Holdet 2.3 eø/1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Randers Statsskole
Fag og niveau Erhvervsøkonomi C
Lærer(e) Agnete Bilgaard Nicolaisen
Hold 2025 2.3 eø/1 (2.3 eø/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Strategi
Titel 2 Marketing
Titel 3 Regnskab
Titel 4 BIG
Titel 5 Organisation, ledelse og motivation.
Titel 6 Ekskursion København
Titel 7 Iværksætteri og interessentanalyse
Titel 8 Innovation

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Strategi

Strategi

Formål:
"Målet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomheden branche- og markedsforhold til at diskutere og vurdere virksomhedens strategiske muligheder"

Indhold og fokusområder:
- eleverne skal kunne vurdere problemstillinger omkring virksomhedens strategiske muligheder.
- Indsigt og viden omkring brancher og brancheudviklinger.
- Viden om virksomhedens strategiske muligheder i forhold til konkurrencen i branchen.
- Eleverne har især arbejdet med SWOT-analysen, Porters Five forces, BCG-matricen, de forskellige konkurrenceformer (monopol, oligopol, monopolistisk konkurrence, fuldkommen konkurrence), Porters generiske konkurrencestrategier, CSR og
ansvarspyramiden, STEEPLE-analysen, Blue Ocean Strategy og virksomhedens vækstmuligheder herunder Ansoffs vækstmatrice.

Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave 2018) s. 77-- 103.

Cases:
Lego eksamenscase.
Lego brandets historie: https://www.youtube.com/watch?v=KkOwoVnvqEw
DITUR - Løvens hule.
Matas Eksamenscase
Carlsberg Eksamenscase.

Dokumentar: "Bestseller på Vrangen"
Case om Copenhagen Cartel og CSR
Eksamenscase: Pandora og menneskeskabte diamanter (Har I arbejdet med den?)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Marketing

Formål:
"Målet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomhedens afsætningsmuligheder, samt diskutere og vurdere virksomhedens parameterfastsættelse/marketingsmix - De 7 P'er - med særligt fokus på de 4P'er, produkt, pris, place og promotion."

Indhold og fokusområder:
- Eleverne skal kunne vurdere problemstillinger vedrørende virksomhedens prisfastsættelse herunder priselasticitet.
- Eleverne skal desuden have teoretisk viden om virksomhedens afsætningsmuligheder, segmentering og målgruppevalg, samt købsmotiver og forbrugeradfærd.
- Eleverne skal kende forskellen på BTL, ATL, push og pull-promotion.
- Eleverne skal især kende til B2B og B2C-markeder, de 7 P'er, samt branding -herunder ambush marketing, social media marketing, influencer marketing, guerilla marketing og viral markedsføring.

- Modeller: Minervamodellen, og efterspørgselskurver

Teori: "Luk virksomheden op" s. 109-136.

Cases:
Eksamenscase Bareen + Bareen træningstour.
Løvens Hule "bare en T-shirt"
Eksamenscase IKEA
"Stories for millioner" DR, om influencermarketing. Episode 2.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Regnskab

Regnskab

Regnskab
"Formålet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomhedens økonomiske forhold til at diskutere og vurdere virksomhedens rentabilitet”

Indhold og fokusområder:
- Omkostninger – faste/variable
- Resultatopgørelse og balance (forskelle på artsopdelt og funktionsopdelt resultatopgørelse)
- Nøgletalsanalyse med fokus på egenkapitalens forrentning, afkastningsgraden, overskudsgraden og aktivernes omsætningshastighed samt soliditetsgraden og likviditetsgraden.
- Skal kunne nedbryde nøgletal ved hjælp af Dupont-pyramiden.

Teori:

"Luk virksomheden op" (2. udgave 2018) s. 144-155, 159-165, 168, 170-171.
Cases:
Lego årsrapport 2024
Eksamenscase Eyda

Besøg af virksomheden Vera Drink fra Løvens Hule med fokus på, hvordan det er at være ung  iværksætter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 BIG

Eleverne har deltaget i innovationskonkurrencen BIG, hvor de har arbejdet med deres egen start-up virksomhed, som ligeledes er deres eksamensprojekt.

Forløbet har et særligt fokus på innovation i praksis og kan også ses som repetition af de indtil nu gennemgåede forløb.

Eleverne er desuden blevet introduceret kort til aktier og har deltaget i Børsens aktiespil.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Organisation, ledelse og motivation.

I dette forløb har elever fået kendskab til, hvordan virksomheder kan strukturere deres arbejde. De har arbejdet med den organiske og mekaniske organisationsstruktur.
Derudover har eleverne fået kendskab til forskellige ledelsesteorier  og hvornår de er relevante afhængig af organisation, omgivelse og medarbejdere: Her har vi især arbejdet med:

- Hvilke ledelsestyper findes der? Og hvornår er en type at foretrække frem for en anden?
- Kendskab til ledelsesteoriens udvikling (Fra Taylor til i dag)
- Kendskab til forskellige ledelsesformer (demokratisk, autoritær og laissez fair), til situationsbestemt ledelse, Blake og Mountons leadership grid, samt til Adizes Teamledelse.

Slutteligt har eleverne arbejdet med, hvordan man som leder kan motivere sine medarbejdere gennem følgende motivationsteorier:
- Maslows behovspyramide
- Aldefers ERG
- Herzbergs 2-faktor teori
- Teorien om indre/ydre- motivation og X og Y-typer.

Materiale:
Luk virksomheden op: 185-188, 219-224, 244-250

Cases:
Adizes selvtest
Cheferne (DR)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Ekskursion København

Vi har været i København og har besøgt følgende virksomheder / organisationer:

- Snowminds
- MobilePay
- Tivoli
- Dansk Industri

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Iværksætteri og interessentanalyse

Formål:
Målet med forløbet er, at eleverne skal kunne redegøre for problemstillinger i forbindelse med etablering af en virksomhed.

Indhold og fokusområder:
- Virksomhedens idé, forretningsgrundlag og mål
- Iværksætteri og etablering af virksomhed
- Iværksættertyper
- Interessenter samt stakeholder og shareholder-fokus
- Finansiering af virksomheden - herunder crowdfunding
- Mission, vision og idegrundlag
- B2B eller B2C-marked


Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave) s. 35-39, 41-42, 55-60

Case: Novo Novo og interessentanalyse


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Innovation

Eleverne har i dette forløb fået kendskab til, hvordan ide bliver til virkelighed.

Indhold og fokusområder:
- Forskellen på invention og innovation og diffusion.
- Rogers diffusionskurve
- PLC-kurven
- Teknologisk S-kurve
- De forskellige former for innovation (produkt, proces, positionerings, og paradigmeinnovation)
- De forskellige typer af innovation: Inkrementel og radikal

Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave) s. 13-17, 24-27 + 29-30.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer