Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Risskov Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Billedkunst C
|
|
Lærer(e)
|
Morten Adler Tommerup
|
|
Hold
|
2025 bk/1 (1g bk1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Kroppen i kunsten
Renæssance-tekst (lektie) v. Katrine Busk
Analyse af kropsopfattelsen i renæssancekunsten med fokus på plasticitet, bevægelse, symmetri, detaljering, balance, harmoni, individualisering, realisme og idealisme.
Praktisk øvelse #1: 2 iagttagelsestegninger af hænder med fokus på detaljering og skyggelægning.
Praktisk øvelse #2: Iagttagelsestegning af en klassisk torso (kvindekrop) i bronze med fokus på bevægelse og kontrapost.
Ekspressionisme-tekst (lektie) v. Katrine Busk
Analyse af diverse krops-værker med tilknytning til ekspressionismen.
Farvelære-tekst (lektie) v. Jørgen Holdt Eriksen
Gennemgang af de forskellige farvekontrastvirkninger, som kommer til udtryk i bl.a. den ekspressionistiske kunst.
Praktisk øvelse #3: Iagttagelsestegning af futuristisk skulptur i bevægelse (Umberto Boccioni) med fokus på dynamik, formforvrængning, kridtstreger og farvekontraster.
Praktisk øvelse #4: Ekspressionistisk kolorering af et soldater-portræt fra Første Verdenskrig.
Komparativ analyse af forskellige krops-værker på tværs af tid.
Besøg på Kunsthal Aarhus – omvisning i udstillinger med fokus på kropsgengivelsen af samtidskunsten.
Praktisk øvelse #5: Frit, selvstændigt værk med afsæt i eller inspiration fra besøget på Kunsthal Aarhus. Eget materialevalg og egen fortolkning af kroppen i lyset kroppens samfundsmæssige status i dag.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Billedets formsprog og virkemidler
Litteratur:
• Busk, Katrine Charlotte: Billedkunstbogen. 2029. Systime. Kapitel:1.
• Kristensen, Jane; Christensen, Jørgen Riber. 2003: Billedanalyse. Dansk-lærerforeningen. Side 90-93.
Formål:
Kendskab til billedfladens formelle virkemidler – herunder forståelse og anvendelse af billedkunstens fagbegreber i andres og egne værker.
Der arbejdes praktisk med visualiseringsopgaver og øvelser i komposition, rum, perspektiv, farver og lys/skygge. Vi laver øvelser i digitalt redigeringsprogram.
Indhold:
• Formanalyse
• Teoretisk og praktisk arbejde med billeder på flade samt teori om renæssancen som stilperiode.
• Billedets virkemidler: Komposition, det gyldne snit, rum, perspektiv, farvelære, lys og skygge samt maleteknik.
• Gengivelsesstrategi.
• Portfoliomapper - digital og analog.
Til sidst i forløbet laver eleverne gruppevis en formanalyse af et selvvalgt maleri.
Særlige fokuspunkter:
• Forståelse af forskellen mellem personlig kunstoplevelse og analytisk tilgang.
• Forståelse af kunstfaglige tekster og begreber.
• Kommunikere om og ved hjælp af visuelle udtryk.
• Kendskab til formalanalyse og dennes terminologi.
• Løse elementære visualiseringsøvelser og opgaver på analytisk grundlag.
• Viden om billedets formelle virkemidler.
Eleverne kreativitet, selvstændighed og analytiske evner udfordres gennem teoretisk og praktisk arbejde med billedkunstens formsprog og virkemidler.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Rum og akitektur
Materiale:
- Arksiteplus.dk: Artiker om modernisme, postmodernisme og nymodernisme.
- Busk, Katrine Charlotte: Billedkunstbogen. 2029. Systime. Kapitel: 6 + 6.1-4.
- Gympel, Jan: "Arkitekturens historie - fra antikken til i dag". pp 75-79.
Med udgangspunkt i udvalgte bygningsværker fra ingeniørarkitekturen og Chicagoskolen i 1880’erne til den nyeste arkitektur i dag. Vi har fokus på modernismen, og vi arbejder primært med mellemkrigstidens funktionalisme. Vi trækker linjer fra Sullivans ingeniørarkitektur til moderne skyskrabere og glaskonstruktioner. Eleverne arbejder med stilhistorie og nuanceret arkitekturanalyse.
Eleverne arbejder praktisk med "Fremtidens Hus" som projekt.
Indhold:
Stilhistorie:
- Antikken, renæssance og barok
- Ingeniørarkitektur og Chicagoskolen med Sullivan
- Modernisme: Bauhaus og funktionalisme - herunder nordisk funktionalisme
- Særlig fokus på Le Corbusier og Arne Jacobsen
- Skulpturel arkitektur
- Postmodernisme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Kunstens landskaber
Materiale:
- Bugge, Jørgen m.fl.: "Panorama - landskaber i kunsten fra middelalderen til vor tid". pp. 7-24, 85-87 og 118-129.
- Grundbogen: Den ikonografiske metode,
Formål:
Eleverne bevidstgøres om landskabsmaleriets position i kunsthistorien - og landskabsmaleriets natursyn afhængig af tid og sted. Vi går i dybden med forskellige perioders natursyn, menneskets plads i naturen samt stilhistoriske træk.
Vi arbejder med værker fra før 1750, efter 1750 og op til i dag. Eleverne arbejder med form og indhold fra især romantikken og modernismen - herunder impressionisme.
Vi dykker også ned i landart og samtidskunstens natursyn.
Indhold:
- Stilhistorien læses med landskabet og naturen som omdrejningspunkt:
- Romantikken
- Impressionisme
- Gengivelsesstrategier: Naturalistisk strategi, ekspressiv strategi, abstrakt strategi og idealiseret strategi.
- Den ikonografiske metode
- Formalanalyse
- Kontekstanalyse.
Eleverne arbejder praktisk med naturskildringer gennem tegning, fotografi, grafik og akrylmaling.
Praktisk arbejde:
- Tegning - skitse med blyant
- Maleri efter eget foto
- Grafik efter eget foto
Dette undervisningsforløb bygger videre på den formalanalytiske synsvinkel og griber videre om den ikonografiske læsning og kontekstanalyse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Samtidskunst - sku' det være kunst?
Materiale:
- Kompendium med tekster om samtidskunsten, kunstbegreb og kunstformer.
Sammensat af MT.
Formål:
Dette forløb har kunstbegrebet som omdrejningspunkt. Vi arbejder med et kunstbegreb, der tager udgangspunkt i avantgarde-kunsten og som bryder med det romantiske kunstbegreb. Eleverne skal opleve samtidskunsten, og de skal gå i dialog med udtryksformer som installationskunst, mediekunst, performance og en blanding mellem disse. Eleverne skal erfare, at kunst kan være andet og mere end malerier og skulpturer udstillet på de store kunstinstitutioner. De skal bevidstgøres om, at kunsten og dens betydning opstår i dialogen mellem værk og beskuer, og frem for alt skal forløbet give
eleverne mulighed for at reflektere over deres egen forforståelse i deres møde med kunsten.
Forløbet skal skabe en åbenhed og forståelse over for de intentioner og potentialer, der ligger i gemt samtidskunsten. Vi arbejder med analyse og fortolkning af samtidskunstværker, og eleverne skal selv fremstille og dokumentere egne kunstværker med udgangspunkt i samtidskunstens opfattelse af forholdet mellem værk og beskuer.
Indhold:
- Kunstbegreb.
- Relationel æstetik.
- Kunsten, kunstneres og beskuerens roller.
- Kunstens status og rolle i samfundet.
- Kunsthistorisk periodelæsning: Realismen, modernisme/avantgarde og samtidskunst.
- Betydningsanalyse.
Videoværker:
- https://www.youtube.com/watch?v=a56RPZ_cbdc
- https://www.youtube.com/watch?v=xlf68X2qEpM
Vi arbejder med analyse og fortolkning af samtidskunstværker, og eleverne skal selv fremstille og dokumentere egnet videoværk med udgangspunkt i samtidskunstens opfattelse af forholdet mellem værk og beskuer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Projekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Repetion og portefolio
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/246/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70247325400",
"T": "/lectio/246/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70247325400",
"H": "/lectio/246/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70247325400"
}