Holdet 2022 24 re/u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Silkeborg Gymnasium
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Maja von Tangen Billeskov
Hold 2022 24 re/u (3u re)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til religionsvidenskab
Titel 2 Islam
Titel 3 Buddhisme
Titel 4 Kristendom
Titel 5 Etik i forskning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til religionsvidenskab

Formål:

Forløbet har fungeret som et introduktionsforløb for eleverne og givet en generel viden om forskellige religionsfaglige begreber og teorier samt religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode. Vi har også arbejdet med forskellige samfundstyper, med særlig fokus på det senmoderne, og deres betydning for religionens udtryk hos individet.

Formålet med forløbet har altså været at give eleverne en viden om den religion som de kan bringe i spil igennem de efterfølgende forløb.

Af metoder og teori er eleverne blevet introduceret for indefra/udefrasynsvinkel (emic/etic), Ninian Smarts syv dimensioner, Van Genneps analysemodel til overgangsritualer (rites de passage), Jørgen Podemann Sørensens analysemodel til kuldramaer og Émile Durkheim (helligt og profant).

Faglige mål:

-Anvende elementær religionsfaglig terminologi.
-Karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber.
-Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof:

-Religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.

Fokuspunkter:

Religionsfænomenologi
Religionssociologi
Indefra-/udefrasynsvinkel (emic/etic)
Ritualtyper
Myter
Elite/mainstream
Overgangsritualer
Ritualanalyse
Samfundstyper
Monoteisme
Polyteisme
Traditionelt samfund
Moderne samfund
Senmoderne samfund
Synkretisme og eklekticisme
Profant og helligt

Pensum:

Fra Videnskab.dk: Kan en fanklub være en religion? (https://videnskab.dk/kultur
samfund/kan-en-fanklub-vaere-en-religion  20-04-25)

Fra Grundbogen til Religion C af Trine Ryhave m.fl., 2012: Ninian Smarts syv dimensioner, s.267-268

Uddrag fra Havets Moders og havdyrenes oprindelse
(Iglulik-eskimoerne, Canada) Knud Rasmussen: Fra Grønland til Stillehavet, Gyldendal, Kbh., 1925-26, bind 1, s.83-86 (Opsat med ny retskrivning).

Fra Folkekirken.dk (http://www.folkekirken.dk/livets-begivenheder/daab/saadan-foregaar-daab 20-04-25)

Fra Folkekirken.dk (http://www.folkekirken.dk/livets-begivenheder/daab/hvad-betyder-daaben/daabens-symboler  20-04-25)

Fra Religion i det senmoderne samfund – mellem kritik og forsvar af Lise Ludvigsen og Poul Storgaard Mikkelsen, 2007: Samfundstyper og usamtidighed, s.14, 16, 30-31

Video: Sepikstammens initiationsritual (https://www.youtube.com/watch?v=vFZvJMlXsuY 20-04-25)

Video: Indefra med Anders Agger (https://jvinfo.nu/video/video-med-dansk-tale/indefra-jehovas-vidner/ (00:00-01:20, Indefra med Anders Agger) 20-04-25)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Islam

Formål:

I forløbet har vi arbejdet med Islam som verdensreligion med særlig fokus på dens formative periode, religionens dogmatiske og rituelle dimension samt konversion i en dansk kontekst med brug af Lewis Ramboos konversionsmodel.
Vi har desuden lavet digitalt feltstudie af bønnen og været på VR-tour i Sultan Ahmed Moskeen i Istanbul.

Faglige mål:

-Redegøre for væsentlige sider ved islam, herunder formative og nutidige skikkelser.
-Karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvendes religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter.

Kernestof:

-Islam set i globalt perspektiv med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Koranen og hadithsamlinger samt nutidige tekster.
-Religionens centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode
Supplerende stof:
-Digitalt feltarbejde
-VR-besøg i Sultan Ahmed Moskeen i Istanbul.

Pensum:

Danske Verdensreligioner Islam  af Kate Østergaard, 2006: s.21-23 (om Islams formative periode)

KS-bogen, Om Islam af Mikkel Pedersen, 2017: s.101-104 (om Muhammeds betydning i islam)

Klassisk og moderne islam af Deniz Kitir, 2010: s.42-45 (om sunni- og shiaislam)

Horisont af Allan Ahle et al, 2013: s.153-158 (om centrale forestillinger i islam)

Kristeligtdagblad.dk (https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/de-10-vigtigste-ting-vide-om-hajj, 12-09-24)

Grundbogen til religion C, af Lene Madsen et al.: s.97-103 (om valfarten), s.110-112 (om det islamiske samfundssyn)

Begrebsnøglen til religion - teori og metode, af Carsten Lykke-Kjeldsen et al., 2016: s.46-48 (om konversion)

Uddrag fra: Islamstudie.dk (http://islamstudie.dk/?page_id=81 12-09-24)

Uddrag fra unge muslimer fatwashopper af Lene Kühle (https://arts.au.dk/fileadmin/www.dpu.dk/aktuelt/magasinetasterisk/udenforhierarki/nr44december2008/udgivelser_asterisk_asterisk-nrx2e-44-december-2008_20081204115413_asterisk_44_s6-9.pdf 20-04-25)

Fra Koranen: Sura 3,18 (om trosbekendelsen), Sura 2,238 (om  de fem daglige bønner), Sura 2,277 (om almisse), Sura 2,185 (om ramadanen), Sura 2,197 (om valfarten), Sura 22, 25-28 (om valfarten)

Digitalt feltarbejde på Islamsvar.dk

Video: https://www.youtube.com/watch?v=kjHYAmI8sMc (How to pray Morning (Fajr) Salat? - The Shia way (shia) 20-04-25)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Kuk6HgOH9yQ (The Fajr Prayer (sunni) 20-04-25)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=L-YyR1oN66w (Tawaf around the Kaaba  20-04-25)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ca4X9EpmaOE (New Holy Cribs: The Mosque 20-04-25)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8oRzYdI9W1c&t=25s (360 VR Tour | Istanbul | Sultan Ahmed Mosque | Blue Mosque | Sultan Ahmet Camii | No comments tour  20-04-25)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=xsfa2Qn6z8U&t=6s (om Jan Hjärpes model og kategorisering af religiøse udøvere 20-04-25)

Video: https://www.dr.dk/studie/religion/naar-naboens-datter-bliver-muslim (Når naboens datter bliver muslim, del 1)

Fokuspunkter:
Al-jahailiya
Kabaen
Mekka
570 f.v.t.
610 f.v.t.
622 f.v.t.
630 f.v.t.
632 f.v.t.
Koranen
Umma
Hijra
Bogens folk (de abrahamitiske religioner)
Monoteisme
Polyteisme
Sunna
Hadith
Mekka
Shia
Sunni
Imam
Muhammed
Hanif/urmonoteist
De seks trosforestillinger
De fem søjler
Hajj
Kabaen
Minaret
Qibla
Wudu
Moske
Muezzin
Minbar
khutba
Mihrab
Prostration
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Buddhisme

Formål:

I forløbet har vi haft fokus på buddhismen som verdensreligion, dens formative periode og religionen i en nutidig kontekst med særlig fokus på tibetansk buddhisme (vajrayana) og også dens udtryk i en vestlig kontekst i relation til det senmoderne samfund.

Faglige mål:

-Redegøre for væsentlige sider af én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse.

Kernestof:

-Væsentlige sider af en anden større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse. I arbejdet skal indgå både tekster fra religionens historie samt nutidige tekster.
-Demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Pensum:

Grundbogen til Religion C: s.143-145 (Introduktion til buddhisme), s.148-149 (om religionens formative periode), s.156-160 (om dharmaen), 150-155 (om religiøse praksisformer)
Religion og kultur – en grundbog: s.71-72 (om sanghaen), s.72-72 (om riter)

Buddha-legenden

Benarestalen

Tekstuddrag om de tre retninger (theravada, mahayana og vajrayana)

Fra verdensreligionernes Hovedværker, bind V: Dhammapada, oversat af Poul Tuxen, 1953: Om middelvejen, s.50-60

De fem vigtigste ting at vide om tibetansk buddhisme (https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/de-fem-vigtigste-ting-vide-om-tibetansk-buddhisme, 17-12-24)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8ov4-Fwhy5o (the making of a mandala)

Video: Anne på Herrens mark (buddhisme) https://www.youtube.com/watch?v=bTUTj-MuWmM

Video: Den 2. dimension ( 6 ) Kristian Leth

Film: Det udvalgte barn

Fokuspunkter:

De tre juveler
Buddha
Dharma
Sangha
Anatman (og atman)
Skandha
Karma
Mudra
Lama
Boddhisattva
Arhat
Buddhanatur
Sunyata
Tulkusystemet
Buddhalegenden
Askese
Middelvejen
Benarestalen
Dukha
Den otteledede vej
De fire ædle sandheder
Samsara
Reinkarnation/genfødsel
Nirvana
Livshjulet
De tre sindsgifte
Den lyse og den mørke vej
De seks genfødselsverdener
Årsagskæden
Mara
Meditation
Buddhismens tre praksis former
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Kristendom

Formål:

Formålet med forløbet har været at arbejde med kristendom som verdensreligion med særligt fokus på kristendommen i det senmoderne samfund og kristendommen i en dansk kontekst. Eleverne har arbejdet med at lave tekstanalyser af primærkilder og gennem forløbet har der været fokus på en øget selvstændighed i analysearbejdet, brugen religionsfaglig terminologi og genkendelse af religionens centrale fænomener.

Faglige mål:

-Disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
-Redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i europæisk og dansk idehistorie og identitetsdannelse
-Karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund.

Kernestof:

-Kristendom set i globalt perspektiv, med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Det Gamle og Det Nye Testamente, enkelte andre tekster fra kristendommens historie samt nutidige tekster.
-Religionens centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.

Pensum:

Religion & kultur — en grundbog, 2005 af Esben Andreasen et al.: s.143, 156-161, 167
Bibelen: 1.Mos 1,1-2,4a (Verdens skabelse), 1.Mos, 2, 4b-25 (Adam og Eva), 1.Mos 3,1-24 (Syndefaldet og uddrivelsen af Edens have), 2. Mos 19-21,21 (Åbenbaringen på Sinaj + De ti bud), Matt 5-7 (Bjergprædiken), Matt 22, 34-40 (Det største bud i loven), Luk 10, 25-37 (Lignelsen om den barmhjertige samaritaner), Gal 5,2-12 (Fred med Gud + Adam og Kristus), 1 Kor 15,1-28(Kristi opstandelse + De dødes opstandelse), Rom 5,1-12 (Kristus eller omskærelse), Luk 22, 7-30 (om nadverens indstiftelse)

Kristendom – tro og praksis af Søren K.Laursen og Katrine Haaning: s.21-25

De kristnes religion af Jens Forman: s.62 (Om Jesus)

Horisont. Grundbog i religion af Allan Ahle et al., s.73 (om Jesusbevægelsen) + s.86 (Jesus som frelser), s.104-105 (om individualisering i kristendom)

Grundbogen til religion C: s.49-51 (Eat-n-meet Jesus), s.54-55 i (Paulus: Kristendom selvstændiggøre fra jødedom)

Folkeuniversitet: Den protestantiske gudstjeneste – en ritualanalyse af Sofie Reimick

Uddrag fra https://www.kristendom.dk/synspunkt/gud-er-personligt-til-stede-i-kirkerummet) (om tabernaklet)

Uddrag fra: Hvad er forskellen på katolsk og luthersk nadver? - Religion.dk (om konsubstantiation)

Folkeuniversitetet, Undervisningsmateriale om Reformation, 1517-2017 (uddrag fra ritualhåndbogen om nadveren)

Kristeligt dagblad: Præst tror på reinkarnation: Vi præster sidder ikke inde med sandheden (Præst tror på reinkarnation: Vi præster sidder ikke inde med sandheden | Kristeligt Dagblad (kristeligt-dagblad.dk)

Billede: Michelangelos: Syndefaldet og uddrivelsen (1508-12)

Billede: Den barmhjertige samaritaner. Ukendt maler, 1537.

Video: Fem skarpe om Jesus (00:00-14:30)

Fokuspunkter:

Treenigheden
De kristne grundmyter
Bibelen
Pagt
Pagtstegn
Prædiken på Sinajbjerget
Bjergprædiken
Næstekærlighed
Paulus
Sakramenter
Luther
Dåb
Nadver
Transsubstantiation
Konsubstantiation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Etik i forskning

Formål:

Formålet med forløbet har været at arbejde med sekulær etik som et veldefineret religionsfagligt emne, med fokus på etik i forskning som anvendt etik. Forløbet er desuden afviklet med tanke på at studieretningstone forløbet da klassen er en naturvidenskabelig klasse med biologi A som studieretningsfag og derfor god erfaring med selv at tilrettelægge og udføre forsøg, hvorfor vi også har kunne bringe den viden i spil i forløbet.

Faglige mål:

-Redegøre for væsentlige sider af et veldefineret religionsfagligt emne.
-Karakterisere og analysere etiske og aktuelle diskussionen af religionsfaglig relevans.
-Behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Kernestof:

-Væsentlige sider af et veldefineret religionsfagligt emne.

Pensum:

Religion.dk, Hvad er religiøs og verdslig etik? Af Linea Nielsen, 2009: https://www.religion.dk/viden/hvad-er-religis-og-verdslig-etik

Oversigt over forskellige etiske dilemmaer

Den optimale behandling – om medicinsk etik af Poul S. Mikkelsen, s.12-16 + s.171-173 (T.43: Argumenter for og imod dødshjælp)

Videnskab.dk, Sultende jødiske læger trodsede nazisterne og forskede i hemmelighed af Irwin Rosenberg og Merry Fitzpatrick, https://videnskab.dk/kultur-samfund/sultende-joediske-laeger-trodsede-nazisterne-og-forskede-i-hemmelighed/

Videnskabsetik.dk, De fire videnskabsetiske principper, https://videnskabsetik.dk/videnskabsetiske-temaer/de-fire-videnskabsetiske-principper

Begrebsnøglen til religion af Carsten Lykke-kjeldsen et al., s.17-19 (om etik)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=e9L7qLG_mYU (Om lykkeetik)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1egGdbJwGys (Om pligtetik)

Fokuspunkter:

Normativ etik
Deskriptiv etik
Moral
Sekulær etik
Pligtetik
Nytteetik/lykketik/konsekvensetik
De videnskabsetiske principper
Bioetik
Religiøs etik
Kristen etik
Muslimsk etik
Buddhistisk etik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer