Holdet 2022 HI/u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Risskov Gymnasium
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Kirsten Elers Koch, Lars Husegaard
Hold 2022 HI/u (1u HI, 2u HI, 3u HI)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 fra antikken til middelalder
Titel 2 Forløb#2 DHO
Titel 3 Forløb#3 Fra romerrige til revolutioner
Titel 4 Forløb#4 Revolutioner
Titel 5 Forløb#5 Danmark i 1800 tallet
Titel 6 FF5 Museologi og innovation hi-re
Titel 7 Forløb # 6 Verdenskrige og folkedrab
Titel 8 Forløb # 7 Kold krig og bipolar verdensorden
Titel 9 Forløb # 8 Det moderne Danmark
Titel 10 Forløb # 9 Israel-Palæstina konflikten

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 fra antikken til middelalder

Kendskab til forskellige styreform gennem Polybius historiesyn. Forståelse for demokratiet i Grækenland og styreformer under Romerriget.
Grundlæggende kompetencer i kildekritik, filmanalyse og kendskab til historiesyn som materialistiske, idealistiske og pluralistske.

Begreber som klientsystem, republikansk romersk styreform.


Bryld . verden før 1914 side 9-34 og 37-59. pdf kilder på slaver fra Cato, Varro, Columella, Seneca gennemgået som gruppearbejde.
filmen Gladiator
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2 DHO

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 Fra romerrige til revolutioner

Forløb fra romerriget til revolutioner 2.x 2023

Faglige mål: verdenshistorie fra 1000- ca 1700.Kendskab til  Korstog og kultursammenstød (filmanalyse igen af “ Kingdom of Heaven”) og årsager til reformation og renæssance. Årsager til opdagelser. Skelne mellem øk, pol soc og ideo forklaringer og de tre historiesyn.t.
Lille projektarbejde med selvstændig problemformulering om renæssance
Flere kompetencer i analyse og diskussion
Verden før side 74-86 91-99, 103-140, 157-192. Diverse kilder til Korstog, renæssance og reformation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4 Revolutioner

Revolutionsforløb. Kendskab til og forståelse for årsager til den amerikanske, franske og  industrielle revolution. Baggrund til DK forløb i 1800 tallet
Styreformer og ideologier.
• Kompetencer: Analyse og diskussion
Begreber: revolutionsbegreb og teorier. Materialistisk, idealistisk og pluralistisk historiesyn. Ideologierne liberalisme, socialliberalisme, konservatisme og marxisme, socialisme

Materiale : Verden før 1914. side 205-280, , Crane Brintons Revolutionernes anatomi, Adam Smith og Marx tekster



1 blok side 205-11 amerikanske revolution
2. blok side 211-220 Franske revolution
3. blok side 216-224 fortsat arbejde selv
3.blok   om reaktion  og nationalisme EK om Napoleon side 224-237
4. blok side 241-46 klassen læser videre 246-52  Industrielle revolution
5. blok side 252-62 Liberalisme og Marxisme
6.blok  side 263-73 USA og borgerkrig
7. blok  side  273-80 Arbejdsbevægelsen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb#5 Danmark i 1800 tallet

Formål: Kendskab til DKs industrialisering og vej til demokrati samt selve grundloven og de politiske partiers opståen og indhold. Kvinder og krig.
KOmpetencer: historiesyn,  erindringshistorie, kildebehandling , ideologikendskab, museologi

Plan: Materiale: E Kühle: “Danmarkshistorie i globalt perspektiv”  Kilder om kvinder, fæsteforhold,krig,  mv . Sangtekster. film  klip fra Katrine Busk: Danmark:  Besøg i Den Gamle by.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 FF5 Museologi og innovation hi-re

Formidling af en udstilling, der rummer fagene historie og religion.
Benspænd
Fagenes metoder skal vises: Kildekritik, museologi og innovation og religionsfaglighed.
Der skal laves en fernisering/oplæg/model/præsentation på 10 minutter
Der skal lægges materiale/billeder osv på mappen i fællesdrevet:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb # 6 Verdenskrige og folkedrab

Forløbet spænder over temaerne verdenskrige, folkedrab og den ideologiske kamp i mellemkrigstiden. Vi starter med at se på forudsætningerne for at 1. verdenskrig brød ud og behandler siden hen selve krigen og det folkedrab på armenierne som fandt sted i ly af krigen.
Herefter vil vi arbejde med mellemkrigstiden og optakten til 2. verdenskrig. Afslutningsvist vil forløbet ende ud i projektarbejde (AT 5) omhandlende jødeudryddelsen under krigen.

NB! Forløbet var præget af coronanedlukningen i foråret 2020, så derfor vil siderne som omhandler det armenske folkedrab, mellemkrigstiden, nazismens fremkomst og 2 verdenskrig bliver trukket ud af pensum. Dvs. s. 81-110 og 121-142 i "Verden efter 1914" og medfølgende kilder ikke vil indgå i en evt. eksamen.

Det resterende pensum er opgjort til: 41 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde
Titel 8 Forløb # 7 Kold krig og bipolar verdensorden

Forløbet "Den kolde krig" starter med at se på årsagerne til den kolde krigs opståen. Siden hen vil temaer som våbenkapløbet og den ideologiske kamp blive behandlet i bestræbelserne på at forstå hvorfor det ikke lykkedes at overbevise befolkningen i østblokken om at kommunismen var det vestlige overlegen.. Historikeres forskellige syn på Den kolde krigs skyldsspørgsmål vil også blive behandlet.  Afslutningsvist vil der blive fokuseret på Den kolde krigs afslutning og konsekvenserne heraf, samt en diskussion om hvorvidt der går en lige linje til Ruslands invasion i Ukraine.
Et karakteristisk træk for Den kolde krig såsom stedfortræderkrigene (Korea- og Vietnamkrigen) er ikke blevet behandlet i dette forløb.

Forløbet er blevet optalt til: 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb # 8 Det moderne Danmark

I dette forløb behandles centrale begivenheder i det moderne Danmark: Velfærdsstatens oprettelse, de økonomiske kriser i perioden og bevidsthedsændrende begivenheder som Ungdomsoprøret og græsrodsbevægelserne. Danmarks internationale placering under den kolde krig, men også Danmarks mere aktivistiske udenrigspolitik i de senere år har været under behandling.

Forløbet er optalt til 70 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb # 9 Israel-Palæstina konflikten

Dette forløb har til formål at forklare baggrunden for Israel-Palæstina konflikten og give overblik over konfliktens udvikling i form af de forskellige krige der er blevet udkæmpet i perioden.
Afslutningsvist vil forløbet behandle de udfordringer der har været og er i forhold til at finde en løsning på konflikten. Her vil vi arbejde med bosættelserne, USA's rolle i konflikten og radikalisme på begge sider.

Forløbet er optalt til 34 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer