Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Silkeborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
Lærer(e)
|
Anne-Marie Beck Kousholt, Heidi Rahbæk Pedersen
|
Hold
|
2023 23 Ty/41 (1 Ty41, 2 Ty41)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Digitales Leben IKKE EKSAMEN
Formål:
Eleverne skal undersøge, hvordan digitalisering påvirker hverdagslivet, sociale relationer og samfundet, og udvikle deres tyskfærdigheder gennem aktuelle og emner der er kendte fra deres egen hverdag.
* Introduktion til sociale medier og kommunikation
* samtale og debat om fordele og ulemper
* Digital identitet og privatliv, selvpræsentation
* Digital underholdning
* Forståelse for socialemedier og digitaliseringens rolle i samfundet
* Kritisk tænkning om digitale medier og teknologier
Dennis Metz: Facebook-Freunde
kilde: https://losgehts.systime.dk/?id=137#c788
Tim Bendzko: Programmiert (2013)
kilde: https://aufuns.systime.dk/?id=142&L=10#c289
Lukas Böing: Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und Co.? Ein Vergleich (2015)
klide: https://aufuns.systime.dk/?id=143&L=10#c310
Moderne juleevangelie: Die Weihnachtsgeschichte - heute (HD)
Kalenderlåger: Weihnachten in DaF und DaZ
|
Indhold
|
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Ein neuer Anfang IKKE EKSAMEN
Dette forløb fokuserer på temaet "Ein neuer Anfang" med henblik på at udforske forskellige aspekter af begyndelser og nye kapitler i livet gennem litteratur, og musik. Eleverne har arbejdet skriftligt og mundtlig med at analysere og fortolke tekster og mediers indhold. Eleverne skal kunne diskutere og præsentere deres synspunkter om begyndelser og nye kapitler på tysk. Forløbet inddrager karrierelæring med et kig på danske unge, der arbejder eller studerer i Tyskland.
Teksterne er fra bogen "Ein neuer anfang" af Mathilde Nygard Beck og Christina Hove
- Julia Frank: Sterusselschnecke
- Annett Louisan: Stell die vor dass unten oben ist
- Chima - Morgen (sang og musikvideo)
- Jacob Hein: Erwachsen werden
Fra bogen "Los Geht's" af Mette Hermann
- Julia Engelmann: Ich habe einen Traum
kilde: https://losgehts.systime.dk/?id=139#c316
|
Indhold
|
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Identität 1 EKSAMEN
Dette forløb undersøger temaerne identitet og minoriteter gennem litteratur, film, artikler og diskussioner. Fokus vil være på, hvordan identitet formes, og hvordan minoriteter oplever og håndterer deres status i det tysktalende samfund. Forløbet skal fremme elevernes interkulturelle kompetencer og forståelse for minoritetsgruppers oplevelser og udfordringer, og eleverne skal opnå indsigt i kulturelle og samfundsmæssige aspekter af personers liv i en tysksproget kontekst.
Eleverne har undervejs i forløbet været afsted på en fem dages sprogrejse til Berlin med blandt andet disse punkter på programmet: Besøg på Seniorenheim, Jüdisches Museum, Gedenkstätte Bernauer Mauer, street art tour, tipskupon "find disse steder i Berlin" (er afregnet med 12 moduler)
Einstieg - Multikulturelles Deutschland: https://tyskbogen.systime.dk/?id=129#c1517
”Migrantenliteratur”: https://dd.systime.dk/?id=131#c409
To kultur-begrebspar: https://tyskbogen.systime.dk/?id=129#c254
Uddrag (Teil 1) af Erdoğan Atalayt: Die Türkei ist da oben. Was lebst du?. Knaur-Taschenbuch-Verl., 2005, kilde: https://dd.systime.dk/?id=133#c371
Almanya – Willkommen in Deutschland: Udgivelsesdato: 4. april 2012 (Danmark), Instruktør: Yasemin Şamdereli
Leonie Gubela und Robin Köhler: Beim Sport konnte ich aus mir herausgehen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Krimi EKSAMEN
Vi arbejder med fænomenet krimi, som er meget populært i Tyskland i dag. I genren afspejles ofte moderne tyske samfundsproblemstillinger, som fx i Tatort- serien men fx også i femikrimiens fokus på problematikker i forholdet mellem kønnene.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Identität 2 EKSAMEN
Identitet 1 og Identitet 2 udgør et samlet forløb
Det danske mindretal i Sydslesvig. Er der tale om en Bindestrich-Identität?
Vi tager som en del af forløbet på en dagstur til Flensborg og besøger Duborgskolen og tager på byløb for at finde spor af det danske mindretal i byen, hvilket blandt andet sker gennem interviews med indbyggere i Flensborg. Der samles op med en videoreportage.
Vi får i forløbet besøg af en tysk udvekslingsstudent med fokus på hans oplevelse af dansk-tysk identitet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Das geteilte Deutschland EKSAMEN
I forløbet stilles der skarpt på efterkrigstidens inddeling af Tyskland i zoner og Berlin i sektorer samt på udviklingen henimod de to tyske republikker med særligt fokus på DDR: Mauerbau, Flucht, Stasi og Mauerfall - hovedfokus på Flucht und Fluchtgründe.
Undervejs var der valg i Tyskland. Ditte Engelsk Hermansen holdt oplæg om tendenser i tysk politik her og kom blandt andet ind på den mur, der på mange måder stadig er i Tyskland.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Nachhaltigkeit EKSAMEN
I forløbet fokuseres der på, hvad bæredygtighed er samt på forskellige måder, man kan være bæredygtig på, og hvorfor man er det.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58619993588",
"T": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58619993588",
"H": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58619993588"
}