Holdet 3x Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Randers Statsskole
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Sofie Skov
Hold 2023 Id/x (1x Id, 2x Id, 3x Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til de 3 færdighedsområder
Titel 2 Pickleball
Titel 3 Opvarmning
Titel 4 Adventuredag
Titel 5 Cold Hawaii tur
Titel 6 Fodbold anatomi og bevægelse
Titel 7 Grundtræning, styrke, koordination og bevægelighed
Titel 8 Vild med dans
Titel 9 Sport, megaevents, magt og politik
Titel 10 Springgymnastik, foreningsidræt og fitnesskultur
Titel 11 Viborg Idrætshøjskole
Titel 12 Volleyball, team og mentaltræning
Titel 13 Træningsprojekt polititest og træningsfysiologi
Titel 14 Fuerteventura (studietur)
Titel 15 Streetdance, performance, køn og kropskultur
Titel 16 Basket og sportshelte
Titel 17 Atletik og doping

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til de 3 færdighedsområder

De 3 færdighedsområder introduceres praktisk (et modul til hvert område).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pickleball

FORMÅL:

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. Desuden bedømmes eleverne på deres evne i kamp.
De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.

Vi har sideløbende arbejdet teoretisk/praktisk med sundhedsdefinitioner i forløbet.

FAGLIGE MÅL - HVAD SKAL JEG KUNNE?

- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash.

- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball.

- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd).

- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden.

- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.

- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.

PRODUKTKRAV:

1) Drejebog

2) Sundhedsprofil skriftlig aflevering baseret på praktiske tests + diskussion om sundhedsbegreber.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Opvarmning

FORMÅL:

Et praktisk teoretisk musik og bevægelse forløb, hvor rytme, bevægelseskvalitet og opvarmning er arbejdsområder.

Det praktisk hovedformål er at arbejde med kvalitet og opvarmningseffekt i bevægelser til musik. Herunder indgår relevant teori:

- Tekst: Bevægelsesanalyse og bevægelseskvalitet i rytmisk gymnastik.

- Ark til bedømmelse af bevægelseskvalitet

- Tekst: Motorisk indlæring i idræt – de 5 motoriske faser

- Opvarmningsteori.


FAGLIGE MÅL - HVAD SKAL JEG KUNNE?

Udvælge øvelser i sving og hop hvor flere har et udfordrende element af koordination.

Finde egnet musik til de udvalgte øvelser.

Høre musikkens tælling og følge rytmen i bevægelserne.

Komme helt ud i bevægelsen, koordinere og udføre dem korrekt og dermed opnå størst opvarmningseffekt.

Beskrive de udvalgte øvelser ved at anvende følgende begreber i egen praksis: svingende, førende, markerede bevægelser, tyngde/lethed, totalbevægelse/isoleret bevægelse.

Vise teoretisk forståelse for hvorfor man varmer op.


PRODUKTKRAV:

1) Videoaflevering: Praktisk gruppeopgave med hoppesekvens og svingsekvens til musik med fokus på bevægelseskvalitet, musikforståelse og opvarmningseffekt + lille skriftligt produkt med optælling af takter samt beskrivelse af de valgte bevægelser.

2) Videoaflevering: Individuel opgave med 2 selvvalgte (koordinatorisk udfordrende) sving/hop til musik. Udføres i starten af og i slutningen af forløbet. Fokus på forbedring af bevægelseskvalitet/musikforståelse over tid.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Adventuredag

Klassen arbejder i hold med at gennemføre OCR bane, paddleboard ræs + små samarbejdsopgaver.
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Cold Hawaii tur

Turen indeholder windsurf/surf lektion, mountainbike, o-løb (kort intro til kompas), bålhygge, overnatning i telt og små opgaver samt frihed til boldspil, svømmetur i havet, gåture, lejraktiviteter, etc.
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Fodbold anatomi og bevægelse

FORMÅL:

Fokus er at tillære enkelte tekniske elementer fra fodboldspillet, som gør spil muligt. Taktisk er formålet at få en forståelse af hvad der kan skabe vedvarende boldbesiddelse og gør scoringer mulige. Herunder hentes der erfaringer med kaosspil fra ultimate i 1.g

Der arbejdes med variationer af småspil og tekniske øvelser i arbejdet hen mod et 5 mod 5 spil, som det færdige spil. Derudover inddrages enkelte elementer fra futsal: indspark og tæmninger, og lidt omkring formationer.


FAGLIGE MÅL:

Tekniske færdigheder:

• Tæmning af bold langs jorden og i luften (inderside eller fodsål)

• Aflevering af bold (indersideafleveringer). Afleveringer er en relationel færdighed og eleverne skal opnå evne til at vurdere medspillerens evner ift. fart og retning i aflevering.

• Driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben).

• Dækning af egen bold.

• Skud med inderside.


Taktiske færdigheder:

• Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.

• Formationer og positioner på banen.

• Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.

• Forståelse for og udførelse af:
  Bandespil, overlap, boldovertagelse og modløb. • Vise forståelse for defensivt arbejde med højt og lavt pres.

- Samarbejde, kommunikere og holde fokus i øvelserne.


HVAD SKAL JEG KUNNE:

- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk

- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk

-  Udføre driblinger med og uden moderat pres fra modstander

- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder

- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)

- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden

- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander

- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

- Samarbejde, kommunikere samt holde fokus i øvelserne


PRODUKTKRAV:

- Udarbejdelse af drejebog + praktisk fremvisning af delelementer fra den til forløbsprøve.


TEORI

- Anatomi med gennemgang af knogler, forskellige ledtyper, de større muskelgrupper samt begreber til muskelbevægelser.

- Bevægelsesanalyse generelt + analyse at et inderside spark delt op i 2 sparkefaser.

- Kaosspil herunder taktik og bevægelse på banen (generel spilforståelse: spilbarhed, bredde, kommunikation) italesat i de praktiske timer undervejs i øvelserne.

- Små nedslag i fodboldens historie


PRODUKTKRAV

- Video og bevægelsesanalyse af et indersidespark i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Grundtræning, styrke, koordination og bevægelighed

FORMÅL:

Praktisk:

Vi arbejder med forskellige former for koordination, bevægelighed, styrke og kredsløb, hvor vi praktisk inddrager øvelser fra boksning, crossfit og cheerleading samt laver grundtræningsprogrammer i grupper som forløbsprodukt (her kan programmerne være generelle eller disciplinspecifikke).

Teoretisk:

Gennemgang af de 4 hovedområder indenfor grundtræning: koordination, bevægelighed, styrke og kredsløb. Forløbet er primært bygget op af praksisnær teori, så vi prøver forskellige grundtræningselementer og begreber som vi læser om af i forskellige af ovenstående discipliner. Desuden arbejder vi med begreber indenfor muskeltræning, estimering af 1RM samt forspænding og superkompensation. Overvejelser omkring opbygning af et grundtræningsprogram enten generelt eller disciplinspecifikt omkring øvelsesvalg, vægt, gentagelser, pauser, intensitet indgår i elevernes overvejelser i opbygningen af grundtræningsprogram.


FAGLIGE MÅL/HVAD SKAL JEG KUNNE?

- Vise kvalitet og alsidighed i de praktiske timer, i øvelser der dækker de 4 forskellige hovedområder.

- Vise forståelse for de teoretiske faglige begreber samt at kunne inddrage dem i sammenhæng med de praktiske øvelser + grundtræningsprogram og i teori.

- Demonstrere viden om hvordan man opbygger et grundtræningsprogram i arbejdet med og demonstrationen af produktet.

- Kunne samarbejde og arbejde selvstændighed omkring forløbets produkt.


PRODUKTKRAV

Grundtræningsprogram (praktisk/teoretisk/formidling/samarbejde)

Små fysiske test (koordinations og bevægelighedstest, core test)

Opsamlende teoritest

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 11,31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Vild med dans

PRAKSIS:

Cha cha cha/jive

Forløbet i musik og bevægelse fokuserer på to danse/stilarter der udføres parvist. De to danse er Cha cha cha og jive og er begge latinamerikanske. Forløbet har til formål at træne elevernes rytme til musikken, bevægelseskvaliteten i de to danse samt kreativitet i forhold at udvikle deres egen koreografi.

Eleverne skal indledningsvist danse solo for at lære grundtrinene og herefter med en dansepartner og udvikle evnen til at føre og blive ført. Undervejs skal eleverne observere, filme og fejlrette hinanden for at udvikle de grundlæggende tekniske og udtryksmæssige færdigheder i de nævnte stilarter. Gennem forløbet er der henholdsvis fælles lærerstyret instruktion til dansene samt arbejde i par og afslutningsvist i mindre grupper.

Teorien vi arbejder med vil være en kort intro til dansens historie samt pardansens grundelementer: stil, rytme, føring og bevægelsesmuligheder. Yderligere teori til blive tilføjet.

Teori (opdateres)

- Eleven skal beskrive forløbets fokus på teknik/ det udtryksmæssige og pararbejde i pardansende.

- Redegøre for flowbegrebet i idræt, og sætte det i relation til praksis.

- Redegøre kort for pardansens historie.

- Kunne anvende de 5 motoriske indlæringsformer og sætte dem i relation til praksis

- Give konstruktiv feedback til hinanden i praksis.


FAGLIGE MÅL/HVAD SKAL JEG KUNNE?

- Beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse herunder cha cha cha og jive med særligt fokus på rytme, bevægelseskvalitet og kreativitet.

- Kunne samarbejde om/i pardansen samt føre eller lade sig føre.

- Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete idrætslige problemstillinger (udvikle en dansekoreografi)

- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer (at føre en partner og selv blive ført)

- Give konstruktiv feedback til medstuderende ud fra vigtige parametre i de 2 danse.


CHA CHA CHA TRIN:

Grundtrin
New Yorker
Spot turn
Alemana
Triple lock step
Turkish towel
Individuel intro

JIVE TRIN:

Grundtrin
Damedrejning
Damedrejning med sidechassé
American spin
Langsomt spark
Spark og støt
Stop and go
(små benspark + andre variationer)




TEORI: (KOMMER)

-Grundbog i idræt C praksis og teori, Pardans; Gyldendal, 2018 Van EE, Kristensen og Wolf s.24-30. (7 sider)

-Flow, Din idræt C, Evald Bundgård Iversen m.fl. 1.udgave 1.oplag 2019 s.74 (1 side)

- De 5 motoriske indlæringsformer + konstruktiv feedback (4 sider)


PRODUKTKRAV:

Teknikvideoer til Cha cha cha/Jive (2 sider) herunder observation/feedback ark
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13,62 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Sport, megaevents, magt og politik

Vi arbejder med diskussion af begreberne sport og idræt samt hvor beslutningstagerne (når det gælder økonomiske midler) sidder i regeringen. Herunder idræt som mål/middel diskussionen.

Desuden arbejder med nedslag i OLs historie ved at se på OL i Berlin i 1936 + OL i Beijing i 2008 med fokus på forholdet mellem sport og politik. Vi arbejder med historiske og idrætssociologiske fagbegreber som analyseredskaber.

Herudoverperspektiverer vi til nutidige eksempler på forholdet mellem sport og politik når det gælder de store globale sportsevents (sportswashing).


Produktkrav:

Arbejde med historisk case + anvendelse af historie + idræstsociologiske fagbegreber.

Skriv om filmen Race redegørende med inddragelse af idrætssociologiske begreber.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 13,62 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Springgymnastik, foreningsidræt og fitnesskultur

PRAKSIS:

I springforløbet har vi fokus på at arbejde med forudsætningsøvelser, forøvelser, og opstillinger der understøttter og leder frem til de færdige spring som er: kraftspring og salto. Vi arbejder med relevant opvarmning ift at skulle springe samt mange forøvelser i par/grupper og efterfølgende på stationer. Vi træner basale færdigheder i springgymnastikken, og flytter egne personlige tekniske udgangspunkter. Desuden arbejder vi med tryghed ved at modtage andre og blive tryg ved at springe. Vi arbejder individuelt, i par, i drejebogsgrupper samt lidt større differentierede grupper.

Kraftspring: fokuspunkter i både forøvelser og det færdige spring:

Tilløb: Kontrolleret og kraftfuldt
Indspring: Arme i luften, Få hænder med strakt krop til underlag ved at bøje i et ben. Hænder isættes ”langt” fra fod
Afsæt: ”Håndstand”, skulderafvikling, strakt krop, kraftig afvikling i afsæts- og svingben (kig på hænder).
Landing: Hænder strakt over hovedet, samlede fødder


Forlæns salto: fokuspunkter i både forøvelser og det færdige spring:

Tilløb: Eksplosivt løb, ”fladt” indspring
Afsæt: Samlede ben, løftet overkrop, arme løftes fra hovedet og op.
Rotation: ”Lukket” med hænder til knæ
Landing: Arme foran kroppen, let bøjede ben, samlede/skilte ben i landing


FAGLIGE MÅL/HVAD SKAL JEG KUNNE?


- Almene motoriske færdigheder, som bl.a. trænes i opvarmningerne, med transfer til de færdige spring. Eksempler: Krydskoordination, hinke, rulle, trille, kropsstammespænding, ophob, håndstand, vejrmølle, mv.

- Kunne beherske teknik i enten forøvelser eller det færdige spring: kraftspring og forlæns salto.

- Det er muligt at vise kendskab til skrue på den forlæns salto,  baglæns rulle/salto for nogle af eleverne samt lavt overslag/hovedspring (ikke et krav).

- Demonstrere viden om nedbrydning af spring til delelementer, der trænes som forøvelser, og progressionen frem mod det færdige spring. I dette punkt anvendes det læste materiale med flowmodellen, springhuset, indlæringsfaser i springgymnastik samt teori om modtagning. Den viden benyttes som basis for et fagligt mål om sikker modtagning af kammerater.

- Eleven skal vise relevante kropsspændingsøvelser/koordinationsøvelser som er grundlæggende for at kunne arbejde henimod de 2 spring (med/uden airtrack).

- Desuden skal eleven vise relevante forøvelser med progression som viser arbejdet frem mod de færdige spring. Kan vises med/uden modtagning.

- Skal kunne beherske modtagning af rulle samt modtagning i en forøvelse til kraftspring.

- De færdige spring kan vises (med/uden modtagning). Det er ikke et krav.

- Kreativ sammensætning af de lærte spring i en springkoreografi, hvor det både er kvaliteten af de viste spring, samt den kreative tænkning, der arbejdes med.


TEORI:

Vi har arbejdet med :

1) Kvalitative bevægelser i gymnastik (herunder analyse af gymnastiske bevægelser gennem tiden og verdensholdet) samt de 5 trin i motorisk indlæring i idræt.

2) Gymnastikkens historie, kort om "Bønderne og den svenske gymnastik".

3) Frivillighed i foreningslivet herunder undersøgelse af gymnastikforening i Randers området ift hold og aktiviteter. Desuden Fitness fremfor foreningskultur?

- Eleverne skal kunne redegøre for karakteristika i gymnastikkens og sportens historie og udvikling fra 1814 til i dag.

- Desuden skal man kunne reflektere over idrættens betydning for danskerne i dag.

- Desuden skal man vha teori fra Giddens, Ziehe, Maffesoli og Putnam kunne analysere individet i det senmoderne samfund i en idrætslig sammmenhæng samt analysere idrættens fællesskaber herunder om der er forskel på gevinsterne af foreningsidræt og uorganiseret idræt.

- Eleverne skal med baggrund i den teoretiske viden kunne genkende/vise enkelte karakteristika i bevægelser gennem tiden samt kort kunne relatere det til Dansk gymnastikhistorie.

- Eleverne skal kunne beskrive deres egen/venners tidligere/nuværende udbud af gymnastik/fitnesshold i en gymnastikforening samt diskutere dette ift fitness/foreningskultur.


Pensum

Springgymnastik, foreningsidræt og fitnesskultur:

-Motorisk læring i idræt – de 5 motoriske faser + feedback i idrætsundervisningen: Jørgensen, Hendrik: Redskabsgymnastik, Systime, 2010-2012, s.32. (3 sider)

-Bevægelseskvalitet og bevægelsesanalyse af rytmisk gymnastik: Bearbejdet ud fra Winter, Helle: ”Fodfæste og Himmelkys”, 2.udgave 1.oplag, Billesø og Baltzer. s.111 (1 side)

-Gymnastikkens historie: Else Trangbæk, Danmark højskole for legemsøvelser 1995. (6 sider)

-DGI verdensholdets opvisning 2019 (1/2 side)

-Idræt C – Teori i praksis: Bønderne og den svenske gymnastik: Estrup, Claus m.fl. Systime 2.udgave 3.oplag 2006.s.34-35 (1 side)

-Uddrag af ”Politisk udspil om foreningsliv og frivillighed. Værdier og anbefalinger”. Fra DIF, DGI, DGU. Læs side 3-4, 7, 11 (3 sider)

- Idrættens organisering samt valg af idrætsformer i det moderne samfund.

-Artikel: ”Idrætsforsker: ”Vi har vendt ryggen til klubberne for at dyrke os selv”. Politiken, 2.nov. 2013 af Kasper Lund Kirkegaard (3 sider)

- Dokumentar på CFU "Fitness for sjov". Handler om fitnessbølgen i 10´erne.

- Følgende teoretikere inddrages: Giddens, Ziehe, Maffesoli og Putnam. Deres teorier og begreber anvendes i forløbet til at beskrive individet/idrætsmennesket i det senmoderne

samfund samt hvilke former for fællesskaber vi er en del af.


PRODUKTKRAV:

Drejebog

Arbejdskravsanalyse

Kreativ sammensætning af de lærte spring i en springkoreografi, hvor det både er kvaliteten af de viste spring, og den kreative tænkning, der arbejdes med.  


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 19,12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Viborg Idrætshøjskole

Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Volleyball, team og mentaltræning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13,62 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Træningsprojekt polititest og træningsfysiologi

PRAKSIS:

Et konkret mål for træningsprojektet er at forbedre sin fysiske præstationsevne over en periode på ca.8 uger ved at planlægge og gennemføre et træningsprogram for 2 udvalgte discipliner fra politiets optagelsestest.

FORMÅL/HVAD SKAL JEG KUNNE:

Overordnede formål med træningsprojektet:
1) Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram.
2) Koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige træningsprogram.
3) Demonstrere korrekt brug af faglige termer

Planlægge, gennemføre og evaluere/reflektere over et planlagt træningsprojekt som dækker over 2 udvalgte discipliner fra politiets optagelsesprøve.


TEORI:

Fysiologi: iltens vejs, åndedræt, aerobt/anaerobt arbejde (kapacitet og effekt), energiomsætning,  RQ (respiratorisk kvotient), muskelarbejde, træningsplanlægning, superkompensation, aktiv/passiv restitution, fysiologiske virkninger af anaerob/aerob træning.


PRODUKTKRAV:

Starttest + sluttest (nogle har lavet midtvejstest, ikke et krav)

Træningsprogram

Synopsis som fremlægges mundtligt + samtale.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 25,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Fuerteventura (studietur)

Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Streetdance, performance, køn og kropskultur

PRAKSIS:

Vi har arbejdet med rytme, rytmeskift, basistrin, isolerede bevægelser, helkropsbevægelser, freezes, poses, formationsskift, planer, rum, tyngde, lethed, solo, solo/kor, kanon, kreative måder at kombinere de forskellige elementer på i en koreografi, bevægelseskvalitet, osv. Alle de praktiske begreber er fundet i BESS konceptet, kontakt improvisation, de koreografiske principper og Den kreative metode.

Forløbet har bestået af individuelt, par og gruppe arbejde (har været den bærende arbejdsform).

Afsluttende har eleverne i eksamensgrupper arbejdet med deres egen koreografi til selvvalgt musik. De har anvendt de faglige værktøjer til at skabe dynamik og flow i serierne.


FAGLIGE MÅL/HVAD SKAL JEG KUNNE:

Anvende rytme, udtryk, energi og vise forskellige bevægelseskvaliteter til musik (vi har blandt andet arbejdet med grounding, bouncing, jacking som basiskvaliteter i hip hop bevægelserne).

Følge musikkens rytme, følge gruppens rytme, fatsholde flowet/energien og være sikker i de forskellige basisbevægelser.

Bruge rummet, arbejde i niveauer, arbejde med tempo, arbejde med relationer, formationsskift, osv, og  hvordan du formår at veksle mellem forskellige bevægelseskvaliteter (BESS konceptet, kontakt improvisation, de koreografiske principper, Den kreative metode)

Kunne koble teori og praksis ved at bruge ovenstående faglige modeller til at skabe en sammenhængende dansekoreografi.

Samarbejde og bidrage positivt til gruppens performance proces.



TEORI:

Køn, sport, kropskultur og performanceteori.



PRODUKTKRAV:

Gruppearbejde/fremlæggelse af analyser af forskellige danse ud fra Labans teori.

Forløbet afsluttes med en gruppeperformance ud fra alle de redskaber vi har arbejdet med  i forløbet.

Video af gruppernes performance.

Der udarbejdes en drejebog over forløbet med optælling af dans samt refleksioner over anvendelse af BESS konceptet, kontakt improvisation, de koreotografiske principper og Den kreative metode.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13,31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Basket og sportshelte

FORMÅL:
Vi arbejder overordnet med de 3 faser: grundspil, gennembrudsspil,
Gennem mange basisøvelser og boldberøringer. kaosspil, lay-up, taktik, grundspil, spacing, gennembrudsspil og lay up. Give and Go, V-cut og back door + småspil. fastbreak. forsvar og screening.


FAGLIGE MÅL - HVAD SKAL JEG KUNNE?

Lave afleveringer: To-hånds-brystaflevering, en-hånds-push aflevering, studsafleveringer.
Modtage afleveringer + jumpstop.
Skud: stående skud og lay up (ift. jumpshot forventes ikke fuldført med et jump, men mere som et langskud)
Vise angrebsåbninger: Give&Go, V-cut og Backdoor-cut.
Forsvar: slide, screening.
Vise taktisk forståelse, herunder vise spacing,

PRODUKTKRAV:

Drejebog og fremvisning af udvalgte elementer.

TEORI:

Sportshelte:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13,31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Atletik og doping

FORMÅL:

Vi arbejder med 5 forskellige atletikdiscipliner: sprint, længdespring, højdespring, kuglestød og spydkast. Vi bygger timerne op, så vi varmer op med relevante koordinationsøvelser samt arbejder med mange repetitioner af tekniske deløvelser som til slut sammensættes til den færdige disciplin. Målet er at kunne beherske grundlæggende elementer i 2-3 discipliner som har været gennemgået i timerne.


FAGLIGE MÅL - HVAD SKAL JEG KUNNE?

- Vise grundlæggende forståelse for opbygningen af de forskellige faser i opbygningen af disciplinerne herunder timing og teknik.

- Udføre koordinationsøvelser, forøvelser og den færdige disciplin i de udvalgte discipliner og vise kropsbevidsthed.

- God fysisk form som kan understøtte kravene om eksempelvis: fart, timing, eksplositivitet, teknik.

- Arbejde selvstændigt og fokuseret på stationer med progression frem mod den færdige disciplin.

- Samarbejde med makker eller gruppe frem mod den færdige disciplin.



PRODUKTKRAV:

Videoafleveringer af de 5 gennemgåede discipliner + drejebog.



TEORI:

Doping (anabole steroider)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16,66 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer