Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Silkeborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
|
Lærer(e)
|
Maja von Tangen Billeskov
|
|
Hold
|
2023 25 re/s (3s re)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduktionsforløb
Formål:
Formålet med forløbet har altså været at give eleverne en introduktion til forskellige religionsfaglige begreber og teorier samt religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Vi har også arbejdet med forskellige samfundstyper, med særlig fokus på det senmoderne, og deres betydning for religionens udtryk hos individet.
Af metoder og teori er eleverne blevet introduceret for indefra/udefrasynsvinkel (emic/etic), Ninian Smarts syv dimensioner, Van Genneps analysemodel til overgangsritualer (rites de passage), Jørgen Podemann Sørensens analysemodel til kuldramaer og Émile Durkheim (helligt og profant).
Faglige mål:
- Anvende elementær religionsfaglig terminologi.
- Karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
- Religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Tekstanalyse
Individuelt arbejde
Tavleundervisning
Klassedialog
Fokuspunkter:
Religionsfænomenologi
Religionssociologi
Indefra-/udefrasynsvinkel (emic/etic)
Ritualtyper
Myter
Elite/mainstream
Overgangsritualer
Ritualanalyse
Samfundstyper
Monoteisme
Polyteisme
Traditionelt samfund
Moderne samfund
Senmoderne samfund
Profant og helligt
Pensum:
Fra Grundbogen til Religion C af Trine Ryhave m.fl., 2012: s.11-15 (Religion i det senmoderne samfund), s.16-19 (religionsdefinitioner + hvordan undersøger man religion), s.221 (verdensreligionernes udbredelse, s.267-268 (Ninian Smarts syv dimensioner)
https://vimeo.com/165586373 (Religionshistorie(n) på 5minutter)
Mennesker og magterne af Poul Aage Fogde: Uddrag om naturfolkenes religioner
Skriftløse folks religioner red. af Jørgen P. Sørensen: Maoriernes kosmogoni
Fra Folkekirken.dk (http://www.folkekirken.dk/livets-begivenheder/daab/saadan-foregaar-daab 20-04-25)
Begrebsnøglen til religion, Systime, 2017 (2.udg.) af Bodil Juncker Pedersen et al., s. 127-131 (om ritualanalyse)
Fra Religion i det senmoderne samfund – mellem kritik og forsvar af Lise Ludvigsen og Poul Storgaard Mikkelsen, 2007: Samfundstyper og usamtidighed, s.14, 16, 30-31
Uddrag fra Religiøs mangfoldighed. En kortlægning af religion og spiritualitet i Århus, Systime 2004 (om karakteristika ved det senmoderne samfund).
Video: Sepikstammens initiationsritual (https://www.youtube.com/watch?v=vFZvJMlXsuY 20-04-25)
https://www.youtube.com/watch?v=t0dAthw53MA (Haka-dans)
https://www.religion.dk/religionernes-opstaaen
Omfang: ca.25 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Islam
Formål:
I forløbet har vi arbejdet med Islam som verdensreligion med særlig fokus på dens formative periode, religionens dogmatiske og rituelle dimension samt konversion i en dansk kontekst med brug af Lewis Ramboos konversionsmodel.
Vi har desuden været på VR-tour i Sultan Ahmed Moskeen i Istanbul.
Faglige mål:
- Redegøre for væsentlige sider ved islam, herunder formative og nutidige skikkelser.
- Karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvendes religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter.
Kernestof:
- Islam set i globalt perspektiv med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Koranen og hadithsamlinger samt nutidige tekster.
- Religionens centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode
Supplerende stof:
- VR-besøg i Sultan Ahmed Moskeen i Istanbul.
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Tekstanalyse
Individuelt arbejde
Tavleundervisning
Klassedialog
Walk-and-talk
Matrixfremlæggelser
Pensum:
Danske Verdensreligioner Islam af Kate Østergaard, 2006: s.21-23 (om Islams formative periode)
https://www.youtube.com/watch?v=PDxKxnVZtgo&t=229s (how islam began in ten minutes)
KS-bogen, Om Islam af Mikkel Pedersen, 2017: s.101-104 (om Muhammeds betydning i islam)
Muhammeds kaldelse
Klassisk og moderne islam af Deniz Kitir, 2010: s.42-45 (om sunni- og shiaislam)
https://www.youtube.com/watch?v=Kuk6HgOH9yQ (the fajr prayer)
Horisont af Allan Ahle et al, 2013: s.153-158 (om centrale forestillinger i islam)
Grundbogen til religion C, af Lene Madsen et al.: s.97-103 (om valfarten), s.110-112 (om det islamiske samfundssyn)
Fra Koranen: Sura 3,18 (om trosbekendelsen), Sura 2,238 (om de fem daglige bønner), Sura 2,277 (om almisse), Sura 2,185 (om ramadanen), Sura 2,197 (om valfarten), Sura 22, 25-28 (om valfarten)
https://www.youtube.com/watch?v=L-YyR1oN66w&t=21s (Tawaf around the Kaaba)
Kristeligtdagblad.dk (https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/de-10-vigtigste-ting-vide-om-hajj, 12-09-24)
Uddrag fra: Islamstudie.dk om moskeens grundplan (http://islamstudie.dk/?page_id=81 12-09-24)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=8oRzYdI9W1c&t=25s (360 VR Tour | Istanbul | Sultan Ahmed Mosque | Blue Mosque | Sultan Ahmet Camii | No comments tour 20-04-25)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ca4X9EpmaOE (New Holy Cribs: The Mosque 20-04-25)
Uddrag fra unge muslimer fatwashopper af Lene Kühle (https://arts.au.dk/fileadmin/www.dpu.dk/aktuelt/magasinetasterisk/udenforhierarki/nr44december2008/udgivelser_asterisk_asterisk-nrx2e-44-december-2008_20081204115413_asterisk_44_s6-9.pdf 20-04-25)
Digitalt feltarbejde på Islamsvar.dk
https://www.youtube.com/watch?v=xsfa2Qn6z8U&t=6s (Jan Hjärpes model og kategorisering af religiøse udøvere)
Muslimernes religion. Tro, praksis og sharia af Jens Forman: s.120 (om sharia)
Begrebsnøglen til religion - teori og metode, af Carsten Lykke-Kjeldsen et al., 2016: s.46-48 (om konversion)
Video: https://www.dr.dk/studie/religion/naar-naboens-datter-bliver-muslim (Når naboens datter bliver muslim, del 1)
Fokuspunkter:
Al-jahailiya
Kabaen
Mekka
570 f.v.t.
610 f.v.t.
622 f.v.t.
630 f.v.t.
632 f.v.t.
Koranen
Umma
Hijra
Bogens folk (de abrahamitiske religioner)
Monoteisme
Polyteisme
Sunna
Hadith
Mekka
Shia
Sunni
Imam
Muhammed
Hanif/urmonoteist
De seks trosforestillinger
De fem søjler
Hajj
Kabaen
Minaret
Qibla
Wudu
Moske
Muezzin
Minbar
khutba
Mihrab
Prostration
Omfang: ca.40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kristendom
Formål:
Formålet med forløbet har været at arbejde med kristendom som verdensreligion med særligt fokus på kristendommen i det senmoderne samfund og kristendommen i en dansk kontekst. Eleverne har arbejdet med at lave tekstanalyser af primærkilder og gennem forløbet har der været fokus på en øget selvstændighed i analysearbejdet, brugen af religionsfaglig terminologi og genkendelse af religionens centrale fænomener.
Faglige mål:
- Disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
- Redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i europæisk og dansk idehistorie og identitetsdannelse
- Karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund.
Kernestof:
- Kristendom set i globalt perspektiv, med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Det Gamle og Det Nye Testamente, enkelte andre tekster fra kristendommens historie samt nutidige tekster.
- Religionens centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Tekstanalyse
Individuelt arbejde
Tavleundervisning
Klassedialog
Matrixfremlæggelser
Billedanalyse
Pensum:
Religion & kultur — en grundbog, 2005 af Esben Andreasen et al.: s.143, 156-161, 167-170
Bibelen: 1.Mos 1,1-2,4a (Verdens skabelse), 1.Mos, 2, 4b-25 (Adam og Eva), 1.Mos 3,1-24 (Syndefaldet og uddrivelsen af Edens have), 2. Mos 19-21,21 (Åbenbaringen på Sinaj + De ti bud), Matt 5-7 (Bjergprædiken), Matt 22, 34-40 (Det største bud i loven), Luk 10, 25-37 (Lignelsen om den barmhjertige samaritaner), Gal 5,2-12 (Fred med Gud + Adam og Kristus), 1 Kor 15,1-28(Kristi opstandelse + De dødes opstandelse), Rom 5,1-12 (Kristus eller omskærelse), Luk 22, 7-30 (om nadverens indstiftelse)
Kristendom – tro og praksis af Søren K.Laursen og Katrine Haaning: s.21-25
https://www.kristendom.dk/historier/bibelhistorien (Tidslinje: Bibelen fra begyndelsen til enden)
De kristnes religion af Jens Forman: s.62 (Om Jesus)
Horisont. Grundbog i religion af Allan Ahle et al., s.73 (om Jesusbevægelsen) + s.86 (Jesus som frelser), s.104-105 (om individualisering i kristendom)
Grundbogen til religion C: s.49-51 (Eat-n-meet Jesus), s.54-55 i (Paulus: Kristendom selvstændiggøre fra jødedom)
https://www.youtube.com/watch?v=L1rfxZza3zA&t=211s (5 ting du skal vide om: Martin Luther)
Folkeuniversitet: Den protestantiske gudstjeneste – en ritualanalyse af Sofie Reimick
Uddrag fra https://www.kristendom.dk/synspunkt/gud-er-personligt-til-stede-i-kirkerummet) (om tabernaklet)
Uddrag fra: Hvad er forskellen på katolsk og luthersk nadver? - Religion.dk (om konsubstantiation)
Folkeuniversitetet, Undervisningsmateriale om Reformation, 1517-2017 (uddrag fra ritualhåndbogen om nadveren)
Billede: Michelangelos: Syndefaldet og uddrivelsen (1508-12)
Billede: Den barmhjertige samaritaner. Ukendt maler, 1537.
Begrebsnøglen til religion - teori og metode, af Carsten Lykke-Kjeldsen et al., 2016: s.11-12 (om deprivation)
https://www.dr.dk/drtv/se/ekstremt-normalt_-et-stykke-med-jesus_566131 (Ekstremt normalt: Et stykke med Jesus)
Fokuspunkter:
Treenigheden
De kristne grundmyter
Bibelen
Pagt
Pagtstegn
Prædiken på Sinajbjerget
Bjergprædiken
Næstekærlighed
Paulus
Sakramenter
Luther
Dåb
Nadver
Transsubstantiation
Konsubstantiation
Individualisering
Folkekirken
Deprivation
Omfang: ca. 50 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Buddhisme
Formål:
I forløbet har vi haft fokus på buddhismen som verdensreligion, dens formative periode og religionen i en nutidig kontekst med særlig fokus på tibetansk buddhisme (vajrayana) og hvordan den kommer til udtryk i en østlig og vestlig kontekst i relation til det senmoderne samfund.
Faglige mål:
- Redegøre for væsentlige sider af én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse.
Kernestof:
-Væsentlige sider af en anden større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse. I arbejdet skal indgå både tekster fra religionens historie samt nutidige tekster.
-Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Tekstanalyse
Individuelt arbejde
Tavleundervisning
Klassedialog
Walk-and-talk
Matrixfremlæggelser
Pensum:
Grundbogen til Religion C: s.143-145 (Introduktion til buddhisme), s.148-149 (om religionens formative periode), s.156-160 (om dharmaen), 150-155 (om religiøse praksisformer)
Religion og kultur – en grundbog: s.70-71 (om sanghaen)
Buddhismen. Introduktion, udbredelse og tekster: s.30-31 (om ritualerne), s.134-136 (om praksis særlig for buddhismen i vesten)
Buddha-legenden
Benarestalen
Tekstuddrag om de tre retninger (theravada, mahayana og vajrayana)
Fra verdensreligionernes Hovedværker, bind V: Dhammapada, oversat af Poul Tuxen, 1953: Om middelvejen, s.50
De fem vigtigste ting at vide om tibetansk buddhisme (https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/de-fem-vigtigste-ting-vide-om-tibetansk-buddhisme, 17-12-24)
Uddrag fra: https://www.religion.dk/religionsanalysen/2014-09-25/skyr-pizza-og-karry-religi%C3%B8s-cirkulation-i-en-global-verden (02-05-26)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=8ov4-Fwhy5o (the making of a mandala)
Video: Anne på Herrens mark (buddhisme) https://www.youtube.com/watch?v=bTUTj-MuWmM
Video: Den 2. dimension ( 6 ) Kristian Leth
Film: uddrag fra Det udvalgte barn (00:000-32:00min)
Fokuspunkter:
De tre juveler
Buddha
Dharma
Sangha
Anatman (og atman)
Skandha
Karma
Mudra
Lama
Boddhisattva
Arhat
Buddhanatur
Sunyata
Tulkusystemet
Buddhalegenden
Askese
Middelvejen
Benarestalen
Dukha
Den otteledede vej
De fire ædle sandheder
Samsara
Reinkarnation/genfødsel
Nirvana
Livshjulet
De tre sindsgifte
Den lyse og den mørke vej
De seks genfødselsverdener
Årsagskæden
Mara
Meditation
Buddhismens tre praksis former
Omfang: ca.35sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Etik i praksis
Formål:
At introducere eleverne til etik, men særlig fokus på sekulær etik, men også forskelle på sekulær og religiøs etik.
I forløbet har vi arbejdet med pligetik, nytteetik og afstandsetik.
Faglige mål:
- redegøre for væsentlige sider af yderligere én valgfri religion eller et veldefineret religionsfagligt emne
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
Kernestof:
- væsentlige sider af yderligere én valgfri religion, et veldefineret religionsfagligt emne eller en religionsvidenskabelig teori
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Selvstændigt tekstarbejde
Tavleundervisning
Pensum:
Den optimale behandling - om medicinsk etik af Poul Storgaard Mikkelsen: s.12-16 (om nytteetik og pligtetik), s.157 (introduktion til aktiv dødshjælp), s.171-173 (Lars Reuter: "Argumenter for og imod dødshjælp")
Uddrag fra: Den globale etiks fader (https://www.kristeligt-dagblad.dk/debat/den-globale-etiks-fader, 29-04-26)
Eksistens og Ansvar. Spor i filosofien. 1. udgave, 1. oplag af Jimmy Zander Hagen og Munksgaard, København 1995: s.76-81 (om afstandsetik)
Begrebsnøglen til religion - teori og metode, af Carsten Lykke-Kjeldsen et al., 2016: s.17
Buddhisme. Introduktion og tekster af Anders Nielsen: s.46 (om de fem, otte og ti forskrifter)
https://www.etiskraad.dk/udgivelser/aktiv-doedshjaelp-og-doeende/passiv-vs-aktiv-doedshjaelp
Video: https://www.youtube.com/watch?v=G8qWXlnDCG4 (nytteetik og pligtetik kort fortalt)
Fokuspunkter:
Moral
Dilemma
Sekulær etik
Nytteetik
Pligtetik
Afstandsetik
Anvendt etik
Religiøs etik
Kristen etik (og det dobbelte kærlighedsbud)
Muslimsk etik (og sharia)
Buddhistisk etik (og karmaloven og de fem forskrifter)
Omfang:
Ca. 20 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58611593757",
"T": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58611593757",
"H": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58611593757"
}