Holdet 2022 24 Bi33 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Silkeborg Gymnasium
Fag og niveau Biologi B
Lærer(e) Maja von Tangen Billeskov, Niels Høgslund
Hold 2022 24 Bi33 (3 Bi33)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 De danske skove
Titel 2 Kroppen i arbejde
Titel 3 Survival of the fittest
Titel 4 Forplantning
Titel 5 Ølbrygning
Titel 6 Infektioner

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 De danske skove

Formål:
Forløbet har til formål at gennemgå de forskellige celletyper og membranprocesser med henblik på at kunne forstå forskellige membranprocesser, herunder osmose. Derudover har forløbet skulle give eleverne viden om grundlæggende økologiske begreber, forståelse for respiration og fotosyntese, samt indsigt i C-, N- og P-kredsløbet.

Vi har tager udgangspunkt i de danske skove i forhold til ovennævnte, men også i forhold til at undersøge biodiversitet samt diskutere bæredygtighed og miljøbeskyttelse.

Endeligt har vi også haft fokus på skovdrifttyper og været på ekskursion i Nordskoven ved Silkeborg, som et eksempel på urørt skov.  


Eksperimentelt arbejde:
Plasmolyse i vandpest (mikroskopi af færdige præparater)
Spalteåbninger (mikroskopi)
Ekskursion til Nordskoven:
1.At bestemme skovdriftstypen i området nord for Nåege rasteplads.
2.At undersøge nedbrydningen ved måling af jordrespiration.
3.At lave vegetationsanalyse med Raunkiercirkler
4.At undersøge jordbundsprofilen


Læst stof:
Biologi i fokus af Bodil B.Bidstrup et al., 2011: s.10-13 (om cellemembrantransportprocesser), 131-135 (om økologiske grundbegreber og planters opbygning), s.138-140 (om planternes fotosyntese og lys- og skyggeblade), s.144-148 (om planternes respiration), s.148-151 (om energiproduktion, BPP, NPP og respirationstab), s.153-157 (om stofkredsløb - N og C)

Økologi - danske naturtyper af Bodil B. Bidstrup et al, 2023: s.52-53 (om phoshors kresdsløb), 63-64 (om bæredygtighed)

Udvalgte sider fra https://biodiversitetigymnasiet.dk/biodiversitet-i-danske-skove/fagtekst/ (eleverne har arbejdet i grupper med forskellige dele af teksten)

Øvelsesvejledning til plasmolyse i vandpest
Øvelsesvejledning til læbeceller og spalteåbninger
Øvelsesvejledning til ekskursion til Nordskoven

Video: https://video.99arter.dk/rundbladet-soldug
Video: https://www.youtube.com/watch?v=FfoOf5G1SvE

Kernestof:

-Cellebiologi: opbygning af pro- og eykaryote celler, eukaryote celletyper og membranprocesser
-Økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb og biodiversitet
-Biokemisk processer: Fotosyntese og respiration

Supplerende stof:

-Biologisk produktion
-Bæredygtighed
-Miljøbeskyttelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kroppen i arbejde

Formål:
Formålet med forløbet har været at give eleverne kendskab til kroppens fysiologi og samspillet i mellem forskellige organsystemer, med fokus på nervesystemet, åndedrætssystemet og hjerteblodkredsløbet.
I arbejdet med nervesystemet har fokus været at give eleverne kendskab og viden om          nervesystemets opbygning, afvikling af et aktionspotentialet, samt undersøgelse af effekten af et selvvalgt rusmiddel i udarbejdelse og afvikling af eget forsøgsdesign på dafnier.
I arbejdet med lungekredsløbet og hjerteblodkredsløbet har fokus været på et give eleverne et overordnet kendskab til organsystemerne, samt koblingen til nervesystemet i arbejdet med reguleringen af organsystemerne.

Eksperimentelt arbejde:
Udarbejdelse af eget forsøgsdesign samt afprøvning af denne i laboratoriet.
Dissektion af svinehjerter
Måling af nerveledningshastighed
Måling af vitalkapacitet


Læst stof:

Biologi i fokus af Bodil B. Bidstrup, 2011: s.43-46 (om nervesystemet opdeling og nervecellers opbygning), 46-49 (om nervecellers iongennemtrængelighed og aktionspotentialet), 49-53 (om synapsen og transmitterstoffer), 53-54 (om fremmende og hæmmende synapser)

Enten Fysiologibogen af Bodil B. Bidstrup et al. 2008: s.43-45 (om kaffe som stimulans) eller Biologibogen af Niels Hansen et al. 2005: s.122-123 (om nikotin som rusmiddel) eller s.126-128 (om alkohol som rusmiddel).

Biologi i udvikling af Marianne Frøsig et al., 2020: s.28-32 (om kroppens organsystemer).

Fysiologibogen af Bodil B. Bidstrup et al. 2008: 50-52 (om lungernes opbygning og vejrtrækning), s.58-59 (om regulering af ventilationen), s.65-67 (om hjertets opbygning og impulser), s.69-71 (om blodtrykket), s.71-73 (om regulering af blodtryk og kredsløb)

Øvelsesvejledning til måling af nerveledningshastighed
Øvelsesvejledning til dissektion af svinehjerter
Øvelsesvejledning til måling af vitalkapacitet

Video: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=9KXjbsw_doI (iltens vej i kroppen)

Kernestof:
-Fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, åndedrætssystem, blodkredsløb og nervesystem

Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom og medicin
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Survival of the fittest

Formål:
Formålet med forløbet har været at give eleverne  kendskab til evolutionen, herunder betydningen af biologisk variation, seksuel selektion og naturlig selektion. For at opnå kendskabet til baggrunden for, hvad der driver alt dette har vi arbejdet med DNA, den almindelige celledeling og kønscelledelingen med fokus på, hvordan variation opstår og betydningen af mutationer.

Eksperimentelt arbejde:
Blodtypebestemmelse

Læst stof:
Biologi i fokus af Bodil B. Bidstrup et al. 2011: s.107-108 (om variation, mutation og selektion), s.110-112 (om livets opståen), s.113-114, s.118 (om endosymbiontteorien, mutualisme og parasitisme), s.118+120 (om udvikling af arter), s.121-122 (om evolution og arv), s.123-125 (om Mendels arvelove), s.129-130 (om mutationer), s.84-85 (om DNA og replikation), s.16-17 (om mitose og meiose),

Øvelsesvejledning til blodtypebestemmelse

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Mehz7tCxjSE (om Mendel)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=59qlbGoUcHE&t=592s (om analyse af stamtræer)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=f-ldPgEfAHI (om mitose)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=P88TwaC0f9U (om naturlig og seksuel selektion)

Kernestof:
-Evolutionsbiologi: Biologisk variation og naturlig selektion
-Genetik og molekylærbiologi: Nedarvningsprincipper, mutation, mitose, meiose, replikation
-Makromolekyler: Nukleinsyre

Supplerende stof:
-Bioetik
-Sundhed og sygdom
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forplantning

Formål:
I forløbet har vi arbejdet med hormonel regulering og forplantning med særlig fokus på menstruationscyklus og sædcelledannelse i den almindelige, raske krop. Derudover har vi også ser på udvalgte eksempler på fertilitetsbehandling samt set kort berørt anvendelsen af CRISPR i forbindelse med forplantning og reproduktion. Derudover har der været fokus på mikroskopifærdigheder og figurlæsning i gennem forløbet.

Eksperimentelt arbejde:
Mikroskopi af ovarier og testikelvæv

Læst stof:
Fysiologibogen af Bodil B. Bidstrup et al. 2008: s.125-129 (om kønnet og ukønnet formering og kønsdifferentiering), s.129-131 (om de kvindelige kønsorganer), 132-134 (om menstruationscyklus og kønscelledannelsen),

Fysiologibogen 2.udgave af Bodil B. Bidstrup et al.: s.197-200 (om mandens kønsorganer og kønscelledannelsen)

Biologi i udvikling af Marianne Frøsig et al. 2020: s.146-149 (om prævention)
Biologi i udvikling B-niveau af Marianne Frøsig et al., 2017: s.94-95 (om CRIPSR)

Biokemi af Kresten Torp 2007: s.53-60 (om proteinsyntesen)

Tekst om kunstig befrugtning

https://faktalink.dk/emner/kunstig-befrugtning (om kunstig befrugtning)

Øvelsesvejledning til mikroskopi af ovarier og testikelvæv

Video: "Gravid som 60årig" (00:00-19:10)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0G1kHAwHuWg&t=1s (om proteinsyntesen)

Kernestof:
-Fysiologi: Hormonel regulering og forplantning

Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom og medicin
-Bioetik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Ølbrygning

Formål:
Formålet med forløbet har været at give eleverne viden om mikrobiel vækst samt biologisk produktion, bioteknologi, respiration og gæring. Derudover har eleverne fået praksiserfaring med enzymer i forbindelse med ølbrygningsprocessen.

Eksperimentelt arbejde:
Hjemmedesignet forsøg om mikrobiel vækst
Ølbrygning (aflevering)

Læst stof:
Bioteknologi - en temabog af Peder K. Gasbjerg et al.: s.10-18 (en introduktion til ølbrygning)

Biologi til tiden, 2011 af Lone Als Egebo et al.: 142-147 (om mikoorganismer)

Uddrag fra https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/oel-verdens-foerste-svar-paa-anvendt-bioteknologi/#1510836432703-5a79d92e-e6f7a297-8c82e247-89e3 (om ølbrygningens processer)

https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-5/AN5-2016oelbryg.pdf

Hjemmelavet oversigt over faldgruber i ølbrygningsprocessen

Øvelsesvejledning til ølbrygning

Øvelsesvejledning til mikrobiel vækst

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8R442uNc4Hs&t=3s (øl er raketvidenskab)

Kernestof:

-Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer
-Enzymer: opbygning, funktion og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten.
-Biokemiske processer: Gæring

Supplerende stof:

-Sundhed
-Bioteknologi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Infektioner

Formål:
Formålet med forløbet har været at arbejde med infektioner, herunder bakterier og virus, samt opnå kendskab til brugen af antibiotika, årsager til resistens og de biologiske mekanismer, der ligger til grund for vacciner. Af den årsag har eleverne også arbejdet med immunforsvaret for at have en grundlæggende forståelse for, hvordan de fornævnte mekanismer fungerer.


Eksperimentelt arbejde:

ELISA-forsøg (aflevering)

Antibiotika-resistens i bakterier (journal)

Læst stof:

Biologibogen af Ingelise Kahl et al., 280-293 (om immunforsvaret)

Fysiologibogen, 2.udgave af Bodil Bidstrup et al.: s.169-171 (om vacciner)

Bioteknologi 4, af Bodil Bidstrup og Benthe Schou, s.17-22 (om virus og bakterier)

Biotechacademy: https://www.biotechacademy.dk/Ordliste/gramfarvning/ (Om gramfarvning)

Multiresistente bakterier  – en trussel mod mennesket af Lise Ahlborn et al., s., s.124-125 (om funktionen af antibiotika), s.127-128 (om årsager til resistens)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=rBbAQF6Zn_g&t=212s (om ELISA)

Video: Kampen om livet (4): hvornår kommer den næste pest? (16:35-29:43min)

Øvelsesvejledning til ELISA-forsøg

Øvelsesvejledning til forsøg om bakterier og resistens

Kernestof:

-Mikrobiologi: Infektionsbiologi og resistens
-Virus: Opbygning og formering

Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom og medicin
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer