Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Silkeborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Lærke Tougaard Andersen, Rikke Jepsen
|
Hold
|
2022 22 ijy/id1 (1ijy id1, 2ijy id1, 3ijy id1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Basket og den individuelle toppræstation
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i centrale dele af streetbasketball (3:3 / 4:4 på en kurv) Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Taktiske elementer relateret til kaosspil, såsom ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts, inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil, fx forskellige former for partibold. Vi har desuden arbejdet med forståelsen af den individuelle toppræstation i holdsport med fokus på regulering af spændingsniveauet i praktiske øvelser.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
Jump-stop, 1-2 standsning, pivotering, triple-threat position
Finter fx, cross step, crossover, pumpfake (kængurufinten)
Forståelse for udførelsen af rebound i isolerede øvelser
Taktisk forståelse af cuts i angrebsspillet
Taktisk forståelse af opstilling i forsvaret med fokus på personforsvar
Indgå i kampsituationer med tydelig forståelse af spillets regler og organisering (3:3 / 4:4 på en kurv)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Ketcherspil og arbejdskrav
Forløbsbeskrivelse
Faglige mål
Hvad skal der til for at blive en god ketcherspiller?
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken i badminton og skumtennis omkring spil på en halv bane kombineret med teori om arbejdskrav.
Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der er i forløbet et primært fokus på svingsløjfen, i forhånd, i begge ketcherspil.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Praksis
- Kende grundlæggende forhånds og baghåndsslag i badminton og skumtennis
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton og skumtennis
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- kunne udføre svingsløjfen til forhånds og baghåndsslag i hhv. badminton og skumtennis.
Teori:
- Grundlæggende arbejdskravsanalyse for en badminton- og skumtennis-spiller, og kunne sammenligne arbejdskravene for de to spil
- Kunne grundlæggende regler i badminton og skumtennis.
- Kunne faserne i svingsløjfen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Opvarmningsprogrammer
Forløbet har til formål at undersøge opvarmningens effekt, samt at eleverne stifter bekendtskab med, hvordan rytmiske opvarmningsprogrammer til musik tilrettelægges. Desuden introduceres eleverne for grundlæggende viden om bevægelse til musik.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Mountainbike
Formål
Opnå god fysisk kapacitet (det er muligt at presse eleverne fysisk i hvert modul, også uden de store tekniske færdigheder.)
Opnå kropsbevidsthed og kropsbeherskelse. Der er både koordination, styrke, balance og konditionselementer i mountainbike, som er med til at fremme kropsbevidsthed samt motorik og kropsbeherskelse.
Eleven skal kunne:
- bevæge sig flydende mellem stående neutral position og klar position. I klar positionen; at lære at bevare balancen, maksimere styrken og minimere reaktionstiden via vægten balanceret i fødderne og bøjede albuer og knæ.
- justere cyklens fart, samt bringe denne til standsning ved at anvende begge bremser på en sikker og kontrolleret måde, samt at kunne anvende bremserne uden at blokere hjulene.
- forstå gearenes funktion og være bevidst om uhensigtsmæssige gearkombinationer og kan skifte gear flydende og derved minimere risikoen for at springe kæden, der kan medføre styrt og skade.
- Klargøre af cykler og hjelme
- SIKKERHED
Materialer:
Yubio Idræt B+C (2021): s. 1112-1115 i YUBIO - Afsnit: 29.4.2 Teknik
Top 10 Essential MTB Skills – Ten Mountain Bike Handling Tips: https://www.youtube.com/watch?v=2aw6a736QLk
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Skumtennis
Faglige mål
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i tekniske grundelementer i tennis. Der arbejdes med boldfiksering, fodarbejde, kontrol med ketcherfladen, svingsløjfe og kropsarbejde. Der arbejdes med forskellige slag og sammensætninger af disse i forskellige kamplignende spil.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egen færdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes.
Sideløbende introduceres eleverne for motivation, målsætning, præstationsevne og spændingsniveau (B – for bedre idræt, kap. 8, s. 137-154 + 230). Holger Rune som case.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
• Kende slagene serv, forhånd, 2-hånds baghånd og flugtninger
• Være bekendt med de grundlæggende regler (og pointsystem) i tennis
• Være bekendt med grundlæggende arbejdskrav i tennis
• Beherskelse af grundlæggende benarbejde
• Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen ved offensivt og defensivt spil
Materialer:
Tennis og præstationsevne (hvad er tennis, historie, forskellige typer af bolde/boldfodring
Video med Holger Rune (Case):
https://sport.tv2.dk/video/dXJuOnR2MjpjbXM6YnJpZ2h0Y292ZTp2aWRlbzo2MzE1MDY2MjQ4MTEy
Pdf: s. 5-7 om greb og klarstilling
Forhånd: https://www.youtube.com/watch?v=730Sg341SRs
Tohåndsbaghånd: https://www.youtube.com/watch?v=77bn0zPwdps&t=33s
B - for bedre idræt: s. 137-144 + 148-151
https://sport.tv2.dk/tennis/2023-03-10-derfor-er-holger-rune-saa-god
Artikel om Holger Rune
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Pardans
Formål:
Formålet med pardanseforløbet er at opnå en forståelse af de centrale elementer af de udvalgte danse jive og engelsk vals. Der afsættes 3-4 moduler til hver af de to danse, hvor der i starten vil være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Senere vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes hen mod en rutine i hver dans.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer i hver dans
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Materialer:
pdf: Pardans - introduktion
pdf: Føring i pardans
pdf: Indlæring af komplekse bevægelser
pdf: sundhed
https://www.dgi.dk/gymnastik/gymnastik/artikler/fremtidens-sundhed-og-motion
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Fodbold (mini forløb)
Formål:
- fokus på inderside, boldmodtagelse og løb med bold
- fokus på driblinger og retningsskifte
- fokus på dækning og erobring
- kamp og har fokus på angrebsprincipper
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Ultimate og træningsprojekt
Undervisningsforløb i ultimate, hvor der samtidigt indgår et træningsprojekt over ca. 8 uger, hvor eleven opnår en målbar forbedring i konditionen samt opfylder de tekniske krav i udførelsen af ultimate. Fokus vil være på udvalgte tekniske krav i spillet samt hvordan træning og kamp kan planlægges og udføres, så der sikres arbejde med høj intensitet.
Teknisk og taktisk mål: Beherskelse af baghåndskastet, beherskelse af pandekagegribning og tohåndgribning, udføre et cut og modtage discen i løb, pivotere og aflevere discen under pres, placering og bevægelse på banen og kunne gøre sig spilbar i kampsituationer, forståelse for og brug af mand-mand forsvar.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Yoga
Formålet med forløbet i yoga er at præsentere jer for yogaens forskellige aspekter med fokus på de fysiske stillinger (asanas), men derudover vil vi også arbejde med åndedrættet og afspænding. Vi vil primært have fokus på hatha yoga, som arbejder med styrke, balance og bevægelighed i forskellige grundstillinger.
I forhold til yogaarbejdet vil det primære fokus ligge på at kende til grundlæggende alignment-principper og kunne anvende den viden i arbejdet med stillingerne. Desuden skal I afslutningsvis udarbejde små yoga programmer som I fremviser og instruerer hinanden i.
Faglige mål
Teknisk at kunne udføre 8 grundstillinger (hund-hoved-ned, planke + sideplanke, kriger 2+3, universalstilling, siddende twist, båden, duen) samt solhilsen A/basis eller B/udvidet
Fysisk kapacitet: styrke, balance og bevægelighed inden for en række grundstillinger i yoga
Teoretisk og praktisk viden om yogaens principper, åndedrættets betydning samt ryggens opbygning og funktion
Udarbejdelse af mindre yogaprogram
Øget kropsbevidsthed
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Hiphop
Formålet med hiphop-forløbet er, at eleverne skal kunne tilegne sig forevist koreografi og selv lære at lave hiphop-koreografi. Eleverne vil i forløbet lære nogle af de basisbevægelser og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans, ligesom de teoretisk introduceres for hiphopdansens historiske oprindelse og udtryk. Eleverne introduceres til slut i forløbet desuden for enkelte, basale breakdance moves.
Rudolf Labans bevægelseslære danner en teoretisk ramme om forløbet, idet eleverne løbende arbejder med udvalgte dele af Labans BESS-koncept (fokus på Effort, Space og Relation) i forbindelse med analyse og udvikling af egen koreografi.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Kropsbeherskelse, herunder:
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk - ofte med bounce
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
Kreativitet og samarbejde, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- I grupper; finde og sammensætte hiphop-bevægelser i koreografi
- Anvende Labans bevægelsesteori til at analysere og udvikle koreografi inden for genren
Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken og holde et flow
- Balance og styrke til at udføre et freeze
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52101095831",
"T": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52101095831",
"H": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52101095831"
}