arbejder os over i reklamer, der har skabt debat, og reklamer, der leger med opfattelsen af køn.
Forløbet tager afsæt i udvalgte dele af Museum Køns materiale "Er du køn?" (2019).
Indhold
Kernestof:
Petersen, Susan Pauli: "Køn, er det så vigtigt?" (uddrag) I: Skytte, Vibe; Lund, Sandra Quist (red.): Flere sider af køn. Frydenlund. Ibog. 2023
Reklame-eksempler: Kildemoes: "Bygget til cykelstiens helte" (2012), Burger King: "It'll blow your mind way" (2015), Hugo Boss-reklame for Deep Red, Oddset: "Der er så meget kvinder ikke forstår: "Endelig noget jeg er ekspert i"" (starten af 00'erne)
13. Medieanalyse af trykte reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
5.5 Billeder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Oddset: "Der er så meget kvinder ikke forstår - Graver Sig Ned"
Oddset: "Der så meget kvinder ikke forstår - Direktør Som Brænder"
H&M Autumn Season 2016: She's a Lady
Kønnede reklamer der har skabt debat.pdf
description
JBS Reklamer 2007.docx
description
Lad gaverne tale - fra far - Jul i Elgiganten (2016)
Dokumentar: TV!TV!TV! - Tv-reklamer (47) (00.00.00-00.19.02)
14. Medieanalyse af reklamefilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Reklamegenrer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Reklamer der leger med vores opfattelse af køn.pdf
description
Supplerende stof:
LGBT+: 72 køn
LGBT+: "Kønsidentiteter og kønsforståelser"
Girl toys vs boy toys: The experiment - BBC Stories
Øvelse - Vores sprog om køn.docx
description
Reklame-opgave.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Linjetur: I konflikt - med andre og sig selv
Tværfaglig tur med historiefaget med omdrejningspunktet: I konflikt - med andre og sig selv. Turen har et socialt og almendannende fokus. Vi oplever blandt andet:
- Byvandring i Viborg med guide med afsæt i spørgsmålet Hvorfor straffer vi? Vi får et anderledes indblik i Danmarkshistorien. Undervejs tales om det tidlige ting, offentlig afstraffelse i middelalder, hekseprocesser under Christian 4 og sager fra oplysningstiden, inden der perspektiverer til retsopgøret efter 2. verdenskrig og vores egen tids lov og ret.
- Hanstholm Bunkermuseum med guide: Vi oplever en af de største bunkere tyskerne byggede i Danmark under 2. Verdenskrig som led i Atlantvolden.
- Historisk vandring – 10 km: Besættelses spor ved Bulbjerg
- Rundvisning på Aalborg Flyvestation - med fokus på flyvestationens funktion i hverdagen, forsvaret og ved større lejligheder. Herunder redningshelikopternes funktion.
- Kunsten. Museum of Modern Art Aalborg med fokus på Michael Kvium – Knudepunkt. Med fokus på det groteske og fascinerende i kroppens skjulte univers.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
#9 Romantikken og den blicherske novelle (Værk)
I dette forløb sætter vi fokus på romantikken som periode, herunder universalromantik, nyplatonisme, nationalromantik. Derudover fordyber vi os i den blicherske novelle, og Blichers "Hosekræmmeren" læses som værk. Vi arbejder med at analysere teksterne fra perioden i sig selv og med at se dem i deres litteraturhistoriske kontekst. Derudover har forløbet stort fokus på sproglig og stilistisk analyse.
Vi arbejder kort med romantisme. Derudover arbejder vi kort med Ungarns to nationalsange som optakt til og for at bakke op om klassens studietur til Ungarn.
Forløbet dækker over:
– tekster fra 1800-tallet, herunder fra romantik og romantisme
– læsning af en afgrænset periode før 2000
– fra dansk litteraturs kanon læses mindst én tekst af hver af forfatterne: Adam Oehlenschläger, N.F.S. Grundtvig, Steen St. Blicher, H.C. Andersen
– litteraturanalyse og -fortolkning
– sproglig analyse, fortolkning og vurdering
– værklæsning: længere novelle.
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– verdenslitteratur i oversættelse
Indhold
Kernestof:
Adam Oehlenschläger: Guldhornene (1803)
Oplæsning: Guldhornene - Poul Reumert
Romantikken" i: Litteraturens Veje. Fibiger; m.fl. s. 119-123
description
"Universalromantikken" i: Litteraturens Veje. Fibiger; m.fl. s. 124-126
description
Dokumentar: "1800-tallet på vrangen" (1) (39 min)
"Nyplatonisme" i: Litteraturens Veje. Fibiger; m.fl. s. 126-129
A.W. Schack von Staffeldt: "Indvielsen" (1804)
Nyplatonisme - dansk litteratur (17min) (af Søren Vrist Christensen
Nationalromantikken - dansk litteratur (13 min) (af Søren Vrist Christensen)
"Nationalromantikken" i: Litteraturens Veje. Fibiger; m.fl. s. 129-132
description
I Danmark er jeg født – H.C. Andersen, 1850
Analysemodel, lyrik.doc
description
Langt højere bjerge – N.F.S. Grundtvig, 1820
Steen Steensen Blicher: "Hosekræmmeren" (1829) (Værk)
Den blicherske novelle - Litteraturens Veje - Ibog.docx
description
Blichers fortællinger og fortællestil - 2025.doc
description
Steen Steensen Blicher - Kanon14 - podcast til undervisning (00.04.00-00.22.00)
Emil Aarestrup: "Paa Sneen" (1838)
"Analyse, fortolkning, sammenligning og perspektivering af Emil Aarestrup: "Paa Sneen", 1838 og J. P. Jacobsen: Fru Marie Grubbe (uddrag), 1876. (…)" I: Thomsen, Anne H.; Nielsen, Annette D. Nielsen: Guide til skriftlig dansk hhx/eux Systime Ibog
Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime 2014, 2. udgave; sider: 108-110, 113-114
Supplerende stof:
Adam Oehlenschläger - Guldhornene - Digte 1803 .docx
description
I Danmark er jeg født // DR Pigekoret (LIVE)
Mindset 3.g.pdf
description
"Isten, áldd meg a magyart" (dansk: "Gud velsigne ungarerne") - Ungarns officielle nationalsang (1844)
Nemzeit dal, Sándor Petőfi(1848)(Ungarns nationaldigt.docx)
Blicher - Hosekræmmeren - elevspørgsmål.pdf
description
Den blicherske novelle - Litteraturens Veje - Ibog - Arbejdsspørgsmål.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Formidlende artikel - SRP-forberedende forløb
Obligatorisk skriftlighedsforløb i 3.g med fokus på den populærvidenskabelige artikel og akademisk opgaveskrivning.
I dette forløb introduceres I for en måde at kombinere danskfaget med naturvidenskabelig fag på ifm. SRP. I skal prøve kræfter med den populærvidenskabelige artikel og det at skrive en metatekst med begrundelser for valg. I får genopfrisket jeres viden om skriftlighed, sproglige virkemidler og argumentation + relevante opmærksomhedspunkter ved at skrive en større akademisk opgave.
Forløbet dækker:
– produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder forløb med særligt fokus på skriftlighed i 3.g.
– retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
Indhold
Kernestof:
Cecilie Lindegaard - Populærvidenskabelig formidling - i Teknologiens tekster - teknologi i litteratur sprog og medier - Systime Ibog
description
Kompendium - Populærvidenskabelig formidling - 3y - 2025.pdf
description
"Tre krav til populærvidenskabelig formidling" Teksten er fra udgivelsen "At fortælle om videnskab", 2005.
OM ILLUSTRERET VIDENSKAB
https://da.wikipedia.org/wiki/Illustreret_Videnskab_-_Historie#:~:text=Magasinet%20skriver%20om%20historie%20fra,et%20ansl%C3%A5et%20l%C3%A6sertal%20p%C3%A5%20196.000.
Populærvidenskabelig formidling - 3y- 2025.pptx
description
"Populærvidenskabelig artikel". Perspektiver i dansk. Dansklærerforeningens forlag
Wikipedia.dk - Illustreret Videnskab
Om magasinet: Formål, Kernestofområder, målgruppe, jeres opmærksomhedspunkter.
Layout - populærvidenskabelig artikel.pdf
description
"Vurdering af elevens metadel" i: "Vejledning til dansk i SRP" (emu.dk)
Metadel SRP 3y.docx
description
Hansen, Janne: "2. Grunde til at skrive populærforskningsformidling" i: "Fra forsker til forbruger". Aarhus Universitet. Intern rapport (2008) (uddrag) (s. 8-11 + 13)
Supplerende stof:
Hans, hendes eller sin - sproget.dk
Øvelser: Hans, hendes eller sin 1 - sproget.dk
Øvelser: Hans, hendes eller sin 2 - sproget.dk
SRP, tidslinje 2025-26.pdf
description
Et eller flere ord - sproget.dk
Øvelse: Hvor mange ord består ordet af? - sproget.dk
Øvelse: Et eller flere ord – valgfrit eller ej? - sproget.dk
Øvelser: Forskelligt tryk – forskellige betydninger - sproget.dk
R-problemer - sproget.dk
Øvelser: R-problemer - sproget.dk
Øvelser: R-problemer ved verber (udsagnsord) - sproget.dk
Hosekræmmeren ved 3y.pptx
description
Nogen eller nogle - sproget.dk
Øvelser: Nogen eller nogle - sproget.dk
Ligge eller lægge - sproget.dk
Øvelser: Ligge eller lægge - sproget.dk
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Den reflekterende artikel- Skriftlig eksamensgenre
Kort skriftlighedsforløb om den reflekterende artikel.
Indhold
Kernestof:
"Den reflekterende artikel (kun stx)" i: Bødtcher-Hansen, Maja; m.fl. "Skriftlig eksamen i dansk" Gyldendal, 2019 (s. 45-51) (Kompendium)
Den reflekterende artikel - Kompendium - 2025.pdf
description
Video: Hvordan skriver man en god reflekterende artikel? Fra: "Eksamensgenrerne i dansk stx". Systime Ibog: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=231 (besøgt d. 15.12.2025) (7 min)
To elevbesvarelser. Fra: "Eksamensgenrerne i dansk stx". Systime Ibog: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=163 (besøgt d. 16.12.2023) (Ark)
"Den reflekterende artikel - sådan gør man" Fra: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/index.php?id=150&L=0 (besøgt d. 16.1.2019) (ark)
"Den reflekterende artikel (kun stx)" i: Bødtcher-Hansen, Maja; m.fl. "Skriftlig eksamen i dansk" Gyldendal, 2019 (s. 45-51) (Kompendium side 1-7)
Rasmussen, Iben Krogh: "Derfor er julen vigtig", Berlingske d. 17. december 2015
Kjeldahl, Rasmus: "Julen er en ensom tid for mange børn og unge". Avisendanmark.dk d. 23. december 2021
Supplerende stof:
Reflekterende artikel - Julens betydning.pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
#10 Det moderne gennembrud (Værk)
I dette forløb beskæftiger vi os med det moderne gennembrud som periode. Der er fokus på at afdække de væsentlige nybrud i perioden gennem analyse og fortolkning af centrale tekster fra perioden, hvor det primære mål er at opnå indsigt i periodens litteratur, strømninger og skrivestile. Vi har særligt fokus på kritisk realisme og impressionisme, men arbejder også kort med naturalismen.
August Strindbergs drama "Den stærkeste" (1889) læses som værk.
Forløbet dækker over:
– tekster fra 1800-tallet, herunder naturalisme
– læsning af en afgrænset periode før 2000
– fra dansk litteraturs kanon læses mindst én tekst af hver af forfatterne: Herman Bang, Henrik Pontoppidan
– litteraturanalyse og -fortolkning
– sproglig analyse, fortolkning og vurdering
– anvendelse af relevante litterære metoder
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– værklæsning: drama (genremæssig spredning)
Indhold
Kernestof:
Georg Brandes: af ”Indledning” til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur, 3. november 1871
Dokumentar: 1800 tallet på vrangen (6) Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner 1864-1880, DR2, 2007 (40 min)
Henrik Pontoppidan "Naadsensbrød" (1887)
"Fra social indignation til eksistensproblemer: Henrik Pontoppidan" Litteraturens Veje, Fibiger; m.fl., Systime, 2012 (s. 230-233)
Det moderne gennembrud - Litteraturens Veje - Systime - s. 205-237 - 2012.pdf
description
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette" (1887)
Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime 2014, 2. udgave; sider: 120-124
Herman Bang: "Impressionisme - En lille replik" (uddrag) (1890)
Herman Bang: "Den sidste Balkjole" (1887)
"Impressionisme" i: Litteraturens Veje. Fibiger; m.fl., Systime, 2012 (s. 219-228) elementer er vigtige i den impressionistiske malerkunst?
Herman Bang: "Pernille" (1880)
Gengivelse af tanke og tale - Håndbog til dansk.pdf
description
J.P. Jacobsen: af "Fru Marie Grubbe" (1876)
"Æstetisk naturalisme: J.P. Jacobsen" (Side 213-218) Litteraturens Veje, Fibiger; m.fl., Systime, 2012 (s. 230-233) (Det moderne gennembrud - Litteraturens Veje - Systime - s. 205-237 - 2012.pdf)
description
Ismerne illustreret vha. et træ.pdf
description
Perspektivering i danskfaget - hvad, hvordan og hvorfor.pdf
description
Analyse af levende billeder - Susan Mose - 2012.pdf
description
August Strindberg: "Den stærkeste" (1889) (Værk)
Supplerende stof:
1800 tallet på vrangen - nr 6 - 3y - 2025.docx
description
Herman Bang - tekster.pdf
description
Arbejdsark - Impressionisme som skrivestil - 3y - 2026.docx
description
Bang Herman - Den sidste balkjole - Arbejdsspørgsmål - 2026.docx
description
Herman Bang - Pernille - 1880 - Arbejdsspørgsmål - 2026.docx
description
Fru Marie Grubbe - 2026.docx
description
Skriftlig Dansk Terminsprøve 2026.pptx
description
Spørgsmål, Den stærkeste 1889 - 2026.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
#11 Lyrik (Værk: Digtsamling)
I dette forløb arbejder vi med lyrik, der repræsenterer forskellige kanon-forfattere og litterære strømninger fra begyndelsen af 1900-tallet, herunder realisme og modernisme. Vi fokuserer særligt på ekspressionismen, dens udtryk og skrivestil. Rudolf Broby-Johansens digtsamling BLOD (1922) læses som værk.
I forløbet indgår eksamenstræning, og vi har fokus på at opøve jeres selvstændighed i forhold til tekstanalyse. Vi ser "Ved det grønne bord", som en del af introduktionen til eksamen.
Forløbet dækker over:
– tekster fra 1900-tallet, herunder realisme og modernisme
– fra dansk litteraturs kanon læses mindst én tekst af hver af forfatterne: Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Karen Blixen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg
– litteraturanalyse og -fortolkning
– sproglig analyse, fortolkning og vurdering
– anvendelse af relevante litterære metoder
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– folkevise
– værklæsning: digtsamling
Indhold
Kernestof:
Folkevise: "Ebbe Skammelsøn" (Ukendt)
Bødtcher-Hansen, Maja; Carlsen, Mischa Sloth: "Genrenoter: Folkeviser" fra: "Med tiden" (s. 51-53)
Eksempler på afleveringer: "Fortællinger fra blokken", "Klimajournalistik", "Ældre og nyere litteratur"
Uddrag fra: Emu.dk: Den skriftlige eksamen og de tre eksamensgenrer i dansk stx og hf 2022.pdf
Peter Seeberg: "Patienten" (1962)
Johannes V. Jensen: "Paa Memphis Station" (1906)
Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime 2014, 2. udgave; sider: 138-141, 146-149
5. Sproglig-stilistisk analyse af litterære tekster | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
”Tom Kristensen: fantasi om en kunstnerisk revolution” og ”Ekspressionisme”. Fra: Sørensen, Mimi; Rangvid, Mads: Brug Litteraturhistorien. Systime Ibog: https://bl.systime.dk/?id=212 (ark)
Oplæg: Simon Ø. Andreasen: Ekspressionisme (4.44 min)
Tom Kristensen: "Fribytter" (1920)
Rudolf Broby-Johansen: "BLOD" (1922) (Værk)
Rudolf Broby-Johansen: Forsvarstale for BLOD (1923)
Martin Andersen Nexø: "Retur" (1895)
Karen Blixen: "Balladen om mit liv" (1915)
Martin A. Hansen: "Kaj Munk – Et halvt år efter hans død" (1944)
Supplerende stof:
Ebbe Skammelsøn - arbejdsopgaver - 3y - 2026.docx
description
Huskeliste eksamen - dansk - TL.pdf
description
Eksamensforberedende øvelse dansk 3y.docx
description
De tre digte samlet.pdf
description
Repetition dansk A 3y 2026.pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59010724564", "T": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59010724564", "H": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59010724564" }