Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Risskov Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Erhvervsøkonomi C
|
Lærer(e)
|
Clara Høj Jensen
|
Hold
|
2024 2g eø (2g eø)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Innovation og Iværksætteri
FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne træder ind i faget erhvervsøkonomi og stifter bekendtskab med basale begreber indenfor emnerne innovation og iværksætteri: Innovation vs. invention, Diffusion, Teknologiske S-kurve, Produkters livscyklus, Business Model Canvas osv.
Desuden introduceres eleverne for erhvervsøkonomiske analyseværktøjer i form af Roger’s diffusionsmodel, Henderson & Clarks innovationstyper og forskellige forretningsplaner, herunder Business Model Canvas, socialøkonomiske virksomheder, deleøkonomi samt oplevelsesøkonomi. Endelig lærer eleverne forskellige virksomhedsformer og bruger konkrete virksomhedscases til at undersøge og diskutere problemstillinger i forbindelse med etableringen af virksomheder.
FAGLIGE MÅL
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• undersøge og diskutere problemstillinger i forbindelse med etablering af en virksomhed
• indgå i en faglig dialog og kunne diskutere erhvervsøkonomiske problemstillinger
INDHOLD
(1) Innovation:
- Hvad er innovation?
- Fra invention til innovation
- Diffusion (herunder Rogers diffusionsmodel)
- Innovationsformer og innovationstyper
- Disruption
- PLC-kurven
(2) Iværksætteri:
- Hvad er iværksætteri?
- De 6 forskellige iværksætter-typer
- Virksomhedens idé, vision, mission og SMART milepæle
- Forretningsmodeller; Business Model Canvas, Socialøkonomiske virksomheder, Deleøkonomiske virksomheder samt oplevelsesøkonomi
- Virksomhedsformer; fokus på Enkeltmandsejet virksomhed, Interessentselskab, anpartsselskab, aktieselskab samt franchising
KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 1, s. 11 – 17, 24 – 30
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 2, s. 33-41, 43-58, 61-66
SUPPLERENDE STOF
- Business Model Canvas Explained: https://www.youtube.com/watch?v=I8nwNcCfyig
- Myers Briggs Personality Types: https://www.youtube.com/watch?v=M4YLO-2Tb2w
CASES:
- Google Glass: https://www.youtube.com/watch?v=4EvNxWhskf8
- Beer Pong Funnel: https://www.etsy.com/listing/1572533244/bier-pong-trichter-3d-printed-design
- Nuuday: https://borsen.dk/nyheder/ai/ekspert-om-ai-kundeservice-indtil-da-ville-jeg-vaere-forsigtig?b_source=chatgpt&b_medium=row_1&b_campaign=list_12
- ChatGPT
- McDonalds: https://www.youtube.com/watch?v=aIgmMXZ7008 og https://faktalink.dk/titelliste/mcdo
- Flying Tiger Copenhagen: Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 68-69
- Rains: Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 34-35
- Gamle Mursten: Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 49-50
- Specialisterne: https://dk.specialisterne.com/
- GoMore: https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/danskerne-soger-mod-digitale-platforme-for-at-tjene-lidt-ekstra?b_source=deleokonomi&b_medium=row_1&b_campaign=list_3
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Strategi og forretningsudvikling
FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne stifter bekendtskab med de strategiske udfordringer, som virksomheder står overfor – Det kan både være nyopstartede virksomheder eller store og velfunderede virksomheder. Eleverne lærer grundbegreber som vækstrate, markedsandel og markedsleder, og de lærer at forstå de konkurrenceparametre, som har betydning for konkurrencen på et marked. Endelig lærer eleverne, hvordan deres virksomheder kan vækste og hvilke konkurrencestrategier, virksomheder kan benytte sig af.
Progression: I begyndelsen af forløbet vil eleverne træne nye begreber som vækstrate, markedsleder, markedsandel, produktdifferentiering, indgangsbarrierer og uperfekt information. Eleverne lærer de relevante parametre at kende, ligesom der vil blive taget hul på de mere enkle analyseværktøjer som SWOT, TOWS og STEEPLE. Senere i forløbet, når de strategiske begreber og definitioner er på plads, får eleverne mulighed for at analysere konkurrencen på markedet, vurdere konkurrencestrategien samt at analysere og vurdere vækstmuligheder. Vi slutter forløbet af med Blue Ocean-strategi samt virksomheders Corporate Social Responsibility og ser i den forbindelse på bæredygtighed som strategi.
FAGLIGE MÅL:
- redegøre for en virksomheds forretningsmodel samt nationale og internationale rammevilkår
- anvende viden og kundskaber om en virksomheds konkurrenceforhold til at undersøge og diskutere virksomhedens strategiske muligheder
- kendskab til SWOT-analysen, Porters Five Forces, Porters generiske konkurrencestrategier, STEEPLE-analysen, positioneringskortet, BCG-matricen og virksomhedens vækstmuligheder herunder Ansoffs vækstmatrice.
INDHOLD
- Industri, Branche og Marked
- Vækstrate, Markedsandel, Markedsleder
- STEEPLE
- SWOT/TOWS
- Konkurrenceformer
- Porters 5 forces
- Boston Consulting Group Matrix
- Positioneringskortet
- Porters 3 generiske konkurrencestrategier
- Blue Ocean Strategy
- Virksomheders vækstmuligheder (Ansoff, intern/ekstern vækst, integrationsformer)
- CSR-strategi
KERNESTOF:
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 3, s. 67-104
SUPPLERENDE STOF:
- SWOT/TOWS: https://www.youtube.com/watch?v=hSITVvFKdC0
- Den tredobbelte bundlinje: https://www.gnistbranding.dk/den-tredobbelte-bundlinje/
- Blue Ocean Strategy: https://www.youtube.com/watch?v=j-b7MHabLPg
CASES:
- Samsung: https://mobilsiden.dk/nyheder/mobiltelefoner/apples-iphone-salg-styrtdykker-samsung-er-stoerst/
- Flying Tiger Copenhagen (DR Dokumentar: Danmarks vildeste iværksættere: https://www.dr.dk/drtv/program/de-vildeste-ivaerksaettere_92180
- N’Sleep (DR Dokumentar: Danmarks vildeste iværksættere: https://www.dr.dk/drtv/program/de-vildeste-ivaerksaettere_92180
- Virksomhedsbesøg hos Arla (strategi-afdelingen for Arlas overordnede strategi): https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/salling-group-vil-presse-arla-priser-ned-fjerner-nicheprodukter-fra-butikker?b_source=arla&b_medium=row_1&b_campaign=list_1
- Stark Group: https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/hun-har-forhandlet-30-opkob-paa-fem-aar?b_source=stark-group&b_medium=row_1&b_campaign=list_3
- Joe & The Juice.
- Bestseller: https://bestseller.com/sustainability
- Den brændende sandhed. Operation X. Hentet på mitCFU.
- Eksamenscase om Landfolk: https://erhvervplus.dk/handel-og-service/solgte-virksomhed-til-airbnb-og-blev-saa-fyret-nu-skaber-ivaerksaettere-succes-med-konkurrent-og-henter-investering-fra-milliardaer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Branding og marketing
FORMÅL
I dette forløb introduceres eleverne for nøglebegreberne indenfor Kotlers marketing management. De vil blive bekendt med begreber som købsadfærd, købsmotiver, segmentering og branding.
Eleverne vil undervejs i forløbet blive i stand til at analysere deres egne kundernes købsadfærd på baggrund af en segmentering og profilering af deres kundesegmenter. Ud fra virksomhedens valgte segmentering vil eleverne skulle undersøge hvorvidt virksomhedens valgte marketingsmix lever op til kundesegmentet.
Eleverne præsenteres for erhvervsøkonomiske analyseværktøjer i form af købsadfærdsmodellen, Minervamodellen, SMUK-modellen, de 4 P'er samt Bernard Booms & Mary Bitners udvidede model med de 7 P'er.
FAGLIGE MÅL
- demonstrere viden om marketing og dets aspekter
- analysere virksomhedens segmenteringskriterier
- undersøge og diskutere problemstillinger for virksomheders brandingstrategier samt marketingsmix
INDHOLD
- Købsbeslutning/Købsadfærd
- Branding og Unique selling point
- Segmenteringskriterier
- Minervamodellen
- Forbrugernes købsmotiver
- Marketingmikset
- de 4 P'er:
Product: produktklassifikation, service og emballage
Place: Distribution med eller uden mellemled, B2B og B2C
Price: udvælgelse af den rigtige prisstrategi herunder priselasticitet
Promotion: Promotionalmix - ATL og BTL
- de 7 P'er for servicevirksomheder (Booms & Bitner)
product, place, price, promotion, process, physical evidence og people
KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 4, s. 105-139
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 2, s. 41-43
CASES:
- Nørrebro Bryghus og Royal Unibrew: https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/royal-unibrew-kober-dansk-mikrobrygpioner
- JYSK: https://jysk.dk/
- Virksomhedsbesøg hos Oversized Lifting Club
- Oversized Lifting Club: https://migogaarhus.dk/populaert-sportsbrand-aabner-butik-i-aarhus/?fbclid=IwY2xjawG6dmJleHRuA2FlbQIxMQABHWqd7A6kX0Z3lwz2jxhpkoIZ8BU4CHkOPyXV2d0aJTntv3m_vUmCqogR3Q_aem_z2MOHeNqgTVP0q45j-sy3g
- Red Bull: Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 106
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Regnskab og økonomi
FORMÅL
Formålet med dette forløb er, at eleverne får et indblik i virksomheders årsrapporter. Gennem eksisterende virksomheders nyeste årsrapporter, får eleverne en forståelse for, hvordan årsrapporter er udformet samt de formelle krav virksomhederne skal leve op til.
Eleverne får teoretisk viden til at forklare og diskutere de mange aspekter forbundet med virksomheders økonomiske rapportering herunder forskellige resultatopgørelser samt de forskellige poster i balancen.
Slutteligt skal eleverne arbejde med nøgletal herunder rentabilitet, indtjeningsevne, solidaritet samt likviditet. Eleverne skal få en forståelse for nøgletallene, hvordan de udregnes samt kunne vurdere virksomhedens samlede økonomiske sundhed.
FAGLIGE MÅL
- Kunne læse og forstå en virksomheds årsrapport
- Kunne definere de forskellige poster i en resultatopgørelse og balance
- Kunne beregne og fortolke finansielle nøgletal
INDHOLD
Årsrapporten
- Årsrapportens enkelte elementer herunder finansielle og strategiske informationer
- Årsrapportens formål
- Funktionsopdelt og artsopdelt resultatopgørelse
- Balance: aktiver og passiver
- Afskrivninger; den lineære metode og saldometoden
- Regnskabsklasser
- Formelle krav til årsrapporten
Regnskabsanalyse
- Regnskabsanalysens formål og indhold
- Indekstal
- Rentabilitet; EK forrentning, afkastningsgraden, overskudsgraden, aktivernes omsætningshastighed,
- Indtjeningsevne; dækningsgrad og kapacitetsgrad
- Likviditet; likviditetsgrad og varelagerets omsætningshastighed
- Solidaritet
- Gearing
- Kurs / indre værdi (K/I)
KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 5, s. 141-179
CASES:
- Luksusfælden Sæson 6, Afsnit 1: Agnete og Simon
- Imerco årsrapport 2023: https://regnskaber.cvrapi.dk/xhtml/71527562/amNsb3VkczovLzAzL2VlL2JhLzcwL2JjL2RlYzctNGJjMC1hMjRiLWMzZmQwODQ4MjA4Yw.pdf
- Djurs Sommerland årsrapport 2023/2024: https://regnskaber.cvrapi.dk/14410101/amNsb3VkczovLzAzLzhiL2VmLzI4L2EwL2VkOWYtNGY3MC1iYWQxLTgwYmQ3ZjFlM2M2NA.pdf
- Pandoras regnskab 2015 (Luk Virksomheden Op (2. Udgave) s. 151 + 154-155)
- Pandoras Årsrapport 2024: https://ml-eu.globenewswire.com/Resource/Download/edd04a03-bc89-4cc9-8924-4439f5efd4b0
- Pandoras aktiekurser: https://finans.dk/investor/aktier/insref=145511
- STARKs årsrapport 2022/2023: https://regnskaber.cvrapi.dk/51482855/amNsb3VkczovLzAzLzY1LzU1LzdmL2EwL2ZhNTgtNDMzYy05Yjc4LTMwMDc5M2YxY2RmMA.pdf
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Start-up virksomheden (Business Innovation Games)
Dette forløb repræsenterer det valgfrie kernestof og kører sideløbende med de øvrige forløb. Her skal eleverne etablere deres egen virksomhed (start-up virksomheden). Formålet er, at eleverne anvender fagets kernestof for at kunne forklare og diskutere alle relevante aspekter forbundet med opstart af en virksomhed.
FORMÅL:
Formålet med dette forløb er, at eleverne selv prøver kræfter med at udvikle en virksomhed, inkl. at formulere:
- Et idegrundlag
- En skriftlig forretningsplan
- Pitch til kvartfinalen i iværksætteri (Business Innovation Games)
Virksomhederne udvikles i team af 3-5 elever og er et tilbagevendende tema efter jul. Formålet er, at eleverne anvender deres erhvervsøkonomiske analyseværktøjer i praksis og opbygger en business case fra bunden.
FAGLIGE MÅL:
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- redegøre for en virksomheds forretningsmodel samt nationale og internationale rammevilkår
- anvende viden om en virksomheds konkurrenceforhold til at undersøge og diskutere virksomhedens marketing mix og strategiske muligheder
- anvende viden om en virksomheds økonomiske situation til at undersøge og diskutere virksomhedens bæredygtighed
- undersøge og diskutere problemstillinger i forbindelse med etablering af en virksomhed
- strukturere og formidle empirisk og teoretisk materiale både mundtligt og skriftligt.
INDHOLD:
Forløbet afsluttes med en rapport kaldet Business Innovation Game (BIG), hvor eleverne skal øve det skriftlige element i erhvervsøkonomi.
Den skriftlige rapport skal indeholde følgende:
1. Virksomhedsbeskrivelse
2. Idegrundlag, mission og vision
3. Produktbeskrivelse
4. Forretningsmodel: udvælg relevante dele fra BMC eller kommenter på om jeres virksomhed bygger på deleøkonomi, oplevelsesøkonomi eller cirkulær økonomi
Derudover skal man have elementer med fra hvert forløb. Her skal eleverne vælge
minimum 1 relevant model / teori fra alle 4 forløb
5. Strategi: fx Porters Five Forces, konkurrencestrategier, SWOT, vækstmuligheder, markedsanalyse, CSR-strategi
6. Marketing: fx sammenhængen mellem målgruppe og markedsførings elementer
7. Økonomi: fx etableringsbudget, omkostningsanalyse, break-even punkt
8. Organisation & ledelse: fx valg af struktur, ledelsesstile, motivationsparametre
VIRKSOMHEDSBESØG:
Dommeren til kvartfinalen er stifteren og CEO af Torii Travels. I løbet af konkurrencen får alle elever feedback fra dommeren på deres virksomhedsideer og pitch.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Organisation, Ledelse og Motivation
FORMÅL:
Formålet med dette forløb er, at eleverne stifter bekendtskab med de organisatoriske og ledelsesmæssige udfordringer, som virksomheder står overfor samt løsningerne derpå. Eleverne kommer til at forholde sig til, hvilken organisationsstruktur en virksomhed har eller bør have for at opnå det optimale organisatoriske fit. Samtidigt lærer eleverne at skelne mellem organiske og mekanistiske virksomheder, og hvad fordelene og ulemperne ved de forskellige strukturer er. Endelig lærer eleverne at vælge den rette organisationsstruktur ud fra usikkerheden i omgivelserne samt virksomhedens typiske stadier, kriser og løsninger.
Eleverne stifter også bekendtskab med traditionel ledelses- og motivationsteori. Indenfor ledelsesteori har vi fokus på forskellen mellem managere og ledere, forskellen mellem ledelsesformer og ledelsestræk samt teamledelse. Indenfor motivation skal eleverne lære om forskellen mellem indre og ydre motivation samt forstå forskellige motivationsteorier indenfor behovs- og procesteorierne.
INDHOLD:
(1) Organisation
- Mekanistiske og organiske organisationsstrukturer (Burns & Stalker)
- Organisationsstrukturer; funktionel, divisionsopdelt, matrix, horisontal/projektbaseret, netværksstruktur
- Valg af organisationsstruktur (Robert Duncan)
- Organisationens kriser og udviklingsstadier (Greiner)
(2) Ledelse
- Ledere versus managere
- Ledelsestræk
- Ledelsesformer; autoritær, demokratisk og laissez faire
- Blake & Moutons Leadership Grid
- Hersey & Blanchard - Situationsbaseret ledelse
(3) Motivation
- Indre og ydre motivation
- McGregor; X og Y-teori
- Behovsteorierne: Maslows Behovspyramide, Alderfers ERG-teori og Herzbergs to-faktor-teori
- Procesteorierne: Adams Ligevægtsteori og Path-goal teori
KERNESTOF
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 6, s. 182-183 & 185-205
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 7, s. 211-213 & 219-223
- Luk Virksomheden Op! (2. Udgave): Kapitel 8, s. 243-255
SUPPLERENDE STOF:
- Forsøg med pædagogiske metoder (Anderkendende/Autoritær/Laissez faire): https://www.youtube.com/watch?v=7knYHysbDlo
Organisationsstruktur Gennemgang DEL 1: http://youtu.be/AID2LieWIOE?hd=1
Organisationsstruktur Gennemgang DEL 2: http://youtu.be/4JNJDIWOGCU?hd=1
CASES:
- Dovoteam Consulting og Blue Bell Creameries, inc.: https://lvo.forlagetcolumbus.dk/kapitel-6/63-mekanistiske-og-organiske-organisationsstrukturer-burns-and-stalker/
- Organisationsdiagram for Hans Jensen Lubricators A/S (funktionel) og UddannelsesCenter Ringkøbing Skjern (divisionsopdelt)
- Novozymes (Luk virksomheden op!, 2. udg. s. 182)
- Pleo: http://borsen.dk/nyheder/proselvstaendig/vaekstkomet-tabte-fart-og-maatte-aendre-organisationen
- Trustpilot: https://www.zetland.dk/historie/s8yyaJLm-memXZ27B-262f0
- Soundboks: https://www.zetland.dk/historie/s8l43Gnp-memXZ27B-8ba17
- Amazon: Oversatte uddrag fra https://www.businessinsider.com/amazon-employees-describe-peak-2019-2
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/246/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64693965463",
"T": "/lectio/246/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64693965463",
"H": "/lectio/246/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64693965463"
}