Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Randers Statsskole
|
|
Fag og niveau
|
Erhvervsøkonomi C
|
|
Lærer(e)
|
Agnete Bilgaard Nicolaisen
|
|
Hold
|
2025 2.3 eø/2 (2.3 eø/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Strategi
Strategi
Formål:
"Målet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomheden branche- og markedsforhold til at diskutere og vurdere virksomhedens strategiske muligheder"
Indhold og fokusområder:
- eleverne skal kunne vurdere problemstillinger omkring virksomhedens strategiske muligheder.
- Indsigt og viden omkring brancher og brancheudviklinger.
- Viden om virksomhedens strategiske muligheder i forhold til konkurrencen i branchen.
- Eleverne har især arbejdet med SWOT-analysen, Porters Five forces, BCG-matricen, de forskellige konkurrenceformer (monopol, oligopol, monopolistisk konkurrence, fuldkommen konkurrence), Porters generiske konkurrencestrategier, CSR og
ansvarspyramiden, STEEPLE-analysen, Blue Ocean Strategy og virksomhedens vækstmuligheder herunder Ansoffs vækstmatrice.
Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave 2018) s. 77-- 103.
Cases:
Lego eksamenscase.
Lego brandets historie: https://www.youtube.com/watch?v=KkOwoVnvqEw
DITUR - Løvens hule.
Matas Eksamenscase
Carlsberg Eksamenscase.
Eksamenscase om Nemlig.com
Dokumentar: "Bestseller på Vrangen"
Case om Copenhagen Cartel og CSR
Eksamenscase: Pandora og menneskeskabte diamanter
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi lægger fagligt ud nu. Vi starter på vores strategi-forløb. Strategi handler om, hvordan virksomheden hele tiden tilpasser sig omgivelserne for at opnå dens mål.
-
Luk virksomheden op, 2. udgave, Columbus; sider: 77-91, 93-97, 101-103
-
image.png
-
Løvens hule DItur
-
Spørgsmål 10,11 og 12 Lego.pdf
-
Vi gennemgår casen om Lego og så skal I introduceres til de forskellige konkurrenceformer (monopol, oligopol, monopolistisk konkurrence og fuldkommen konkurrence), der kan være på et marked. Dem bedes I læse om som lektie fra side 80-82 (De første pa
-
LEGO® Brand LEGO Historien
-
Vi vil bruge modulet til at arbejde med Porters 5 forces. Det er en lidt omstændig model. I bedes læse om den på side 82-86 (toppen af siden.)
-
The Five Competitive Forces That Shape Strategy
-
Case om Lego til Porters 5 Forces.docx image.png
-
Vi kaster os over den model, der hedder BCG-matricen. BCG-matricen er en analysemodel udviklet af konsulenthuset Boston Consulting Group (deraf BCG), som kan bruges til at finde ud af, hvilke produkter en virksomhed strategisk skal satse på. I bedes
-
Spørgsmål 13, 14 og 15 Carlsberg.pdf
-
Jeg håber, I har haft en god ferie. Vi lægger ud mandag morgen at kigge på virksomheders vækstmuligheder. Her bedes I læse om Ansoffs vækstmatrice på side 93.
-
PLC-kurven-i-forhold-til-Boston-modellen.png
-
Vækststrategi arbejdsopgaver Ansoff .docx
-
Indføring i økonomisk tankegang.pptx
-
I har nu styr på Ansoffs vækstmatrice og vi haster videre med andre vækstteorier. I bedes læse om intern / ekstern vækst andre forskellige vækstmuligheder fra side 94-97.
-
Sydbank og Arbejdernes Landsbank fusionerer
-
Spørgsmål 6 Matas eø2.pdf
-
Som lektie bedes I læse om CSR fra side 101-103.
-
CSR + Greenwashing Copenhagen Cartel.pptx
-
Bestseller på vrangen
-
Vi mangler nu de sidste to teorier under strategi-kapitlet. Det er Blue-ocean teorien, der mest er en metafor om, hvordan man kan konkurrerer. Den bedes I læse om på side 98-100 og så er det positioneringskortet. Det bedes I læse om fra side 88-90. L
-
Menneskeskabte diamanter Pandora.docx Blue Ocean .pptx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Marketing
Formål:
"Målet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomhedens afsætningsmuligheder, samt diskutere og vurdere virksomhedens parameterfastsættelse/marketingsmix - De 7 P'er - med særligt fokus på de 4P'er, produkt, pris, place og promotion."
Indhold og fokusområder:
- Eleverne skal kunne vurdere problemstillinger vedrørende virksomhedens prisfastsættelse herunder priselasticitet.
- Eleverne skal desuden have teoretisk viden om virksomhedens afsætningsmuligheder, segmentering og målgruppevalg, samt købsmotiver og forbrugeradfærd.
- Eleverne skal kende forskellen på BTL, ATL, push og pull-promotion.
- Eleverne skal især kende til B2B og B2C-markeder, de 7 P'er, samt branding -herunder ambush marketing, social media marketing, influencer marketing, guerilla marketing og viral markedsføring.
- Modeller: Minervamodellen, og efterspørgselskurver
Teori: "Luk virksomheden op" s. 109-136.
Cases:
Eksamenscase Bareen + Bareen træningstour.
Løvens Hule "bare en T-shirt"
Eksamenscase IKEA
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I bedes læse kort om, hvad marketing er i afsnit 4.1 på side 108, samt om branding fra side 109-113 og om segmentering fra side 114-116. Det er lidt flere sider, end I plejer at læse, men det er til gengæld let læst.
-
Luk virksomheden op, 2. udgave, Columbus; sider: 108-116, 119-136
-
5. Segmentering | Marketing – en grundbog i afsætning
-
Minervamodellen - kort fortaltSegmentering, produkt og place.pptx
-
I bedes læse om promotion fra side 129-136.
-
DRTV - Stories for millioner: Autenticitet sælger
-
Place og promotion .pptx
-
Influencermarketing.pptx
-
Som lektie bedes I læse om produkt fra side 119-120 og place på side 128.
-
SRp-formuleringer inspiration.pptx
-
Produkt og prissætning [Gemt automatisk].pptm
-
image.png
-
I bedes læse om price fra side 121-127.
-
•5) Vælg mellem forskellige prisstrategier: qOmkostningsbaserede prisstrategier: Her tager man udgangspunkt i produktionsomkostningerne. Mark up pricing = Prisen = samlede omkostninger + ønsket profit. qKonkurrencebaseret prisstrategi: Hvis man vil h
-
DRTV - Løvens Hule: En forretning, du ikke kan slippe ud af?image.png
-
Spørgsmål 5 Bareen eø2.pdf
-
Vi gennemgår jeres case om Bareen og så laver vi en afsluttende eksamenscase om IKEA. I bedes læse casen derhjemme som lektie, og så får I tid på modulet til at lave den. Det er dog vigtigt at I læser den hjemme, ellers kan vi ikke nå at gennemgå den
-
Gruppe 1
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Regnskab
Regnskab
Regnskab
"Formålet er, at eleverne skal kunne anvende viden om virksomhedens økonomiske forhold til at diskutere og vurdere virksomhedens rentabilitet”
Indhold og fokusområder:
- Omkostninger – faste/variable
- Resultatopgørelse og balance (forskelle på artsopdelt og funktionsopdelt resultatopgørelse)
- Nøgletalsanalyse med fokus på egenkapitalens forrentning, afkastningsgraden, overskudsgraden og aktivernes omsætningshastighed samt soliditetsgraden og likviditetsgraden.
- Skal kunne nedbryde nøgletal ved hjælp af Dupont-pyramiden.
Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave 2018) s. 144-155, 159-165, 168, 170-171.
Cases:
Lego årsrapport 2024
Eksamenscase Eyda
Besøg af virksomheden Vera Drink fra Løvens Hule med fokus på, hvordan det er at være ung iværksætter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi har nu afsluttet marketingsforløbet og der er ingen vej tilbage. Regnskabet skal gøres op. Regnskabsforløbet kan godt virke lidt mere tørt end de andre forløb, men får man styr på det her forløb er der rigtig meget information at hente om en virks
-
Luk virksomheden op, 2. udgave, Columbus; sider: 144-155, 159-165, 168-170
-
image.png
-
Vi skal nu i gang med, hvordan et regnskab er opbygget. Virksomhedens indtægter (omsætningen) og deres udgifter (omkostningerne) finder man i virksomhedernes årsregnskab under det, der hedder resultatopgørelsen. Der findes to typer af resultatopgørel
-
VERA Drink - Oplæg 2026
-
I bedes læse om balancen fra side 152 - 155. I behøver endnu en gang ikke at kigge på eksemplerne i bogen.
-
I bedes læse om egenkapitalens forrentning, afkastningsgraden samt overskudsgraden fra side 159-161.
-
I bedes læse om aktivernes omsætningshastighed og Du Pont-pyramiden fra side 162-165. Lad jer ikke slå ud af Du Pont-Pyramiden. Den ser mere kompliceret ud, end den er. Vi gennemgår den grundigt på modulet.
-
Vi kaster os over de sidste nøgletal nemlig soliditetsgrad og likviditetsgrad. Dem bedes I læse om på side 168 + 170.
-
the_LEGO_Group_Annual_Report_2024.pdf
-
Skattejagt i Lego.docx
-
Spørgsmål 28, 29 + 30 Eyda .pdf
-
Vi skal i gang med aktier og børsens aktiespil og så skal vi gennemgå Eyda-casen. I bedes færdiggøre eksamenscasen hjemme, hvis I ikke blev færdig på modulet.
-
Titel
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
BIG
Eleverne har deltaget i innovationskonkurrencen BIG, hvor de har arbejdet med deres egen start-up virksomhed, som ligeledes er deres eksamensprojekt.
Forløbet har et særligt fokus på innovation i praksis og kan også ses som repetition af de indtil nu gennemgåede forløb.
Eleverne er desuden blevet introduceret kort til aktier og har deltaget i Børsens aktiespil.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ekskursion København
Vi har været i København og har besøgt følgende virksomheder / organisationer:
- Snowminds
- MobilePay
- Tivoli
- Dansk Industri
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Iværksætteri og interessentanalyse
Formål:
Målet med forløbet er, at eleverne skal kunne redegøre for problemstillinger i forbindelse med etablering af en virksomhed.
Indhold og fokusområder:
- Virksomhedens idé, forretningsgrundlag og mål
- Iværksætteri og etablering af virksomhed
- Iværksættertyper
- Interessenter samt stakeholder og shareholder-fokus
- Finansiering af virksomheden - herunder crowdfunding
- Mission, vision og idegrundlag
- B2B eller B2C-marked
Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave) s. 35-39, 41-42, 55-60
Case: Novo Novo og interessentanalyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I dette modul skal vi have lidt om iværksætteri, finansieringsmuligheder og interessentanalyse. Til det bedes I læse følgende sider i LVO: Iværksætteri, mission, vision og idegrundlag fra side 35-39B2B / B2C s. 41-42Interessenter og finansiering fra
-
Luk virksomheden op, 2. udgave, Columbus; sider: 24-27, 29-30, 35-39, 41-42, 55-60
-
God rapport til inspiration BIG Golf.pdf
-
BIG rapport opbygning.docx
-
Mission, vision og idegrundlag.pptx
-
DRTV - Løvens hule: Én på opleveren
-
Spørgsmål Novo Nordisk - Strategi og omverdenen eø2.pdf
-
I bedes til dette modul læse om innovation fra side 13-17 til afsnittet "Kilder til innovation" samt om PLC-kurven fra side 29-30.
-
Innovation på et modul.pptx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Innovation
Eleverne har i dette forløb fået kendskab til, hvordan ide bliver til virkelighed.
Indhold og fokusområder:
- Forskellen på invention og innovation og diffusion.
- Rogers diffusionskurve
- PLC-kurven
- Teknologisk S-kurve
- De forskellige former for innovation (produkt, proces, positionerings, og paradigmeinnovation)
- De forskellige typer af innovation: Inkrementel og radikal
Teori:
"Luk virksomheden op" (2. udgave) s. 13-17, 24-27 + 29-30.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254000640",
"T": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254000640",
"H": "/lectio/245/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254000640"
}