Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Silkeborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
Lærer(e)
|
Christian Danielsen
|
Hold
|
2024 24 sa/kyx (1kyx sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Dansk politik og valg i USA
I dette forløb arbejder vi indledningsvist med det aktuelle præsidentvalg i USA og sammenligner dette med valgmetoder i Danmark. Herefter arbejder vi overordnet set med demokrati og efterfølgende med, hvordan det danske demokrati er skruet sammen. Vi arbejder i første omgang med at forstå, hvad der skal til, for at vi kan kalde noget for et godt demokrati, samt forskellige opfattelser af demokrati. Derefter dykker vi længere ned i det danske demokratis opbygning og ser herunder på, hvilken rolle medierne har i demokratiet. Derudover arbejder vi med de politiske partiers holdning til fordelingspolitiske og værdipolitiske emner, samt deres placering på den todimensionale skala. Til sidst arbejder vi med Molins model til at forklare partiadfærd, samt forskellige begreber til at forklare vælgeradfærd.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Hænger vi sammen?
Dette forløb handler om, hvordan vi som mennesker bliver til dem vi er, samt hvorfor nogen er mere forskellige end andre. Indledningsvist ser vi på nogle forskellige sociologiske grundbegreber, som socialisering, normer, sanktioner og sociale roller.
Herefter går vi mere i dybden med det at være ung og danne sin identitet i ”Det senmoderne samfund”. Grundtanken er, at det samfund du vokser op i og dine omgivelser (familie, venner, institutioner osv.) påvirker din identitet. Dermed ser forløbet også på, hvordan samfundet i dag er anderledes end tidligere. Herunder inddrager vi forskellige samfundsfaglige teoretikere bl.a. Giddens, Ziehe, Bourdieu og Goffman. Teorierne bruges blandt andet til at forklare og diskutere, hvilke konsekvenser det senmoderne samfund har for identitetsdannelse.
Til sidst i forløbet inddrager vi andre aspekter af sociale og kulturelle forskelle i Danmark, hvor vi ser på integration, livsstile og ligestilling.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Omstrukturering af velfærdsstaten
I dette forløb arbejder vi indledningsvist med generelle økonomiske begreber som det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og målkonflikter, udbud og efterspørgsel, konjunktursvingninger, finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik.
Derefter gør vi status over dansk økonomi, som den ser ud lige nu og ser vi på de udfordringer som den danske velfærdsstat står overfor i den nærmeste fremtid som f.eks. klima, miljø, immigration, krig, demografisk udvikling, flaskehalse på arbejdsmarkedet og i uddannelsessektoren.
Forløbet sluttes af med en opsamling på, hvordan nogle af disse udfordringer forsøges imødegået og hvordan de forskellige udfordringer kan være gensidigt forstærkende.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Repetition
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64616740825",
"T": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64616740825",
"H": "/lectio/248/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64616740825"
}