Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Randers Statsskole
|
|
Fag og niveau
|
Erhvervsøkonomi C
|
|
Lærer(e)
|
Agnete Bilgaard Nicolaisen
|
|
Hold
|
2025 2c eø (2c eø)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Strategi
Strategi
Formål:
"Målet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomheden branche- og markedsforhold til at diskutere og vurdere virksomhedens strategiske muligheder"
Indhold og fokusområder:
- eleverne skal kunne vurdere problemstillinger omkring virksomhedens strategiske muligheder.
- Indsigt og viden omkring brancher og brancheudviklinger.
- Viden om virksomhedens strategiske muligheder i forhold til konkurrencen i branchen.
- Eleverne har især arbejdet med SWOT-analysen, Porters Five forces, BCG-matricen, de forskellige konkurrenceformer (monopol, oligopol, monopolistisk konkurrence, fuldkommen konkurrence), Porters generiske konkurrencestrategier, CSR og
ansvarspyramiden, STEEPLE-analysen, Blue Ocean Strategy og virksomhedens vækstmuligheder herunder Ansoffs vækstmatrice.
Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave 2018) s. 77-- 103.
Cases:
Lego eksamenscase.
Lego Branding og historie
DITUR - Løvens hule.
Matas Eksamenscase
Carlsberg Eksamenscase.
Pandora og menneskeskabte diamanter
Bryggeribranchen og Porters 5 forces.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Titel
-
Løvens hule DITur
-
I kan nu lave en SWOT-analyse. SWOT-analysens eksterne del er god at supplere med en STEEPLE-analyse. En STEEPLE-analyse kigger på, hvilke eksterne faktorer, der kan påvirke en virksomheds strategi. Den må I gerne læse om fra side 77-78 i "Luk Virkso
-
Luk virksomheden op, 2. udgave, Columbus; sider: 77-78, 80-86, 88-91, 93-103
-
image.png
-
Spørgsmål 10,11 og 12 Lego.pdf image.png
-
Vi er så heldige at have et dobbeltmodul i dag. Er der nogen, der tager kage med? :) Vi vil bruge modulet til at arbejde med Porters 5 forces. Det er en lidt omstændig model. I bedes læse om den på side 82-86 (toppen af siden.
-
maxresdefault.jpg
-
Indføring i økonomisk tankegang.pptx
-
Bilag til analyse af bryggeribranchen ved hjælp af Porters 5 forces.docx
-
I dette modul skal vi kigge på den model, der hedder BCG-matricen samt de forskellige konkurrenceformer, der kan være i et marked. BCG-matricen er en analysemodel udviklet af konsulenthuset Boston Consulting Group (deraf BCG), som kan bruges til at f
-
Spørgsmål 13, 14 og 15 Carlsberg.pdf
-
Vi gennemgår eksamenscasen om Carlsberg. Hvis I ikke blev færdig på timen, bedes I færdiggøre den derhjemme. Dernæst begynder vi at kigge på virksomheders vækstmuligheder. Her bedes I læse om Ansoffs vækstmatrice på side 93.
-
I har nu styr på Ansoffs vækstmatrice og vi haster videre med andre vækstteorier. I bedes læse om intern / ekstern vækst andre forskellige vækstmuligheder fra side 94-97.
-
Som lektie bedes I læse om CSR fra side 101-103.
-
Spørgsmål 6 Matas eø2.pdf
-
Blue Ocean .pptx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Marketing
Formål:
"Målet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomhedens afsætningsmuligheder, samt diskutere og vurdere virksomhedens parameterfastsættelse/marketingsmix - De 7 P'er - med særligt fokus på de 4P'er, produkt, pris, place og promotion."
Indhold og fokusområder:
- Eleverne skal kunne vurdere problemstillinger vedrørende virksomhedens prisfastsættelse herunder priselasticitet.
- Eleverne skal desuden have teoretisk viden om virksomhedens afsætningsmuligheder, segmentering og målgruppevalg, samt købsmotiver og forbrugeradfærd.
- Eleverne skal kende forskellen på BTL, ATL, push og pull-promotion.
- Eleverne skal især kende til B2B og B2C-markeder, de 7 P'er, samt branding -herunder ambush marketing, social media marketing, influencer marketing, guerilla marketing og viral markedsføring.
- Modeller: Minervamodellen, og efterspørgselskurver
Teori: "Luk virksomheden op" s. 109-136.
Cases:
Eksamenscase Bareen + Bareen træningstour.
Løvens Hule "bare en T-shirt"
Eksamenscase IKEA
DR dokumentar: " Stories for millioner".
Virksomhedsbesøg: Jaafit.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Regnskab
Regnskab
Regnskab
"Formålet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomhedens økonomiske forhold til at diskutere og vurdere virksomhedens rentabilitet”
Indhold og fokusområder:
- Omkostninger – faste/variable
- Resultatopgørelse og balance (forskelle på artsopdelt og funktionsopdelt resultatopgørelse)
- Nøgletalsanalyse med fokus på egenkapitalens forrentning, afkastningsgraden, overskudsgraden og aktivernes omsætningshastighed samt soliditetsgraden og likviditetsgraden.
- Skal kunne nedbryde nøgletal ved hjælp af Dupont-pyramiden.
Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave 2018) s. 144-155, 159-165, 168, 170-171.
Cases:
Lego årsrapport 2024
Eksamenscase Eyda
Besøg af virksomheden Vera Drink fra Løvens Hule med fokus på, hvordan det er at være ung iværksætter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi har nu afsluttet marketingsforløbet og der er ingen vej tilbage. Regnskabet skal gøres op. Regnskabsforløbet kan godt virke lidt mere tørt end de andre forløb, men får man styr på det her forløb er der rigtig meget information at hente om en virks
-
Luk virksomheden op, 2. udgave, Columbus; sider: 144-155, 159-165, 168-170
-
image.png
-
Vi skal nu i gang med, hvordan et regnskab er opbygget. Virksomhedens indtægter (omsætningen) og deres udgifter (omkostningerne) finder man i virksomhedernes årsregnskab under det, der hedder resultatopgørelsen. Der findes to typer af resultatopgørel
-
VERA Drink - Oplæg 2026
-
I bedes læse om balancen fra side 152 - 155. I behøver endnu en gang ikke at kigge på eksemplerne i bogen.
-
Vi skal i gang med at kigge på nøgletal. Nøgletal er en række hovedtal, man kan bruge til at lave kvantitativ analyse af en virksomhed. I bedes læse om egenkapitalens forrentning, afkastningsgraden samt overskudsgraden fra side 159-161. Lad jer ikke
-
Vi mangler at snakke om overskudsgraden fra forrige lektie. Derudover bedes I læse om aktivernes omsætningshastighed og Du Pont-pyramiden fra side 162-165. Lad jer ikke slå ud af Du Pont-Pyramiden. Den ser mere kompliceret ud, end den er. Vi gennemgå
-
the_LEGO_Group_Annual_Report_2024.pdf Skattejagt i Lego.docx image.png
-
I bedes læse om soliditetsgraden og likviditetsgraden fra side 168-170.
-
Vi kaster os over de sidste nøgletal nemlig soliditetsgrad og likviditetsgrad. Dem bedes I læse om på side 168 + 170. Derudover skal vi lave og gennemgå det sidste af jeres Lego-skattejagt. og så skal vi i gang med Børsens Aktiespil.
-
BIG rapport opbygning.docx
-
EØ ReSmyk.pdf
-
God rapport til inspiration BIG Golf.pdf
-
Guide til jeres præsentation.docx BIG.docx
-
Budget App virksomhed nyeste.xlsx
-
Budget Handel eller Produktion (1) nyeste.xlsx
-
I skal være klar til at pitche jeres ideer i dette modul. Jeres oplæg skal være mellem 6-7 minutter.
-
Opgaver til eø-turen.docx
-
Program København 2026 2.docx
-
Nøgletalsanalyse 1.mp4
-
Nøgletalsanalyse 2.mp4
-
Nøgletalsanalyse 3.mp4
-
Nøgletalsanalyse (7).pptx
-
Spørgsmål 28, 29 + 30 Eyda .pdf
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
BIG
Eleverne har deltaget i innovationskonkurrencen BIG, hvor de har arbejdet med deres egen start-up virksomhed, som ligeledes er deres eksamensprojekt.
Forløbet har et særligt fokus på innovation i praksis og kan også ses som repetition af de indtil nu gennemgåede forløb.
Eleverne er desuden blevet introduceret kort til aktier og har deltaget i Børsens aktiespil.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ekskursion København
Virksomhedsbesøg hos Tivoli, Bareen, Soundboks, og Cepos.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Organisation, ledelse og motivation.
I dette forløb har elever fået kendskab til, hvordan virksomheder kan strukturere deres arbejde. De har arbejdet med den organiske og mekaniske organisationsstruktur.
Derudover har eleverne fået kendskab til forskellige ledelsesteorier og hvornår de er relevante afhængig af organisation, omgivelse og medarbejdere: Her har vi især arbejdet med:
- Hvilke ledelsestyper findes der? Og hvornår er en type at foretrække frem for en anden?
- Kendskab til ledelsesteoriens udvikling (Fra Taylor til i dag)
- Kendskab til forskellige ledelsesformer (demokratisk, autoritær og laissez fair), til situationsbestemt ledelse, Blake og Mountons leadership grid, samt til Adizes Teamledelse.
Slutteligt har eleverne arbejdet med, hvordan man som leder kan motivere sine medarbejdere gennem følgende motivationsteorier:
- Maslows behovspyramide
- Aldefers ERG
- Herzbergs 2-faktor teori
- Teorien om indre/ydre- motivation og X og Y-typer.
Materiale:
Luk virksomheden op: 185-188, 219-224, 244-250
Cases:
Adizes selvtest
Cheferne (DR)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Iværksætteri og interessentanalyse
Formål:
Målet med forløbet er, at eleverne skal kunne redegøre for problemstillinger i forbindelse med etablering af en virksomhed.
Indhold og fokusområder:
- Virksomhedens idé, forretningsgrundlag og mål
- Iværksætteri og etablering af virksomhed
- Iværksættertyper
- Interessenter samt stakeholder og shareholder-fokus
- Finansiering af virksomheden - herunder crowdfunding
- Mission, vision og idegrundlag
- B2B eller B2C-marked
Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave) s. 35-39, 41-42, 55-60
Case: Novo Novo og interessentanalyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I dette modul skal vi have lidt om iværksætteri, finansieringsmuligheder og interessentanalyse. Til det bedes I læse følgende sider i LVO: Iværksætteri, mission, vision og idegrundlag fra side 35-39B2B / B2C s. 41-42Interessenter og finansiering fra
-
Luk virksomheden op, 2. udgave, Columbus; sider: 13-17, 35-39, 41-42, 55-60
-
Virksomhedens interessenter.pptx
-
Derudover påbegynder vi et forløb om innovation. I bedes læse om invention, innovation, Rogers diffusionskurve og teknologiske s-kurver fra side 13-17 til afsnittet "Kilder til innovation".
-
Spørgsmål Novo Nordisk - Strategi og omverdenen eø2.pdf
-
Innovation på et modul.pptx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Innovation
Eleverne har i dette forløb fået kendskab til, hvordan ide bliver til virkelighed.
Indhold og fokusområder:
- Forskellen på invention og innovation og diffusion.
- Rogers diffusionskurve
- PLC-kurven
- Teknologisk S-kurve
- De forskellige former for innovation (produkt, proces, positionerings, og paradigmeinnovation)
- De forskellige typer af innovation: Inkrementel og radikal
Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave) s. 13-17, 24-27 + 29-30.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254000560",
"T": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254000560",
"H": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254000560"
}