Holdet 2a bi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Silkeborg Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Maja von Tangen Billeskov
Hold 2024 25 bi/a (2a bi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Om celler
Titel 2 Tarme med charme
Titel 3 Geniale gener
Titel 4 Reproduktion
Titel 5 Vandløbet

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Om celler

Formål:
Forløbet har introduceret eleverne til den biologiske metode, herunder at kunne udføre eksperimenter i laboratoriet samt at bearbejde kvalitative og kvantitative data. i forlængelse heraf har forløbet også fungeret som en introduktion til brugen af fagbegreber og teori i analysen og diskussionen af det eksperimentelle arbejde, med afsæt i teori vedrørende livets opståen, cellers opbygning og enzymers funktion.

Eksperimentelt arbejde:
Ananas og enzymer
Osmose i kartofler

Læst stof:
Biologi i udvikling, C-niveau 2.udgave, af Marianne Frøsig et al.: s.9-10 (om liv), s.10-13 (om liv på jorden), s.14-18 (om celler),  s.19-21 (om enzymer), 21-24 (Cellemembranen og transportprocesser), s.24-27 (om osmose + aktiv transport)

Uddrag fra: Da håndvask blev en videnskab af Gunver Vestergaard: https://videnskab.dk/kultur-samfund/da-haandvask-blev-en-videnskab/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6jiANfg5ZTo (om enzymer)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=BDDqY7IZhxQ&t=176s (Osmosis Animation and Experiments)

Forsøgsvejledning til forsøg med ananas og enzymer
Forsøgsvejledning til forsøg med osmose i kartoffelceller


Kernestof:
-Cellebiologi: ordordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser.
-Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer.
-Enzymer: Overordnet opbygning og funktion.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tarme med charme

Formål:
I forløbet har vi arbejdet med opbygningen af makromolekylerne, samt fordøjelsessystemets opbygning, herunder nedbrydning og optagelse af de forskellige makromolekyler. Derudover har vi set på blodsukkeret og sammenhængen i mellem forskellige fødevare og udviklingen af blodsukkeret samt anvendt matematiske værktøjer til at lave enkle matematiske repræsentationer af vores forsøgsresultater.

I forløbet indgår desuden også et miniforløb (kaldet EiG) med afsæt i engineering-didaktik på syv lektioner som en del af et forsøg med at gøre den naturvidenskabelige undervisning mere relevant og undersøgelsesbaseret ved at tage udgangspunkt i arbejdet med en prototype. I elevernes  projekt har de brugt deres viden om makromolekyler og fordøjelsessystemet til at udarbejde en bolle til en selvvalgt målgruppe i en iterativ proces, hvor de har haft mulighed for at forbedre deres prototype efter en række kvalitative og kvantitative kriterier.

Eksperimentelt arbejde:
EiG med bagning
Fordøjelse ved enzymer (eleverne har selv valgt, hvilke to ud af tre mulige forsøg, de har udført).
Blodsukkermåling

Læst stof:
Biologi i udvikling, c-niveau af Marianne Frøsig et al.: s.55-62 (om kosten og kulhydrater), 62-64 (om proteiner), s.64-67 (om lipider), 72-76 (om fordøjelsessystemet), s.77-78 (om næringsstoffernes optagelse og tyktarmen), 79-82 (om blodsukker), s.83-84 (om diabetes)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=pa6A4lOY_Zs&t=94s (Sådan udføres en blodsukkermåling)

Forsøgsvejledning til forsøg om fordøjelse ved enzymer
Forsøgsvejledning til blodsukkermåling

Kernestof:
-Makromolekyler: overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider og proteiner.
-Fysiologi: Oversigt over kroppens organsystemer, et udvalgt organsystems opbygning og funktion.

Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom og medicin.
-Bioteknologi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Geniale gener

Formål:
I forløbet har eleverne lært forskellige genetiske grundbegreber og nedarvningsmønstre samt at anvende disse i figurlæsning og eksperimentelt arbejde. Eleverne har desuden udført eksperimentelt arbejde på dem selv, i form af blodtypebestemmelse, hvilket har sat yderligere krav til deres evner indenfor det eksperimentelle arbejde.

Eksperimentelt arbejde:
Isolering af DNA (fra kiwi)
Blodtypebestemmelse

Læst stof:
Biologi i udvikling, c--niveau af Marianne Frøsig et al.: s.117-119  (om  DNA), s.120 (om det centrale dogme), s.121-122 (om transskription og translation), s.122-124 (om translation og kromosomer), s.124-125 (om mitose og meiose), s.128-130 (om genmutationer), s.131-133 (om klassisk genetik), s.136-139 (om nedarvningsmønstre), s.134-135 (om blodtyper og nedarvning)

Biologibogen, online: Uddrag om naturlig og seksuel selektion + Darwin

Uddrag fra artiklen: Hvorfor har vi forskellige blodtyper? (https://videnskab.dk/krop-sundhed/hvorfor-har-vi-forskellige-blodtyper/ , 18-04-26)

Forsøgsvejledning til isolering af DNA
Forsøgsvejledning til blodtypebestemmelse, AB0

Video: https://www.youtube.com/watch?v=zwibgNGe4aY&t=39s (what is DNA and how does it work?)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=f-ldPgEfAHI (Mitosis: The Amazing Cell Process that Uses Division to Multiply! (Updated))
Video: https://www.youtube.com/watch?v=P88TwaC0f9U&t=1s (naturlig selektion og seksuel selektion)

Kernestof:
-Genetik og molekylærbiologi: Nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutation
-Evolutionsbiologi: Eksempler på evolutionsmekanismer.

Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Reproduktion

Formål:
I forløbet har vi arbejdet med den generelle opbygning af de mandlige og kvindelige kønsorganer, den mandlige og kvindelige kønscelledannelse, ufrivillig barnløshed og kunstig befrugtning. Derudover har træning af brug af fagbegreber og figurlæsning været i fokus.

Eksperimentelt arbejde:
Mikroskopi af kønsorganer (testis og ovarier)

Læst stof:
Biologi i udvikling, C-niveau af Marianne Frøsig et al.: s.153-154 (om pubertet), s.155-156 (om hormoner), s.157-159 (om mandens kønsorganer og sædcelledannelse), s.160-163 (om kvindens kønsorganer og menstruationscyklus), s.176-177 (om barnløshed), s.180-182 (om kunstig befrugtning)

Biologi i udvikling af Marianne Frøsig et al.: s.146-148 (om prævention)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=c3fZSqmktwo&t=403s (på date med Darwin)

Øvelsesvejledning til mikroskopi af kønsorganer

Kernestof:
-Fysiologi: et udvalgt organsystems opbygning og funktion, forplantning og hormonel regulering.

Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom og medicin
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Vandløbet

Formål:
I forløbet har vi arbejdet med de forskellige økologiske grundbegreber og haft særlig fokus på vandløbets økologi, hvilket vi har undersøgt i forbindelse med en ekskursion til Gjern.

Eksperimentelt arbejde:
Ekskursion til Gjern Kildedal, Gjern Å og Gjern skovbæk med udarbejdelse af et faunaindeks til undersøgelse af vandkvaliteten.

Læst stof:
Biologi i udvikling, c-niveau af Marianne Frøsig et al.: 216-219 (om økologiske grundbegreber), s.220-223 (om nedbrydning, abiotiske og biotiske faktorer, konkurrence), s.224, 226-227 (om biodiversitet), s.228-232 (om kulstofkredsløb og drivhuseffekt), s.238-244 (om vandløbsøkologi)

Ekskursionshæfte til undersøgelse af Gjern Kildedal, Gjern Skovbæk og Gjern Å.

Video:https://www.youtube.com/watch?v=bIO3DgOjsJ4 (vandløb)

Kernestof:
-Biokemiske processer: fotosyntese, respiration
-Økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet
-Mikrobiologi: Vækst- og vækstfaktorer

Supplerende stof:
-Bæredygtighed
-Miljøbeskyttelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer