Holdet 2022 22 DA/p - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Silkeborg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Christina Herzog Matthews, Julie Greve Ejlersen, Remi Nikolai Vejen Nissen
Hold 2022 22 DA/p (1p DA, 2p DA, 3p DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Gys og gru
Titel 3 Barok
Titel 4 Storbyen
Titel 5 Jeppe paa Bierget - værklæsning
Titel 6 Samtalens regler- og brud!
Titel 7 Det moderne gennembrud
Titel 8 Miniforløb: Glenn Bech
Titel 9 Yahya Hassan
Titel 10 Dokumentar - mellem virkelighed og iscenesættelse
Titel 11 SRP 7 Formidlingsartikel om matematik
Titel 12 Klimaretorik
Titel 13 Klasseforskelle - oppe og nede
Titel 14 Det moderne menneske
Titel 15 Internetressourcer til prøver i dansk

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Grundforløbet er på 15 lektioner (inkl. en skrivelektion) med fire timers fordybelsestid.

Formål:
- at introducere eleverne til grundlæggende principper og begreber omkring kommunikation
- at give eleverne praktisk erfaring med forberedelse og udførelse af både mundtlige og skriftlige oplæg
- at præsentere eleverne for forholdet mellem subjektivitet, saglighed og dokumentation
- at introducere eleverne til arbejdet med processkrivning, skriftsprog og elementær genreforståelse

Indhold:
Begreber/kompetencer
Kommunikationssituationen
“Ciceros pentagram”:
Afsender, modtager, emne, sprog, omstændigheder/situation
Mundtligt oplæg


Retoriske forberedelsesfaser
Non-verbale/ekstraverbale signaler
Retoriske virkemidler: fx billedsprog, modsætninger, gentagelser, retoriske spørgsmål, allitteration, assonans
Appelformer

Gensidig respons
Aktiv lytning

Genreforståelse
Sproghandlinger, fx tale, fagligt oplæg, anmeldelse, redegørelse
Selvfremstillende, informerende, regulerende sproghandlinger
Afsender/modtagerforhold
Stilleje (høj, neutral, lav stil), skriftsprog/talesprog
Skriveprocessens faser Før-skrivningsfasen (før-skrivningsteknikker som fx hurtigskrivning, mind-map, brainstorm, cirkelskrivning) skrivefasen
Sammenhæng i en tekst Fx kobling mellem afsnit og rød tråd
Gensidig respons Træne evnen til at give og modtage faglig respons på saglig vis





Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Gys og gru

Forløbet "Gys og gru" har fungeret som en indføring i et litteraturhistorisk såvel som metodisk felt af danskfaget. Forløbet fordeler sig indenfor 4 overskrifter, som ses nedenfor.

Introduktion:
Som introduktion til forløbet læses "Frk. Urst i Dyrehaven" (1969) af Bent Holm, her især med fokus på førstegangslæsningen sat over for en andengangslæsning med særlig brug af metodisk tilgang, nemlig den psykoanalytiske.

Gysergenren
Eleverne kendskab til den psykoanalytiske læsningsstrategi, her med særligt fokus på personlighedsmodellen, er blevet koblet på Freuds teorier om det uhyggelige (das Unheimliche).

Gyserlitteraturens historie
Herudover er der, ud fra bogen ’Gys, splat og Freud’, Dansklærerforeningen 1994, en inddeling af litteraturhistoriske perioder lagt særlig vægt på nedestående perioder - læst litteratur angivet i parentes:

• Romantikken/Oprindelsen (B.S. Ingemann: ’Niels Dragon’ (1847))
• Den victorianske periode (uddrag af R.L. Stevenson: ’Dr. Jekyll og Mr. Hyde’, (1886))

Perspektivering
Med afsæt i det samlede forløb - men særligt med fokus på dobbeltmotivet i ’Dr. Jekyll og Mr. Hyde’ - har eleverne diskuteret motivets relevans/interesse i dag. Derudover har eleverne set filmen "HC Andersen og den skæve skygge" af Jannik Hastrup (1998) (VÆRK)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 3 Barok

Eleverne har arbejdet med perioden "Barok" anskuet som en litteraturhistorisk periode.

Eleverne er blevet præsenteret kort for samfundsopbygningen i denne periode, her især med fokus på den enevældige styreform, da det har været en afgørende pointe for forståelsen for periodens centrale digter Thomas Kingo og hans tekst  "De fattige uji i Odeense Hospital", som var den introducerende skønlitterære tekst.

Stilistisk har fokus været rettet mod det barokke formsprog, hvor eleverne især har undersøgt "det overdrevne element" (her er eleverne først blevet præsenteret for netop dette barokke element i en populærkulturel sammenhæng, fx. med Katty Perry feat Snoop Dog med "California Gurls" fra 2010.) Derudover har eleverne arbejdet med begrebet vanitas, for herved at oparbejde en forståelse for livssynet i denne periode - i denne forbindelse vendte vi tilbage til Kingo, denne gang med en analyse af "Keed af Verden, kier ad Himlen". Netop det livssyn der kommer tilsyne her, har eleverne i  en perspektiveringsmæssig sammenhæng sat op imod et mere moderne livssyn (her med inddragelse af nummeret "Én dag tilbage" (2004) af Nik og Jay).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Storbyen

Eleverne har arbejdet med et tematisk funderet forløb: Storbylitteratur.

I denne forbindelse har eleverne haft fokus de rent sproglige markører i forhold til netop denne genre med en spredning udover forskellige genrer såsom lyrik/spoken word (Dan Turèll), rap (DGP), klassiker+modernisering (Bønnelycke/Mund De Carlo) og sangtekst (Ulige numre).

Eleverne har derudoverarbejdet med selve digtanalysen (her særligt i forbindelse med "Den hæslige by" af Michael Strunge (dette også med den hensigt at finpudse begreberne fra digtanalysen fra grundforløbet))

Som en rød tråd gennem forløbet (hvilket også ledte frem til elevernes aflevering som havde tematikken storby som omdrejningspunkt) har eleverne læst novellesamlingen "København" af Katrine Marie Guldager fra 2004 (værklæsning). Afslutningsvis så eleverne dokumentarfilmen "Vesterbro" og de arbejdede med at perspektivere de generelle karakteristika fra vores arbejde med selve storbyen til denne film som en art opsamlingsøvelse.

Samlet oversigt over tekster:

“Til storbyens pris” (1977) af Dan Turèll

“Gennem byen en sidste gang” (1977) af Dan Turèll

"København København" (2001) af Jokeren

“Gaden” (1917) af Bønnelycke  

"Gaden" (2004)  af Mund de Carlo

"Den hæslige by" (1981) Michael Strunge


"København" (2011) af Ulige numre

"København" (2004) af Katrine Marie Guldager (værklæsning)

"Vesterbro" (2007) (dokumentarfilm) instrueret af Michael Noer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Jeppe paa Bierget - værklæsning


Eleverne har arbejdet koncentreret med perioden oplysningstiden.

I forbindelse med det periodefokuserede forløb har klassen læst "Jeppe på bjerget", her med det gennemgående mål for øje via en analyse at finde frem til, at Ludvig Holberg var oplysningsmand og hvordan han positionerer sig som sådan, her med fokus på; rationalisme, den gyldne middelvej, oplyst enevælde mm.

Teori
Oplysning litteraturhistorie: Sakset fra Fibiger & Lütken: Litteraturens veje, Ibog på: http://litteraturensveje.systime.dk/index.php?id=128.

Oplysningstiden (PP)

Hvad er et drama teori:  
(Uddrag fra ”Litteraturhistorien på langs og tværs” - Kjær-Hansen, Barbara, Peter Kennebo & Tinne Serup Bertelsen, Systime 2020

Introduktion til komediegenren og den holbergske komedie PP


Supplerende materiale:
Holberg, Ludvig: "Jeppe paa Bierget" (link:http://holbergsskrifter.dk/holberg-public/view?docId=skuespill%2FJeppe%2FJeppe.page;toc.depth=1;brand=&chunk.id=start)

"Jeppe på bjerget" opsætning fra Det Kongelige teater med Ole Ernst i hovedrollen som Jeppe (ligger tilgængelig på Bonanza)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Samtalens regler- og brud!

Eleverne har arbejdet med samtaleanalysen med fokus på, hvilke regler og dermed også brud der findes i samtalen, og hvordan via en teoretisk og begebslig tilgang kan anvende denne analyseform som et værktøj til teksteanalyse.

I forhold til selve samtaleanalysen har eleverne haft fokus på følgende begreber: Meddelelse, Kontekst, Relation, Symmetriske roller, Komplementære roller, Symmetrisk styrkeforhold, Asymmetrisk styrkeforhold, Medie, Turtagning og Gambitter.

Derudover har eleverne arbejdet med både samarbejds- og høflighedsprincip samt Facework, transaktionsanalysen og undertekst både i forhold til eksempler på samtaler på klassen med også i forbindelse med materialet:
EN flinker fyr af Pia Juul
I bor da meget pænt af Thomas Korsgaard

Teori


"Kommunikationsanalyse" fra Håndbog til dansk - litteratur, sprog. og medier

Supplerende materiale:

Elitedateren – SoMe (link: https://www.lectio.dk/lectio/248/studieplan/forloeb_vis.aspx?phaseid=59257563176&prevurl=studieplan%2fundervisningsbeskrivelse.aspx%3flaererid%3d53285177382%26sel_hold_id%3d49737197133#ACH59264086902)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Det moderne gennembrud

Eleverne har arbejdet med den litteraturhistoriske periode ”Det moderne gennembrud”.

Undervisningens indhold har taget udgangspunkt i Georg Brandes’ indledningsforelæsningen i forbindelse med ”Hovedstrømninger u det 19de Aarhundredes Litteratur”.
Derudover har eleverne arbejdet med det naturalistiske teater for at få en forståelse for det generelle nybrud denne teaterform etablerede i forhold til det overordnede fokus´: At få sat problemer under debat.
Eleverne har i forhold til et sprogligt fokus arbejdet med de forskellige skrivestile i denne periode; (kritisk) realisme, naturalismen og impressionisme, og de har i denne forbindelse læst et udpluk af centrale noveller fra perioden der har haft en spredning i forhold til ovennævnte skrivestile.

Materiale:

Teori:

Kompendium litt.his. Det moderne gennembrud'.pdf

Tekster:

uddrag fra Georg Brandes indledningsforelæsning i forbindelse med ”Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur” (1871)

Slutscenen fra ”Et Dukkehjem” (1879), af Henrik Ibsen

”Foran alteret” (1880) af Herman Bang

”Nådsensbrød” (1885) af Henrik Pontoppidan
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Miniforløb: Glenn Bech

Et meget kort forløb på ca. to lektioner + en lektions foredrag og en aflevering á 5 elevtimer.

I forlængelse af et forløb om det moderne gennembrud har klassen læst to uddrag fra Glenn Bechs roman "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" for i denne forbindelse at kigge på identitet og klasse i en moderne kontekst.

I forlængelse af læsningen af de to uddrag perspektiverede eleverne disse til Helle Malmvigs digt” I Hellerup deler vi ikke vores skam" 2. juni 2023.  

Eleverne har i forlængelse heraf skrevet nedenstående opgave:

Skriv en analyserende artikel, hvor du undersøger litteratur, der belyser forholdet mellem klasse og identitet i moderne tid. Artiklen skal indeholde en analyse og fortolkning af de to uddrag (TEKST 1 + TEKST 2) fra ”JEG ANERKENDER IKKE LÆNGERE JERES AUTORITET” (2022) af Glenn Bech. Du skal perspektivere til ”I Hellerup deler vi ikke vores skam” af Helle Malmvig udgivet i Weekendavisen, 2. juni 2023

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Yahya Hassan

Klassen har læst digtsamlingen "Yahya Hassan" af Yahya Hassan (VÆRK).


Vi har som optakt til selve læsningen af værket set to dokumentarer om forfatteren.

Vi har i forbindelse med undervisningen haft fokus på det autofiktive element og i denne forbindelse læserkontrakt samt dobbeltkontrakt (hvor vi har trukket tråde til det nyligt afsluttede forløb om Glenn Bech).

Eleverne har selvstændigt arbejdet med en analyse og fortolkning af selvvagt digt, hvor de aktivt har taget stilling til valg af metode; vi har haft fokus på den biografiske og den nykritiske læsningsstrategi - netop for at tænke det autofiktive ind i en metodiske ramme.


Kernemateriale:
Yahya Hassan af Yahya Hassan

Supplerende materiale: To dokumentarer om Yahya Hassan

Teori:

performativ-biografisme-litteraturens-veje1.docx
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Dokumentar - mellem virkelighed og iscenesættelse

Introduktion til dokumentargenren og analyse af medieværk. Vi indleder med introduktion til det filmiske sprog i form af filmiske virkemidler og kaster os herefter over dokumentargenren, hvor vi sondrer mellem forskellige dokumentartyper; den autoritative/dybdeborende, den observerende, den deltagende, den refleksive, den poetiske, den dramatiserende dokumentar og den såkaldte anidox. Disse illustreres via en række dokumentar-anslag.
Der introduceres desuden til autenticitetsmarkører (= faktakoder) og fiktionskoder samt til paratekstanalyse af filmplakat.

Klassen analyserer Christian Sønderby Jepsens bodilvindende dokumentar "Testamentet" fra 2011. Vi inddrager desuden filminstruktørens Max Kestners overvejelser over forholdet mellem virkelighed og iscenesættelse - herunder hans pointering af at dokumentarer ikke er virkelighed , men netop vinklede fortællinger om virkeligheden.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 SRP 7 Formidlingsartikel om matematik

Eleverne skriver en formidlingsartikel i et tværfagligt samarbejde med matematik.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst: skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer med formidlingsbevidsthed
– analysere og perspektivere  ikke-fiktive tekster
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.

Kernestof:
Sproglige perspektiver
Her undersøges med en sproganalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder argumenterende tekster. Der trækkes på elevernes viden fra almen sprogforståelse.
Her arbejdes metodisk med:
– sproglig analyse og vurdering
– retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
– produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk

Mediemæssige perspektiver
Her undersøges med en medieanalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder den formidlende artikel
Her arbejdes metodisk med:
– kommunikationsanalyse
– medieanalyse og -fortolkning
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
– produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge



Supplerende stof:
Darger, Birgitte m.fl.: Skriv så du bliver hørt – skriftlighed i alle fag, Dansklærerforeningens Forlag, 2011
Hyldgård, Peter (red.): Slip din viden løs – håndbog i faglig formidling, Forlaget Ajour, 2013
Jensen, Leif Becker: “Faglig formidling er ikke kun skriveteknik”, Dansk Noter, # 3, Dansklærerforeningen, 2010
Rienecker, Lotte m.fl.: Skriv en artikel – om videnskabelige, faglige og formidlende artikler, Forlaget Samfundslitteratur, 2008
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Klimaretorik

Et forløb om klimaretorik med fokus på taleskrivning.
Vi skal til foredrag i hallen d. 12/9 ved retoriker Rune Kier og i den forbindelse skal I skrive en politisk tale (altså en tale med holdning) med en klimavinkel.

Analysearbejde med Karl Ove Knausgårds tale til klimamarch i Oslo 2017.

Kernebegreber:
-Bitzers retoriske situation - exigence, audience, mediators of change, constraints, fitting response
-De 5 forarbejdningsfaser - særligt fokus på dispositio og elocutio
-Argumentation


Sekundærlitteratur:
Grundbog i retorik af Gade og Johnsen (2017):
-Om Bitzers retoriske situation - (Introduktion af begreberne Exigence, constraints, audience, mediators of change, fitting response og kairos)
-Om de 5 forarbejdningsfaser inventio, dispositio, elocutio, memporaa og actio
-Om argumentationsanalyse

Foredrag med taleskriver Rune Kier
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Klasseforskelle - oppe og nede

I forløbet læser vi litteratur og arbejder med andre medieformater, der tematiserer klasseforhold og sociale skel. Vi tager udgangspunkt i Édouard Louis’ Forvandlingens metode, hvor forfatteren skildrer sin opvækst i en arbejderklassefamilie i det nordlige Frankrig og de svære forhold, der følger med.

I forløbet vil vi undersøge litteraturens muligheder for at formidle og udforske sociale uligheder og give stemme til dem, der ellers ofte marginaliseres. Yderligere ser vi på, hvordan emnet behandles i den offentlige debat og medieprodukter.

Der skrives en reflekterende artikel om emnet, hvor litteratur fra forløbet inddrages sammen med litteraturhistoriske perspektiver og egne erfaringer.

Primærtekster:

Forvandlingens metode af Edouard Louis (2021) - roman (værk)
Lønningsdag (en idyl) - af Martin Andersen Nexø (1900) - novelle


Planen af Morten Pape (2015) - roman i uddrag
EXIT sæson 2 afsnit 6 - Tv-serie (2019) - norsk tv-serie

Glenn Bechs nytårstale på DR2

Storbyeelitens blinde vinkler Deadlineafsnit

Sekundærlitteratur:
om diskursanalyse i Håndbog til dansk s. 168-174
- Den sociale vending - Dansk litteratur efter 2000 - af Jens Kramshøj Flinker -  faglitteratur i uddrag (2015)
-Underklassen er blevet litterær af Michael Yde Katballe - formidlingsartikel (2017)
-De nye klassekæmpere forråder underklassen - interview med  den franske sociolog Gerald Bronner (2023) - bragt i Politiken
- Om Bourdieu fra Luk samfundet op

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Det moderne menneske

Et forløb om den menneskelige erfaring, som den fremstilles op gennem 1900-tallets litteratur med særlig fokus på ekpressionsime og eksistentialisme.

I forløbet har vi arbejdet modernismen i det 20. århundredes litteratur og kunst. Vi har set på periodemæssige tendenser, mens vi har arbejdet med analyse og fortolkning i en konstant pendulering mellem tekst og kontekst i fortolkningsarbejdet.
Vi har gennem hele forløbet set på individets rolle og plads i en verden med stigende kompleksitet (modernitet), og dette har været et fælles element i både de realistiske og de modernistiske tekster. I forløbets afslutning har vi særligt haft fokus på begreberne eksistentialisme og angst.
Vi har trukket på elevernes viden fra bl.a. samfundsfag og psykologi.

I forløbet sidste del havde vi særligt fokus på eksistentialismen som den mødes hos Sartre, og vi udvide tekstmaterialet til også at gå ind i det nye årtusinde.

Kernestof:
Det litterære stofområde
Forholdet mellem form og indhold
Tekst og kontekst
Arbejde med remediering i illustrationer af digte fra Blod

Kernebegreber:
Modernisme
Realisme
Eksistentialisme
Ekspressionisme
Futurisme
Absurdisme
Fremmedgørelse
Kontekst
Angstbegrebet

Tekster:
-Interferens af Johannes V. Jensen (1906) - digt
-Asfaltens sange af Emil Bønnelyck (værk læst i uddrag i grupper)
-Verdens værste menneske - Joachim Trier (2021) - spillefilm
-Blod - Broby-Johannsen (1922) - værklæsning  - digtsamnling
Aarhundret - af Emil Bønnelycke (1918) - digt
Gade af Emil Bønnelycke (læst i forløb om storybyen)
-Patienten - Peter Seeberg (1962) - novelle
-Nultime - Klaus Rifbjerg (1960)  - digt
-Terminologi - Klaus Rifbjerg (1960) - digt
-Det blomstrende slagsmål - Tom Kristensen (1920) - digt
-Agerhønen - Martin A. Hansen (I Agerhønen,1947) - novellen
-Ulysses af James Joyce - kort uddrag af Mollys drøm (1922) - roman
- Ringen af Karen Blixen - novelle (1962)

Lidt udenfor nummer, men kan stadig være relevant:
Harpens Kraft - folkevise
Eventyret om rødhætte
Sildig Opvaagnen - novelle af Steen Steensen Blicher (1838)


Angst af Tom Kristensen (1932) - Digt
Ångest af Pär Lagerkvist (1916) - Digt
Angst af Emil Aarestrup (1838) - Digt (obs - årstallet falder udenfor, men er inddraget pga- tematikken, og for at illustrere det tidløse i angsten)


Sekundærlitteratur:
- Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen s. 102-149 - om sproget - brugt i forbindelse med analyse af lyrik
-Realismer og modernismer s. 7-10 (pdf) i Realismer - modernismer af Erik Svendsen
-Afsnit om ekspressionisme i Litteraturens veje s. 287-288
-Modernismevariationer i dansk - uddrag af realismer - modernismer af Erik Svensen
-Ekspressionisme, Futurisme og Absurdisme, opslag i Litteraturens vejes leksikondel
Jean-Paul Sartre: Eksistentialisme er humanisme, Hans Reitzels Forlag, 2002 (1. udgave Vintens Forlag, 1975), s. 14-19 i uddrag. Oversat af Anders Thuborg.
-'Eksistentialisme i dansk - fra Kirkegaard til Sonnergaard'  - introduktionskapitel online- https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=128
- Eksistentialisme i dansk - de eksistentielle fortællinger ofg læseren https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=255
- 'Angst i litteraturen. Jo dybere angst, jo mere menneske' - artikel i Kristeligt dagblad om ph.d i litteraturvidenskab Markus Floris Christensens arbejde
https://www.youtube.com/watch?v=zAQYtolfB4g - Explainer om eksistentialisme
Uddrag fra Eksistentialisme i Dansk ( af Liselotte Henriksen, Systime 2017)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Internetressourcer til prøver i dansk

Under skriftlige og mundtlige prøver skal I være opmærksomme på:
• at I kun har skærpet adgang til internettet - det vil sige at diverse undervisningsmaterialer, skr. afleveringer, noter mm SKAL være lokalt på egen computer.
• at I gerne må anvende internettet for at tilgå: ordbøger(online), I-bøger og lign fx film. Materiale der ikke KAN downloades må gerne tilgås via nettet.
• at det ikke er tilladt at få (eller sende) beskeder/mails via et mailsystem, Facebook, iPhone-beskeder på Mac, smart-ure mv
• at I ikke må anvende deling af filer ex. via Cloud tjenester som f.eks. Dropbox, iCloud, Onedrive, GoogleDrev, OneNote, AirDrop mm.
Overholdes det ikke, kan det betragtes som snyd og kan bevirke en bortvisning fra prøven eller karakteren -3.

Herudover er følgende onlineressourcer anvendt i undervisningen og er derfor tilladt at anvende til eksamen i dansk:

https://ordbog.gyldendal.dk/
https://ordnet.dk/
https://synonymet.dk/

BEMÆRK: Det er IKKE tilladt at anvende www.sproget.dk! Brug i stedet www.ordnet.dk.

BEMÆRK DESUDEN: Det er IKKE tilladt at anvende AppWriter under prøven! (Ordblinde elever med tilladelse må dog gerne)

Bemærk altså: Dokumenter delt på Lectio som pdf- eller Word-filer eller på Google Drev i form af Google Docs, Google Slides eller lignende SKAL på forhånd være downloadet inden prøvens start. Det kan fx være tekster i pdf-format, opgaveoplæg, egne opgavebesvarelser, fællesnoter, læreroplæg i Google Slides mv.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer